OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 151 KALEN SCHOLZ 8:32 2:08 1:22 39:07.65 23.0 0:34 23:40 7:37 1:13:14.40
2. 204 KRISTINE KESTER 6:46 1:42 0:28 41:04.15 21.9 0:32 25:25 8:11 1:14:13.20
3. 254 HANNAH MARTIN 6:11 1:33 0:35 45:16.25 19.9 0:29 22:36 7:17 1:15:05.35
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 186 CATHERINE MEIHOFER 6:45 1:42 0:36 43:21.20 20.8 0:35 26:36 8:34 1:17:51.05
2. 196 JENNIFER HOYER 7:29 1:53 0:57 43:33.50 20.7 0:37 27:11 8:45 1:19:44.90
3. 181 JENNIFER LESSER 7:14 1:49 0:41 43:59.05 20.5 0:31 28:06 9:03 1:20:28.90
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2017 Crow's Lake Triathlon
Crow's Lake, Jefferson, GA 07/23/2017
Directed by: Georgia Multisports
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 224 ISABEL FILIPEK 7:25 1:52 0:24 44:41.85 20.1 0:25 24:06 7:46 1:17:00.35
2. 223 AGAM HOROWITZ 7:56 1:59 0:22 44:11.85 20.4 0:26 26:53 8:40 1:19:47.85
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 140 NICOLE TANNER 7:15 1:49 0:27 43:19.25 20.8 0:29 28:09 9:04 1:19:37.05
2. 141 BROOKE AUMER 9:08 2:17 0:55 48:30.55 18.6 0:23 24:10 7:47 1:23:04.55
3. 256 ISABELLE KENZIE 8:53 2:14 0:39 46:29.55 19.4 0:51 32:10 10:22 1:29:00.20
4. 142 RILEY KERBER 7:58 2:00 2:17 46:45.65 19.2 0:52 31:28 10:08 1:29:19.05
5. 139 SYDNEY REIN 8:18 2:05 0:26 50:06.80 18.0 0:28 33:42 10:51 1:32:58.55
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 143 MICAH WEATHERS 7:27 1:52 1:42 50:44.20 17.7 1:44 21:32 6:56 1:23:07.10
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 150 NATALIE HENSLEY 9:05 2:17 0:42 47:17.20 19.0 0:43 29:13 9:25 1:26:58.05
2. 147 TARYN LUSHINSKY 6:27 1:37 1:36 52:25.90 17.2 0:50 29:25 9:28 1:30:41.70
3. 148 RENA FRASCELLA 10:25 2:37 1:14 53:40.80 16.8 1:08 33:26 10:46 1:39:51.35
4. 149 SARAH ADAMS 12:31 3:08 1:53 57:09.90 15.7 1:15 43:31 14:01 1:56:17.75
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 156 TIFFANY WOODS 8:41 2:11 0:39 43:29.40 20.7 0:38 25:20 8:10 1:18:45.05
2. 159 COURTNEY ELDER 9:23 2:21 0:44 48:16.70 18.6 1:12 27:52 8:58 1:27:24.85
3. 154 LAUREN LOWELL 10:11 2:33 1:34 50:24.30 17.9 1:14 31:07 10:01 1:34:28.35
4. 161 DENISE BOLDEA 10:06 2:32 1:10 52:10.20 17.3 1:34 29:51 9:37 1:34:49.45
5. 153 COURTNEY PITTMAN 8:56 2:14 1:25 51:21.20 17.5 1:01 34:39 11:10 1:37:20.70
6. 163 HAILEY CAMPBELL 8:51 2:13 1:47 56:37.00 15.9 1:23 33:03 10:38 1:41:38.65
7. 155 JENNA MINK 10:42 2:41 2:24 52:38.50 17.1 3:12 34:34 11:08 1:43:27.80
8. 160 DANIELLE WASHAM 8:10 2:03 1:31 1:06:31.20 13.5 0:27 36:45 11:50 1:53:22.90
9. 158 BRENDA RICHELT 12:33 3:09 2:28 59:05.15 15.2 0:43 40:34 13:04 1:55:21.00
10. 162 SARA ALAN 11:55 2:59 0:56 1:04:38.40 13.9 1:25 39:03 12:34 1:57:54.85
11. 152 ASHLEY WILSON 13:01 3:16 1:41 1:05:12.35 13.8 0:56 42:30 13:41 2:03:17.85
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 167 SARA DAVIS 9:20 2:20 0:48 41:18.45 21.8 1:05 23:48 7:40 1:16:16.55
2. 166 KATHLEEN CRUTHIRDS 9:08 2:17 1:19 48:51.75 18.4 0:31 27:12 8:46 1:27:00.40
3. 173 JULIE BURKE 11:07 2:47 0:47 51:13.15 17.6 0:54 29:08 9:23 1:33:07.10
4. 164 NICOLE TINEO 10:18 2:35 0:53 48:40.80 18.5 1:06 34:06 10:59 1:35:02.80
5. 172 JANEL BROOKS 11:06 2:47 1:38 47:41.95 18.9 1:19 35:39 11:29 1:37:23.30
6. 237 ELIZABETH WALLS 10:13 2:34 0:45 52:17.95 17.2 1:15 36:15 11:40 1:40:44.25
7. 171 REBECCA RATZ 12:07 3:02 1:34 51:54.20 17.3 1:53 35:05 11:18 1:42:30.95
8. 168 EMILY STEPHENS 11:18 2:50 2:01 53:42.60 16.8 0:46 36:49 11:51 1:44:34.80
9. 165 LAUREN RAPP 11:24 2:51 1:39 57:16.05 15.7 1:07 39:23 12:41 1:50:46.95
10. 169 MARY JENKINS 15:25 3:52 2:30 52:40.35 17.1 1:30 40:07 12:55 1:52:09.55
170 LAUREN FOGARTY 9:24 2:21 1:06 DNF
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 157 LISA TAYLOR 7:37 1:55 0:54 47:13.10 19.1 0:35 28:35 9:12 1:24:52.60
2. 188 MAMI FONDU 9:04 2:16 1:14 46:32.20 19.3 0:44 30:46 9:55 1:28:19.20
3. 183 MELISSA LEONARD 9:39 2:25 1:02 49:53.10 18.0 0:49 29:25 9:29 1:30:47.05
4. 187 RACHEL YELK WOODRU 11:32 2:53 1:13 49:23.05 18.2 1:43 29:28 9:29 1:33:17.05
5. 180 STACY BUBELIS 9:57 2:30 1:24 49:02.85 18.3 1:44 31:48 10:15 1:33:53.90
6. 182 CHERYLE TAPP 11:06 2:47 1:07 47:31.25 18.9 1:25 36:00 11:36 1:37:07.75
7. 179 ERICA PRATT 9:59 2:30 4:02 49:03.35 18.3 3:16 31:55 10:17 1:38:13.20
8. 176 SHANA ROGERS 13:43 3:26 1:47 52:40.30 17.1 1:35 33:07 10:40 1:42:51.25
9. 175 AMY WATKISS 10:23 2:36 1:03 52:24.60 17.2 1:27 39:16 12:39 1:44:32.20
10. 177 STACY HALSTEAD 10:02 2:31 1:42 55:19.75 16.3 1:09 36:45 11:50 1:44:55.55
11. 178 NAHIR HENRY 14:29 3:38 4:17 1:05:28.50 13.7 1:02 30:51 9:56 1:56:04.35
174 ASHLEY MILLER 19:05 4:47 3:40 DNF
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 191 STEPHANIE SUMMERHILL 9:40 2:25 0:43 48:25.95 18.6 1:00 26:28 8:32 1:26:15.70
