OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 293 DEGAN MEGAN 22 F 6 7:29 1:30 0:39 53:02 20.4 0:42 19:42 6:21 1:21:31
2. 342 BRAHIM CARMEN 40 F 7 6:42 1:21 0:39 51:36 20.9 0:32 22:58 7:24 1:22:26
3. 333 LESSER JENNIFER 37 F 6 6:53 1:23 0:46 52:47 20.5 0:38 22:46 7:20 1:23:48
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 445 HENRY DANA 44 F 7 8:34 1:43 1:07 57:00 19.0 0:51 22:08 7:08 1:29:38
2. 415 DILLON DENISE 59 F 7 9:43 1:57 0:59 54:30 19.8 0:44 24:29 7:53 1:30:23
3. 369 WALLACE KAREN 43 F 7 11:22 2:17 1:00 55:01 19.6 0:47 22:51 7:22 1:30:58
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2012 PT Solutions Allatoona Triathlon 500M Swim 18Mile Bike 3.1 Mile Run
PT Solutions Allatoona Triathlon 06/24/2012 7:00 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: PT Solutions
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 10 - 15

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 285 JORDAN MEGAN 14 F 6 9:17 1:52 2:03 1:12:16 14.9 1:07 32:30 10:28 1:57:11
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 288 BLOM AMY 19 F 6 7:20 1:28 1:00 56:18 19.2 0:36 25:23 8:11 1:30:36
2. 286 WEST GRETCHEN 16 F 6 10:56 2:12 1:48 1:05:35 16.5 1:23 24:16 7:49 1:43:57
3. 289 KING CRISTINA 19 F 6 11:41 2:21 1:47 1:08:54 15.7 0:43 29:02 9:21 1:52:06
4. 287 LIGHT MACKENZIE 16 F 6 8:58 1:48 2:07 1:13:44 14.6 0:54 33:02 10:38 1:58:44
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 459 COX EMILY 20 F 6 9:50 1:58 1:04 59:02 18.3 0:47 23:49 7:40 1:34:31
2. 294 POE SARAH 23 F 6 12:16 2:28 1:52 1:17:33 13.9 0:52 34:45 11:11 2:07:16
3. 291 RAMON AMANDA 20 F 6 11:24 2:17 3:17 1:17:23 14.0 2:15 38:34 12:25 2:12:51
4. 292 RICKS BRIDGET 21 F 6 9:20 1:52 3:21 1:59:38 9.0 1:05 41:23 13:20 2:54:46
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 306 KING JACQUELYN 28 F 6 7:56 1:36 0:35 56:00 19.3 0:30 23:22 7:32 1:28:22
2. 302 BRADLEY CAROLINE 28 F 6 10:38 2:08 1:31 1:01:31 17.6 0:43 27:10 8:45 1:41:30
3. 304 BREWER NIKKI 28 F 6 9:31 1:55 1:39 1:04:56 16.6 1:56 26:36 8:34 1:44:36
4. 301 KENNY LINDSEY 26 F 6 10:44 2:09 2:24 1:05:14 16.6 0:54 25:59 8:22 1:45:14
5. 310 BUSHONG ERICA 29 F 6 9:37 1:56 1:34 1:02:41 17.2 1:26 31:03 10:00 1:46:19
6. 300 EDMONDSON BRITTANY 26 F 6 10:41 2:08 1:37 1:08:52 15.7 0:33 28:42 9:14 1:50:22
7. 309 ANTONOVA ELENA 28 F 6 12:41 2:33 1:22 1:06:11 16.3 0:56 30:17 9:45 1:51:26
8. 308 HOLBROOK MONICA 29 F 6 11:00 2:12 1:43 1:08:30 15.8 1:01 30:17 9:45 1:52:29
9. 307 CLEMENTS SARA 29 F 6 11:16 2:16 1:43 1:10:03 15.4 1:29 29:20 9:27 1:53:48
10. 298 POPKA ASHLEE 27 F 6 11:41 2:21 1:37 1:10:30 15.3 0:56 29:55 9:38 1:54:37
11. 299 PRIDMORE KRISTI 26 F 6 10:27 2:06 1:49 1:09:42 15.5 1:37 32:13 10:22 1:55:46
12. 295 DONOVAN SARAH 26 F 6 11:00 2:12 2:43 1:14:18 14.5 1:04 34:36 11:09 2:03:39
13. 303 VONHEDEMANN CAITLIN 27 F 6 9:58 2:00 1:24 1:19:23 13.6 1:19 32:32 10:29 2:04:35
14. 297 MALONE CAROL 25 F 6 13:59 2:48 2:27 1:22:16 13.1 0:38 38:08 12:17 2:17:26
15. 305 MORRIS MELISSA 28 F 6 11:22 2:17 1:12 1:22:11 13.1 1:05 43:36 14:02 2:19:24
16. 296 PHILLIPS SABRINA 26 F 6 11:30 2:18 2:19 1:55:59 9.3 1:20 43:39 14:03 2:54:46
17. 431 CARROLL ALISON 29 F 6 10:35 2:07 1:10 DNF
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 314 LILI LOUKIA 31 F 6 9:00 1:48 1:03 54:50 19.7 0:59 25:15 8:08 1:31:06
2. 443 BAIR KATIE 31 F 6 9:34 1:55 1:26 59:29 18.2 0:43 26:44 8:37 1:37:54
3. 472 MARTIN CHRISTY 31 F 6 9:21 1:53 1:54 59:13 18.2 1:31 28:11 9:05 1:40:09
4. 316 DAWS LAURA BETH 31 F 6 9:40 1:56 1:56 1:05:03 16.6 1:44 24:50 8:00 1:43:10
5. 321 KENNEDY LESLIE 32 F 6 9:47 1:58 1:16 1:05:06 16.6 1:08 26:43 8:36 1:43:58
6. 315 SUVAK TRACEY 31 F 6 10:18 2:04 1:27 1:02:57 17.2 1:25 29:19 9:27 1:45:24
7. 323 LAWRENCE ASHLEY 33 F 6 11:12 2:15 1:28 1:05:03 16.6 2:03 26:18 8:28 1:46:03
8. 319 MACUMBER LESLIE 31 F 6 8:34 1:43 0:52 1:03:18 17.1 0:50 32:52 10:35 1:46:23
9. 318 HAUSER MEGHAN 32 F 6 9:26 1:54 2:05 1:06:46 16.2 1:38 30:17 9:45 1:50:11
10. 317 VILINES ERIN 32 F 6 11:52 2:23 2:07 1:08:59 15.7 1:15 26:00 8:22 1:50:11
11. 324 GREEN MICHELE 33 F 6 11:46 2:22 1:50 1:04:10 16.8 2:20 34:23 11:04 1:54:27
12. 451 LITTLE KYLIE 33 F 6 10:14 2:03 1:48 1:10:33 15.3 1:53 32:26 10:27 1:56:52
13. 312 CREEKMORE MARIA 31 F 6 10:41 2:09 2:09 1:08:21 15.8 1:38 39:54 12:51 2:02:40
14. 322 REAGAN CECILIA 32 F 6 12:35 2:31 1:31 1:13:34 14.7 2:23 38:14 12:19 2:08:16
15. 313 SMITH TIFFANY 31 F 6 16:16 3:16 4:16 1:34:11 11.5 2:35:17
16. 311 HOLLIS MARY 30 F 6 20:09 4:02 3:13 1:39:18 10.9 1:29 49:46 16:02 2:53:53
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 334 HECK KIM 37 F 6 8:30 1:42 0:51 58:00 18.6 0:42 22:22 7:12 1:30:22
2. 330 WELCH HOLLY 36 F 6 10:20 2:04 1:38 59:57 18.0 1:14 23:45 7:39 1:36:52
3. 337 MORRIS MISTY 37 F 6 10:13 2:03 1:05 57:21 18.8 1:17 28:41 9:14 1:38:35
4. 331 SCHARF KATIE 37 F 6 9:15 1:51 1:22 1:01:30 17.6 1:14 28:04 9:02 1:41:22
5. 328 DEKOCK DEIRDRE 36 F 6 11:30 2:18 1:25 1:01:26 17.6 1:04 28:31 9:11 1:43:54
6. 326 FEAGIN JAYME 35 F 6 11:26 2:18 1:47 1:05:47 16.4 1:28 26:21 8:29 1:46:46
7. 343 HARMER DANA 39 F 6 11:41 2:21 1:33 1:08:09 15.8 1:20 26:22 8:29 1:49:03
8. 325 PENSA MARISA 35 F 6 13:49 2:46 1:34 1:06:28 16.3 1:30 29:05 9:22 1:52:24
9. 329 BEHM BETHANY 36 F 6 11:23 2:17 1:41 1:09:03 15.6 1:54 29:43 9:34 1:53:42
10. 335 PEARCE STACEY 38 F 6 11:32 2:19 1:12 1:06:25 16.3 1:03 34:52 11:14 1:55:01
11. 332 LACINOVA SLAVOMIRA 36 F 6 10:20 2:04 2:15 1:05:59 16.4 1:52 35:44 11:30 1:56:08
12. 341 HURN KATHERINE 38 F 6 13:05 2:37 2:24 1:12:20 14.9 2:10 32:00 10:18 2:01:57
13. 339 DEN BIEMAN MARIEKE 38 F 6 10:55 2:11 3:15 1:12:52 14.8 1:50 35:45 11:31 2:04:35
14. 338 COOK DARSH 39 F 6 14:02 2:49 2:54 1:22:52 13.0 1:49 41:39 13:25 2:23:14
15. 327 GREAVES NAOMI 35 F 6 12:50 2:34 2:23 1:32:32 11.7 1:55 41:48 13:28 2:31:27
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 348 UNDERWOOD SHANNON 41 F 7 9:55 1:59 0:57 57:21 18.8 0:54 24:05 7:46 1:33:10
2. 350 BACON CLAIRE 40 F 7 9:53 1:59 1:05 56:56 19.0 0:47 25:41 8:16 1:34:20
3. 365 CLAUSON CATHY 44 F 7 8:40 1:44 0:53 56:39 19.1 0:49 27:35 8:53 1:34:35
4. 361 GARDINER WENDY 42 F 7 10:31 2:07 1:48 56:08 19.2 1:14 28:36 9:13 1:38:16
5. 353 TRAPP KATHERINE 42 F 7 10:31 2:07 1:12 1:02:28 17.3 1:17 23:41 7:38 1:39:07
6. 370 BUZZELLI TARA 44 F 7 7:41 1:33 1:30 1:01:45 17.5 1:06 28:25 9:09 1:40:26
7. 356 SWALES ERIKA 43 F 7 10:33 2:07 1:10 1:04:43 16.7 1:18 27:12 8:46 1:44:54
8. 425 DANIEL DENA 41 F 7 11:25 2:17 1:04 1:06:53 16.1 1:00 26:15 8:27 1:46:35
9. 359 BOCKMIER CHRISTY 42 F 7 12:00 2:24 1:33 1:02:01 17.4 1:15 30:12 9:43 1:46:59
10. 368 MOLONEY NOREEN 44 F 7 10:45 2:09 1:31 1:06:15 16.3 1:28 27:12 8:46 1:47:09
11. 346 HILLMAN ANDREA 40 F 7 12:31 2:31 1:21 1:06:37 16.2 1:04 28:18 9:07 1:49:49
12. 379 TROXEL HOLLY 44 F 7 9:23 1:53 1:23 1:10:42 15.3 0:50 28:08 9:04 1:50:24
13. 354 COLAIACOVO WENDY 42 F 7 11:10 2:14 1:13 1:08:11 15.8 0:46 30:44 9:54 1:52:02
14. 347 HYATT DANIELLE 40 F 7 10:37 2:08 1:56 1:11:50 15.0 1:09 27:01 8:42 1:52:32
15. 362 NEILL PAMELA 42 F 7 13:33 2:43 0:58 1:08:42 15.7 1:11 32:10 10:22 1:56:32
16. 344 MARRS MARTY 40 F 7 16:46 3:22 1:18 1:08:38 15.7 1:07 28:55 9:19 1:56:43
17. 349 HARNER PATRICIA 41 F 7 11:48 2:22 2:31 1:08:11 15.8 1:55 34:33 11:08 1:58:57
18. 461 SPITLER CAROL 44 F 7 11:36 2:20 1:56 1:15:42 14.3 0:48 29:14 9:25 1:59:14
19. 449 GONTERMAN MARLA 41 F 7 11:59 2:24 1:23 1:10:53 15.2 2:05 33:53 10:55 2:00:12
20. 367 ROMESTANT MARY 43 F 7 11:26 2:18 2:28 1:13:38 14.7 1:47 33:21 10:45 2:02:38
21. 355 ROWLAND NIKI 42 F 7 14:02 2:49 1:23 1:07:21 16.0 1:41 39:17 12:39 2:03:41
22. 351 PAYNE CRYSTAL 42 F 7 12:14 2:27 1:52 1:12:37 14.9 1:08 35:55 11:34 2:03:44
23. 363 LADWIG COLLEEN 44 F 7 14:17 2:52 2:41 1:15:40 14.3 1:10 30:02 9:40 2:03:48
24. 366 NEAL NEDDY 44 F 7 15:39 3:08 3:23 1:09:52 15.5 2:13 34:55 11:15 2:06:00
25. 345 RIVERS ELLIANNE 40 F 7 12:18 2:28 1:31 1:18:33 13.8 1:08 38:51 12:30 2:12:19
26. 360 GOEPPNER JEN 43 F 7 15:55 3:11 2:58 1:19:16 13.6 7:21 38:46 12:29 2:24:13
27. 358 LOCKHART ANDREA 43 F 7 16:47 3:22 2:43 1:28:37 12.2 1:28 38:18 12:20 2:27:51
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 376 WAKELIN LEANNE 45 F 7 8:25 1:41 0:40 57:30 18.8 0:45 28:20 9:07 1:35:38
2. 378 CONTRUCCI ANN 45 F 7 10:14 2:03 1:37 58:27 18.5 1:06 26:15 8:27 1:37:37
3. 377 STANLEY MANDY 45 F 7 11:32 2:19 0:35 57:54 18.7 0:38 27:24 8:50 1:38:01
4. 386 STALLING TRACY 46 F 7 11:01 2:13 1:11 59:47 18.1 1:03 26:24 8:30 1:39:23
5. 388 GREGORY MARGO 47 F 7 13:10 2:38 1:35 58:48 18.4 1:53 25:05 8:05 1:40:29
6. 383 DUTRA KRISTEN 45 F 7 11:39 2:20 1:19 1:02:49 17.2 1:15 30:39 9:52 1:47:39
7. 385 NELSON INGRID 47 F 7 10:06 2:01 1:47 1:05:28 16.5 1:25 30:14 9:44 1:48:57
8. 373 SUBASAVAGE KRIS 45 F 7 11:14 2:15 1:46 1:06:03 16.4 0:51 29:32 9:31 1:49:25
9. 381 CHRAPKO TERRY 46 F 7 12:08 2:26 1:38 1:05:59 16.4 1:02 29:37 9:32 1:50:22
10. 374 JOHNSON CESKA 45 F 7 10:26 2:06 1:28 1:06:16 16.3 3:23 31:43 10:13 1:53:14
11. 393 COLEMAN KARIN 49 F 7 13:36 2:44 2:15 1:05:59 16.4 2:01 31:14 10:03 1:55:02
12. 372 KOLESAR BONNIE 45 F 7 8:58 1:48 1:30 1:13:14 14.8 0:49 31:15 10:04 1:55:44
13. 391 REGAN NANCY 49 F 7 11:52 2:23 1:47 1:12:38 14.9 1:19 33:22 10:45 2:00:55
