Patriot 5K

Age Group Results March 31, 2017


Results By OnTime Results


Men: 1-14 15-19 20-29 30-44 45-99
Women: 1-14 15-19 20-29 30-44 45-99

5K

Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Gaharan DULUTH GA 872 14 9 22:45.0 7:20/M
2 Grace McGhee 2276 11 23 26:04.0 8:24/M
3 Caroline Overs JOHNS CREEK GA 1218 14 43 29:13.0 9:25/M
4 Caroline Roberts ALPHARETTA GA 1487 11 49 30:10.0 9:44/M
5 Isabelle Gaharan DULUTH GA 881 11 52 30:21.0 9:47/M
6 Sophia Chapes ALPHARETTA GA 748 14 57 30:58.0 9:59/M
7 Sutton Sellars ROSWELL GA 1497 14 62 31:30.0 10:09/M
8 Grace Richey ALPHARETTA GA 1486 13 65 32:01.0 10:19/M
9 Hallie Cameron WOODSTOCK GA 631 13 73 32:47.0 10:34/M
10 Helen Harris ALPHARETTA GA 934 14 84 34:30.0 11:07/M
11 Maddie Cuppia ROSWELL GA 841 8 86 34:46.0 11:13/M
12 Lily-Ann De Villiers ROSWELL GA 847 8 87 35:06.0 11:19/M
13 Madison Childress ALPHARETTA GA 753 12 91 35:59.0 11:36/M
14 Ava Markwick ALPHARETTA GA 1100 12 93 36:00.0 11:36/M
15 Caitlin Rohner 2294 10 94 36:05.0 11:38/M
16 Amelia Drew SUWANEE GA 853 13 99 37:12.0 12:00/M
17 Maanya Madan ALPHARETTA GA 1079 11 114 41:04.0 13:15/M
18 Harley Cameron WOODSTOCK GA 635 8 118 43:21.0 13:59/M
19 Lily Shaw ROSWELL GA 1499 11 133 48:29.0 15:38/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellie Markwick ALPHARETTA GA 1103 15 61 31:30.0 10:09/M
2 Morgan Millikan SUWANEE GA 1138 17 70 32:17.0 10:25/M
3 Madeline Gaharan DULUTH GA 898 15 78 33:57.0 10:57/M
4 Tori Dalton ALPHARETTA GA 845 15 79 33:59.0 10:57/M
5 Sofia Cendoya 2290 15 80 33:59.0 10:57/M
6 Rachel Rowland ALPHARETTA GA 1490 17 100 37:15.0 12:01/M
7 Olivia Love CUMMING GA 1044 16 128 46:26.0 14:58/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Millette ATLANTA GA 1125 28 13 23:36.0 7:36/M
2 Abby Kirchoff ALPHARETTA GA 1015 23 27 26:06.0 8:25/M
3 Sarah Scott Lewis ALPHARETTA GA 1021 20 41 28:51.0 9:18/M
4 Lauren Allen CANTON GA 57 25 50 30:12.0 9:44/M
5 Carly Morris CANTON GA 1148 25 51 30:12.0 9:44/M
6 Jessica Lundy 2288 27 101 37:16.0 12:01/M
7 Lauren Edmonds ALPHARETTA GA 863 29 107 38:18.0 12:21/M
8 Melanie Murphy DULUTH GA 1168 25 108 38:33.0 12:26/M
9 Emily Payne ATLANTA GA 1299 27 109 38:33.0 12:26/M
10 Heather Chalko ALPHARETTA GA 693 29 119 43:21.0 13:59/M
Top

Female 30 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracey Raspante ALPHARETTA GA 1484 43 2 20:41.0 6:40/M
2 Ashley Beilstein ALPHARETTA GA 66 44 5 21:26.0 6:55/M
3 Meaghan Leon ATLANTA GA 1017 33 7 22:12.0 7:09/M
4 Ana Alford ROSWELL GA 56 37 12 23:24.0 7:33/M
5 Chelsea Colclough ALPHARETTA GA 812 34 24 26:06.0 8:25/M
6 Rachel Harrison ALPHARETTA GA 984 34 25 26:06.0 8:25/M
7 Megan Childress ALPHARETTA GA 771 44 42 28:59.0 9:21/M
8 Katie Miller ATLANTA GA 1122 32 53 30:23.0 9:48/M
9 Paola Rojas NORCROSS GA 1488 37 63 31:43.0 10:14/M
10 Coli Smith ATLANTA GA 1694 38 64 31:44.0 10:14/M
11 Kristen McCollum ALPHARETTA GA 1112 41 72 32:37.0 10:31/M
12 Christy Perry CUMMING GA 1302 42 106 38:13.0 12:19/M
13 Jamie Cameron WOODSTOCK GA 641 32 113 40:53.0 13:11/M
14 Rebecca Clements ALPHARETTA GA 806 35 115 41:08.0 13:16/M
15 Kristy Grulikowski ROSWELL GA 927 43 120 43:36.0 14:04/M
16 Raeann Tucker ALPHARETTA GA 2270 40 130 46:42.0 15:04/M
17 Kelly Jennings ALPHARETTA GA 1012 32 139 49:17.0 15:54/M
18 Mandri De Villiers ROSWELL GA 848 37 140 50:24.0 16:15/M
Top

Female 45 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Hybinette 2287 52 28 26:14.0 8:27/M
2 Susan Reilly ALPHARETTA GA 1485 58 34 27:02.0 8:43/M
3 Michelle Navin SUWANEE GA 1179 45 38 28:26.0 9:10/M
4 Mimi Harris ALPHARETTA GA 977 47 68 32:14.0 10:24/M
5 Raeanne Watkins TUCKER GA 2272 63 71 32:29.0 10:28/M
6 Jennifer Tenczar CUMMING GA 2212 47 75 33:11.0 10:42/M
7 Lisa Griffin 2280 46 77 33:51.0 10:55/M
8 Jennifer Gaharan DULUTH GA 893 45 81 33:59.0 10:57/M
9 Kelly Rolader ALPHARETTA GA 1489 48 85 34:42.0 11:11/M
10 Jennifer Mchgee 2277 46 90 35:23.0 11:25/M
11 Kayla Boys ROSWELL GA 612 46 96 36:13.0 11:41/M
12 Virginia Pierce-Kelly ALPHARETTA GA 1307 55 102 37:29.0 12:05/M
13 Rhonda Drye ALPHARETTA GA 860 47 103 37:55.0 12:14/M
14 Cheryl Dillon 2302 99 104 37:57.0 12:14/M
15 Pam Bentley ALPHARETTA GA 146 45 112 39:44.0 12:49/M
16 Mollie Tregembo SUWANEE GA 2268 48 123 45:54.0 14:48/M
17 Heather Love CUMMING GA 1043 49 126 46:26.0 14:58/M
18 Donna Lowe ALPHARETTA GA 1064 66 131 46:58.0 15:09/M
19 ReAnn Ring 2301 49 135 48:29.0 15:38/M
20 Christie Peden ALPHARETTA GA 1300 49 136 48:36.0 15:40/M
21 Tracy Cendoya ALPHARETTA GA 648 45 137 48:36.0 15:40/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gentry Arnett 2292 12 3 21:25.0 6:54/M
2 John Bentley ALPHARETTA GA 145 13 10 22:57.0 7:24/M
3 Sam Love CUMMING GA 1045 13 11 23:16.0 7:30/M
4 Sebastian Russell ROSWELL GA 1493 14 14 23:51.0 7:41/M
5 Matthew Dworkin ALPHARETTA GA 862 13 18 25:01.0 8:04/M
6 Jack D Arnett 2291 8 22 25:51.0 8:20/M
7 Jake Mann ALPHARETTA GA 1094 13 30 26:26.0 8:31/M
8 Davis Beilstein ALPHARETTA GA 83 10 35 27:13.0 8:46/M
9 Finn Howard JOHNS CREEK GA 997 12 36 28:18.0 9:07/M
10 Tyler Hunnicutt ALPHARETTA GA 1007 11 46 29:55.0 9:39/M
11 Matthew Davidson 2296 13 58 30:59.0 9:59/M
12 Sean Ainsworth ALPHARETTA GA 21 13 111 39:13.0 12:39/M
13 Walker Grulikowski ROSWELL GA 928 7 116 42:11.0 13:36/M
14 Matthew Tregembo SUWANEE GA 2217 7 117 42:45.0 13:47/M
15 Davis Rohner 2293 7 122 45:38.0 14:43/M
16 Nathan De Villiers ROSWELL GA 851 3 141 50:24.0 16:15/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Reid Baker ALPHARETTA GA 64 18 1 19:04.0 6:09/M
2 Will Pascucci ALPHARETTA GA 1281 15 56 30:37.0 9:52/M
3 Domenic Scalzo DULUTH GA 1494 16 67 32:14.0 10:24/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Safwat Choudhury LAWRENCEVILLE GA 776 27 19 25:12.0 8:07/M
2 Adam Perillo 2289 29 20 25:38.0 8:16/M
Top

Male 30 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Mann ALPHARETTA GA 1091 44 15 24:08.0 7:47/M
2 Siller Fred 2285 42 16 24:17.0 7:50/M
3 Barry Markwick ALPHARETTA GA 1101 42 29 26:16.0 8:28/M
4 David Dina ROSWELL GA 852 44 44 29:17.0 9:26/M
5 Jeff Miller ATLANTA GA 1113 38 54 30:24.0 9:48/M
6 Andy Cuppia ROSWELL GA 840 36 59 31:01.0 10:00/M
7 Izak De Villiers ROSWELL GA 846 37 88 35:07.0 11:19/M
8 Danny Johns 2284 41 98 37:11.0 11:59/M
9 Michael Edmonds ALPHARETTA GA 864 30 105 38:02.0 12:16/M
10 Bradley Tucker ALPHARETTA GA 2269 38 129 46:41.0 15:03/M
11 Aaron Jennings ALPHARETTA GA 1011 39 138 49:17.0 15:54/M
Top

Male 45 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Norman Wenger ALPHARETTA GA 2273 49 4 21:26.0 6:55/M
2 Mike Buteau ROSWELL GA 624 45 6 22:10.0 7:09/M
3 Jeff Gore SMYRNA GA 914 45 8 22:42.0 7:19/M
4 David Dworkin ALPHARETTA GA 861 57 17 24:17.0 7:50/M
5 Robert Hunnicutt ALPHARETTA GA 1005 46 21 25:41.0 8:17/M
6 Scott Raley ALPHARETTA GA 1483 46 26 26:06.0 8:25/M
7 Buddy Rabun 2295 64 31 26:27.0 8:32/M
8 Bill Heikilla 2281 68 32 26:45.0 8:37/M
9 Tom Overs JOHNS CREEK GA 1236 45 33 27:00.0 8:42/M
10 David Russell ROSWELL GA 1492 49 37 28:25.0 9:10/M
11 Fred Beilstein ALPHARETTA GA 121 45 39 28:33.0 9:13/M
12 Scott Lewis ALPHARETTA GA 1034 54 40 28:50.0 9:18/M
13 John Whitehurst MARIETTA GA 2274 47 45 29:46.0 9:36/M
14 Michael Selman 2282 61 47 29:56.0 9:39/M
15 Stephen Galinski 2298 50 48 29:58.0 9:40/M
16 Bill Pascucci ALPHARETTA GA 1261 48 55 30:37.0 9:52/M
17 David Watkins TUCKER GA 2271 71 60 31:20.0 10:06/M
18 Brian Richey ALPHARETTA GA 1481 49 66 32:01.0 10:19/M
19 Eric Howard JOHNS CREEK GA 986 46 69 32:16.0 10:24/M
20 Cleve Shultz ALPHARETTA GA 1673 49 74 32:49.0 10:35/M
21 Steve Rowland ALPHARETTA GA 1491 48 76 33:47.0 10:54/M
22 Nick Oswald BUFORD GA 1197 54 82 34:00.0 10:58/M
23 Kay Addaman SUWANEE GA 19 54 83 34:22.0 11:05/M
24 Sam Stanley FLOWERY BRANCH GA 2211 55 89 35:22.0 11:24/M
25 Robert O'Brien ALPHARETTA GA 1191 66 92 35:59.0 11:36/M
26 Daron Boys 2278 48 95 36:11.0 11:40/M
27 Marshall Millikan SUWANEE GA 1231 54 97 36:40.0 11:49/M
28 Jeff Harris ALPHARETTA GA 950 56 110 38:44.0 12:29/M
29 John Drye ALPHARETTA GA 859 47 121 44:34.0 14:22/M
30 Orlando Parker SUWANEE GA 1254 57 124 46:11.0 14:54/M
31 Brad Dalton ALPHARETTA GA 842 50 125 46:12.0 14:54/M
32 Tony Love CUMMING GA 1063 49 127 46:26.0 14:58/M
33 Randy Shaw ROSWELL GA 1613 49 132 48:28.0 15:38/M
34 Rick Bishop ALPHARETTA GA 462 50 134 48:29.0 15:38/M