2. 190 CLAIRE BACON 9:09 2:18 0:59 45:24.75 19.8 0:56 29:53 9:38 1:26:19.65
3. 195 ALICIA HUNT 11:08 2:47 2:19 48:50.50 18.4 1:37 30:54 9:57 1:34:46.15
4. 189 JENNIFER DONALD 11:29 2:53 1:12 51:42.30 17.4 1:08 31:11 10:03 1:36:40.65
5. 194 ROSA MARIA CABRERA 13:03 3:16 0:36 48:31.60 18.5 1:00 33:57 10:56 1:37:06.55
6. 192 TAMATHA FARROW 11:09 2:48 1:32 49:31.00 18.2 1:19 35:05 11:18 1:38:34.50
7. 216 KATE MCDERMOTT 10:02 2:31 1:18 57:43.20 15.6 1:17 36:17 11:41 1:46:34.70
8. 193 CHERYL HURST 12:07 3:02 1:22 54:47.45 16.4 1:34 43:23 13:58 1:53:10.00
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 203 GERALDINE CARR 10:45 2:42 0:55 48:08.65 18.7 1:00 29:23 9:28 1:30:09.95
2. 200 LUCY HARKNESS 8:22 2:06 0:42 46:28.40 19.4 0:42 34:18 11:03 1:30:30.30
3. 205 MARIA VERNON 14:37 3:40 1:28 51:33.05 17.5 1:13 29:37 9:32 1:38:26.30
4. 208 ALLISON HAVILL TODD 11:06 2:47 0:43 52:48.80 17.0 0:57 34:04 10:58 1:39:37.50
5. 197 KIMBERLY WILEY 9:26 2:22 1:04 50:34.70 17.8 1:03 38:39 12:27 1:40:45.25
6. 199 KELLI SELMAN 10:53 2:44 1:03 55:38.35 16.2 1:09 37:51 12:11 1:46:31.90
7. 206 DEBBIE GAYNOR 11:30 2:53 2:41 57:54.55 15.5 3:04 39:37 12:45 1:54:43.95
8. 201 CAROLYN SANDERS 13:38 3:25 2:41 55:53.15 16.1 2:12 40:50 13:09 1:55:11.45
9. 202 THERESE CLARK 11:32 2:53 2:08 1:08:49.00 13.1 1:13 51:56 16:43 2:15:36.40
10. 198 NORA BETANCOURT 14:43 3:41 3:40 1:07:12.95 13.4 1:57 51:04 16:27 2:00 2:20:35.85
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 210 DENISE LACEY 9:01 2:16 0:51 42:59.15 20.9 0:51 29:06 9:22 1:22:45.85
2. 213 SHARON BURCHETT 9:29 2:23 0:56 49:59.50 18.0 0:54 38:10 12:18 1:39:27.50
3. 211 KATY BURGE 12:29 3:08 1:13 53:16.40 16.9 0:54 38:41 12:27 1:46:32.10
4. 209 LISA GODWIN 12:01 3:01 2:57 1:00:30.65 14.9 2:04 42:30 13:41 1:59:59.70
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 215 CARY LEONARD 11:12 2:48 1:31 48:23.60 18.6 0:55 30:07 9:42 1:32:06.45
2. 214 MAUREEN STALLO 9:40 2:25 0:58 49:59.75 18.0 1:00 36:28 11:45 1:38:04.10
3. 217 ALICE SANDERSON 12:29 3:08 1:35 53:32.35 16.8 1:12 38:02 12:15 1:46:47.35
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 219 LINDA MAYSE 10:54 2:44 1:03 53:03.40 17.0 1:18 32:01 10:19 1:38:17.20
2. 220 JO ADAMSON 10:51 2:43 0:53 50:22.45 17.9 0:55 38:46 12:29 1:41:46.00
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 - 74 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 75 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 2 MICHAEL LOUTZENHEIS 6:37 1:40 0:15 39:02.55 23.1 0:17 20:54 6:44 1:07:04.37
2. 22 JIMMY SIMMONS 6:56 1:44 0:46 38:02.40 23.7 0:28 22:02 7:06 1:08:11.67
3. 92 KEITH MARSHALL 8:52 2:13 0:22 38:10.35 23.6 0:28 21:18 6:52 1:09:08.68
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 56 ALLEN LEONARD 8:11 2:03 0:31 39:33.30 22.8 0:32 22:27 7:14 1:11:12.82
2. 60 EDDIE DELACRUZ 8:41 2:11 1:06 39:55.55 22.5 0:29 22:07 7:08 1:12:16.87
3. 74 DAVID MERRY 9:16 2:19 0:29 38:45.10 23.2 0:28 23:56 7:43 1:12:52.63
MALE AGE GROUP RESULTS
2017 Crow's Lake Triathlon
Crow's Lake, Jefferson, GA 07/23/2017
Directed by: Georgia Multisports
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 221 AIDAN LANDRUM 6:38 1:40 0:18 43:18.35 20.8 0:24 25:07 8:05 1:15:43.85
2. 222 TYLER PRUETT 6:39 1:40 0:26 44:00.65 20.4 0:31 27:17 8:47 1:18:50.95
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 5 AUSTIN WALDEN 8:39 2:10 1:32 43:29.95 20.7 1:07 20:34 6:37 1:15:20.02
2. 3 DREW WHITMOYER 6:39 1:40 2:15 53:07.40 16.9 0:34 33:48 10:53 1:36:21.22
3. 4 ADAM HECKMAN 8:13 2:04 1:26 57:57.00 15.5 0:30 28:17 9:07 1:36:21.42
4. 6 JAKE IRVIN 11:04 2:46 1:01 48:41.20 18.5 1:50 36:45 11:50 1:39:19.57
5. 7 DANIEL MORALES 7:17 1:50 2:26 55:39.25 16.2 1:32 34:38 11:09 1:41:30.32
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 257 CD MATTOCKS 7:45 1:57 0:44 42:35.40 21.1 0:37 30:14 9:44 1:21:53.62
2. 243 WESLEY BRYANT 15:00 3:45 2:28 56:07.25 16.0 1:50 30:50 9:56 1:46:14.27
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 8 CONRAD SCHREIBER 7:12 1:48 0:50 43:10.15 20.8 1:02 21:25 6:54 1:13:37.62
2. 11 NATE WOODS 8:58 2:15 1:02 42:37.30 21.1 0:33 27:19 8:48 1:20:26.97
3. 15 MARTIN VAUGHAN 12:21 3:06 1:15 43:03.60 20.9 2:30 22:39 7:18 1:21:47.02
4. 252 ALEX GINN 9:16 2:19 1:55 45:33.85 19.8 0:42 29:23 9:28 1:26:49.07
5. 43 MICHAEL GREAVES 8:02 2:01 1:31 48:23.75 18.6 1:27 29:51 9:37 1:29:12.17
6. 9 JON REENE 7:35 1:54 1:10 53:27.35 16.8 0:25 28:35 9:12 1:31:10.72
7. 10 CHRIS BURNS 9:03 2:16 2:25 51:06.25 17.6 1:44 30:12 9:44 1:34:29.12
8. 14 MICHAEL MEIER 7:34 1:54 2:38 50:53.15 17.7 0:57 37:32 12:05 1:39:32.62
9. 13 JAMES WASHAM 8:54 2:14 1:51 1:03:51.50 14.1 1:00 44:38 14:22 2:00:12.57
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 17 MATTHEW BEUCKER 7:55 1:59 0:30 41:22.50 21.8 0:26 21:03 6:47 1:11:15.02
2. 18 CODY ELDER 7:37 1:55 0:37 41:31.60 21.7 0:29 22:43 7:19 1:12:54.97
3. 16 BRANDON MORENO 8:43 2:11 0:33 41:35.75 21.6 0:30 24:38 7:56 1:15:58.87
4. 27 JOHN DICAMILLO 8:29 2:08 1:31 44:16.85 20.3 1:02 25:32 8:14 1:20:49.12
5. 24 SEAN ENSLIN 10:54 2:44 1:12 44:37.70 20.2 1:11 24:40 7:57 1:22:33.22
6. 25 RYAN CAWOOD 9:04 2:16 0:35 45:17.00 19.9 1:15 30:36 9:51 1:26:45.52
7. 26 RICK STANDRIDGE 11:15 2:49 1:39 47:30.40 18.9 1:56 28:35 9:12 1:30:54.52
8. 19 TOSHIKAZU KAWAMOTO 12:47 3:12 2:53 49:39.45 18.1 1:16 27:14 8:46 1:33:46.82
9. 21 DYLAN ZOBKIW 11:49 2:58 2:16 46:06.20 19.5 1:43 33:03 10:38 1:34:55.92
10. 248 GLEN COPPONEX 9:15 2:19 0:56 48:32.55 18.5 0:34 36:40 11:49 1:35:55.97
11. 23 CODY APPLING 11:04 2:46 1:13 53:24.25 16.9 1:13 30:33 9:50 1:37:24.17
12. 20 TIMOTHY FREMAN 9:30 2:23 1:20 56:07.40 16.0 1:22 38:22 12:21 1:46:39.47
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 46 NATHAN BATT 8:49 2:13 0:18 40:53.20 22.0 0:24 20:42 6:40 1:11:03.52
2. 255 JUSTIN WOOD 8:10 2:03 1:26 41:59.30 21.4 1:44 21:00 6:46 1:14:17.02
3. 35 YUICHIRO MASABE 8:45 2:12 2:26 39:48.05 22.6 0:57 23:24 7:32 1:15:17.67
4. 47 BRYAN WELLS 6:51 1:43 0:53 42:06.20 21.4 0:27 25:30 8:13 1:15:45.22
5. 32 JAMIE CLARK 7:57 2:00 1:15 42:10.40 21.3 0:52 25:04 8:04 1:17:16.72
6. 233 VICTOR SERRANO 8:45 2:12 0:59 41:26.45 21.7 1:02 26:05 8:24 1:18:15.97
7. 45 BILL HALSTEAD 8:59 2:15 0:58 42:58.00 20.9 0:42 25:51 8:19 1:19:25.87
8. 36 COSTA KATSADOUROS 9:25 2:22 0:44 44:16.95 20.3 1:08 28:39 9:14 1:24:11.62
9. 40 JOHN GAY 9:33 2:24 1:32 47:02.20 19.1 0:43 26:51 8:39 1:25:38.87
10. 48 JORGE ESPINOZA 10:04 2:31 0:44 44:39.90 20.2 1:56 29:45 9:35 1:27:06.37
11. 41 KEVIN UNDERWOOD 10:22 2:36 2:58 43:18.00 20.8 1:18 32:22 10:25 1:30:15.22
12. 240 TRENTON TAYLOR 11:31 2:53 3:21 48:01.75 18.7 1:12 29:25 9:28 1:33:29.22
13. 30 ZACH WARD 9:25 2:22 52:30 29:56 9:39 1:33:35.62
14. 31 LEE EARLY 11:55 2:59 2:06 51:11.30 17.6 0:53 29:19 9:27 1:35:22.92
15. 42 JOSHUA STEWART 12:59 3:15 1:40 51:28.85 17.5 1:42 37:38 12:07 1:45:25.07
16. 38 LAWRENCE LEE 7:53 1:59 2:01 53:42.65 16.8 2:56 40:40 13:06 1:47:11.42
17. 44 GALEN MARTIN 9:37 2:25 2:08 1:03:06.05 14.3 0:40 32:00 10:18 1:47:28.37
18. 37 BRYAN FOWLER 13:41 3:26 2:31 56:12.15 16.0 2:36 37:31 12:05 1:52:29.82
19. 34 ROBERT SCISSON 14:52 3:43 2:55 59:59.45 15.0 1:23 40:11 12:57 1:59:18.72
20. 33 NICK FERRERO 8:35 2:09 9:11 59:57.20 15.0 1:25 40:13 12:57 2:00 2:01:18.82
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 53 SIMONE BERGESE 1:14:51.94
2. 244 OGUZ ERIBAC 7:46 1:57 0:33 40:36.35 22.2 0:25 26:21 8:29 1:15:40.72
3. 63 MICHAEL DONOHUE 7:43 1:56 0:47 41:01.75 21.9 0:45 25:35 8:14 1:15:49.47
4. 50 MICAH REDDEN 8:28 2:07 0:58 41:36.15 21.6 0:37 25:01 8:04 1:16:37.62
5. 66 BRIAN WHOLLEY 8:40 2:10 1:09 41:22.90 21.7 0:44 25:35 8:14 1:17:28.32
6. 62 CHAD KOCHENDERFE 9:21 2:21 1:19 44:40.30 20.1 1:07 23:34 7:36 1:19:59.62
7. 51 KEVIN EVANS 8:03 2:01 0:45 42:48.55 21.0 0:40 29:24 9:28 1:21:37.47
8. 59 JASON MATTHEWS 8:39 2:10 1:39 46:02.20 19.5 0:46 26:58 8:41 1:24:01.87
9. 28 SHAWOMIR HORODYSKI 10:40 2:40 1:10 47:07.85 19.1 1:04 23:58 7:43 2:00 1:25:57.32
10. 247 SHON OWENS 10:20 2:35 0:53 46:36.30 19.3 0:59 28:02 9:02 1:26:47.67
11. 54 KEVIN CONDON 9:48 2:27 1:59 47:32.95 18.9 2:35 27:37 8:54 1:29:30.12
12. 65 SAM BOLDEA 12:48 3:12 1:42 46:08.65 19.5 1:32 29:29 9:30 1:31:37.67
13. 57 KEVIN BAXTER 14:24 3:36 1:34 51:01.75 17.6 1:14 39:09 12:37 1:47:22.02
14. 55 KURTIS COX 13:07 3:17 1:28 55:44.00 16.1 1:10 36:44 11:50 1:48:10.32
15. 58 LUCIANO DE OLIVEIRA 11:51 2:58 0:57 55:44.60 16.1 0:44 41:47 13:27 1:51:01.37
16. 61 CLARENCE KEGLER II 12:38 3:10 2:12 57:32.15 15.6 1:13 43:18 13:57 1:56:51.97
17. 49 DANIEL SCHMIDT 24:09 6:03 3:04 1:04:26.20 14.0 0:32 32:40 10:31 2:04:49.62
18. 52 COLIN MARTIN 46:05 11:32 3:33 1:05:45.55 13.7 1:37 45:37 14:41 2:42:35.92
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 70 DUSTIN PERDUE 10:19 2:35 0:53 41:51.35 21.5 0:38 23:06 7:26 1:16:45.78
2. 76 MARK WEINTRAUB 10:20 2:35 0:57 44:16.35 20.3 0:45 24:14 7:48 1:20:30.73
3. 78 MATT CREMERS 8:28 2:07 0:46 44:20.95 20.3 0:45 28:15 9:06 1:22:32.33
4. 75 FRANKLIN FARROW 10:18 2:35 0:55 42:23.70 21.2 0:49 28:51 9:18 1:23:14.98
5. 69 JEFF DEMPSEY 8:35 2:09 1:17 45:00.45 20.0 0:53 29:00 9:21 1:24:43.32
6. 253 ROB MCFERRIN 8:50 2:13 2:40 45:24.15 19.8 2:56 26:05 8:24 1:25:53.93
7. 81 KARL MEIHOFER 7:32 1:53 0:53 45:15.40 19.9 1:05 31:51 10:16 1:26:35.68
8. 79 ALLEN ORR 12:37 3:10 1:31 45:38.30 19.7 1:35 31:24 10:07 1:32:43.28
9. 82 KERRY HAZELWOOD 9:32 2:23 0:54 46:45.80 19.2 1:28 34:58 11:16 1:33:36.23
10. 249 BRIAN COFFEY 11:20 2:50 1:44 49:09.45 18.3 1:11 32:03 10:19 1:35:25.08
11. 80 PHILIP NIEKRO 9:22 2:21 1:52 51:38.55 17.4 2:03 30:36 9:51 1:35:30.13
12. 71 DAVID RYAN 11:07 2:47 2:24 54:56.55 16.4 0:34 29:32 9:31 1:38:32.03
13. 77 JOHN CROW 10:16 2:34 2:42 53:51.20 16.7 0:40 33:58 10:56 1:41:25.68
14. 73 BRIAN CUMMINGS 14:05 3:32 1:37 51:40.90 17.4 1:16 36:07 11:38 1:44:43.43
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 85 MICHAEL CHRZANOWSKI 8:09 2:03 0:38 41:02.50 21.9 0:31 23:38 7:37 1:13:56.63
2. 93 JAY EIBLER 8:57 2:15 0:55 41:37.80 21.6 0:49 25:06 8:05 1:17:22.58
3. 97 MARK OVERHEIM 9:10 2:18 0:33 42:42.05 21.1 0:40 24:46 7:59 1:17:48.38
4. 251 TOMMY JORDAN 10:22 2:36 0:37 43:35.80 20.6 0:44 26:57 8:41 1:22:13.53
5. 89 JOHN JORDAN 10:37 2:40 1:05 39:58.00 22.5 1:02 29:51 9:37 1:22:31.03
6. 84 MICKEY TAYLOR 11:18 2:50 1:29 44:09.50 20.4 1:47 25:28 8:12 1:24:09.23
7. 91 KIRK SOMERS 9:47 2:27 2:13 47:03.20 19.1 0:22 27:43 8:56 1:27:06.63
8. 87 JEFF LYON 9:11 2:18 1:23 44:08.80 20.4 1:32 31:25 10:07 1:27:38.33
9. 83 PHILIP BAUER 12:11 3:03 2:01 43:39.40 20.6 1:40 30:34 9:51 1:30:03.18
10. 96 TIMOTHY HECKMAN 8:55 2:14 2:45 53:11.75 16.9 0:51 27:31 8:52 1:33:12.03
11. 88 JAY JOINER 9:24 2:21 1:14 50:30.25 17.8 1:13 34:54 11:14 1:37:13.83
12. 86 ROBERT MELE 9:50 2:28 2:03 51:54.60 17.3 1:34 32:27 10:27 1:37:46.33
13. 90 JOSE MORALES 15:16 3:49 2:41 49:03.85 18.3 1:23 33:48 10:53 1:42:09.28
14. 95 DAVE STEWART 12:14 3:04 0:46 51:16.05 17.6 1:14 39:36 12:45 1:45:03.88
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 102 GLENN ALEX 7:55 1:59 0:40 39:13.85 22.9 0:47 25:01 8:03 1:13:34.88
2. 98 FRANK MILLER 7:23 1:51 0:42 41:35.80 21.6 0:44 24:33 7:54 1:14:55.38
3. 113 LORENZO MINNITI 9:20 2:20 1:21 42:27.85 21.2 1:07 27:25 8:50 1:21:38.58
4. 108 THOMAS SEALEY 7:06 1:47 0:34 46:12.20 19.5 0:47 28:03 9:02 1:22:41.03
5. 117 RICK BURGE 10:19 2:35 1:03 43:45.85 20.6 1:30 26:19 8:29 1:22:55.03
6. 112 ANDREW CARR 11:11 2:48 1:06 45:42.65 19.7 1:18 27:03 8:43 1:26:18.73
7. 109 MATT SMITH 9:23 2:21 1:46 45:53.00 19.6 1:11 28:59 9:20 1:27:10.43
8. 103 HOWARD MCNAUGHTON 9:12 2:18 1:51 43:48.55 20.5 1:08 31:53 10:16 1:27:50.68
9. 100 JOHN SWINTER 11:17 2:50 1:25 45:37.05 19.7 1:06 28:38 9:13 1:28:01.28
10. 99 DANIEL QUILLIAN 9:54 2:29 1:13 46:01.75 19.6 0:45 31:26 10:07 1:29:17.08
11. 101 SERGIO HERNANDEZ 11:48 2:57 1:25 46:56.70 19.2 2:13 27:12 8:46 1:29:33.03
12. 118 JOHN CUMMINGS 13:51 3:28 1:18 41:39.55 21.6 1:32 32:51 10:35 1:31:09.73
13. 246 DOUG BUCHANAN 13:18 3:20 1:57 45:16.75 19.9 1:18 30:20 9:46 1:32:07.93
14. 116 MICHAEL OQUINN 11:33 2:54 1:53 49:35.15 18.2 1:34 29:40 9:33 1:34:12.43
15. 111 ED BULLUCK 10:09 2:33 1:34 50:29.00 17.8 1:26 34:17 11:02 1:37:52.38
16. 104 CECIL ANDERSON 10:11 2:33 2:48 51:19.35 17.5 1:05 37:34 12:06 1:42:56.13
17. 250 ROBERT MONTEVERDE 12:42 3:11 3:30 59:48.05 15.0 1:09 27:06 8:44 1:44:12.28
18. 114 JAMES JOHNSON 12:16 3:04 1:44 56:51.95 15.8 0:56 37:50 12:11 1:49:35.98
19. 110 ANDY NISH 10:50 2:43 2:39 59:30.00 15.1 2:54 48:29 15:37 2:04:19.58
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 127 MIKE ZOELLNER 7:28 1:52 0:57 41:50.30 21.5 0:40 31:45 10:14 1:22:38.33
2. 122 TERRENCE RYAN 7:59 2:00 0:55 47:20.40 19.0 1:16 30:27 9:48 1:27:55.58
3. 121 KEN COOKSEY 10:48 2:42 1:01 43:45.55 20.6 1:07 36:56 11:54 1:33:35.68
4. 120 RICH HOLLAND 11:31 2:53 1:45 47:03.20 19.1 1:05 32:41 10:32 1:34:03.33
5. 123 JOE GRAMMER 11:25 2:52 2:36 51:57.70 17.3 1:29 31:41 10:12 1:39:05.98
6. 146 KENNETH WOOD 12:45 3:12 1:56 51:40.90 17.4 2:38 32:01 10:19 1:40:59.58
7. 126 JOSEPH RUTTAR 10:55 2:44 2:20 59:22.50 15.2 1:54 51:26 16:34 2:05:56.78
8. 124 STEVE HENDRY 14:51 3:43 4:44 1:04:49.10 13.9 1:14 40:22 13:00 2:05:57.63
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 258 JOHN ANDERSON 12:01 3:01 1:16 43:49.20 20.5 1:13 25:04 8:04 1:23:20.63
2. 130 LARRY MAYSE 9:47 2:27 0:42 42:26.05 21.2 1:13 29:21 9:27 1:23:26.93
3. 128 SCOTT DICKSON 9:38 2:25 1:47 53:00.00 17.0 1:19 37:55 12:13 1:43:36.58
4. 129 RICHARD YOST 9:29 2:23 2:18 58:40.00 15.3 1:21 47:50 15:24 1:59:34.88
131 JIM DREW 22:59 5:45 3:15
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 - 74

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 64 JIM RAINEY 14:22 3:36 1:30 45:55.00 19.6 1:56 34:14 11:01 1:37:55.18
2. 133 EDWARD FULLER 12:34 3:09 1:18 46:59.35 19.2 0:46 42:00 13:31 1:43:34.08
3. 136 ALAN NEELY 10:57 2:45 1:44 50:53.90 17.7 1:16 42:33 13:42 1:47:23.08
4. 132 BRUCE OWENS 15:16 3:49 4:21 1:06:52.75 13.5 2:45 44:45 14:24 2:13:57.58
5. 134 PATRICK STANTON 17:55 4:29 9:48 1:45:18.80 8.5 1:39 56:59 18:21 3:11:37.33
MALE SPRINT AGE GROUP: 75 & Over

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 138 JON ADAMSON 12:00 3:00 0:56 46:09.40 19.5 1:42 35:16 11:22 1:36:02.08
2. 137 FOX FERREL 12:24 3:06 1:21 51:12.80 17.6 1:14 36:30 11:45 1:42:40.18