14. 382 KUGLER MONICA 45 F 7 11:35 2:19 2:23 1:13:44 14.6 1:55 35:43 11:30 2:05:18
15. 470 COLDWELL MERIDETH 46 F 7 9:23 1:53 2:34 1:11:42 15.1 2:07 41:59 13:31 2:07:43
16. 390 LOONEY KIM 48 F 7 15:09 3:02 1:26 1:20:37 13.4 1:33 31:25 10:07 2:10:08
17. 392 BACCE LAURA 49 F 7 14:05 2:49 2:39 1:18:02 13.8 2:35 34:43 11:11 2:12:03
18. 371 JACOBSON MARCI 45 F 7 15:26 3:06 2:51 1:25:24 12.6 1:50 38:44 12:28 2:24:13
19. 384 MCQUAIDE STACY 45 F 7 15:22 3:05 2:20 1:36:00 11.3 1:12 32:28 10:27 2:27:20
20. 380 LANDRUM BRIGITTE 45 F 7 12:27 2:30 2:20 1:33:10 11.6 1:25 38:58 12:33 2:28:19
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 402 DIAMOND BETHANY 53 F 7 10:19 2:04 1:23 57:59 18.6 0:48 27:38 8:54 1:38:05
2. 397 MURRAY KATHY 51 F 7 13:44 2:45 1:29 1:03:13 17.1 0:50 25:32 8:13 1:44:47
3. 399 COCHRAN ROCIO 51 F 7 8:52 1:47 1:41 1:00:59 17.7 1:28 34:06 10:59 1:47:05
4. 406 CALDWELL BECKY 54 F 7 10:26 2:05 0:59 1:01:07 17.7 0:54 32:43 10:32 2:00 1:48:07
5. 405 GILMAN MARYBETH 53 F 7 11:08 2:14 2:01 1:07:02 16.1 1:03 27:46 8:57 1:49:00
6. 398 HOLBROOK SALLY 51 F 7 9:22 1:53 1:42 1:06:13 16.3 1:24 34:32 11:07 1:53:11
7. 400 LEE CHRISTY 51 F 7 11:12 2:15 1:13 1:09:17 15.6 2:08 29:56 9:38 1:53:44
8. 404 COFFMAN CHRISTINE 53 F 7 11:36 2:20 0:52 1:11:49 15.0 1:31 31:44 10:13 1:57:31
9. 394 CRABTREE LINDA 51 F 7 10:10 2:02 1:49 1:12:55 14.8 1:40 33:54 10:55 2:00:24
10. 396 GADD KATHY 51 F 7 11:52 2:23 1:51 1:12:50 14.8 1:47 37:51 12:11 2:06:10
11. 403 BYRER CINDY 53 F 7 10:08 2:02 1:14 1:29:22 12.1 1:08 46:09 14:52 2:27:59
12. 395 WARREN MARGARET 51 F 7 13:35 2:43 3:05 1:25:13 12.7 2:42 52:30 16:54 2:37:03
13. 401 LAKE TERRI 53 F 7 13:43 2:45 2:39 1:08:03 15.9 1:36 DNF DNF
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 407 STALLO MISTY 55 F 7 10:18 2:04 0:45 1:01:47 17.5 0:49 32:34 10:29 1:46:11
2. 410 AVGERIS SOPHIA 56 F 7 11:57 2:24 1:44 1:00:23 17.9 1:40 32:27 10:27 1:48:09
3. 408 JACOBS DEBORAH 55 F 7 11:42 2:21 1:24 1:10:19 15.4 1:16 29:49 9:36 1:54:28
4. 409 HINTON DIANNA 55 F 7 15:18 3:04 1:44 1:08:16 15.8 0:59 28:59 9:20 1:55:14
5. 411 OCONNELL LORI 57 F 7 14:05 2:49 2:51 1:09:31 15.5 0:57 31:19 10:05 1:58:40
6. 413 GOLTZ DARLENE 57 F 7 16:04 3:13 2:20 1:08:02 15.9 2:13 30:55 9:58 1:59:32
7. 414 POLON KATHY 58 F 7 13:55 2:47 2:16 1:30:14 12.0 2:32 40:41 13:06 2:29:35
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 416 BILLINGTON DEBI 60 F 7 10:48 2:10 1:30 1:02:04 17.4 1:06 28:53 9:18 1:44:19
2. 417 CLABBY TAMMY 60 F 7 12:57 2:36 1:21 1:16:27 14.1 1:46 38:09 12:17 2:10:38
3. 418 FRASER MERRILL 62 F 7 12:24 2:29 4:13 1:20:48 13.4 3:17 39:14 12:38 2:19:53
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 169 JORDAN TYLER 24 M 4 7:24 1:29 0:34 43:54 24.6 0:28 20:42 6:40 1:13:00
2. 185 MCAFEE JACK 28 M 4 6:35 1:19 0:33 48:11 22.4 0:29 18:21 5:55 1:14:06
3. 33 TILLERY CLAYTON 38 M 2 7:03 1:25 0:40 46:58 23.0 0:26 19:49 6:23 1:14:55
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 79 BROWN KEN 41 M 3 7:20 1:28 0:40 48:10 22.4 0:35 20:54 6:44 1:17:38
2. 92 CIANCIOLA TONY 42 M 3 7:21 1:29 0:53 49:26 21.9 0:36 21:27 6:55 1:19:41
3. 88 GIUFFRE SEAN 42 M 3 8:17 1:40 0:46 49:32 21.8 0:39 20:50 6:43 1:20:02
MALE AGE GROUP RESULTS
2012 PT Solutions Allatoona Triathlon 500M Swim 18Mile Bike 3.1 Mile Run
PT Solutions Allatoona Triathlon 06/24/2012 7:00 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: PT Solutions
MALE SPRINT AGE GROUP: 10 - 15

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 158 RATH NICHOLAS 15 M 4 12:30 2:30 2:39 1:15:11 14.4 1:05 28:38 9:13 2:00:02
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 159 BENTLEY JACK 17 M 4 8:00 1:36 2:02 1:00:29 17.9 1:10 23:47 7:40 1:35:26
2. 160 LEBLANC JOSEPH 17 M 4 11:58 2:24 2:34 1:07:30 16.0 1:06 20:43 6:40 1:43:49
3. 161 DEN BIEMAN JEROEN 18 M 4 11:00 2:12 3:12 1:16:15 14.2 1:08 22:09 7:08 1:53:42
4. 474 HAZZARD DEVIN 16 M 4 15:12 3:03 1:15 1:18:31 13.8 1:36 24:36 7:55 2:01:08
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 452 BRAMMER CALIN 24 M 4 6:43 1:21 0:33 51:08 21.1 0:40 19:24 6:15 1:18:28
2. 441 TYLER ZACH 23 M 4 8:47 1:46 1:00 51:23 21.0 0:40 20:18 6:32 1:22:06
3. 168 BRUMMELER SCOTTY 24 M 4 9:13 1:51 1:21 57:05 18.9 1:22 23:45 7:39 1:32:44
4. 163 BAYS BRYCE 20 M 4 9:31 1:55 2:54 1:03:24 17.0 1:37 21:21 6:53 1:38:45
5. 420 THURMAN ADAM 22 M 4 10:20 2:04 1:48 1:03:38 17.0 1:24 26:19 8:29 1:43:26
6. 165 TUCKER JESSE 24 M 4 9:14 1:51 2:45 1:04:30 16.7 0:44 26:40 8:35 1:43:52
7. 167 CLARK BRENT 24 M 4 11:42 2:21 1:54 1:10:46 15.3 1:11 30:30 9:49 1:56:01
8. 164 MCDANIEL GLENN 21 M 4 10:32 2:07 2:05 1:13:36 14.7 0:53 37:39 12:07 2:04:43
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 183 TUCKER JUSTIN 27 M 4 7:39 1:32 0:31 47:05 22.9 0:27 19:41 6:21 1:15:22
2. 184 CLEMMENSEN DEREK 27 M 4 8:51 1:47 1:23 48:08 22.4 0:49 21:49 7:02 1:20:57
3. 471 HOUSE MORGAN 25 M 4 7:50 1:34 1:34 53:40 20.1 1:16 21:33 6:56 1:25:51
4. 176 KAN MASATO 27 M 4 10:33 2:07 1:23 53:30 20.2 1:04 20:02 6:27 1:26:30
5. 180 STODDARD AARON 27 M 4 8:26 1:42 0:58 54:34 19.8 1:01 25:06 8:05 1:30:03
6. 189 LOVE DOUG 29 M 4 9:07 1:50 1:19 55:46 19.4 1:20 23:28 7:33 1:30:58
7. 175 WALCZAK ANDREW 27 M 4 10:31 2:07 1:39 56:30 19.1 0:34 22:56 7:23 1:32:08
8. 435 BUCKHAULTS ROBERT 29 M 4 10:47 2:10 1:17 51:53 20.8 0:58 28:39 9:14 1:33:31
9. 177 PEISEL RYAN 26 M 4 8:57 1:48 1:18 59:43 18.1 1:00 27:12 8:45 1:38:09
10. 178 KNOWLES MATT 27 M 4 10:30 2:06 0:54 1:00:11 17.9 1:10 26:51 8:39 1:39:34
11. 172 MCHENRY JACOB 26 M 4 10:41 2:09 1:10 1:01:11 17.7 0:31 27:43 8:56 1:41:14
12. 191 MOSES DEL 29 M 4 11:27 2:18 2:49 58:18 18.5 1:46 27:33 8:52 1:41:51
13. 181 MAYNARD MICHAEL 27 M 4 10:44 2:09 1:12 1:01:38 17.5 1:30 28:16 9:06 1:43:19
14. 188 POPKA BRYAN 29 M 4 10:43 2:09 3:12 58:27 18.5 2:32 30:38 9:52 1:45:30
15. 174 GONZALEZ ALEJANDRO 26 M 4 9:25 1:53 1:46 1:02:56 17.2 1:40 30:34 9:51 1:46:18
16. 179 COSBY JAMAAL 27 M 4 10:44 2:09 1:40 1:10:30 15.3 0:41 26:53 8:40 1:50:26
17. 171 KILLEN JUSTIN 26 M 4 9:54 1:59 1:06 1:06:27 16.3 1:03 36:10 11:39 1:54:39
18. 182 HERNANDEZ MIGUEL 28 M 4 11:51 2:23 2:04 1:09:12 15.6 1:12 30:24 9:47 1:54:40
19. 186 LANDIS DREW 29 M 4 7:53 1:35 2:59 1:11:27 15.1 1:37 32:06 10:20 1:56:00
20. 166 WEISS MAX 25 M 4 11:10 2:14 2:46 1:07:54 15.9 1:37 32:56 10:36 1:56:20
21. 173 RODRIGUEZ CARLOS 27 M 4 11:35 2:19 3:07 1:18:33 13.7 0:51 29:04 9:22 2:03:08
22. 194 HENSLER KENYON 29 M 4 13:46 2:46 3:01 1:15:53 14.2 1:05 35:25 11:24 2:09:07
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 434 DEPAULA TIAGO 32 M 4 7:44 1:33 0:34 46:37 23.2 0:41 21:48 7:01 1:17:22
2. 427 JENKINS TIM 32 M 4 7:52 1:35 0:48 52:30 20.6 0:52 20:59 6:45 1:22:59
3. 455 ENGELHARDT RYAN 30 M 4 9:18 1:52 1:01 53:02 20.4 1:02 20:20 6:33 1:24:41
4. 203 ZUNDEL JEFF 31 M 4 7:40 1:32 0:48 54:46 19.7 0:44 22:26 7:13 1:26:22
5. 210 LOTZ BEAU 31 M 4 8:39 1:44 0:59 53:46 20.1 0:43 20:42 6:40 2:00 1:26:47
6. 198 PRIDMORE JASON 31 M 4 11:42 2:21 0:48 52:08 20.7 0:31 22:46 7:20 1:27:52
7. 208 DUGAN JUSTIN 31 M 4 9:57 2:00 1:10 53:14 20.3 1:08 23:43 7:38 1:29:11
8. 212 THOMPSON GARY 32 M 4 9:38 1:56 1:10 55:58 19.3 0:53 21:58 7:05 1:29:35
9. 202 WYATT JONATHAN 30 M 4 8:35 1:43 0:59 56:22 19.2 0:49 22:56 7:23 1:29:39
10. 213 VASTOLA JEREMY 32 M 4 9:35 1:55 1:10 55:34 19.4 0:51 23:54 7:42 1:31:02
11. 195 PYLES WARD 30 M 4 8:17 1:40 2:11 56:13 19.2 1:05 24:27 7:53 1:32:11
12. 215 FRANCIS KEVIN 32 M 4 10:38 2:08 1:40 53:43 20.1 1:02 25:35 8:14 1:32:36
13. 211 HIMSTEDT JASON 33 M 4 9:28 1:54 0:56 58:43 18.4 0:39 24:45 7:58 1:34:29
14. 193 KING JOSEPH 30 M 4 7:44 1:33 0:55 57:26 18.8 0:38 27:57 9:00 1:34:39
15. 200 CLARK CAMERON 30 M 4 11:12 2:15 1:39 58:39 18.4 1:16 22:13 7:09 1:34:57
16. 421 CHOPRA BEN 31 M 4 8:16 1:40 2:14 58:43 18.4 0:35 26:00 8:23 1:35:47
17. 204 VARNADO DANIEL 31 M 4 10:54 2:11 1:37 58:36 18.4 1:08 23:37 7:36 1:35:50
18. 205 HOMS JOSHUA 32 M 4 9:34 1:55 1:27 58:10 18.6 1:39 26:50 8:39 1:37:37
19. 209 TALMAN ANDREW 31 M 4 7:49 1:34 0:59 1:04:29 16.8 0:48 26:38 8:35 1:40:40
20. 196 YATES CHRISTOPHER 30 M 4 7:33 1:31 1:26 1:01:50 17.5 0:49 30:36 9:51 1:42:12
21. 220 SCHUSTER NICHOLAS 34 M 4 10:35 2:07 1:28 1:02:17 17.3 1:37 28:12 9:05 1:44:07
22. 199 ROBY CALEB 31 M 4 10:40 2:08 1:07 57:25 18.8 1:28 34:34 11:08 1:45:11
23. 217 CONTRERAS JORGE 34 M 4 11:01 2:13 1:26 1:03:10 17.1 1:10 30:08 9:42 1:46:53
24. 437 ECKLES BENJAMIN 31 M 4 10:46 2:10 3:40 1:05:30 16.5 1:33 26:01 8:23 1:47:29
25. 201 HEYDEN TRAVIS 31 M 4 12:30 2:30 1:57 1:03:09 17.1 1:47 28:11 9:05 1:47:33
26. 219 SMITH ANDY 34 M 4 10:30 2:06 1:42 1:04:12 16.8 1:57 29:25 9:28 1:47:44
27. 214 SALTYSIAK BYRON 33 M 4 11:00 2:12 2:45 1:04:32 16.7 2:35 26:57 8:41 1:47:47
28. 446 WILLIAMS COREY 32 M 4 12:43 2:33 2:28 1:02:31 17.3 2:20 27:51 8:58 1:47:51
29. 218 TAXIN BRETT 33 M 4 15:19 3:04 3:18 1:03:31 17.0 0:56 24:50 8:00 1:47:52
30. 206 JOHNSON STEPHEN 31 M 4 9:34 1:55 2:36 1:01:20 17.6 1:43 35:42 11:30 1:50:54
31. 197 EKLUND BRIAN 31 M 4 9:15 1:51 2:08 1:18:42 13.7 0:21 23:50 7:41 1:54:14
32. 192 CHERNIN ETHAN 30 M 4 11:49 2:22 2:03 1:02:53 17.2 0:38 37:03 11:56 1:54:24
33. 216 FINNEGAN BRIAN 34 M 4 10:11 2:02 4:48 1:18:01 13.8 3:31 30:57 9:58 2:07:25
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 24 SMITH RUSSELL 38 M 2 7:14 1:27 0:38 48:21 22.3 0:29 25:31 8:13 1:22:11
2. 22 TRUCKENMILLER ROBERT 37 M 2 9:01 1:49 0:53 52:23 20.6 0:35 21:02 6:46 1:23:52
3. 40 UNDERWOOD JOSHUA 39 M 2 9:19 1:52 0:41 50:44 21.3 0:35 22:47 7:20 1:24:04
4. 31 MORRIS BEN 38 M 2 8:36 1:44 0:46 52:02 20.8 0:31 22:45 7:20 1:24:38
5. 7 WRIGHT BRADD 36 M 2 10:04 2:01 0:53 50:45 21.3 0:30 22:40 7:18 1:24:51
6. 42 MOSS CHRIS 38 M 2 8:21 1:41 0:56 51:59 20.8 0:34 23:31 7:34 1:25:19
7. 49 DUQUE MAX 38 M 2 7:13 1:27 0:47 54:13 19.9 0:38 22:56 7:23 1:25:44
8. 38 PRATO LUIS FABIAN 38 M 2 6:22 1:17 0:55 53:42 20.1 0:44 25:19 8:09 1:27:00
9. 26 HAKE MICHAEL 37 M 2 9:20 1:52 1:11 53:55 20.0 0:50 22:02 7:06 1:27:16
10. 34 WEEKS JOSHUA 38 M 2 8:18 1:40 1:36 54:32 19.8 1:01 22:58 7:24 1:28:23
11. 9 EVERETT STUART 36 M 2 9:16 1:52 1:04 53:59 20.0 0:38 23:48 7:40 1:28:43
12. 473 TINDLE TRAVIS 39 M 2 10:05 2:01 1:16 53:41 20.1 1:11 22:40 7:18 1:28:51
13. 48 SHIRLEY DALLON 38 M 2 9:45 1:57 1:05 53:36 20.2 0:38 24:19 7:50 1:29:22
14. 61 POWELL ANDREW 39 M 2 11:57 2:24 1:36 53:23 20.2 0:59 23:52 7:41 1:31:45
15. 35 TREIGER JOEL 37 M 2 9:40 1:56 1:38 55:13 19.6 1:33 24:04 7:45 1:32:06
16. 11 CAMPBELL SCOTT 36 M 2 9:00 1:48 1:02 58:58 18.3 0:39 23:18 7:30 1:32:56
17. 15 SHOEMAKER KEITH 36 M 2 10:33 2:07 1:09 56:41 19.1 1:25 26:33 8:33 1:36:18
18. 464 FOSTER BART 37 M 2 7:48 1:34 1:32 57:13 18.9 0:56 29:19 9:26 1:36:46
19. 56 BEAULIEU JASON 39 M 2 10:42 2:09 1:16 56:19 19.2 1:03 27:43 8:56 1:36:59
20. 45 HECK ADAM 38 M 2 8:23 1:41 1:22 1:00:28 17.9 0:38 26:16 8:28 1:37:05
21. 457 FONDU WARREN 37 M 2 11:43 2:21 1:32 58:25 18.5 0:39 24:57 8:02 1:37:14
22. 12 BECK ZACH 36 M 2 11:35 2:19 1:04 57:59 18.6 1:00 24:13 7:48 2:00 1:37:50
23. 13 MCNABB JAMES 35 M 2 10:08 2:02 2:11 1:00:21 17.9 1:53 24:05 7:45 1:38:35
24. 51 LECK BRANDON 38 M 2 9:19 1:52 2:06 58:03 18.6 1:05 28:35 9:12 1:39:05
25. 18 VANWIEREN ERIC 37 M 2 9:52 1:59 1:33 56:03 19.3 1:33 30:52 9:56 1:39:51
26. 432 VASQUEZ DEMIAN 37 M 2 9:59 2:00 1:06 59:46 18.1 1:15 28:21 9:08 1:40:26
27. 6 WISE JAY 35 M 2 10:10 2:02 1:44 1:03:23 17.0 0:59 24:40 7:57 1:40:54
28. 29 HAMMILL JEFF 37 M 2 9:22 1:53 1:33 1:01:29 17.6 1:26 27:24 8:49 1:41:11
29. 23 RAMALEY SETH 37 M 2 13:09 2:38 2:08 58:29 18.5 1:24 26:06 8:25 1:41:15
30. 37 NASH BARRY 39 M 2 11:34 2:19 1:18 58:36 18.4 1:35 28:33 9:12 1:41:34
31. 32 COLLINI DAN 37 M 2 10:20 2:04 1:56 59:08 18.3 1:41 28:45 9:16 1:41:47
32. 62 PENKA ADRIAN 39 M 2 8:54 1:47 2:11 1:02:12 17.4 0:53 28:20 9:08 1:42:27
33. 44 CURTIN JAY 39 M 2 10:34 2:07 4:02 57:18 18.9 2:56 29:28 9:29 1:44:15
34. 426 GRAVES GARY 39 M 2 11:31 2:19 1:30 1:04:55 16.6 2:04 26:10 8:26 1:46:08
35. 46 DRAKE SHANNON 38 M 2 12:04 2:25 2:46 1:03:59 16.9 1:42 26:47 8:38 1:47:15
36. 221 ETHERIDGE GRANT 35 M 2 11:02 2:13 2:11 1:04:03 16.9 1:52 28:17 9:07 1:47:24
37. 5 LOWERY TODD 35 M 2 10:45 2:09 1:48 1:05:10 16.6 1:27 28:18 9:07 1:47:26
38. 19 QUEEN TRAVIS 37 M 2 10:41 2:09 2:00 1:01:33 17.5 0:59 33:14 10:42 1:48:25
39. 27 TURNER MICHAEL 38 M 2 10:54 2:11 1:22 1:05:16 16.5 1:04 30:02 9:40 1:48:37
40. 14 MILLS JAE 35 M 2 11:50 2:22 1:38 1:08:32 15.8 1:00 26:00 8:23 1:48:59
41. 28 DIAZ ALAIN 38 M 2 10:15 2:03 1:04 1:03:47 16.9 1:15 35:32 11:27 1:51:52
42. 25 LEONARD ROBERT 38 M 2 9:25 1:53 1:26 1:06:16 16.3 0:54 34:04 10:58 1:52:03
43. 475 WILLIAM MILES 36 M 2 13:12 2:39 3:12 1:04:34 16.7 1:42 29:27 9:29 1:52:04
44. 20 IVESTER CLINT 37 M 2 13:44 2:45 2:07 1:03:37 17.0 1:56 31:12 10:03 1:52:34
45. 64 PATES JOEL 39 M 2 10:04 2:01 1:33 1:01:46 17.5 1:52 37:44 12:09 1:52:56
46. 16 JUHAN SHANNON 37 M 2 9:54 1:59 2:35 1:11:02 15.2 1:00 28:30 9:11 1:53:00
47. 60 KURAMOTO KENJI 39 M 2 8:57 1:48 2:23 1:13:32 14.7 0:46 27:57 9:00 1:53:33
48. 2 MORIN ERIC 35 M 2 10:43 2:09 1:42 1:07:00 16.1 1:32 33:27 10:46 1:54:23
49. 39 BROWN WILLIAM 38 M 2 11:50 2:22 2:53 1:05:44 16.4 1:45 32:50 10:34 1:55:00
50. 3 KIRKUS TROUP 35 M 2 14:06 2:50 2:14 1:08:55 15.7 1:38 28:36 9:13 1:55:28
51. 8 BOYCE TODD 35 M 2 11:31 2:19 1:52 1:15:37 14.3 0:52 26:44 8:37 1:56:34
52. 55 ADAMS CHRISTOPHER 39 M 2 11:46 2:21 2:59 1:09:12 15.6 1:46 31:03 10:00 1:56:44
53. 30 CHLADEK CHRIS 37 M 2 10:18 2:04 0:58 1:05:27 16.5 1:06 40:17 12:58 1:58:04
54. 52 KUGLER JOSEPH 39 M 2 15:03 3:01 2:02 1:06:33 16.2 1:50 32:41 10:31 1:58:06
55. 424 FOUNTAIN JEFF 39 M 2 11:39 2:20 1:55 1:06:43 16.2 2:19 36:09 11:38 1:58:43
56. 438 BINE MATTHEW 37 M 2 10:56 2:12 2:27 1:07:47 15.9 2:19 36:04 11:37 1:59:31
57. 41 LEE RYAN 39 M 2 13:01 2:37 2:08 1:09:10 15.6 1:26 34:14 11:01 1:59:57
58. 17 PRICE VINCE 36 M 2 12:47 2:34 2:11 1:05:44 16.4 1:33 38:44 12:28 2:00:58
59. 50 ZIFFER STEVEN 39 M 2 13:27 2:42 10:55 1:14:29 14.5 1:27 29:24 9:28 2:09:40
60. 43 PUMPHREY CLAY 39 M 2 11:52 2:23 3:41 1:15:19 14.3 1:34 40:13 12:57 2:12:37
61. 36 WIDENER JOHN 39 M 2 17:27 3:30 3:23 1:19:22 13.6 2:08 39:44 12:48 2:22:02
62. 1 IRBY HENRY 35 M 2 15:41 3:09 2:47 1:28:09 12.3 1:28 41:15 13:17 2:29:18
63. 21 DOWNING JOSHUA 37 M 2 20:52 4:11 3:31 1:24:57 12.7 2:44 38:54 12:31 2:30:56
64. 47 FRASER CLAYTON 38 M 2 DNF
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 90 DEMOSS STEVEN 41 M 3 7:47 1:34 0:26 50:01 21.6 0:33 23:01 7:25 1:21:45
2. 71 DEKOCK CHRISTOPHER 41 M 3 7:50 1:34 0:41 51:34 20.9 0:50 21:51 7:02 1:22:45
3. 91 KIMBELL KEVIN 42 M 3 8:38 1:44 1:09 52:14 20.7 0:48 23:52 7:41 1:26:40
4. 83 HAMILTON JEFFREY 42 M 3 8:39 1:44 1:20 54:32 19.8 0:50 21:32 6:56 1:26:51
5. 53 JORDAN HARTMUT 40 M 3 9:23 1:53 1:13 53:19 20.3 1:17 21:59 7:05 1:27:09
6. 450 LOWREY THOMAS 40 M 3 9:33 1:55 0:58 51:55 20.8 0:53 24:17 7:49 1:27:34
7. 86 STANTON JOHN 41 M 3 9:21 1:53 0:54 53:14 20.3 0:54 25:05 8:05 1:29:26
8. 454 BENNETT BRIAN 40 M 3 9:39 1:56 0:43 52:40 20.5 0:47 26:42 8:36 1:30:28
9. 119 SURI MOISE 44 M 3 10:33 2:07 0:57 54:34 19.8 0:55 23:39 7:37 1:30:36
10. 54 FLEET SHAWN 40 M 3 8:58 1:48 1:04 55:35 19.4 0:55 25:06 8:05 1:31:35
11. 109 WINCH JOHN 43 M 3 10:39 2:08 1:40 52:54 20.4 1:20 25:29 8:12 1:32:00
12. 95 WEINTRAUB MARK 43 M 3 10:28 2:06 0:59 55:40 19.4 0:54 24:05 7:46 1:32:05
13. 112 MCWHORTER JOHN 44 M 3 13:05 2:37 1:27 51:38 20.9 1:15 25:44 8:17 1:33:08
14. 93 PLUMMER WILLIAM 43 M 3 9:10 1:50 1:43 56:58 19.0 1:03 24:51 8:00 1:33:43
15. 113 HAZELWOOD KERRY 44 M 3 9:06 1:50 0:53 56:50 19.0 1:00 26:37 8:34 1:34:25
16. 58 NEAL DAVID 40 M 3 13:04 2:37 1:13 58:29 18.5 1:00 22:09 7:08 1:35:53
17. 101 GRANT TODD 42 M 3 9:33 1:55 2:09 58:58 18.3 1:26 25:00 8:03 1:37:05
18. 82 STILWELL SCOTT 41 M 3 9:18 1:52 1:32 57:07 18.9 0:54 28:22 9:08 1:37:11
19. 103 PETERSON DAVID 43 M 3 9:53 1:59 2:42 58:07 18.6 1:22 26:14 8:27 1:38:16
20. 70 RUTHRUFF THOMAS 40 M 3 10:53 2:11 0:50 59:56 18.0 0:43 27:17 8:47 1:39:38
21. 120 COCHRAN JIM 44 M 3 11:24 2:17 1:54 59:36 18.1 2:22 25:13 8:07 1:40:27
22. 98 JANKE CHRIS 43 M 3 8:14 1:39 1:28 59:48 18.1 1:29 29:34 9:31 1:40:31
23. 97 REMALEY JASON 42 M 3 9:32 1:55 1:52 1:02:14 17.4 1:46 25:27 8:12 1:40:48
24. 99 BEEFERMAN HEATH 42 M 3 9:22 1:53 1:44 1:02:18 17.3 1:42 26:30 8:32 1:41:34
25. 102 LLOYD EDWARD 43 M 3 11:56 2:24 2:03 55:54 19.3 1:37 31:02 10:00 1:42:30
26. 96 SANDERS RON 43 M 3 9:12 1:51 1:42 59:16 18.2 1:16 31:29 10:08 1:42:54
27. 76 DANCE TOMMY 41 M 3 10:08 2:02 3:16 1:01:44 17.5 2:35 25:16 8:08 1:42:58
28. 80 MILLER CHRISTOPHER 40 M 3 12:25 2:29 2:14 58:44 18.4 1:20 28:19 9:07 1:43:00
29. 465 NOBLE TED 42 M 3 10:50 2:10 2:10 58:18 18.5 1:02 31:16 10:04 1:43:34
30. 106 ROSENBERG JOSEPH 44 M 3 9:39 1:56 2:01 1:04:03 16.9 1:19 25:11 8:07 2:00 1:44:10
31. 77 BOLDING CHAD 40 M 3 12:20 2:28 2:22 1:00:46 17.8 1:14 28:15 9:06 1:44:54
32. 66 PAIGE DAVID 40 M 3 20:18 4:04 0:57 56:27 19.1 1:27 26:49 8:38 1:45:57
33. 105 SANDERS GARRETT 44 M 3 10:41 2:09 2:29 1:03:23 17.0 1:04 29:38 9:33 1:47:13
34. 73 ANDRE NIGEL 41 M 3 9:44 1:57 1:45 1:05:08 16.6 1:44 29:04 9:22 1:47:23
35. 87 TAYLOR GUERRY 42 M 3 10:00 2:00 1:39 1:00:38 17.8 1:44 33:46 10:52 1:47:45
36. 74 YOUNGBLOOD DAN 41 M 3 9:45 1:57 1:56 1:02:55 17.2 1:25 30:55 9:57 2:00 1:48:54
37. 59 FERRIS ERIC 40 M 3 9:41 1:57 2:00 1:05:29 16.5 2:22 31:19 10:05 1:50:48
38. 115 GRIGSBY JOHN 44 M 3 11:04 2:13 2:29 1:08:03 15.9 2:02 27:38 8:54 1:51:15
39. 436 BROWN JAMES 41 M 3 12:59 2:36 1:19 1:00:32 17.8 1:28 35:48 11:32 1:52:04
40. 78 RYAN DAVE 40 M 3 11:25 2:17 2:23 1:09:34 15.5 1:01 27:58 9:01 1:52:19
41. 114 CASTAN DAN 44 M 3 9:41 1:57 1:09 1:00:21 17.9 0:46 40:45 13:07 1:52:40
42. 108 SUBASAVAGE BRIAN 44 M 3 11:49 2:22 2:19 1:04:49 16.7 1:37 32:39 10:31 1:53:11
43. 100 MCELVEEN PAUL 43 M 3 13:02 2:37 1:51 1:08:18 15.8 1:48 28:43 9:15 1:53:40
44. 84 WURM PETER 41 M 3 12:34 2:31 2:30 1:03:25 17.0 1:19 34:27 11:06 1:54:13
45. 68 EPPERSON TRAVIS 41 M 3 9:59 2:00 1:52 1:09:28 15.5 0:32 32:50 10:34 1:54:39
46. 107 ALSUP MONTE 44 M 3 10:51 2:11 1:16 1:03:23 17.0 2:05 35:17 11:22 2:00 1:54:50
47. 110 DOYLE DAVID 44 M 3 10:55 2:11 3:20 1:14:38 14.5 0:59 26:30 8:32 1:56:21
48. 75 SULLIVAN CHRIS 40 M 3 12:47 2:34 3:18 1:05:22 16.5 2:00 35:13 11:20 1:58:38
49. 69 CONNER STEVEN 41 M 3 10:27 2:06 3:05 1:07:30 16.0 2:35 35:44 11:31 1:59:20
50. 466 HAWKINS PHILLIP 44 M 3 15:41 3:09 3:38 1:08:55 15.7 2:22 31:52 10:16 2:02:26
51. 65 ORICK GEOFFREY 40 M 3 12:34 2:31 2:54 1:08:15 15.8 2:13 39:27 12:42 2:05:20
52. 72 POOLE TREMONT 41 M 3 15:29 3:06 3:13 1:12:12 15.0 1:34 33:54 10:55 2:06:20
53. 67 CANNON BRETT 41 M 3 10:52 2:11 2:56 1:10:54 15.2 3:40 42:10 13:35 2:10:30
54. 89 PENSA TROY 41 M 3 14:16 2:52 1:26 1:13:13 14.8 7:52 49:07 15:49 2:25:52
55. 94 ROBERTS LYDELL 43 M 3 DNF
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 148 GALLOWAY JEFF 49 M 3 8:32 1:43 0:44 48:38 22.2 0:42 21:44 7:00 1:20:17
2. 144 CLARK DAN 48 M 3 9:06 1:50 0:32 50:16 21.5 0:40 21:35 6:57 1:22:06
3. 127 STANLEY JAMES 45 M 3 8:28 1:42 0:36 50:38 21.3 0:30 23:20 7:31 1:23:30
4. 156 RAMON DON 49 M 3 9:37 1:56 1:01 50:40 21.3 0:46 23:09 7:27 1:25:11
5. 146 GUCKIAN TOM 48 M 3 9:09 1:50 1:03 51:16 21.1 0:39 25:27 8:12 1:27:32
6. 133 DOLAN MIKE 47 M 3 9:13 1:51 1:24 52:23 20.6 0:43 23:55 7:42 1:27:36
7. 152 ESTRADA MICHAEL 48 M 3 10:11 2:03 1:27 53:33 20.2 0:47 23:31 7:35 1:29:26
8. 118 WODETZKI SAM 45 M 3 7:34 1:31 1:39 56:37 19.1 1:12 23:48 7:40 1:30:48
9. 149 WHITE JEFF 49 M 3 12:05 2:25 0:52 51:36 20.9 1:09 25:09 8:06 1:30:49
10. 154 HENDRIXSON MIKE 49 M 3 9:10 1:50 1:41 55:05 19.6 0:59 22:11 7:09 2:00 1:31:05
11. 138 TOMKO JAMES 47 M 3 8:26 1:42 0:42 52:57 20.4 0:42 29:28 9:29 1:32:14
12. 129 DAUM COLE 47 M 3 10:25 2:05 1:10 55:51 19.3 1:06 24:00 7:44 1:32:30
13. 128 COOK DAVID 46 M 3 10:04 2:01 1:50 54:23 19.9 1:12 25:41 8:16 1:33:07
14. 130 JORDAN JOHN 46 M 3 10:41 2:09 0:57 54:55 19.7 1:12 28:19 9:07 1:36:01
15. 131 KITCHEN JEFFREY 46 M 3 8:41 1:45 2:08 57:42 18.7 1:17 26:38 8:35 1:36:23
16. 124 LYONS CHRISTOPHER 45 M 3 8:11 1:39 2:16 59:19 18.2 0:47 27:37 8:54 1:38:08
17. 137 GRIFFITH FRANK 47 M 3 11:23 2:17 1:00 57:40 18.7 1:09 27:37 8:54 1:38:48
18. 143 BAYS MILES 47 M 3 10:43 2:09 2:31 56:36 19.1 1:58 27:27 8:50 1:39:14
19. 463 BURNETT ROBERT 45 M 3 8:42 1:45 1:02 59:13 18.2 0:39 29:43 9:34 1:39:17
20. 126 PARROTT MAX 45 M 3 9:47 1:58 2:33 1:00:01 18.0 1:38 26:47 8:37 1:40:43
21. 123 ROLLINS MATT 46 M 3 10:32 2:07 1:40 1:02:24 17.3 1:37 26:23 8:30 1:42:34
22. 121 BIRCHALL PATRICK 45 M 3 10:13 2:03 1:47 1:00:39 17.8 1:30 29:16 9:26 1:43:24
23. 469 DANIEL RICHARD 47 M 3 10:12 2:03 2:43 1:04:21 16.8 2:27 26:47 8:38 1:46:27
24. 422 FRANK MICHAEL 49 M 3 13:19 2:40 3:04 58:28 18.5 1:59 31:48 10:14 1:48:36
25. 125 DUTRA JEFF 45 M 3 15:24 3:05 2:21 1:03:28 17.0 1:40 26:13 8:27 1:49:05
26. 122 PAONESSA DEAN 46 M 3 14:19 2:52 1:51 1:03:14 17.1 1:39 28:45 9:15 1:49:46
27. 134 WALDROP HAROLD 46 M 3 13:03 2:37 1:25 1:05:02 16.6 1:33 29:56 9:39 1:50:58
28. 155 CHESMORE DAVE 49 M 3 13:25 2:41 1:32 1:02:52 17.2 1:10 32:18 10:24 1:51:16
29. 157 CHAMPAGNE JOHN 49 M 3 11:59 2:24 2:12 1:06:56 16.1 1:46 29:44 9:34 1:52:34
30. 141 CRAMER THOMAS 47 M 3 11:01 2:13 2:19 1:04:24 16.8 1:49 34:02 10:58 1:53:35
31. 150 KOSTENSKY ROBERT 48 M 3 13:11 2:39 2:08 1:08:21 15.8 1:23 29:06 9:22 1:54:07
32. 145 SMITH TOM 49 M 3 10:30 2:06 2:15 1:07:28 16.0 1:59 33:20 10:44 1:55:30
33. 140 HALE DOUGLAS 48 M 3 11:27 2:18 2:49 1:05:34 16.5 1:27 34:16 11:02 1:55:32
34. 135 EGAN CHRISTOPHER 47 M 3 12:22 2:29 1:27 1:04:43 16.7 1:38 35:39 11:29 1:55:47
35. 136 BOOTH ANDREW 47 M 3 13:37 2:44 2:34 1:04:24 16.8 1:29 34:16 11:02 1:56:18
36. 116 PRICE JAMEY 45 M 3 9:36 1:56 4:44 1:07:57 15.9 1:17 33:13 10:42 1:56:46
37. 147 TALERICO MICHAEL 49 M 3 20:49 4:10 1:39 1:11:32 15.1 1:18 35:25 11:24 2:10:41
38. 151 BROUGHTON LAWRENCE 48 M 3 18:24 3:41 2:44 1:18:34 13.7 1:07 38:50 12:30 2:19:37
39. 439 BURROWS FRANK 45 M 3 10:54 2:11 2:48 1:22:21 13.1 1:27 44:55 14:28 2:22:23
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 453 TINDOL MIKE 50 M 5 8:20 1:40 0:48 47:56 22.5 0:38 22:31 7:15 1:20:12
2. 233 CROWLEY BRUCE 52 M 5 7:37 1:32 0:32 50:47 21.3 0:45 21:36 6:57 1:21:15
3. 433 TANNER CHRIS 50 M 5 6:46 1:22 0:36 53:31 20.2 0:46 22:27 7:14 1:24:04
4. 442 BARRETT ROBERT 50 M 5 7:57 1:36 0:35 51:15 21.1 0:37 24:01 7:44 1:24:23
5. 259 BOURDON THOMAS 54 M 5 7:56 1:35 1:06 53:57 20.0 1:23 21:50 7:02 1:26:10
6. 248 ANDERSON KENNETH 53 M 5 8:47 1:46 1:23 51:24 21.0 0:55 26:01 8:23 1:28:29
7. 486 COX BILL 50 M 5 9:17 1:52 0:39 56:05 19.3 0:37 23:32 7:35 1:30:08
8. 239 CLANCY MICHAEL 52 M 5 10:18 2:04 1:42 55:25 19.5 1:03 21:47 7:01 1:30:13
9. 228 WYSONG MICHAEL 51 M 5 8:45 1:45 1:54 58:24 18.5 1:22 22:37 7:17 1:33:00
10. 240 ULLOA ORLANDO 52 M 5 9:42 1:57 1:12 57:26 18.8 0:49 24:20 7:50 1:33:27
11. 250 ARNOLD RICK 54 M 5 10:09 2:02 0:58 55:55 19.3 0:46 28:33 9:12 1:36:20
12. 236 ELLIOT DOUG 51 M 5 11:13 2:15 2:13 56:20 19.2 1:06 25:59 8:22 1:36:49
13. 419 BRUNYARD BEN 54 M 5 11:44 2:21 1:11 55:54 19.3 1:31 27:44 8:56 1:38:02
14. 243 KEMP DAVE 53 M 5 10:37 2:08 1:01 59:42 18.1 0:56 26:44 8:36 1:38:57
15. 448 PUSTELNIK CASEY 51 M 5 11:51 2:22 0:55 58:07 18.6 0:55 27:51 8:58 1:39:36
16. 237 COX WILLIAM 52 M 5 10:34 2:07 1:41 1:01:08 17.7 1:40 24:42 7:57 1:39:43
17. 246 NAKOFF GLENN 53 M 5 8:55 1:47 1:07 57:59 18.6 0:47 32:18 10:24 1:41:04
18. 229 MCNAUGHTON HOWARD 51 M 5 9:07 1:50 1:30 59:38 18.1 1:24 31:48 10:14 1:43:24
19. 242 BYRD JEFFREY 53 M 5 11:28 2:18 1:24 1:01:25 17.6 1:11 28:13 9:05 1:43:39
20. 249 FOGARD MATT 53 M 5 10:18 2:04 1:30 1:02:23 17.3 0:54 28:37 9:13 1:43:40
21. 456 PHILLIPS BRANDON 50 M 5 8:25 1:41 2:24 1:06:56 16.1 2:01 25:02 8:04 1:44:46
22. 222 SPITLER KEVIN 50 M 5 14:14 2:51 0:50 58:48 18.4 1:14 30:55 9:58 1:46:00
23. 254 UNDERWOOD JIM 54 M 5 11:21 2:17 3:05 1:02:49 17.2 2:15 26:38 8:35 1:46:05
24. 247 BURGE RICK 54 M 5 14:42 2:57 1:26 1:02:16 17.3 1:18 27:41 8:55 1:47:21
25. 241 GADD RAY 53 M 5 10:37 2:08 2:22 1:00:17 17.9 1:45 32:48 10:34 1:47:47
26. 224 MARTINKO GUY 51 M 5 11:30 2:18 2:31 1:01:05 17.7 1:42 32:02 10:19 1:48:47
27. 238 WYNN ROBERT 51 M 5 10:35 2:07 2:20 1:05:27 16.5 0:49 27:49 8:58 2:00 1:48:57
28. 231 NALL TIM 51 M 5 12:37 2:32 1:41 1:02:51 17.2 1:22 30:36 9:51 1:49:06
29. 234 HAUSCHILDT KEVIN 52 M 5 13:19 2:40 4:05 59:43 18.1 1:38 30:34 9:51 1:49:17
30. 468 MILLER JAMES 53 M 5 10:13 2:03 3:09 1:09:09 15.6 2:18 27:21 8:49 1:52:09
31. 244 WILLIAMS JD 52 M 5 12:11 2:27 1:25 1:03:00 17.1 2:30 35:47 11:31 1:54:51
32. 253 SCHWARTZ MICHAEL 54 M 5 15:23 3:05 2:31 1:02:20 17.3 1:38 33:43 10:52 1:55:34
33. 223 MATTHEWS KENT 50 M 5 10:52 2:11 1:21 1:11:29 15.1 1:04 35:03 11:17 1:59:47
34. 251 MCNALLY THOMAS 54 M 5 11:52 2:23 2:55 1:09:47 15.5 2:15 33:45 10:52 2:00:33
35. 245 COOK BILL 52 M 5 8:35 1:43 2:09 1:05:55 16.4 1:26 43:50 14:07 2:01:53
36. 423 WILLAMS VERNON 52 M 5 11:39 2:20 3:18 1:11:29 15.1 2:56 34:44 11:11 2:04:05
37. 225 CRABTREE DAVID 50 M 5 10:27 2:06 2:36 1:09:48 15.5 1:36 45:25 14:37 2:09:51
38. 235 DENBIEMAN THEO 51 M 5 13:57 2:48 4:54 1:17:08 14.0 1:41 40:49 13:09 2:18:28
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 265 ZOELLNER MIKE 59 M 5 7:33 1:31 1:09 51:53 20.8 0:47 26:59 8:41 1:28:20
2. 258 BROWN RAY 55 M 5 10:10 2:02 1:15 51:37 20.9 0:57 27:22 8:49 1:31:20
3. 440 VOLJAVEC ALEXANDER 55 M 5 9:43 1:57 1:34 56:21 19.2 1:40 25:19 8:09 1:34:36
4. 261 CERVINO TOM 55 M 5 12:03 2:25 4:04 55:55 19.3 1:36 23:32 7:35 1:37:09
5. 256 HOLLAND RICHARD 55 M 5 11:52 2:23 1:25 57:35 18.8 0:59 26:47 8:37 1:38:36
6. 267 ROONEY MARK 59 M 5 10:29 2:06 1:56 1:02:09 17.4 1:17 30:13 9:44 1:46:03
7. 257 SWEENEY NEAL 55 M 5 10:57 2:12 2:32 1:03:33 17.0 2:39 30:51 9:56 1:50:30
8. 268 STODDARD DAVID 59 M 5 11:00 2:12 1:49 1:01:06 17.7 2:04 35:27 11:25 1:51:24
9. 430 MCLEESE KEN 59 M 5 16:05 3:13 2:09 1:00:37 17.8 1:36 32:16 10:23 1:52:41
10. 252 PAONESSA FRANK 55 M 5 17:32 3:31 1:56 1:05:51 16.4 1:06 27:55 8:59 1:54:17
11. 264 TETI MIKE 57 M 5 10:47 2:10 2:28 1:07:27 16.0 0:44 37:15 12:00 1:58:38
12. 255 FARBER SCOTT 55 M 5 11:35 2:19 3:40 1:07:29 16.0 2:50 33:41 10:51 1:59:13
13. 262 ARMITAGE HUGH 58 M 5 14:23 2:53 2:20 1:15:37 14.3 1:02 37:08 11:58 2:10:28
14. 260 BLEJWAS MATTHEW 55 M 5 17:50 3:34 2:25 1:15:56 14.2 2:27 44:34 14:21 2:23:10
15. 263 BIELLO TONY 57 M 5 102:3 20:31 -Time 1:14:02 14.6 2:27:17
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 272 CARDER EDWARD 61 M 5 9:44 1:57 1:08 57:14 18.9 0:58 27:17 8:47 1:36:20
2. 269 BUSING LYNN 61 M 5 10:38 2:08 1:25 1:01:05 17.7 1:24 27:00 8:42 1:41:31
3. 271 TREMMEL MIKE 60 M 5 14:46 2:58 2:10 1:02:54 17.2 1:28 25:50 8:19 1:47:06
4. 275 BILLINGTON II ART 62 M 5 9:46 1:58 2:23 1:06:09 16.3 1:20 31:24 10:07 1:51:00
5. 276 SMITH DOUG 63 M 5 17:48 3:34 1:34 1:07:07 16.1 1:27 27:16 8:47 1:55:09
6. 274 POLON BRUCE 61 M 5 12:33 2:31 2:22 1:10:03 15.4 2:33 28:53 9:18 1:56:22
7. 270 BOWMAN DAVID 60 M 5 12:13 2:27 1:49 1:09:18 15.6 1:49 35:05 11:18 2:00:12
8. 273 O'MAHONEY TOM 62 M 5 12:36 2:32 10:06 1:06:02 16.4 1:59 33:36 10:49 2:04:17
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 277 AKENS GARY 65 M 5 13:07 2:38 1:44 1:04:36 16.7 3:23 36:27 11:44 1:59:15
2. 278 HARDY DAN 65 M 5 9:32 1:55 1:41 1:00:20 17.9 1:26 DNF DNF
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 280 SOLEM DUANE 72 M 5 13:13 2:39 1:49 1:09:04 15.6 1:04 34:09 11:00 1:59:17
2. 279 FLEET GEORGE 71 M 5 11:43 2:21 2:39 1:16:20 14.2 0:46 39:03 12:34 2:10:29
3. 281 LASSITER ERROL 76 M 5 10:21 2:05 1:48 1:09:50 15.5 1:29 50:59 16:25 2:14:25