OVERALL FEMALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 20 PERKINS CRYSTAL 29 F 29:27 1:58 1:31 1:24:30 19.3 0:35 47:06 7:35 2:43:08
2. 11 BRAHIM CARMEN 41 F 27:41 1:51 1:33 1:23:10 19.6 0:32 51:43 8:20 2:44:37
3. 4 JOHNSON CAROLINE 26 F 27:47 1:52 2:40 1:32:08 17.7 1:05 49:02 7:54 2:52:42
MASTERS FEMALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 89 BACON CLAIRE 41 F 37:44 2:31 1:37 1:25:12 19.2 0:43 52:00 8:23 2:57:15
2. 211 DILLON DENISE 50 F 37:53 2:32 1:32 1:27:35 18.6 0:30 50:13 8:05 2:57:41
3. 14 PRICE-ALEXANDE DEBORAH 58 F 35:55 2:24 2:27 1:27:03 18.8 0:51 53:49 8:40 3:00:04
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2013 Red Top Mountain Triathlon 1.5K Swim 42K Bike 10K Run
Red Top Mountain, Cartersville GA 08/25/2013 7:00 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: PT Solutions
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 13 - 15 ** NONE **
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 16 - 19 ** NONE **
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 85 LANCASTER CATHERINE 23 F 32:54 2:12 1:49 1:28:51 18.4 0:40 51:43 8:20 2:55:55
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 176 CARMICHAEL LINDSAY 29 F 45:51 3:04 1:43 1:49:09 15.0 0:55 1:14:45 12:02 3:52:21
2. 169 HENSLER COURTNEY 28 F 42:06 2:49 3:32 2:01:56 13.4 2:41 1:25:49 13:49 4:16:02
3. 22 BERTKE ALLISON 29 F 35:37 2:23 4:53 2:23:06 11.4 1:21 1:19:46 12:51 4:24:41
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 218 DAWS LAURA BETH 32 F 39:45 2:39 2:20 1:41:26 16.1 1:20 49:16 7:56 3:14:05
2. 78 CAWOOD REBECCA 31 F 42:52 2:52 2:29 1:46:22 15.3 2:05 51:45 8:20 3:25:30
3. 8 HOSCH AMBER 34 F 49:39 3:19 1:45 1:40:04 16.3 0:56 55:07 8:53 3:27:29
208 HYLDEN LYNN 32 F 39:20 2:38 3:02 2:01:06 13.5
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 103 HILL DAWN 38 F 42:06 2:49 1:49 1:22:47 19.7 0:43 49:38 8:00 2:57:00
2. 93 LUNDEEN ELIZABETH 35 F 36:26 2:26 1:59 1:34:32 17.3 1:15 57:48 9:19 3:11:59
3. 153 MILLER JENNIFER 37 F 40:36 2:43 2:43 1:35:51 17.0 1:40 51:41 8:19 3:12:29
4. 106 TEER KATHERINE 39 F 35:24 2:22 2:38 1:33:17 17.5 1:22 1:00:28 9:44 3:13:07
5. 172 REILLY CHRISSY 37 F 44:35 2:59 1:37 1:36:55 16.8 1:01 1:00:05 9:41 3:24:11
6. 91 DRURY EMILY 35 F 41:54 2:48 2:24 1:40:40 16.2 1:41 59:22 9:34 3:26:00
7. 121 MAYGER MELISSA 37 F 47:05 3:09 2:21 1:41:47 16.0 1:11 58:02 9:21 3:30:23
8. 114 RASZLER DANIELLE 36 F 44:24 2:58 3:32 1:50:09 14.8 3:15 1:00:39 9:46 3:41:57
9. 99 SEVELIUS JULIE 38 F 39:41 2:39 3:08 2:07:45 12.8 1:13 53:51 8:40 3:45:37
10. 92 ROHULICH DANA 38 F 48:29 3:14 2:50 1:52:22 14.5 1:18 1:00:47 9:47 3:45:43
11. 194 LERAY FELICIA 39 F 37:46 2:32 3:49 2:01:17 13.5 2:52 1:26:01 13:51 4:11:43
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 81 NEAL PATTI 40 F 35:29 2:22 1:58 1:32:27 17.7 0:41 52:02 8:23 3:02:34
2. 62 FISCHER NATALIE 42 F 34:40 2:19 1:40 1:35:52 17.0 1:20 50:16 8:06 3:03:46
3. 32 ADAMS NAOKO 44 F 35:59 2:24 1:52 1:37:22 16.8 0:40 54:49 8:50 3:10:41
4. 79 DEBOER STEPHANIE 44 F 39:40 2:39 1:59 1:34:49 17.2 1:21 59:36 9:36 3:17:23
5. 133 GALLOWAY RENEE 41 F 3:18:38
6. 175 KUDLAC CHRISTINE 40 F 41:02 2:45 2:13 1:39:56 16.3 1:01 55:19 8:55 3:19:29
7. 66 HARDIN LISA 42 F 36:40 2:27 3:18 1:43:06 15.8 1:10 1:03:44 10:16 3:27:56
8. 122 FONDU MAMI 40 F 40:39 2:43 3:25 1:43:53 15.7 0:53 1:01:12 9:51 3:30:00
9. 127 WHEELER KATHLEEN 41 F 43:50 2:56 1:52 1:44:16 15.7 0:45 1:00:16 9:42 3:30:58
10. 141 MOSS KATIE 42 F 42:58 2:52 3:57 1:44:18 15.6 1:55 58:19 9:23 3:31:25
11. 97 MARTORANO KATIE 42 F 43:12 2:53 2:08 1:47:36 15.2 0:54 1:04:45 10:26 3:38:33
12. 158 HYATT DANIELLE 41 F 43:36 2:55 2:06 1:51:11 14.7 0:49 1:02:21 10:02 3:40:00
13. 192 PINHEIRO CAROLINA 43 F 49:19 3:18 3:41 2:06:07 12.9 2:24 1:13:17 11:48 4:14:47
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 17 GORHAM-ROWAN MARY 47 F 30:30 2:02 2:17 1:33:05 17.5 1:16 58:59 9:30 3:06:05
2. 84 PICUS DENISE 49 F 38:19 2:34 2:41 1:32:41 17.6 1:52 1:00:13 9:42 3:15:44
3. 125 RUTLEDGE CINDI 46 F 40:47 2:44 3:40 1:44:26 15.6 1:10 1:08:01 10:57 3:38:02
4. 174 DAWE MARGARET 49 F 46:02 3:05 5:14 2:06:42 12.9 3:37 1:02:02 9:59 4:03:35
5. 199 FULTON MONIKA 46 F 45:31 3:03 2:09 1:57:20 13.9 1:11 1:20:24 12:57 4:06:33
6. 212 KOO PRIETO HELENA 47 F 54:15 3:37 2:46 1:52:12 14.5 2:00 1:23:53 13:30 4:15:04
7. 183 SANDERS CAROLYN 49 F 67:43 4:31 3:09 1:56:58 14.0 2:55 1:07:17 10:50 4:18:00
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 71 BAILIE ANA 53 F 43:04 2:53 2:45 1:28:11 18.5 1:21 56:49 9:09 3:12:09
2. 200 COBB ALICE 54 F 61:07 4:05 3:19 1:44:58 15.5 1:37 1:05:09 10:30 3:56:08
3. 112 DANSON BARBARA 52 F 54:01 3:37 3:19 1:54:40 14.2 1:26 1:09:27 11:11 4:02:52
213 CHICHESTER DEB 52 F 53:51 3:36 3:40 2:16:43 11.9 DNF
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 49 MCCARTER DIANE 55 F 41:56 2:48 3:08 1:41:20 16.1 1:28 1:07:34 10:53 3:35:24
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 60 - 64 ** NONE **
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 140 GARRARD JUDITH 67 F 45:50 3:04 4:20 1:51:04 14.7 1:34 1:18:23 12:37 4:01:09
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 30 SMITH RUSSELL 39 M 28:37 1:55 1:24 1:10:52 23.0 0:33 42:31 6:51 2:23:55
2. 25 BRAHIM SAMI 45 M 31:36 2:07 1:11 1:10:16 23.2 0:24 40:55 6:35 2:24:20
3. 46 KING JT 42 M 31:31 2:07 1:22 1:13:41 22.2 0:24 40:59 6:36 2:27:55
MASTERS MALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 12 REARDON DENNIS 41 M 28:59 1:56 1:15 1:16:19 21.4 0:39 41:15 6:39 2:28:25
2. 9 CIANCIOLA TONY 43 M 29:55 2:00 1:46 1:15:05 21.7 0:36 43:05 6:56 2:30:26
3. 10 BINGHAM SCOTT 43 M 29:29 1:58 1:45 1:17:56 20.9 1:14 41:58 6:46 2:32:20
MALE AGE GROUP RESULTS
2013 Red Top Mountain Triathlon 1.5K Swim 42K Bike 10K Run
Red Top Mountain, Cartersville GA 08/25/2013 7:00 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: PT Solutions
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 13 - 15 ** NONE **
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 16 - 19 ** NONE **
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 33 TURNER TRAVIS 22 M 31:29 2:06 1:14 1:19:41 20.5 0:27 53:22 8:36 2:46:10
2. 48 NAVARRO GILBERTO 23 M 36:20 2:26 1:33 1:22:09 19.9 2:53:02
3. 197 HOPE THOMAS 23 M 39:36 2:39 2:09 1:27:25 18.7 1:02 52:03 8:23 3:02:14
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 220 KAN MASATO 28 M 39:48 2:40 1:39 1:19:23 20.6 1:01 39:01 6:17 2:40:50
2. 83 HENINGER KURT 28 M 33:44 2:15 2:52 1:19:08 20.6 1:27 45:02 7:15 2:42:11
3. 55 KASETANI TAKAHIRO 28 M 33:42 2:15 2:57 1:28:15 18.5 1:01 46:59 7:34 2:52:52
4. 45 ROSE FORREST 25 M 37:49 2:32 1:56 1:27:00 18.8 1:09 50:01 8:03 2:57:53
5. 167 JOHNSON BRIAN 29 M 42:37 2:51 2:54 1:24:40 19.3 0:50 48:27 7:48 2:59:27
6. 34 KNOWLES MATT 28 M 42:44 2:51 1:44 1:37:39 16.7 0:55 1:00:19 9:43 3:23:19
7. 151 MAYNARD MICHAEL 28 M 50:59 3:24 2:01 1:35:15 17.1 1:26 55:54 9:00 3:25:33
8. 207 UNDERWOOD KEVING 28 M 50:02 3:21 2:10 1:34:44 17.2 1:55 1:01:47 9:57 3:30:37
9. 179 MCGRATH BRIAN 25 M 59:29 3:58 2:46 1:44:34 15.6 1:06 58:31 9:25 3:46:25
10. 147 ABERNATHY BEN 25 M 36:21 2:26 3:14 1:59:21 13.7 1:42 1:12:13 11:38 3:52:49
11. 180 BONNAFFONS BRANDON 29 M 52:32 3:31 3:19 1:57:33 13.9 0:55 1:21:38 13:09 4:15:55
12. 156 LIANG VINCENT 25 M 46:18 3:06 4:18 2:06:55 12.9 1:14 1:28:08 14:11 4:26:51
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 24 DILLARD TOM 30 M 32:24 2:10 2:05 1:12:26 22.5 0:44 40:38 6:33 2:28:16
2. 13 ODONNELL EUGENE 34 M 29:33 1:59 1:18 1:16:52 21.2 0:25 41:08 6:38 2:29:13
3. 76 CAWOOD ANDREW 34 M 29:29 1:58 1:41 1:19:14 20.6 0:52 40:37 6:33 2:31:50
4. 56 DUGAN JUSTIN 32 M 36:31 2:27 1:36 1:16:08 21.4 0:56 45:40 7:21 2:40:50
5. 72 NEAL JUSTIN 33 M 36:02 2:25 2:23 1:17:36 21.0 0:41 45:01 7:15 2:41:41
6. 41 LOVE DOUG 30 M 34:30 2:18 1:12 1:20:48 20.2 0:36 49:38 8:00 2:46:42
7. 128 HODGE JARED 33 M 39:02 2:37 3:29 1:26:13 18.9 0:52 54:28 8:46 3:04:02
8. 19 MORRIS MICHAEL 31 M 35:37 2:23 1:27 1:32:03 17.7 0:55 56:33 9:06 3:06:34
9. 115 GREBE SAMUEL 33 M 39:51 2:40 2:10 1:32:28 17.7 0:59 51:55 8:22 3:07:22
10. 88 WALTERS CHIP 34 M 41:06 2:45 2:22 1:29:24 18.3 1:13 55:24 8:55 3:09:27
11. 205 AKINS MATTHEW 33 M 56:36 3:47 1:52 1:19:04 20.6 0:36 53:13 8:34 3:11:19
12. 135 HIMSTEDT JASON 34 M 39:29 2:38 1:43 1:34:53 17.2 0:54 55:50 8:59 3:12:47
13. 152 JOINER PERRY 32 M 43:17 2:54 4:40 1:37:39 16.7 1:39 57:06 9:12 3:24:18
14. 164 HENSLER KENYON 30 M 34:48 2:20 1:58 1:41:49 16.0 1:51 1:09:15 11:09 3:29:39
15. 58 WAITS BRIAN 34 M 33:22 2:14 4:18 1:47:42 15.2 2:10 1:04:37 10:24 3:32:06
16. 171 POLEY BRYAN 30 M 39:56 2:40 2:24 1:44:21 15.6 0:48 1:05:58 10:37 3:33:24
17. 202 DIMARCO NORBERTO 33 M 47:05 3:09 4:38 1:32:06 17.7 2:47 1:22:54 13:21 3:49:27
18. 182 HERROD MARCUS SEVE 30 M 67:14 4:29 2:54 1:33:45 17.4 1:16 1:11:22 11:30 3:56:29
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 21 WALSH JACK 37 M 28:42 1:55 1:23 1:17:53 21.0 0:53 42:11 6:48 2:30:59
2. 35 CLARK KEENAN 35 M 32:46 2:12 1:28 1:13:22 22.2 0:21 44:17 7:08 2:32:12
3. 60 WILEMAN BILL 38 M 34:17 2:18 1:17 1:20:20 20.3 0:41 40:42 6:33 2:37:14
4. 27 MOSS CHRIS 39 M 32:04 2:09 1:27 1:14:24 21.9 0:32 49:31 7:59 2:37:56
5. 214 VANWINKLE JONATHAN 36 M 41:50 2:48 1:54 1:18:02 20.9 1:22 42:31 6:51 2:45:37
6. 59 JOHNSTON BRENT 39 M 36:02 2:25 1:32 1:23:18 19.6 0:36 46:11 7:26 2:47:36
7. 18 STEPHENS DEREK 36 M 31:58 2:08 2:56 1:23:22 19.6 1:09 50:31 8:08 2:49:53
8. 47 LECK BRANDON 39 M 33:04 2:13 1:37 1:22:22 19.8 0:47 52:18 8:25 2:50:06
9. 123 TREIGER JOEL 38 M 39:54 2:40 2:21 1:21:10 20.1 0:57 47:07 7:35 2:51:27
10. 39 WEEKS JOSHUA 39 M 34:05 2:17 2:50 1:26:36 18.8 1:14 48:10 7:46 2:52:55
11. 69 SMITH MARK 36 M 37:13 2:29 2:28 1:27:19 18.7 1:11 46:27 7:29 2:54:37
12. 117 BEARDEN BRYAN 38 M 40:39 2:43 2:18 1:23:40 19.5 1:11 50:10 8:05 2:57:55
13. 161 FABREGAS JORGE 39 M 43:02 2:53 1:39 1:22:43 19.7 0:40 50:27 8:08 2:58:30
14. 204 CHANG SHAUN 37 M 25:17 1:42 1:37 1:32:19 17.7 1:16 58:11 9:22 2:58:37
15. 70 HOSCH TREVOR 36 M 41:09 2:45 1:51 1:25:57 19.0 2:59:33
16. 38 EPPIHIMER BRANDON 37 M 38:15 2:33 3:26 1:26:30 18.9 0:57 53:15 8:35 3:02:20
17. 130 WILSON HEATH 39 M 47:52 3:12 3:29 1:33:32 17.4 1:16 47:10 7:36 3:13:17
18. 95 SMITH ANDY 35 M 41:23 2:46 2:35 1:30:44 18.0 2:18 56:30 9:06 3:13:29
19. 37 GOERTEMILLER BRIAN 39 M 39:22 2:38 2:41 1:24:43 19.3 2:19 1:05:05 10:29 3:14:09
20. 159 HENSELER JEFFREY 35 M 42:29 2:50 2:53 1:38:27 16.6 1:26 54:58 8:51 3:20:12
21. 215 GUEVARA HERNAN 37 M 48:31 3:15 2:16 1:33:10 17.5 1:07 1:02:31 10:04 3:27:33
22. 154 ROBERTS JARROD 38 M 44:55 3:00 2:07 1:40:25 16.3 0:52 1:00:08 9:41 3:28:26
23. 216 FONSECA MICHAEL 36 M 55:14 3:41 2:18 1:30:16 18.1 1:15 59:48 9:38 3:28:49
24. 148 LONG BRIAN 37 M 45:59 3:04 2:48 1:43:05 15.8 1:36 59:59 9:40 3:33:27
25. 40 HALE ROGUE 39 M 31:12 2:05 2:15 1:39:39 16.4 1:33 1:20:16 12:55 3:34:54
26. 111 BORA RALPH 36 M 47:29 3:10 5:07 1:43:08 15.8 2:22 1:01:41 9:56 3:39:45
27. 201 TOWNSEND MATT 37 M 61:14 4:05 2:56 1:40:48 16.2 2:15 1:01:21 9:53 3:48:32
28. 134 MERCER JUSTIN 39 M 47:27 3:10 3:49 1:48:45 15.0 3:33 1:31:36 14:45 4:15:08
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 44 KELSCH JOHN 42 M 29:23 1:58 1:26 1:18:18 20.8 0:36 43:16 6:58 2:32:57
2. 210 WHITEN ANDY 42 M 39:02 2:37 1:21 1:20:43 20.2 0:41 40:30 6:31 2:42:15
3. 61 HAMILTON JEFFREY 43 M 32:34 2:11 1:50 1:24:46 19.3 0:36 44:21 7:09 2:44:05
4. 7 SAUNDERS PAUL 40 M 30:03 2:01 1:34 1:23:57 19.4 0:44 50:29 8:08 2:46:46
5. 98 MCCOLLUM JEFF 44 M 38:33 2:35 1:31 1:19:23 20.6 0:38 46:48 7:32 2:46:51
6. 86 DOWNS MARC 40 M 37:19 2:30 1:53 1:20:12 20.4 1:10 46:57 7:34 2:47:29
7. 28 SONNEN ERIC 43 M 36:21 2:26 2:28 1:19:13 20.6 1:08 50:51 8:11 2:50:00
8. 64 KEARNEY BRIAN 40 M 35:53 2:24 2:04 1:22:24 19.8 1:15 49:11 7:55 2:50:45
9. 219 SORGE DON 44 M 27:49 1:52 2:12 1:29:17 18.3 1:10 50:37 8:09 2:51:03
10. 74 FLEET SHAWN 41 M 36:59 2:28 1:26 1:23:47 19.5 0:33 51:07 8:14 2:53:49
11. 94 HASLING GLEN 44 M 34:27 2:18 2:35 1:26:33 18.9 1:00 49:33 7:59 2:54:06
12. 77 POWELL JIM 40 M 34:25 2:18 2:00 1:26:01 19.0 2:54:25
13. 113 REILLY BRENDAN 44 M 40:52 2:44 1:44 1:24:21 19.3 1:06 52:24 8:26 3:00:26
14. 57 CORNWELL KEVIN 44 M 38:17 2:34 2:23 1:21:17 20.1 1:21 58:53 9:29 3:02:09
15. 150 WINCH JOHN 44 M 39:26 2:38 1:57 1:26:08 18.9 1:11 56:35 9:07 3:05:16
16. 100 CRISP MATT 41 M 37:15 2:29 1:45 1:31:19 17.9 1:38 53:25 8:36 3:05:19
17. 90 CURRY LOWRY 41 M 35:19 2:22 2:31 1:37:48 16.7 1:03 48:45 7:51 3:05:23
18. 42 BEEFERMAN HEATH 43 M 37:00 2:28 1:41 1:29:46 18.2 0:55 56:26 9:05 3:05:45
19. 157 GRAVES TOM 43 M 40:56 2:44 2:15 1:26:45 18.8 0:42 56:18 9:04 3:06:54
20. 168 HARRIS THOMAS 40 M 45:20 3:02 2:26 1:32:50 17.6 0:59 48:48 7:52 3:10:21
21. 209 RUTHRUFF THOMAS 41 M 40:42 2:43 1:41 1:28:20 18.5 0:51 59:27 9:35 3:10:59
22. 185 GILREATH KEVIN 41 M 44:35 2:59 4:04 1:31:27 17.8 0:33 50:32 8:08 3:11:09
23. 146 ALEXANDER DAVID 42 M 42:47 2:52 1:52 1:28:45 18.4 1:47 58:10 9:22 3:13:19
24. 163 GORACKE MARC 41 M 46:48 3:08 3:07 1:29:09 18.3 1:36 55:13 8:54 3:15:51
25. 132 TRIPLETT DARREN 41 M 40:40 2:43 2:25 1:29:51 18.2 1:24 1:08:37 11:03 3:22:55
26. 187 NUNLEY JONATHAN 40 M 41:56 2:48 2:40 1:31:56 17.8 1:12 1:05:14 10:30 3:22:56
27. 129 GILBERT MICHAEL 43 M 43:23 2:54 3:31 1:40:45 16.2 2:53 54:11 8:44 3:24:41
28. 190 TAYLOR GUERRY 43 M 39:49 2:40 4:30 1:39:20 16.4 1:12 1:16:52 12:23 3:41:42
29. 104 DANCE TOMMY 42 M 39:42 2:39 5:53 1:50:49 14.7 2:15 1:04:56 10:27 3:43:33
30. 193 EVANS DAVID 40 M 53:12 3:33 5:01 1:54:47 14.2 0:46 53:51 8:40 3:47:35
31. 184 KESLING TOM 43 M 59:34 3:59 2:59 1:34:51 17.2 2:01 1:10:42 11:23 3:50:05
32. 181 KUGLER JOE 40 M 61:35 4:07 3:03 1:47:56 15.1 1:19 1:09:57 11:16 4:03:48
33. 138 EPPERSON TRAVIS 42 M 40:26 2:42 3:16 2:09:08 12.6 0:54 1:12:51 11:44 4:06:33
34. 198 KAVANAUGH WILLIAM 44 M 56:18 3:46 3:08 1:58:06 13.8 1:54 1:44:32 16:50 4:43:56
162 HARRELSON DEAN 42 M 57:13 3:49 1:56 1:40:42 16.2
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 15 STANLEY JAMES 46 M 33:39 2:15 1:10 1:16:00 21.5 0:31 44:18 7:08 2:35:35
2. 68 TILMAN DEAN 48 M 34:46 2:20 1:15 1:17:41 21.0 0:36 44:42 7:12 2:38:58
3. 6 FREDERICK SCOTT 47 M 24:13 1:37 2:14 1:25:53 19.0 0:35 51:44 8:20 2:44:38
4. 80 JONES DAN 49 M 35:42 2:23 2:24 1:21:14 20.1 1:13 49:00 7:54 2:49:31
5. 23 PICUS ART 49 M 32:41 2:11 2:52 1:26:26 18.9 1:33 49:53 8:02 2:53:24
6. 143 CREMERS JOHN 46 M 39:58 2:40 1:09 1:24:04 19.4 0:30 49:44 8:01 2:55:23
7. 186 PARROTT MAX 46 M 36:40 2:27 2:55 1:35:21 17.1 1:06 51:45 8:20 3:07:46
8. 196 FULTON CHRISTOPHER 48 M 39:42 2:39 2:42 1:26:32 18.9 1:36 1:00:10 9:41 3:10:40
9. 145 MERIDA-PEREZ ANTONIO 47 M 40:15 2:41 5:01 1:30:40 18.0 3:10 54:14 8:44 3:13:18
10. 87 FIKSE MARK 48 M 40:39 2:43 1:49 1:30:25 18.1 0:54 59:36 9:36 3:13:21
11. 5 ROGERS RHETT 49 M 42:17 2:50 2:06 1:29:58 18.1 1:22 59:15 9:33 3:14:56
12. 2 GREEN JOHN 45 M 28:41 1:55 2:14 1:35:43 17.1 1:35 1:07:03 10:48 3:15:15
13. 1 ADAMS CHARLES 46 M 38:42 2:35 1:58 1:31:47 17.8 1:32 1:07:59 10:57 3:21:55
14. 137 LATIMORE MIKE 46 M 37:00 2:28 3:46 1:39:20 16.4 3:00 1:02:24 10:03 3:25:28
15. 189 GUARTON GONZALO 49 M 46:40 3:07 6:01 1:38:40 16.5 2:53 54:03 8:42 3:28:15
16. 29 IRMSCHER SCOTT 46 M 38:40 2:35 2:18 1:43:27 15.8 1:51 1:02:03 10:00 3:28:16
17. 149 NICHOLS STEVE 47 M 3:29:47
18. 96 PHILLIPS MATTHEW 46 M 43:39 2:55 3:23 1:34:52 17.2 2:52 1:08:09 10:58 3:32:53
19. 173 DOERR BRIAN 48 M 53:18 3:34 3:34 1:41:50 16.0 2:09 54:51 8:50 3:35:40
20. 178 DAVIS KELVIN 47 M 65:37 4:23 3:49 1:34:27 17.3 1:04 53:06 8:33 3:38:01
21. 177 EGAN CHRISTOPHER 48 M 52:18 3:30 2:45 1:45:46 15.4 1:59 1:16:49 12:22 3:59:35
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 53 SCOTT WENDELL 52 M 33:34 2:15 1:28 1:17:49 21.0 0:59 48:11 7:46 2:42:00
2. 63 HENDRIXSON MIKE 50 M 35:14 2:21 2:29 1:26:13 18.9 0:51 46:44 7:32 2:51:29
3. 65 ELLIOT DOUG 52 M 34:28 2:18 2:37 1:24:49 19.2 1:22 51:52 8:21 2:55:07
4. 67 RAMON DON 50 M 41:39 2:47 1:48 1:21:30 20.0 0:50 51:22 8:16 2:57:07
5. 82 WYSONG MICHAEL 52 M 33:51 2:16 2:37 1:30:57 17.9 2:57:19
6. 54 CLANCY MICHAEL 53 M 43:22 2:54 2:10 1:26:46 18.8 1:47 46:54 7:33 3:00:57
7. 101 MCNAUGHTON HOWARD 52 M 35:06 2:21 3:02 1:30:27 18.0 1:12 1:06:41 10:44 3:16:26
8. 206 MILLER JAMES 54 M 41:14 2:45 2:31 1:40:15 16.3 1:37 54:23 8:46 3:19:58
9. 142 KEMP DAVE 54 M 45:05 3:01 2:29 1:33:49 17.4 1:18 1:01:35 9:55 3:24:15
10. 102 BELINFANTE JAY 52 M 44:45 2:59 4:36 1:37:05 16.8 1:53 56:47 9:09 3:25:03
11. 124 BILBRO DICKIE 52 M 41:52 2:48 2:31 1:36:07 17.0 2:00 1:05:05 10:29 3:27:33
12. 160 MURPHY RICK 52 M 45:25 3:02 2:36 1:34:20 17.3 1:15 1:09:40 11:13 3:33:14
13. 191 BRADLEY JUDAH 50 M 47:14 3:09 6:29 1:58:16 13.8 2:52 1:06:18 10:41 4:01:06
3 BERRYHILL KEITH 54 M 25:28 1:42 2:34 1:28:06 18.5
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 126 LAMBERT STAN 56 M 37:35 2:31 2:10 1:27:38 18.6 1:49 44:46 7:13 2:53:56
2. 51 GREASER RANDY 58 M 47:36 3:11 2:05 1:25:51 19.0 1:02 50:18 8:06 3:06:51
3. 120 WADE JAMES 55 M 36:12 2:25 2:53 1:31:35 17.8 2:18 1:00:48 9:48 3:13:44
4. 144 JESTEL BILL 55 M 53:19 3:34 2:09 1:30:06 18.1 0:53 50:20 8:06 3:16:45
5. 36 TURNER TED 55 M 37:26 2:30 2:12 1:36:17 17.0 2:18 1:04:48 10:26 3:22:59
6. 188 JESTER LYNN 57 M 49:44 3:19 4:29 1:36:38 16.9 2:25 54:30 8:47 3:27:45
7. 116 TETI MIKE 58 M 43:39 2:55 4:15 1:51:02 14.7 2:35 1:11:52 11:34 3:53:20
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 60 - 64 ** NONE **
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **