OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 169 EMILE SUMNER 6:03 1:31 0:46 37:50 21.6 0:31 23:31 7:34 1:08:39
2. 257 MELISSA THOMPSON 8:18 2:05 0:44 38:30 21.2 0:33 21:18 6:52 1:09:21
3. 267 LAUREN POPE 7:03 1:46 0:41 36:33 22.3 0:51 24:59 8:03 1:10:05
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 211 KRISTI WILHELM 8:57 2:15 0:52 39:05 20.9 1:00 25:52 8:20 1:15:45
2. 245 SUE HITE 10:07 2:32 0:51 40:38 20.1 0:38 27:50 8:58 1:20:02
3. 222 PENNY PETERS 9:44 2:26 0:48 44:38 18.3 0:46 25:42 8:17 1:21:35
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2014 Georgia Veterans Sprint 400yd Swim 13.6 Bike 5K Run
Cordele, Georgia 08/09/2014 8:00 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Georgia Veterans
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 258 ASHLEE GOLDEN 8:24 2:06 0:49 52:42 15.5 0:38 26:19 8:29 1:28:51
2. 249 WYNNE BRACEWELL 11:32 2:53 0:50 51:48 15.8 0:43 34:54 11:14 1:39:45
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 163 CASSIDY BLUE THORNTON 8:30 2:08 0:59 48:37 16.8 0:57 29:43 9:34 1:28:45
2. 164 SYDNEY ROBERSON 10:34 2:39 1:06 55:38 14.7 1:23 35:00 11:16 1:43:39
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 166 EMILY WILLIAMS 12:18 3:05 0:44 41:10 19.8 1:27 26:27 8:31 1:22:04
2. 252 MOLLIE MCGOWAN 14:14 3:34 0:50 49:45 16.4 0:49 27:10 8:45 1:32:46
3. 165 AMBER STEWART 8:36 2:09 0:51 53:02 15.4 0:48 36:12 11:39 1:39:27
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 171 KIM HULL 6:54 1:44 0:47 43:17 18.9 0:46 23:11 7:28 1:14:52
2. 263 ASHLEY SAYLOR 8:40 2:10 0:55 42:23 19.3 0:54 29:12 9:24 1:22:02
3. 274 REBECCA SIZEMORE 10:31 2:38 0:49 45:06 18.1 0:37 26:21 8:29 1:23:22
4. 172 MONICA LAUX 8:17 2:05 0:47 45:37 17.9 0:31 29:59 9:39 1:25:10
5. 174 HEATHER LAWSON 11:09 2:48 0:57 45:48 17.8 1:00 32:23 10:26 1:31:14
6. 168 CHELSEA BENSON 11:40 2:55 0:53 46:00 17.7 1:21 31:30 10:09 1:31:22
7. 173 CLAIRE PHILLIPS 11:03 2:46 1:07 55:39 14.7 0:58 35:41 11:29 1:44:26
8. 260 SARAH MANUCY 10:42 2:41 0:52 1:01:05 13.4 0:41 31:47 10:14 1:45:04
9. 170 BRITTANY PROUTY 15:09 3:48 1:06 1:03:22 12.9 1:20 42:26 13:40 2:03:21
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 183 DANICE ROBERTS 10:08 2:32 0:46 43:24 18.8 0:51 25:19 8:09 1:20:26
2. 180 LORI LYONS 9:39 2:25 1:04 46:50 17.4 1:26 26:32 8:33 1:25:29
3. 184 ANDREA SHIPLEY 7:45 1:57 0:56 49:29 16.5 0:59 26:49 8:38 1:25:56
4. 181 STEFANIE SWANGER 10:01 2:30 1:00 45:31 17.9 0:44 31:37 10:11 1:28:50
5. 175 KARLA SPURLIN 10:43 2:41 0:52 49:12 16.6 0:44 29:34 9:31 1:31:04
6. 179 KATY CALHOUN 8:30 2:08 0:58 54:24 15.0 0:35 27:48 8:57 1:32:14
7. 176 STEPHANIE THOMPSON 10:55 2:44 0:49 51:09 16.0 2:07 27:37 8:54 1:32:34
8. 182 JILL DOUGLAS 12:07 3:02 1:03 46:39 17.5 0:56 35:08 11:19 1:35:51
9. 185 ERICA CARTER 11:02 2:46 1:09 50:15 16.2 1:24 37:44 12:09 1:41:32
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 194 CATHERINE HATFIELD 8:52 2:13 0:47 39:40 20.6 1:17 26:41 8:36 1:17:16
2. 191 MADELYN CARTER 10:57 2:45 0:51 40:11 20.3 0:44 27:01 8:42 1:19:42
3. 199 MISTY TIBBITT 11:17 2:50 0:46 43:29 18.8 0:37 25:49 8:19 1:21:56
4. 200 KRIS ALTIERE 8:54 2:14 0:47 46:48 17.4 1:17 24:24 7:51 1:22:06
5. 190 PETRA SEIPEL 8:32 2:08 0:50 44:24 18.4 1:11 27:34 8:53 1:22:30
6. 195 ANDREA STEPHENS 10:43 2:41 0:59 45:32 17.9 0:45 28:02 9:02 1:26:00
7. 196 CHRISTY TOWNSEND 9:21 2:21 1:05 41:12 19.8 1:38 33:04 10:39 1:26:17
8. 189 LISA HARDEGREE 10:14 2:34 0:56 46:55 17.4 1:30 28:51 9:18 1:28:25
9. 192 NICOLE COAKER 8:57 2:15 0:52 44:14 18.5 1:31 34:10 11:00 1:29:42
10. 198 HEATHER HOWARD 11:38 2:55 0:56 51:51 15.7 1:38 28:00 9:01 2:00 1:36:01
11. 193 YVONNE SMITH 9:55 2:29 1:02 50:36 16.1 0:47 36:44 11:50 1:39:02
12. 197 JAIME FRANKS 11:14 2:49 1:03 51:50 15.7 1:53 33:46 10:52 1:39:43
13. 188 JENNIFER WISHAM 15:14 3:49 1:06 50:31 16.2 1:50 31:41 10:12 1:40:21
14. 187 DEANN GARCIA 12:02 3:01 1:19 54:54 14.9 2:12 40:58 13:12 1:51:24
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 201 BILLIE RANKIN 11:22 2:51 0:49 44:11 18.5 2:24 26:44 8:37 2:00 1:27:28
2. 212 ELIZABETH WOOD 13:42 3:26 0:59 46:25 17.6 2:39 29:51 9:37 1:33:34
3. 203 ANGELA BOOTH 11:41 2:56 0:57 49:06 16.6 1:48 31:44 10:13 1:35:14
4. 210 SUSAN BENNETT 13:01 3:16 1:07 47:24 17.2 1:06 33:04 10:39 1:35:40
5. 208 JOY KNOP 11:14 2:49 0:59 50:59 16.0 1:09 34:44 11:11 1:39:04
6. 206 KATINA STEWART 13:44 3:26 1:12 54:19 15.0 1:03 30:04 9:41 1:40:20
7. 209 ADRIANNE LUU 22:56 5:44 1:13 57:17 14.2 2:25 38:06 12:16 2:01:56
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 216 KELLY GOLDEN 8:23 2:06 0:57 45:30 17.9 0:59 29:35 9:32 1:25:22
2. 220 LAURA DUDLEY 11:18 2:50 0:49 43:28 18.8 0:40 29:58 9:39 1:26:12
3. 224 DALE LAWSON 12:09 3:03 1:00 46:19 17.6 1:03 30:47 9:55 1:31:17
4. 259 ANN MEHRER 11:43 2:56 1:00 47:04 17.3 1:45 30:35 9:51 1:32:05
5. 219 LINDA LONGSHAW 10:21 2:36 0:54 47:38 17.1 0:42 34:31 11:07 1:34:04
6. 227 KAREN STEWART 11:47 2:57 0:56 48:43 16.8 2:24 30:47 9:55 1:34:36
7. 214 NANCY HIERS 14:20 3:35 0:56 54:31 15.0 0:44 29:49 9:36 1:40:18
8. 221 KIM HODGES 14:23 3:36 0:55 47:49 17.1 1:11 36:19 11:42 1:40:36
9. 225 ROBIN ROBERSON 12:55 3:14 1:12 49:53 16.4 1:39 35:11 11:20 1:40:49
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 228 SANDY GOMO 11:26 2:52 0:53 47:00 17.4 1:43 26:39 8:35 1:27:39
2. 236 BETH SHAFER 9:38 2:25 1:02 47:09 17.3 1:08 34:26 11:05 1:33:21
3. 238 ELIZABETH BASKIN 11:07 2:47 0:57 51:33 15.8 1:46 28:38 9:13 1:34:00
4. 233 JAMIE MILES 10:16 2:34 0:55 50:07 16.3 1:33 35:29 11:25 1:38:18
5. 239 CINDY BECK 13:47 3:27 0:57 52:04 15.7 1:16 33:51 10:54 1:41:52
6. 235 CARYL DEEMS 12:48 3:12 1:18 53:33 15.2 0:57 35:31 11:26 1:44:04
7. 231 ROSEMARY GRIESMER 9:52 2:28 0:52 58:16 14.0 1:56 35:02 11:17 1:45:55
8. 234 PEGGY WADDLETON 17:55 4:29 1:20 57:08 14.3 1:45 32:47 10:33 1:50:53
9. 237 KATHY SILVA-NASH 12:58 3:15 1:22 58:52 13.9 1:55 35:50 11:32 1:50:55
10. 230 CINDY CARLSON 13:14 3:19 1:16 1:00:02 13.6 2:04 38:20 12:21 1:54:54
11. 229 TERESA CRAWLEY 21:14 5:19 1:30 55:04 14.8 0:57 41:16 13:17 1:59:59
12. 241 LINDA PLACE 12:38 3:10 1:22 56:49 14.4 2:08 47:19 15:14 2:00:14
13. 240 DAPHNE MINTZ 15:12 3:48 2:00 1:06:32 12.3 1:33 45:20 14:36 2:10:35
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 254 DIANNA HINTON 11:55 2:59 0:48 45:07 18.1 0:52 28:18 9:07 1:26:59
2. 244 JEAN MCDONALD 13:14 3:19 1:00 45:39 17.9 1:33 31:25 10:07 1:32:49
3. 242 KATE MCLAURIN 12:59 3:15 1:24 1:02:30 13.1 1:28 40:46 13:08 1:59:06
4. 243 VICKIE NELSON 14:33 3:39 1:38 57:00 14.3 2:54 51:29 16:35 2:07:33
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 247 PEGGY CARSON 11:54 2:59 1:10 48:04 17.0 2:01 32:25 10:26 1:35:32
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 122 SAM MARTINEZ 8:17 2:05 0:40 33:10 24.6 0:40 18:07 5:50 1:00:51
2. 20 MATT TRIICK 7:14 1:49 0:40 33:29 24.4 0:31 19:34 6:18 1:01:26
3. 69 ERIC TRAVIS 6:10 1:33 0:38 33:49 24.1 0:40 20:24 6:34 1:01:38
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 74 DENNIS REARDON 6:27 1:37 0:37 34:59 23.3 0:33 19:07 6:09 1:01:42
2. 266 DUKE GILKEY 7:03 1:46 0:40 33:43 24.2 0:43 22:31 7:15 1:04:39
3. 106 ROB SHUGART 9:00 2:15 0:38 34:33 23.6 0:50 20:15 6:31 1:05:15
MALE AGE GROUP RESULTS
2014 Georgia Veterans Sprint 400yd Swim 13.6 Bike 5K Run
Cordele, Georgia 08/09/2014 8:00 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Georgia Veterans
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 248 CARL CORLEY 7:31 1:53 0:35 40:50 20.0 0:29 19:26 6:16 1:08:49
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 1 CONLEY WILHELM 9:13 2:19 0:44 41:22 19.7 0:58 20:36 6:38 1:12:51
2. 261 LANDON LOUGE 9:13 2:19 0:47 39:39 20.6 0:56 28:30 9:11 1:19:03
3. 2 RODNEY LONGSHAW 9:44 2:26 0:50 44:31 18.3 2:18 28:03 9:02 1:25:24
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 3 JOE HIRD 7:56 1:59 0:42 39:28 20.7 0:54 25:43 8:17 1:14:41
2. 4 DUFF PHINNEY 8:01 2:01 0:44 42:37 19.2 0:45 23:07 7:27 1:15:12
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 11 KURT HENINGER 6:54 1:44 0:39 37:16 21.9 0:22 20:24 6:34 1:05:34
2. 13 WILL GRANICH 7:51 1:58 0:41 37:29 21.8 0:51 22:05 7:07 1:08:55
3. 12 BENNETT FLOYD 6:49 1:43 0:44 39:39 20.6 0:43 24:21 7:51 1:12:14
4. 9 BEN HOPKINS 8:23 2:06 0:49 39:51 20.5 0:38 23:54 7:42 1:13:33
5. 6 JEFFREY KOCHERA 9:28 2:22 0:45 44:24 18.4 0:49 27:42 8:55 1:23:06
6. 5 STEPHEN ENNIS 8:44 2:11 0:55 44:20 18.4 1:00 33:15 10:43 1:28:13
7. 10 CHRIS WARFEL 9:12 2:18 0:57 44:24 18.4 1:10 33:53 10:55 1:29:34
8. 7 BRIAN CONSTANTINO 8:18 2:05 0:46 57:49 14.1 1:03 26:40 8:35 1:34:35
9. 8 BRIAN HANDLEY 9:39 2:25 1:03 59:56 13.6 0:46 42:31 13:42 1:53:54
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 31 CLAYTON MOSS 6:26 1:37 0:49 35:04 23.3 0:37 21:48 7:01 1:04:41
2. 28 ALIAKSEI KRASOUSKI 9:26 2:22 0:42 37:29 21.8 0:55 20:29 6:36 1:08:58
3. 26 RYAN LYONS 8:29 2:08 0:52 37:27 21.8 0:46 23:06 7:27 1:10:38
4. 27 LANCE PARKER 8:00 2:00 0:40 38:23 21.3 0:43 23:02 7:25 1:10:47
5. 19 DAN HOBBY 7:39 1:55 0:45 39:33 20.6 0:50 24:33 7:55 1:13:18
6. 23 TRAVIS KELLEY 9:19 2:20 0:50 42:04 19.4 0:42 22:19 7:11 1:15:12
7. 29 PHILLIP REED 9:19 2:20 0:45 40:45 20.0 0:34 25:38 8:15 1:17:00
8. 15 TAYLOR SHIVER 8:41 2:11 0:44 41:31 19.7 0:53 26:49 8:38 1:18:36
9. 16 SETH STANALAND 8:51 2:13 1:00 44:24 18.4 0:50 27:13 8:46 1:22:16
10. 25 JEREMY FOGLEMAN 10:46 2:42 0:48 46:24 17.6 0:47 28:31 9:11 1:27:15
11. 32 EMERSON CHEW 9:03 2:16 0:52 50:10 16.3 1:37 29:44 9:34 1:31:24
12. 22 COOPER BROWNING 9:29 2:23 0:38 58:32 13.9 1:37 23:15 7:29 1:33:30
13. 21 DERRICK BAPTISTE 9:10 2:18 1:02 55:45 14.6 1:26 26:28 8:31 1:33:48
14. 18 GREG PARRISH, JR. 14:26 3:37 0:46 53:10 15.3 1:36 29:40 9:33 1:39:36
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 51 KEVIN FRANKS 8:02 2:01 0:45 34:07 23.9 0:36 20:41 6:40 1:04:11
2. 42 ANDREI ANTOHI 8:01 2:01 0:42 34:16 23.8 0:29 20:53 6:44 1:04:19
3. 45 KERRY HOBBS 9:55 2:29 0:39 37:16 21.9 0:43 19:44 6:21 1:08:15
4. 34 DALLAS MALONE 7:06 1:47 0:46 37:44 21.6 0:29 23:01 7:25 1:09:05
5. 41 STUART MCLEAN 8:07 2:02 0:49 37:53 21.5 0:38 24:16 7:49 1:11:43
6. 43 ALEX ROBERTS 7:28 1:52 0:48 38:41 21.1 0:49 25:34 8:14 1:13:18
7. 39 JOSHUA WINTERS 8:00 2:00 0:49 38:52 21.0 0:33 25:59 8:22 1:14:11
8. 262 JASON MATTHEWS 8:26 2:07 0:44 40:21 20.2 0:57 25:56 8:21 1:16:22
9. 53 LANCE SLADE 9:06 2:17 0:54 39:08 20.9 1:22 25:55 8:21 1:16:22
10. 37 ALEX OSLANDER 11:50 2:58 0:44 41:07 19.8 1:24 22:48 7:21 1:17:50
11. 36 ERIK VON HELLENS 9:23 2:21 0:53 42:01 19.4 0:27 25:40 8:16 1:18:22
12. 47 JAKE HARDEGREE 8:03 2:01 0:49 40:49 20.0 1:39 27:27 8:50 1:18:45
13. 52 STEPHEN SULLIVAN 10:14 2:34 0:54 44:14 18.4 1:21 24:04 7:45 1:20:46
14. 33 CHRIS PHILLIPS 13:44 3:26 0:49 44:03 18.5 0:48 22:38 7:17 1:22:00
15. 55 BRANDON EDGE 7:58 2:00 0:51 44:02 18.5 1:22 28:59 9:20 1:23:09
16. 46 CLIFTON LINDE 10:14 2:34 0:49 47:53 17.0 0:55 29:21 9:27 1:29:10
17. 35 ASHLEY HEATHCOCK 9:46 2:27 1:00 51:45 15.8 0:40 26:07 8:25 1:29:16
18. 49 JACK DAVIS 9:07 2:17 0:54 50:12 16.3 0:34 31:10 10:02 1:31:55
19. 50 LEVENT GOKCEN 8:32 2:08 0:53 45:39 17.9 1:15 35:00 11:16 2:00 1:33:18
20. 54 JOSH PITTS 12:48 3:12 1:25 51:41 15.8 1:09 30:19 9:46 1:37:20
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 58 MORGAN GARCIA 6:26 1:37 0:44 36:15 22.5 0:46 22:29 7:14 1:06:38
2. 269 JJ SCARBOROUGH 7:47 1:57 0:48 36:37 22.3 0:27 22:37 7:17 1:08:13
3. 79 BILL FRICKS 8:09 2:03 0:49 36:44 22.2 0:38 22:07 7:07 1:08:24
4. 80 TIM STOUDENMIRE 7:44 1:56 0:44 37:19 21.9 0:39 23:42 7:38 1:10:06
5. 93 THOMAS GOSS 10:01 2:31 0:41 36:37 22.3 0:44 22:07 7:08 1:10:09
6. 90 JOE PORTER 7:31 1:53 0:50 38:46 21.1 0:36 22:40 7:18 1:10:22
7. 87 TONY SHEFFIELD 9:02 2:16 0:45 38:00 21.5 0:39 22:52 7:22 1:11:16
8. 271 CHAN CARTER 8:04 2:01 0:52 39:35 20.6 0:48 22:55 7:23 1:12:12
9. 70 DALLAS C SMITH 7:46 1:57 0:51 36:34 22.3 0:46 26:43 8:36 1:12:37
10. 92 TODD ARCHER 7:59 2:00 0:43 38:41 21.1 0:49 24:45 7:58 1:12:54
11. 86 SEAN MCCONNELL 9:40 2:25 0:50 40:19 20.2 0:38 21:46 7:01 1:13:10
12. 78 JAY KOETITZ 7:11 1:48 0:47 39:16 20.8 0:47 25:16 8:08 1:13:14
13. 85 ROBERT BYRD 10:27 2:37 0:42 39:57 20.4 0:43 21:51 7:02 1:13:38
14. 72 DAVID VAN LEUVEN 9:40 2:25 0:50 40:19 20.2 0:54 25:17 8:08 1:16:58
15. 81 JEFF MARTIN 10:31 2:38 0:47 41:00 19.9 1:05 23:59 7:43 1:17:20
16. 62 KEITH MOXLEY 10:52 2:43 0:47 43:02 19.0 1:18 25:23 8:10 1:21:20
17. 76 MICHAEL LARDY 9:01 2:16 0:42 45:53 17.8 0:38 26:19 8:28 1:22:30
18. 68 ROCKY HUFSTETLER 10:36 2:39 0:45 46:53 17.4 1:16 23:14 7:29 1:22:43
19. 67 DERRICK BRITTON 16:50 4:13 0:47 39:47 20.5 0:59 25:16 8:08 1:23:37
20. 83 TROY GARLAND 9:41 2:26 0:51 43:38 18.7 1:12 28:22 9:08 1:23:43
21. 88 HOWARD TIBBITT 14:09 3:33 0:55 42:12 19.3 0:51 26:17 8:28 1:24:23
22. 64 TOMMY HARRIS 9:45 2:27 0:53 45:26 18.0 1:22 30:05 9:41 1:27:29
23. 66 KEVIN DURDEN 13:17 3:20 1:01 46:35 17.5 2:28 26:00 8:23 1:29:18
24. 60 SCOTTY BROWN 12:45 3:12 1:31 44:08 18.5 0:56 32:35 10:30 1:31:54
25. 270 SHANE HERRIN 8:11 2:03 1:00 50:42 16.1 1:22 32:31 10:28 1:33:44
26. 84 THAD MINICK 18:33 4:39 1:05 50:32 16.2 1:33 32:40 10:31 1:44:21
27. 77 RYAN DINCLER 15:51 3:58 1:02 54:48 14.9 1:15 38:42 12:28 1:51:37
28. 75 KEVIN BARWICK 9:03 2:16 0:51 1:07:26 12.1 2:37 35:33 11:27 1:55:28
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 111 DENNIS ANDRE 8:04 2:01 0:44 37:06 22.0 0:42 21:16 6:51 1:07:51
2. 98 DUNCAN MOORE 7:33 1:54 0:41 37:02 22.0 0:42 22:02 7:06 1:07:58
3. 103 SHAWN LASKER 8:09 2:03 0:46 36:58 22.1 0:42 23:42 7:38 1:10:16
4. 117 CLARENCE VARNADOE 8:55 2:14 0:47 38:11 21.4 0:51 23:36 7:36 1:12:18
5. 99 STEPHEN GRAMLING 8:55 2:14 0:46 35:57 22.7 1:12 26:30 8:32 1:13:18
6. 105 CHRIS WHITE 9:43 2:26 0:52 41:03 19.9 1:01 22:00 7:05 1:14:38
7. 94 TROY WILLIS 8:50 2:13 0:53 38:12 21.4 0:49 26:11 8:26 1:14:54
8. 121 GIL PITTMAN 9:19 2:20 0:49 37:50 21.6 0:59 26:42 8:36 1:15:37
9. 97 MICHAEL TRAMMELL 10:07 2:32 0:48 41:19 19.8 1:09 25:13 8:07 1:18:34
10. 118 MIKE EVERETT 8:35 2:09 1:10 43:10 18.9 1:35 25:16 8:08 1:19:44
11. 275 JEFF HAIRE 10:16 2:34 1:03 41:30 19.7 0:50 28:04 9:02 1:21:41
12. 112 JOHN WHEELER 9:09 2:18 0:59 43:27 18.8 1:11 27:06 8:44 1:21:49
13. 119 JAMES GOFORTH 8:30 2:08 0:56 41:58 19.4 1:47 31:31 10:09 1:24:40
14. 95 RICHARD VIVOLO 13:14 3:19 0:50 43:24 18.8 1:14 26:30 8:32 1:25:11
15. 96 JOHN BENNETT 10:18 2:35 0:54 40:45 20.0 1:04 32:13 10:23 1:25:12
16. 115 LINCOLN WHITTAKER 10:03 2:31 0:53 45:22 18.0 0:50 29:32 9:31 1:26:39
17. 113 RICHARD GOLDEN 15:01 3:46 0:50 45:11 18.1 1:00 25:56 8:21 1:27:55
18. 109 BRAD MORETZ 8:16 2:04 0:58 47:50 17.1 0:35 31:24 10:07 1:29:01
19. 100 DAWSON WEST 10:10 2:33 0:53 49:28 16.5 0:41 29:38 9:33 1:30:48
20. 110 DEAN THORNTON 12:32 3:08 0:53 47:55 17.0 1:24 30:10 9:43 1:32:53
21. 123 JEFF GOODSON 11:11 2:48 1:10 56:08 14.5 0:59 33:32 10:48 1:42:58
22. 114 JOHN HUNT 10:22 2:36 1:25 53:08 15.4 1:41 37:22 12:02 1:43:57
23. 104 MICHAEL BRACEWELL 12:05 3:02 1:30 45:52 17.8 2:14 43:23 13:58 2:00 1:47:02
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 125 STEVEN BASKIN 6:35 1:39 0:51 35:20 23.1 0:50 24:06 7:46 1:07:39
2. 136 JEFFERY GORDY 8:42 2:11 0:52 34:36 23.6 0:46 24:19 7:50 1:09:13
3. 268 BILL HAM 8:39 2:10 0:48 38:21 21.3 1:05 22:25 7:13 1:11:16
4. 129 BILL WILHELM 8:44 2:11 0:51 38:36 21.1 0:29 23:35 7:36 1:12:12
5. 132 BRET WAGENHORST 9:25 2:22 0:40 43:10 18.9 0:21 21:59 7:05 1:15:32
6. 128 KELLY HORNSBY 8:50 2:13 0:51 38:19 21.3 1:20 27:28 8:51 1:16:45
7. 137 BILLY WEBB 10:46 2:42 0:38 39:17 20.8 0:36 27:16 8:47 1:18:31
8. 127 GUY BOYLE 8:09 2:03 0:48 40:01 20.4 0:40 29:49 9:36 1:19:25
9. 134 SCOTT WIZA 11:22 2:51 0:51 41:28 19.7 1:26 26:26 8:31 1:21:30
10. 138 CHARLIE FIVEASH 8:58 2:15 0:50 46:37 17.5 0:47 25:49 8:19 1:22:58
11. 255 JACK TIBBETTS 12:50 3:13 0:57 43:53 18.6 2:18 24:21 7:51 1:24:18
12. 133 DAVID KELLY 11:51 2:58 0:56 47:42 17.1 1:52 32:43 10:32 1:35:03
13. 126 JEFFERY STEPPS 13:29 3:23 1:01 48:53 16.7 1:30 32:04 10:20 1:36:56
14. 131 DAVID THOMPSON 10:18 2:35 1:03 48:05 17.0 2:30 36:46 11:50 1:38:42
15. 135 MATT HAWLEY 9:44 2:26 1:07 51:53 15.7 1:42 41:53 13:29 1:46:18
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 144 JIM BUCHANAN 6:54 1:44 0:48 37:27 21.8 0:56 25:38 8:15 1:11:41
2. 145 MARTY HUFSTETLER 7:50 1:58 0:46 38:35 21.2 1:03 25:13 8:07 1:13:26
3. 140 JOHN BROOKE 7:00 1:45 0:47 40:54 20.0 1:14 29:19 9:26 1:19:12
4. 143 KEITH WISHUM 11:29 2:53 0:59 45:31 17.9 0:41 31:05 10:01 1:29:42
5. 147 LARRY W CARPENTER 11:57 3:00 0:49 44:15 18.4 1:12 33:47 10:53 1:31:56
6. 149 GARRY NEWTON 11:57 3:00 0:55 50:31 16.2 1:16 30:11 9:43 1:34:47
7. 146 HUGH MCLAURIN 11:37 2:55 1:03 54:49 14.9 1:22 31:42 10:12 1:40:31
8. 148 LESLIE SMITH 13:27 3:22 1:12 50:48 16.1 1:53 46:34 15:00 1:53:53
142 MICHAEL FLATER 7:19 1:50 0:47
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 154 TOM HARGROVE 9:23 2:21 0:46 40:40 20.1 0:44 28:43 9:15 1:20:15
2. 150 ROXY WISHUM 13:16 3:19 1:03 47:26 17.2 0:54 29:17 9:26 1:31:54
3. 153 WM. ""MIKE"" SLADE 11:21 2:51 1:06 46:05 17.7 2:13 33:53 10:55 1:34:37
4. 151 JON ANDERSON 11:08 2:47 0:52 49:43 16.4 1:05 32:31 10:28 1:35:17
5. 156 PAUL DAVIS 15:13 3:49 1:06 45:59 17.7 1:27 32:56 10:36 1:36:40
6. 157 RANDY CHEW 10:20 2:35 1:06 50:14 16.2 0:44 37:30 12:04 1:39:51
7. 155 RICK MOSS 11:25 2:52 1:23 54:52 14.9 4:08 45:55 14:47 1:57:41
8. 152 PAUL WHITE 11:20 2:50 1:04 1:02:42 13.0 1:12 41:30 13:22 1:57:46
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 160 CHIP CARSON 9:26 2:22 0:54 41:20 19.7 0:55 30:20 9:46 1:22:54
2. 273 JIMMY WALKER 9:02 2:16 1:08 43:19 18.8 1:29 34:16 11:02 1:29:12
3. 161 HARRY DORSEY 9:25 2:22 0:47 46:18 17.6 1:48 31:46 10:14 1:30:03
4. 159 JOHN BARWICK 8:50 2:13 0:59 45:22 18.0 1:10 36:40 11:49 1:32:59
5. 253 DAN MCGOWAN 15:15 3:49 1:29 50:55 16.0 1:18 33:37 10:50 1:42:32
6. 158 WILLIAM ROBERTS 14:13 3:34 0:57 54:41 14.9 1:46 33:16 10:43 1:44:51
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **