-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 578 KALINA PAUNOVSKA 9:15 1:14 1:35 46:52 19.2 1:16 23:52 7:41 1:22:48
2. 581 MARITA RADLOFF 11:36 1:33 2:34 47:22 19.0 1:16 24:01 7:44 1:26:47
3. 596 ANNIE WORRELL 9:30 1:16 2:23 50:05 18.0 1:11 23:40 7:37 1:26:47
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 599 DANELLE FAWCETT 11:33 1:33 2:28 47:22 19.0 1:18 26:40 8:35 1:29:18
2. 555 SYLVIA FLOWER 10:59 1:28 3:03 57:20 15.7 0:47 23:59 7:43 1:36:06
3. 547 JULIE COLLINS 12:27 1:40 2:34 52:17 17.2 1:32 28:21 9:08 1:37:10
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2017 Rock N' Rollman Sprint
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 14 & Under
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 582 ANNA GRACE REED 11:29 1:32 2:19 52:38 17.1 1:48 30:15 9:44 1:38:28
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 - 19
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 576 ASPEN NEELY 10:57 1:28 2:22 51:27 17.5 1:19 31:26 10:07 1:37:30
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 589 REBECCA STODDARD 8:21 1:07 2:38 58:33 15.4 0:46 26:34 8:33 1:36:50
2. 552 KIM DIETRICH 10:41 1:26 2:42 53:34 16.8 2:03 29:21 9:27 1:38:20
3. 597 CLAIRE BURGESS 11:02 1:29 2:51 58:39 15.3 1:19 33:02 10:38 1:46:50
4. 557 JULIA GENSHEIMER 9:35 1:17 2:04 1:05:28 13.7 0:39 30:39 9:52 1:48:24
5. 587 KENDRA SIMPSON 9:40 1:18 4:32 56:24 16.0 2:38 38:54 12:32 1:52:07
6. 548 DOMINIQUE COOK 12:39 1:42 3:34 1:06:14 13.6 1:24 41:32 13:22 2:05:21
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 543 HANNAH BRATENG 12:01 1:37 2:47 51:37 17.4 1:22 25:08 8:06 1:32:53
2. 560 BRIELLE GUTA 10:49 1:27 4:27 1:05:00 13.8 1:30 27:16 8:47 1:49:00
3. 579 CAROLINE PILGRIM 10:49 1:27 4:28 1:05:00 13.8 1:29 27:16 8:47 1:49:00
4. 545 KIMBERLY CAMPBELL 13:49 1:51 3:40 59:26 15.1 1:48 30:44 9:54 1:49:25
5. 592 KAITLYN TORREY 10:11 1:22 4:43 1:05:02 13.8 1:40 33:49 10:53 1:55:23
6. 588 KATHERINE STANFILL 11:21 1:31 6:07 1:09:43 12.9 1:44 27:00 8:42 1:55:53
7. 549 MADDIE COOK 9:57 1:20 7:31 1:09:46 12.9 1:42 27:05 8:44 1:55:59
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 551 RACHEL CRAFT 12:16 1:39 3:12 54:22 16.6 1:13 27:55 8:59 1:38:56
2. 575 NEDA MOHAMMADI 9:54 1:20 3:37 1:02:59 14.3 1:55 27:54 8:59 1:46:17
3. 554 SHANNON FLORES 13:07 1:45 5:38 58:33 15.4 2:44 27:13 8:46 1:47:13
4. 567 CORI JOHNSON 12:45 1:42 4:26 1:02:04 14.5 1:24 26:51 8:39 1:47:28
5. 559 BETHANY GRIMES 12:35 1:41 3:47 59:57 15.0 1:08 30:16 9:45 1:47:42
6. 595 MELANIE WOODS 56:50 15.8 1:46 31:14 10:04 1:51:29
7. 566 CHRISTIE HURST 13:01 1:45 3:49 1:21:10 11.1 0:48 30:00 9:40 2:08:45
8. 542 COURTNEY BOWDEN 13:40 1:50 4:47 1:15:38 11.9 2:29 41:50 13:28 2:18:22
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 584 JOY RUSMISELL 8:09 1:06 1:52 57:12 15.7 0:54 23:18 7:30 1:31:24
2. 550 RENEE CORWINE 9:58 1:20 2:42 50:27 17.8 1:17 27:39 8:54 1:32:01
3. 544 KIMBER BURGESS 11:36 1:33 3:15 55:47 16.1 2:01 26:33 8:33 1:39:11
4. 580 ASHLEY PUTT 12:33 1:41 2:21 54:09 16.6 1:15 32:04 10:20 1:42:21
5. 561 LISA HARDEGREE 13:32 1:49 3:38 1:00:03 15.0 2:32 32:26 10:27 1:52:09
6. 600 SUSAN MAZZARELLA 13:40 1:50 4:07 56:18 16.0 2:05 37:20 12:01 1:53:29
7. 541 STEPHANIE BANASIK 14:43 1:58 4:29 56:54 15.8 2:26 51:57 16:44 2:10:27
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 568 TAMMY KENKEL 18:18 2:27 4:51 1:26:16 10.4 1:16 39:05 12:35 2:29:44
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 583 SELINA ROACH 10:34 1:25 4:19 55:35 16.2 2:00 27:41 8:55 1:40:07
2. 564 DANA HEYL 13:37 1:49 3:24 57:02 15.8 1:49 32:45 10:33 1:48:35
3. 565 SHEILA HONEYCUTT 13:20 1:47 3:15 58:54 15.3 1:00 36:28 11:44 1:52:55
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 553 PATRICIA DUNCAN 13:32 1:49 3:01 52:18 17.2 1:26 31:52 10:16 1:42:08
2. 563 CRYSTAL HEARST 16:17 2:11 2:43 55:01 16.4 1:24 34:52 11:14 1:50:15
3. 594 COLLEEN WOODS 13:33 1:49 4:13 1:07:08 13.4 1:49 31:31 10:09 1:58:12
4. 558 JENNI GOODRICH 13:01 1:45 3:40 1:01:45 14.6 2:01 38:03 12:15 1:58:28
5. 573 ROBIN MCCLAY 15:00 2:00 2:48 1:12:38 12.4 1:10 34:35 11:08 2:06:09
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 574 JEAN MCDONALD 16:00 2:08 4:11 1:01:42 14.6 1:33 36:50 11:52 2:00:15
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 512 THOMAS SAEMANN 7:55 1:04 1:36 37:15 24.2 0:51 18:22 5:55 1:05:57
2. 604 JEROME ROTHSCHILD 7:58 1:04 1:35 42:45 21.1 0:51 20:50 6:43 1:13:57
3. 533 CALEB WATSON 8:44 1:10 1:26 45:36 19.7 0:55 17:22 5:36 1:14:00
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 490 JAY KOETITZ 8:37 1:09 1:43 42:02 21.4 0:51 22:40 7:18 1:15:50
2. 505 JEFF PUTT 9:46 1:19 1:46 39:21 22.9 0:57 24:13 7:48 1:16:01
3. 515 PAUL SHEPARD 11:11 1:30 1:58 42:23 21.2 0:52 23:56 7:42 1:20:18
MALE AGE GROUP RESULTS
2017 Rock N' Rollman Sprint
MALE SPRINT AGE GROUP: 14 & Under ** NONE **
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 - 19
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 460 LUCAS BREWER 8:39 1:10 2:43 53:41 16.8 1:26 30:28 9:49 1:36:56
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 562 RYAN CRAWFORD 8:21 1:07 1:44 43:05 20.9 0:30 21:42 7:00 1:15:20
2. 498 SAMUEL MARTINEZ 11:42 1:34 2:54 51:10 17.6 0:56 23:02 7:25 1:29:43
3. 495 KYLE MARCHUK 11:00 1:28 3:02 50:19 17.9 1:42 24:05 7:45 1:30:06
4. 483 CHRISTOPHER HEDDEN 9:42 1:18 3:06 54:52 16.4 0:55 28:51 9:17 1:37:24
5. 485 TAD HONEYCUTT 11:46 1:35 3:18 56:38 15.9 1:03 28:25 9:09 1:41:08
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 478 BOYD GUTTERY 10:35 1:25 1:53 49:18 18.3 0:59 16:23 5:17 1:19:07
2. 606 COLIN GRANT 9:48 1:19 2:06 45:20 19.9 1:18 21:01 6:46 1:19:30
3. 477 TIMOTHY GOOCH 10:16 1:23 2:09 42:48 21.0 1:17 23:22 7:32 1:19:49
4. 452 CALVIN ADAMS 10:25 1:24 2:17 45:21 19.9 0:53 22:11 7:09 1:21:04
5. 519 JOHN STANDRIDGE 8:50 1:11 2:47 47:43 18.9 1:29 24:01 7:44 1:24:48
6. 535 DANIEL WELLER 9:53 1:20 2:30 47:46 18.8 1:22 24:07 7:46 1:25:37
7. 506 JON REENE 8:14 1:06 2:33 52:01 17.3 0:59 25:36 8:15 1:29:21
8. 500 MICHAEL MEIER 8:01 1:05 2:10 50:15 17.9 1:25 29:53 9:37 1:31:43
9. 459 STEPHEN BRENNAN 11:09 1:30 3:18 50:31 17.8 1:45 25:03 8:04 1:31:44
10. 531 LANE WAKEFIELD 12:02 1:37 2:32 54:31 16.5 0:39 22:03 7:06 1:31:45
11. 493 JOSH LEWIS 12:09 1:38 3:41 55:05 16.3 1:08 21:38 6:58 1:33:38
12. 513 ROBERT SCHWAB 10:09 1:22 3:15 51:15 17.6 1:55 28:34 9:12 1:35:07
13. 538 JACOB WORTHAN 14:56 2:00 3:39 1:05:56 13.7 1:21 26:54 8:40 1:52:43
14. 468 COLLIN DART 8:22 1:07 2:07 1:14:47 12.0 1:38 25:58 8:22 1:52:51
15. 465 DANNY CHANG 22:48 3:03 3:24 1:04:18 14.0 0:24 28:11 9:05 1:59:02
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 472 JOHN DICAMILLO 9:29 1:16 2:48 48:49 18.4 0:46 22:57 7:23 1:24:48
2. 670 AARON WRIGHT 10:46 1:27 2:01 48:44 18.5 1:04 22:55 7:23 1:25:29
3. 518 MICHAEL SPEGT 12:38 1:41 2:36 48:12 18.7 1:05 25:12 8:07 1:29:41
4. 537 ERIC WORRELL 11:00 1:28 2:39 51:13 17.6 1:00 23:59 7:43 1:29:50
5. 532 WILLIAM WARREN 10:18 1:23 3:18 54:12 16.6 1:31 25:03 8:04 1:34:20
6. 528 ANDREW VOGEL 10:51 1:27 5:15 53:05 17.0 3:17 25:41 8:16 1:38:08
7. 461 DAVID BRUCE 10:42 1:26 2:31 56:31 15.9 1:03 28:22 9:08 1:39:07
8. 497 NICK MARTIN 12:09 1:38 3:22 55:07 16.3 2:17 29:23 9:28 1:42:15
9. 496 NATHAN MARTIN 12:54 1:44 3:21 59:34 15.1 2:05 26:39 8:35 1:44:31
10. 522 KONRAD SWARTZMILLER 9:31 1:17 3:39 56:21 16.0 3:39 37:56 12:13 1:51:05
11. 514 JIMMY SECKINGER 22:48 3:03 3:45 59:56 15.0 1:01 27:31 8:52 1:54:58
12. 527 BOBBY VERCOE 13:47 1:51 3:55 1:03:21 14.2 4:06 41:42 13:26 2:06:49
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 488 COSTA KATSADOUROS 11:25 1:32 1:59 44:56 20.0 0:57 23:43 7:38 1:22:58
2. 530 STEPHEN VON BROEMBSEN 10:04 1:21 2:16 46:28 19.4 2:12 24:53 8:01 1:25:52
3. 489 TOM KENKEL 11:12 1:30 4:58 59:25 15.2 1:41 29:10 9:24 1:46:24
4. 487 ADAM JENNINGS 17:29 2:20 3:49 56:58 15.8 1:54 29:56 9:38 1:50:03
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 484 ROD HOLMES 10:21 1:23 2:06 45:50 19.6 1:10 24:35 7:55 1:24:01
2. 481 DOUG HARRIS 9:39 1:18 2:02 46:44 19.3 0:57 24:59 8:03 1:24:19
3. 475 BRIAN FLOWER 10:20 1:23 3:31 49:27 18.2 2:02 25:00 8:03 1:30:18
4. 491 BRYAN KRIEG 13:00 1:44 2:31 48:41 18.5 1:15 26:23 8:30 1:31:49
5. 455 MICHAEL ANDORFER 13:35 1:49 2:31 48:35 18.5 0:53 29:23 9:28 1:34:54
6. 479 JAKE HARDEGREE 10:30 1:24 2:13 52:18 17.2 1:56 28:23 9:09 1:35:18
7. 453 JOE ANDERSON 11:43 1:34 2:36 52:48 17.0 1:20 30:42 9:53 1:39:08
8. 525 MATTHEW TIGHT 11:30 1:32 3:57 55:08 16.3 0:55 28:13 9:05 1:39:41
9. 494 JONATHAN MANTON 9:49 1:19 5:14 55:20 16.3 2:29 27:17 8:47 1:40:07
10. 466 MATTHEW CLAYTON 13:21 1:47 5:09 52:00 17.3 2:16 29:05 9:22 1:41:49
11. 456 VISHNU ATHREYA 13:27 1:48 4:05 1:01:10 14.7 1:34 28:25 9:09 1:48:38
12. 462 ROBBIE CAMP 17:07 2:17 4:58 1:16:30 11.8 1:24 40:28 13:02 2:20:26
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 470 TAD DAVID 10:07 1:21 2:29 48:57 18.4 0:44 20:24 6:34 1:22:38
2. 467 BRENT COLLINS 10:54 1:28 3:05 47:45 18.8 1:01 23:15 7:29 1:25:59
3. 480 DAVE HARKINS 10:54 1:28 3:19 46:27 19.4 1:49 23:44 7:39 1:26:11
4. 464 JOE CELY 12:30 1:40 3:29 48:37 18.5 0:59 25:33 8:14 1:31:06
5. 504 LANCE PARISH 12:24 1:40 2:55 49:18 18.3 1:04 27:53 8:59 1:33:33
6. 524 JOHN TAYLOR 12:20 1:39 2:56 49:28 18.2 1:37 28:41 9:14 1:34:59
7. 516 STEPHEN SHEPARD 14:29 1:56 4:43 52:58 17.0 2:20 30:39 9:52 1:45:08
8. 507 STEVEN ROBINSON 17:58 2:24 3:53 1:04:14 14.0 1:43 36:31 11:46 2:04:17
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 598 KENT FAWCETT 9:54 1:20 2:31 48:57 18.4 1:20 26:20 8:29 1:29:01
2. 474 PAUL FINCH 16:48 2:15 3:04 49:37 18.1 1:15 24:25 7:52 1:35:07
3. 492 JOE LANKFORD 10:47 1:27 3:14 50:04 18.0 1:52 29:28 9:29 1:35:23
4. 602 JOHN HENRIQUEZ 13:46 1:51 4:04 1:01:42 14.6 0:59 24:39 7:56 1:45:08
5. 517 ANDY SMOTHERS 12:40 1:42 5:23 54:24 16.5 2:35 30:15 9:44 1:45:16
6. 458 GARY BRASWELL 14:40 1:58 4:35 1:01:55 14.5 2:02 34:15 11:02 1:57:24
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 509 ED RUCCI 9:56 1:20 1:54 43:44 20.6 0:53 24:42 7:57 1:21:06
2. 520 BRIAN STANFILL 13:37 1:49 2:47 48:37 18.5 1:21 21:35 6:57 1:27:55
3. 521 ALLAN SWARTZMILLER 12:03 1:37 3:02 51:06 17.6 2:14 34:47 11:12 1:43:10
4. 499 VIC MCCLAY 12:47 1:43 2:16 54:06 16.6 1:32 34:18 11:03 1:44:57
5. 473 SCOTT EVANS 14:52 1:59 4:37 52:22 17.2 2:45 33:41 10:51 1:48:15
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 605 PAUL GIGLIOTTI 9:18 1:15 1:59 43:02 20.9 1:18 26:10 8:26 1:21:45
2. 529 ALEXANDER VOLJAVEC 10:48 1:27 3:30 46:48 19.2 1:47 25:29 8:13 1:28:20
3. 454 MARK ANDERSON 14:10 1:54 2:20 50:48 17.7 1:19 26:34 8:33 1:35:10
4. 523 BUD TAGGART 14:44 1:58 4:02 52:51 17.0 2:33 35:48 11:32 1:49:57
5. 603 JON ANDERSON 19:20 2:35 4:48 1:04:30 14.0 1:46 37:40 12:08 2:08:02
6. 482 BEN HARRISON 15:26 2:04 5:02 1:12:53 12.4 2:00 43:26 13:59 2:18:46
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69
---------------------------------------------------------------------------

Place No. First Last SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 457 DOUG BOOTH 9:57 1:20 2:29 47:34 18.9 1:43 26:29 8:32 1:28:09
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **