OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  254    SOPHIEA        LAURA       56 F  6:53  1:44    1:03   37:57 23.7    0:49    24:28  7:53         1:11:08
   2.  192    ZAUNBRECHER    LAURA       29 F  7:17  1:50    0:51   43:46 20.6    0:44    21:20  6:52         1:13:56
   3.  263    OHAYAN         VALLEE      36 F  8:23  2:06    0:50   40:06 22.5    0:48    24:11  7:48         1:14:16

MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  216    SMITH          STACEY      40 F  8:48  2:12    0:55   40:52 22.0    0:45    24:30  7:53         1:15:49
   2.  230    ROGAN          PAMELA      43 F  5:57  1:30    0:56   42:32 21.2    0:50    26:30  8:32         1:16:43
   3.  273    NOVICKI        DENISE      41 F  8:05  2:02    0:53   41:53 21.5    0:46    25:42  8:17         1:17:17

FEMALE AGE GROUP RESULTS

2010 Crow's Lake Tri 2 Remember 400yd Swim 15 Mile Bike 5K Run
Crowe's Lake, Jefferson GA 07/17/2011 7:30 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Tri 2 Remember

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under ** NONE **

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  277    JORARSEN       GABRIELLE   17 F  6:33  1:39    0:31   46:04 19.5    0:36    26:15  8:27         1:19:56
   2.  169    CURRENTI       SYDNEY      18 F  5:37  1:25    1:46   52:15 17.2    0:30    29:28  9:29         1:29:35

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  280    PREHMUS        SARAH       23 F  8:49  2:13    1:33   48:27 18.6    1:16    25:56  8:21         1:25:58
   2.  170    SMITH          ALI         20 F  8:57  2:15    2:44 1:01:38 14.6    1:09    26:32  8:33         1:40:57
   3.  173    BENIST         MARISSA     23 F 10:29  2:38    1:35   56:52 15.8    1:30    41:03 13:13         1:51:28
   4.  172    HOCKENBERRY    CLAIRE      22 F  8:55  2:14    1:37   59:40 15.1    1:57    42:09 13:34         1:54:16

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  182    WEINACKER      KRISTEN     27 F  8:11  2:03    0:59   42:31 21.2    0:51    23:50  7:41         1:16:20
   2.  194    CHAPMAN        MELISSA     29 F  8:52  2:13    1:00   44:20 20.3    1:46    26:38  8:35         1:22:34
   3.  262    STEINHOUER     CACEY       29 F  9:59  2:30    1:17   45:16 19.9    1:13    26:13  8:27         1:23:56
   4.  191    PIKE           ASHLEY      28 F  7:54  1:59    1:37   47:03 19.1    1:16    32:11 10:22         1:29:58
   5.  185    GAUDI          ALLYSON     27 F 11:25  2:52    1:59   47:35 18.9    1:41    28:56  9:19         1:31:34
   6.  177    TRAINA         RAE         25 F  8:40  2:10    1:12   54:01 16.7    0:43    25:22  8:10    2:00 1:31:56
   7.  187    KNAPP          LESLIE      29 F  8:49  2:13    2:13   54:42 16.5    1:16    25:00  8:03         1:31:58
   8.  186    HODDER         SHANNON     28 F                                                                 1:33:13
   9.  181    DAY            JENNIFER    26 F  9:51  2:28    1:58   53:05 17.0    1:21    28:59  9:20         1:35:13
  10.  175    ANDERSON       KRISTEN     26 F  9:11  2:18    2:05   56:29 15.9    1:17    28:25  9:09         1:37:26
  11.  176    ANDERSON       ASHLEY      26 F 10:15  2:34    1:48   55:44 16.2    1:16    28:25  9:09         1:37:26
  12.  189    HALE           ASHLEY      28 F  8:27  2:07    1:25   53:30 16.8    1:32    35:35 11:27         1:40:26
  13.  183    WATSON         NATALIE     26 F  8:53  2:14    1:32   58:09 15.5    1:32    31:02 10:00         1:41:07
  14.  184    HENRY          ELIZABETH   27 F  9:15  2:19    2:16   53:54 16.7    1:31    34:43 11:11         1:41:37
  15.  180    ACKERSON       ADDIE       26 F  9:09  2:18    2:04   57:50 15.6    1:18    33:52 10:54         1:44:10
  16.  188    O'GRADY        CLARE       29 F 10:50  2:43    2:37 1:00:57 14.8    1:13    31:23 10:06         1:46:58
  17.  179    POPP           MEGAN       27 F 10:23  2:36    3:03 1:09:26 13.0    1:02    28:21  9:08         1:52:13
  18.  190    DESPLANQUE     PASCALE     28 F  8:18  2:05    2:40 1:03:17 14.2    2:05    41:01 13:13         1:57:20
  19.  193    LARSEN         BRITTANY    29 F 11:19  2:50    5:39 1:11:12 12.6    1:21    39:23 12:41         2:08:51

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  197    RYAN           MELISSA     31 F 10:51  2:43    1:45   44:44 20.1    2:27    23:59  7:43         1:23:43
   2.  199    SPEAR          NIKI        33 F 10:16  2:34    1:12   45:46 19.7    0:46    26:03  8:23         1:24:00
   3.  198    PITTS          SHAWNA      33 F  8:48  2:12    1:31   49:36 18.1    1:06    29:07  9:22         1:30:06
   4.  200    ROSS           SUZANNE     32 F  9:50  2:28    2:25   50:58 17.7    1:01    27:16  8:47         1:31:27
   5.  196    TERMEER        STEPHANIE   31 F 10:00  2:30    1:33   50:24 17.9    1:15    39:06 12:35         1:42:15
   6.  202    KELLER         JOHNNA      34 F 10:15  2:34    2:01 1:02:34 14.4    0:57    30:07  9:42         1:45:52
   7.  195    LAWRENCE       MARY        31 F  9:28  2:22    2:45 1:17:37 11.6    1:45    42:45 13:46         2:14:18

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  210    JOSEPH         SARAH       36 F  7:48  1:57    1:14   45:21 19.9    1:14    24:17  7:49         1:19:52
   2.  209    MERRITT        TARA        37 F  9:52  2:28    1:16   48:44 18.5    0:52    24:44  7:58         1:25:26
   3.  212    NORRIS         ALISON      37 F  9:45  2:27    1:20   49:44 18.1    1:15    25:12  8:07         1:27:13
   4.  215    GROVER         JANE        38 F  9:48  2:27    1:21   51:22 17.5    1:19    25:54  8:21         1:29:42
   5.  213    BOWEN          JOCELIN     39 F 11:08  2:47    1:38   48:16 18.6    0:50    29:55  9:38         1:31:46
   6.  214    HILL           AMANDA      38 F 10:04  2:31    3:31   52:17 17.2    0:58    30:21  9:46         1:37:08
   7.  207    SCHWARTZ       JENNIFER    37 F  8:39  2:10    3:21   51:03 17.6    2:21    32:11 10:22         1:37:33
   8.  206    DAVIS          LISA        35 F  7:58  2:00    1:42   55:26 16.2    1:12    32:00 10:18         1:38:16
   9.  203    BYERS          AILIE       35 F 10:09  2:33    1:45   55:34 16.2    1:23    38:28 12:23         1:47:17
  10.  204    MCELROY        HEATHER     36 F 11:51  2:58    1:37   53:31 16.8    1:45    39:24 12:41         1:48:06

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  226    ALLEN          CHRISTINE   41 F  8:39  2:10    1:06   43:38 20.6    0:58    25:57  8:22         1:20:16
   2.  221    JORDAN         BETTY JEAN  41 F 10:51  2:43    1:21   42:01 21.4    1:14    26:11  8:26         1:21:36
   3.  231    WILEY          KIMBERLY    44 F  8:00  2:00    1:15   44:05 20.4    0:50    29:00  9:20         1:23:09
   4.  223    LOVELACE       KRISTI      41 F  8:49  2:13    1:22   43:31 20.7    1:23    28:18  9:07         1:23:23
   5.  225    BRINK          CHRISTINE   41 F  8:30  2:08    1:49   44:02 20.4    0:48    28:16  9:06         1:23:24
   6.  222    CAPUTO         ELKE        41 F  8:06  2:02    1:44   46:50 19.2    1:04    26:07  8:25         1:23:51
   7.  121    BONI           DANETTE     44 F 10:58  2:45    0:59   48:41 18.5    1:07    28:18  9:07         1:30:01
   8.  229    KING           STACEY      43 F 10:37  2:40    2:03   52:32 17.1    1:17    30:03  9:41         1:36:30
   9.  227    BELLER         MOLLY       42 F 10:48  2:42    1:45   53:58 16.7    0:31    33:24 10:45         1:40:23
  10.  228    WILLIAMS       SUE         43 F  9:46  2:27    1:38   56:42 15.9    1:36    42:29 13:41         1:52:09
  11.  218    TODD           HEIDI       40 F  9:28  2:22    3:03   57:53 15.6    1:32    48:04 15:29         1:59:57

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  235    HOWARD         SHEILA      46 F 10:18  2:35    1:05   42:29 21.2    1:01    27:23  8:49         1:22:13
   2.  237    GUILBEAU       DEBBIE      45 F 10:23  2:36    1:31   51:22 17.5    1:29    30:36  9:51         1:35:20
   3.  243    TRACY          SARAH       49 F 11:25  2:52    1:17   50:33 17.8    1:13    31:06 10:01         1:35:33
   4.  242    MORRIS         GAIL        48 F  8:52  2:13    2:39   49:24 18.2    2:26    37:18 12:01         1:40:37
   5.  236    VALDERAMA      TAMI        45 F  9:38  2:25    2:56   57:15 15.7    0:59    30:30  9:49         1:41:17
   6.  239    BURNETTE       SYLVIA      46 F 16:27  4:07    1:27   49:53 18.0    1:21    32:33 10:29         1:41:39
   7.  234    NEWTON         KAREN       46 F 11:01  2:46    3:13   54:13 16.6    1:53    38:48 12:30         1:49:06
   8.  238    ULRICHSEN      ERIN        46 F 11:15  2:49    4:27   57:52 15.6    3:57    37:01 11:55         1:54:29

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  276    THRASH         MARIA       50 F  7:56  1:59    1:01   40:58 22.0    1:16    31:19 10:05         1:22:28
   2.  251    ELKINS         LORA        53 F  7:54  1:59    1:21   46:02 19.6    1:47    29:31  9:30         1:26:32
   3.  253    BRASWELL       MARILOU     54 F  8:57  2:15    1:31   45:44 19.7    1:28    35:54 11:33         1:33:32
   4.  247    HOLBROOK       SALLY       50 F  8:36  2:09    1:42   51:28 17.5    1:59    32:43 10:32         1:36:27
   5.  248    SAUER          JULIE       51 F 11:43  2:56    1:41   55:07 16.3    0:53    31:11 10:03         1:40:33
   6.  278    HEWITT         JEAN        52 F  9:49  2:28    2:58   51:55 17.3    3:06    38:03 12:15         1:45:49
   7.  244    BROWN-MACOMBER VICKI       50 F 12:04  3:01    2:03   58:45 15.3    1:48    40:57 13:11         1:55:36
   8.  250    BLOSSER        PAMELA      54 F 14:54  3:44                                                         DNF

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  255    SWANN          KAREN       57 F 11:26  2:52    1:39   51:46 17.4    0:53    29:14  9:25         1:34:56
   2.  257    CANNON         DEBRA       57 F 11:31  2:53    2:31   58:25 15.4    2:13    37:29 12:04         1:52:07
   3.  256    GIBNEY-SHERMAN SHERRIE     57 F 10:28  2:37    2:10   58:18 15.4    1:50    41:42 13:26         1:54:27

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64 ** NONE **

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **

FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **

OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.   32    KILLIAN        ROBERT      29 M  6:55  1:44    0:47   35:37 25.3    0:31    18:12  5:52         1:02:01
   2.  279    JORDON         TYLER       23 M  7:22  1:51    0:43   36:25 24.7    0:44    18:38  6:00         1:03:50
   3.   52    MCCAMBRIDGE    JASON       34 M  7:07  1:47    0:39   36:21 24.8    0:50    19:36  6:19         1:04:31

MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.   87    JORDAN         CHRIS       40 M  6:43  1:41    0:58   38:38 23.3    0:42    20:24  6:34         1:07:23
   2.  117    HENDRY         RICHARD     43 M  6:56  1:44    0:36   37:43 23.9    0:44    23:01  7:25         1:08:57
   3.  145    SMITH          KIRK        49 M  6:58  1:45    0:45   40:12 22.4    0:47    21:25  6:54         1:10:06

MALE AGE GROUP RESULTS

2010 Crow's Lake Tri 2 Remember 400yd Swim 15 Mile Bike 5K Run
Crowe's Lake, Jefferson GA 07/17/2011 7:30 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Tri 2 Remember

MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  266    SMITH          HARRIS      15 M  7:34  1:54    0:58   44:26 20.3    0:48    21:05  6:47         1:14:49
   2.    2    WILLIAMS       SAM         15 M  7:24  1:51    0:43   44:34 20.2    0:47    21:59  7:05         1:15:25
   3.    1    AGUIRRE        TAYLOR      15 M  5:51  1:28    0:41   45:13 19.9    0:36    31:45 10:14         1:24:03
   4.  267    PARKER         NICHOLAS    15 M 11:09  2:48    1:26   49:34 18.2    1:06    22:06  7:07         1:25:21
   5.  259    GARY           RJ          14 M 11:17  2:50    3:28   51:01 17.6    1:42    34:30 11:06         1:41:56

MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.    4    GONZALEZ       GUSTAVO     17 M  6:05  1:32    0:42   39:50 22.6    0:32    21:11  6:49         1:08:18
   2.    3    BLENIS         ALEC        17 M  7:44  1:56    1:43   42:02 21.4    0:34    20:13  6:31         1:12:14
   3.    6    RYDEN          JAMES       18 M  8:21  2:06    1:18   46:45 19.3    0:25    20:13  6:31         1:17:00
   4.  274    JACKSON        BRETT       19 M  7:59  2:00    2:01   49:10 18.3    1:21    23:43  7:38         1:24:13
   5.  275    JACKSON        TONY        17 M 10:23  2:36    1:27   50:00 18.0    1:30    28:56  9:19         1:32:15
   6.    5    KIMBRELL       FORREST     16 M  7:31  1:53    2:06   54:51 16.4    0:48    31:44 10:13         1:36:58
   7.    7    WALKER         J.          17 M 11:55  2:59    2:20   55:09 16.3    0:43    35:30 11:26         1:45:35

MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.   12    NICOLAY        PETER       23 M  8:04  2:01    2:17   44:47 20.1    0:33    21:23  6:53         1:17:03
   2.   10    ENNIS          STEPHEN     22 M  7:21  1:51    0:45   43:48 20.5    1:05    24:49  8:00         1:17:46
   3.   16    FOSTER         JAY         24 M  8:37  2:10    1:30   46:38 19.3    1:25    24:18  7:50         1:22:27
   4.    8    KILLIAN        KAMERON     20 M  8:36  2:09    1:58   53:17 16.9    0:40    24:57  8:02         1:29:26
   5.    9    NISH           CHRISTOPHER 23 M 11:20  2:50    2:16   50:02 18.0    0:53    25:07  8:05         1:29:36
   6.   13    SERIO          ANDREW      24 M  9:14  2:19    2:37   50:42 17.8    0:47    31:26 10:07         1:34:44

MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.   24    TAIT           TIMOTHY     28 M  7:21  1:51    0:41   39:15 22.9    0:35    21:43  7:00         1:09:33
   2.   30    BYRUM          GRANT       29 M  7:15  1:49    0:44   42:45 21.1    0:51    24:04  7:45         1:15:38
   3.   19    SEAGRAVES      BEN         26 M  9:07  2:17    1:00   43:12 20.8    0:51    24:04  7:45         1:18:12
   4.   27    KILBY          BRANDON     28 M  7:59  2:00    1:25   46:42 19.3    1:21    24:14  7:48         1:21:38
   5.   25    HARDMAN        GREVILLE    29 M 13:22  3:21    0:47   43:23 20.7    1:19    21:47  7:01    2:00 1:22:36
   6.   20    ABDOLLAHIAN    AYDIN       26 M  7:14  1:49    1:12   46:43 19.3    1:20    26:20  8:29         1:22:48
   7.   17    MATTHEW        FINCH       25 M  8:07  2:02    1:13   50:29 17.8    1:18    25:03  8:04         1:26:10
   8.   26    KNEBEL         MATTHEW     29 M  8:59  2:15    1:28   48:41 18.5    0:44    26:49  8:38         1:26:40
   9.   29    DALTON         DUSTIN      29 M 11:46  2:57    1:45   48:15 18.7    1:19    28:16  9:06         1:31:19

MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.   36    DUCHON         MICHAL      33 M  6:58  1:45    0:53   38:41 23.3    0:48    21:17  6:51         1:08:34
   2.   43    MARSH          RYAN        33 M  6:24  1:36    0:37   40:21 22.3    0:37    21:31  6:56         1:09:29
   3.   54    SHAIKUN        SEAN        34 M  7:36  1:54    1:29   41:07 21.9    1:01    23:02  7:25         1:14:13
   4.   53    MCGAHEE        JASON       34 M  9:11  2:18    1:31   43:41 20.6    0:50    24:41  7:57         1:19:52
   5.   31    LARSEN         GEORGE      30 M  9:24  2:21    2:31   47:04 19.1    0:46    22:22  7:12         1:22:06
   6.   42    LYONS          FARRIS      33 M  7:58  2:00    1:09   44:32 20.2    1:23    28:32  9:11         1:23:32
   7.   38    ROBLEDO        MANUEL JR.  32 M 10:17  2:35    0:52   44:08 20.4    1:53    27:35  8:53         1:24:43
   8.   33    BLAIR          SCOTT       30 M 10:17  2:35    1:45   47:54 18.8    0:56    26:35  8:34         1:27:25
   9.   41    FRENCH         RICHARD     34 M  8:01  2:01    1:41   45:33 19.8    2:22    33:35 10:49         1:31:10
  10.   40    RATAJCZAK      DAVID       33 M  9:30  2:23    2:56   55:07 16.3    1:50    32:53 10:36         1:42:14

MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.   66    ALEXANDER      ROB         37 M  7:47  1:57    0:52   39:19 22.9    0:54    20:45  6:41         1:09:35
   2.   62    BRODRICK       BRIAN       36 M  7:38  1:55    1:05   41:01 21.9    0:36    19:21  6:14         1:09:38
   3.   73    HOTCHKISS      BRIAN       38 M  8:22  2:06    0:50   39:40 22.7    1:10    24:20  7:50         1:14:20
   4.   51    MADDOX         JASON       35 M  8:02  2:01    0:40   41:33 21.7    1:02    23:33  7:35         1:14:49
   5.   80    TINDLE         TRAVIS      38 M  9:05  2:17    1:15   41:50 21.5    1:15    22:28  7:14         1:15:51
   6.   86    PERDUE         DUSTIN      39 M 10:38  2:40    1:16   42:28 21.2    0:48    21:04  6:47         1:16:12
   7.   78    COGAN          TRAVIS      38 M  9:08  2:17    1:08   39:07 23.0    0:40    27:48  8:57         1:17:49
   8.   48    RYAN           MATT        35 M  8:52  2:13    1:00   44:00 20.5    1:28    23:45  7:39         1:19:03
   9.   72    CHURCH         CHUCK       38 M  8:06  2:02    2:05   43:48 20.6    2:11    23:31  7:35         1:19:39
  10.   77    FERDON         CHAD        38 M  8:58  2:15    1:08   44:11 20.4    1:09    24:30  7:53         1:19:53
  11.   85    WALTS          CAMERON     39 M  7:06  1:47    1:27   43:33 20.7    0:51    27:59  9:01         1:20:54
  12.   82    SPEAR          GLENN       38 M 11:06  2:47    3:02   42:06 21.4    0:54    24:03  7:45         1:21:09
  13.   70    HENRY          GEOFFREY    37 M  6:57  1:45    1:16   48:04 18.7    0:50    24:24  7:52         1:21:30
  14.   68    CLICK          DAN         38 M  9:37  2:25    0:53   42:19 21.3    0:49    26:00  8:22    2:00 1:21:37
  15.   59    YELTON         ADAM        36 M  9:04  2:16    0:42   43:57 20.5    0:58    29:37  9:32         1:24:16
  16.   65    BETANZOS       MICHAEL     38 M  9:14  2:19    2:18   44:18 20.3    1:28    27:29  8:51         1:24:45
  17.   81    MAXWELL        GREG        39 M 10:18  2:35    3:14   45:44 19.7    1:20    28:42  9:14         1:29:15
  18.   64    PINEAU         JAMES       37 M 11:19  2:50    2:19   48:42 18.5    1:49    29:30  9:30         1:33:37
  19.   71    BAKER          MATT        37 M  8:38  2:10    2:22   55:08 16.3    1:05    27:17  8:47         1:34:28
  20.   61    CRONON         ROBERT      36 M 10:36  2:39    0:52   51:11 17.6    1:13    31:55 10:17         1:35:45
  21.   79    WAYMACK        MATT        39 M 17:21  4:21    3:03   50:56 17.7    0:59    30:57  9:58         1:43:15
  22.   57    DAVIS          ADAM        36 M 13:59  3:30    2:03   54:28 16.5    1:46    34:07 10:59         1:46:22
  23.   69    BELL           TIM         38 M 20:44  5:11    2:51   48:18 18.6    1:36    33:31 10:48         1:46:59
  24.   50    ALONSO         JOSEPH      35 M 12:29  3:08    2:49 1:05:59 13.6    2:15    58:31 18:50         2:22:03

MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  122    JORDAN         ROBERT      43 M  8:04  2:01    0:53   38:41 23.3    0:54    23:10  7:28         1:11:40
   2.  112    BEAUPRE        PAUL        42 M  7:12  1:48    0:55   39:31 22.8    0:55    22:32  7:15    2:00 1:13:04
   3.   84    STOUDENMIRE    TIM         40 M  8:00  2:00    1:04   40:46 22.1    0:45    24:08  7:46         1:14:42
   4.  265    SMITH          LUKE        41 M  8:25  2:07    1:04   42:27 21.2    0:43    23:04  7:26         1:15:41
   5.  102    LAWRENCE       ERIC        41 M  9:14  2:19    1:10   39:53 22.6    1:03    24:34  7:55         1:15:52
   6.  116    MARSH          MICHAEL     42 M  8:08  2:02    1:06   42:27 21.2    1:01    23:17  7:30    2:00 1:17:57
   7.   97    VOIGT          JOHN        40 M  7:54  1:59    1:10   42:42 21.1    1:07    25:23  8:11         1:18:14
   8.  108    HANSEN         TIM         42 M  9:43  2:26    0:59   45:10 19.9    0:49    21:37  6:58         1:18:17
   9.  103    LILLY          JOHN        41 M 10:06  2:32    1:11   42:02 21.4    0:58    24:12  7:48         1:18:27
  10.  107    PERKINS        BERLIN      41 M  8:52  2:13    1:27   42:51 21.0    1:01    25:17  8:08         1:19:25
  11.  126    MASTERS        PAUL        44 M  9:22  2:21    1:19   44:21 20.3    1:07    24:27  7:52         1:20:34
  12.  111    WELLS          NELSON      42 M  8:02  2:01    1:24   43:56 20.5    0:52    26:43  8:36         1:20:56
  13.  104    ANDERSON       PAUL        42 M  9:27  2:22    1:26   42:23 21.2    1:14    27:59  9:01         1:22:28
  14.   99    BURROUGHS      JOHN        41 M  9:48  2:27    1:22   45:55 19.6    1:34    25:29  8:12         1:24:06
  15.  271    BARRETT        DAVID       41 M  9:01  2:16    2:13   47:30 19.0    1:54    25:38  8:15         1:26:14
  16.  114    MAULDIN        CHRIS       42 M  6:48  1:42    1:22   45:02 20.0    1:36    31:48 10:14         1:26:34
  17.  269    ATCHLEY        BRETT       42 M 10:48  2:42    2:34   46:13 19.5    1:25    25:47  8:18         1:26:45
  18.   94    SMITH          TIMOTHY     40 M  8:56  2:14    2:18   46:27 19.4    1:19    28:35  9:12         1:27:33
  19.   89    PINKERTON      LEBRON      40 M  9:16  2:19    1:18   48:16 18.6    1:07    27:48  8:57         1:27:43
  20.   96    SUN            WESLEY      40 M 11:00  2:45    1:16   47:27 19.0    0:54    27:54  8:59         1:28:29
  21.  100    ONEAL          MARK        42 M 10:09  2:33    2:39   46:42 19.3    1:49    27:15  8:46         1:28:32
  22.  109    JOHN           JAMES       42 M 11:42  2:56    1:43   46:11 19.5    0:57    28:33  9:12         1:29:03
  23.   88    JOHNSON        TIMOTHY     41 M 10:31  2:38    2:22   48:24 18.6    0:55    28:47  9:16         1:30:57
  24.  101    BUKER          KEITH       42 M 10:31  2:38    2:46   47:57 18.8    0:57    29:03  9:21         1:31:12
  25.   92    KHAREL         ANGIRA      40 M  9:52  2:28    3:56   48:25 18.6    2:18    27:56  9:00         1:32:25
  26.  123    FABER          STEVE       44 M  9:57  2:30    2:48   46:56 19.2    1:54    35:03 11:17         1:36:36
  27.   90    WISDOM         NEAL        41 M 13:38  3:25    1:14   54:31 16.5    1:59    28:11  9:05         1:39:30
  28.  118    MCNABB         GARY        43 M 13:31  3:23    2:31   49:57 18.0    0:59    34:35 11:08         1:41:31
  29.   83    CUMMINGS       BRIAN       40 M 15:36  3:54    3:14   51:45 17.4    1:07    36:47 11:51         1:48:28
  30.   93    MASINO         NICK        41 M 11:50  2:58    2:29   56:37 15.9    1:07    39:16 12:39    2:00 1:53:18

MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  137    WEIGAND        DAVID       48 M  7:15  1:49    0:59   43:52 20.5    0:52    23:44  7:39         1:16:40
   2.  127    BELINFANTE     ERIK        45 M  7:56  1:59    0:41   44:07 20.4    0:58    23:01  7:25         1:16:40
   3.  138    ENSSLIN        MICHAEL     48 M  8:07  2:02    0:51   43:22 20.8    0:52    25:23  8:10         1:18:33
   4.  139    MCCORMICK      SHAWN       49 M  9:17  2:20    1:38   43:40 20.6    1:19    25:34  8:14         1:21:25
   5.  260    COLLINS        DAVID       46 M  9:07  2:17    2:44   45:32 19.8    1:39    26:04  8:24         1:25:04
   6.  125    MULL           CHARLES     45 M 10:02  2:31    1:38   46:37 19.3    1:07    27:48  8:57         1:27:10
   7.  142    DOROUGH        MATT        49 M 12:54  3:14    1:41   44:53 20.1    1:46    28:29  9:10         1:29:41
   8.  134    GUENTHNER      BILL        46 M  9:44  2:26    1:44   46:57 19.2    1:16    31:20 10:05         1:30:59
   9.  270    KUCHRALEK      BRENT       47 M 10:25  2:37    2:14   48:52 18.4    1:05    28:50  9:17         1:31:24
  10.  136    HUNT           STONEY      48 M 10:24  2:36    2:24   51:15 17.6    1:10    27:12  8:46         1:32:22
  11.  133    ALTMAN         ANDREW      45 M  9:43  2:26    2:13   52:00 17.3    1:56    26:50  8:39         1:32:39
  12.  144    TUGGLE         CLYDE       49 M 10:58  2:45    3:04   50:55 17.7    2:02    26:27  8:31         1:33:24
  13.  261    MAY            DAVID       47 M 11:06  2:47    2:10   48:31 18.6    1:43    33:04 10:39         1:36:32
  14.  124    MILLER         BROCK       45 M 13:57  3:30    1:39   54:39 16.5    1:31    30:10  9:43         1:41:55
  15.  129    HOTCAVEG       MICHAEL     46 M 10:38  2:40    3:35   55:17 16.3    2:12    41:39 13:25         1:53:20

MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  155    CARPENTER      NOEL        52 M  9:38  2:25    1:43   43:19 20.8    1:16    28:47  9:16         1:24:42
   2.  156    WADE           JAMES       53 M                                                                 1:24:46
   3.  158    KLAER          KEN         53 M  9:15  2:19    1:27   45:27 19.8    1:05    28:11  9:05         1:25:22
   4.  143    WYSONG         MICHAEL     50 M  8:35  2:09    2:56   47:51 18.8    2:22    24:25  7:52         1:26:07
   5.  268    BERGER         STEVEN      50 M  7:38  1:55    1:44   45:51 19.6    1:18    30:13  9:44         1:26:42
   6.  148    COX            ANDY        51 M  9:20  2:20    2:07   46:31 19.4    1:27    28:05  9:03         1:27:28
   7.  149    SOLOMON        ERIC        51 M 10:17  2:35    2:17   48:55 18.4    1:39    24:32  7:54         1:27:38
   8.  147    GOOGE          BOB         50 M  8:53  2:14    2:19   46:53 19.2    1:49    30:24  9:47         1:30:17
   9.  157    JONES          LAWTON      52 M  9:40  2:25    2:03   45:25 19.8    1:27    32:38 10:30         1:31:12
  10.  141    HANNA          MARK        50 M 10:20  2:35    3:07   52:46 17.1    1:23    24:27  7:53         1:32:02
  11.  154    BULLUCK        ED          52 M 10:01  2:31    2:32   51:07 17.6    2:16    31:04 10:00         1:36:59
  12.  151    NISH           ANDY        51 M  9:19  2:20    2:05   47:53 18.8    1:47    37:00 11:55         1:38:02
  13.  264    MILLER         JACK        53 M 14:34  3:39    2:45   51:59 17.3    2:44    32:06 10:20         1:44:06
  14.  140    NEWTON         MIKE        50 M  8:31  2:08    3:37   57:01 15.8    1:57    34:57 11:15         1:46:02
  15.  150    BORONAT        JOSEPH      51 M 11:09  2:48    2:50   53:49 16.7    2:32    36:23 11:43         1:46:41
  16.  153    HUNT           TIM         51 M 14:52  3:43    1:38   54:20 16.6    0:56    35:18 11:22         1:47:01
  17.  159    MCCAFFREY      BILL        52 M 10:22  2:36    4:08 1:04:10 14.0    1:43    37:33 12:05         1:57:54

MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  161    HARTNESS       CALVIN      58 M  8:15  2:04    0:57   43:07 20.9    0:35    24:17  7:49         1:17:09
   2.  163    THOMAS         BOBBY       58 M 10:06  2:32    1:01   49:38 18.1    0:49    34:10 11:00         1:35:42
   3.  160    ANDERSON       MARK        56 M 13:16  3:19    1:29   51:13 17.6    1:45    27:31  8:52    2:00 1:37:11
   4.  162    WOOD           KENNETH     57 M 11:40  2:55    2:30   49:39 18.1    2:06    31:45 10:13         1:37:37
   5.  164    MOORE          JIM         59 M 10:19  2:35    2:22   51:28 17.5    1:26    34:12 11:01         1:39:45

MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  168    CHAPMAN        JERRY       63 M 10:26  2:37    2:17   48:57 18.4    1:42    29:50  9:37         1:33:11
   2.  165    REVELL         DENNIS      63 M 13:54  3:29    2:28   53:34 16.8    2:40    33:30 10:47         1:46:04
   3.  166    WALTS          TERENCE     64 M 10:05  2:32    3:10   51:32 17.5    1:20    41:09 13:15         1:47:14

MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place  No. Co NAME                       Ag S  SWIM  Pace      T1    BIKE Rate      T2      RUN  Pace   PENAL    TIME
===== ==== == ============== =========== == = ===== =====   ===== ======= ====   ===== ======== =====   ===== =======
   1.  167    NEELY          ALAN        67 M  9:55  2:29    2:55   52:04 17.3    1:37    36:51 11:52         1:43:22

MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **