OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 18 MELISSA MCDONALD 31 6:08 1:32 2:15 51:46 17.4 0:53 22:51 7:22 1:23:51
2. 4 RICHELLE FOX 41 5:07 1:17 2:15 52:07 17.3 1:20 23:47 7:40 1:24:33
3. 7 BRENNA CROSS 35 5:37 1:25 2:35 52:11 17.3 1:13 23:44 7:39 1:25:18
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 21 JENNIFER HOYER 48 6:14 1:34 2:10 51:45 17.4 1:03 24:35 7:55 1:25:45
2. 251 MARLA HOPPENFELD 52 8:49 2:13 2:57 51:04 17.6 2:08 24:26 7:52 1:29:21
3. 159 CHRISTING STEPHENSON 41 9:03 2:16 2:01 55:42 16.2 1:01 25:01 8:04 1:32:47
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2015 Chastain Park TriPATHlon
Chastain Park Pool, Atlanta GA 5/03/2015 7:30 am
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Path Foundation
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 19 LAUREN COURTNEY 13 6:43 1:41 3:10 1:08:00 13.2 1:04 25:45 8:18 1:44:39
2. 20 KATE COURTNEY 11 6:39 1:40 3:08 1:16:28 11.8 1:04 28:06 9:03 1:55:23
3. 36 MADDIE TA 14 6:32 1:38 4:33 1:16:09 11.8 1:54 33:44 10:52 2:02:51
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 125 KARIN WESTBROOK 16 8:06 2:02 3:07 1:02:15 14.5 0:43 24:03 7:45 1:38:12
2. 177 JAMIE SMITH 19 8:48 2:12 3:37 1:05:58 13.6 1:10 28:07 9:03 1:47:38
3. 15 LIA PETT 19 5:35 1:24 2:32 1:14:23 12.1 1:49 35:19 11:22 1:59:36
4. 90 NAOMI O'HALLORAN 19 7:21 1:51 5:25 1:38:52 9.1 1:41 33:38 10:50 2:26:55
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 272 HEATHER DONAGHY 23 7:40 1:55 3:05 1:16:33 11.8 1:31 35:39 11:29 2:04:26
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 6 SARAH LOONEY 26 5:16 1:19 2:55 54:52 16.4 1:41 25:19 8:09 1:30:02
2. 73 ASHLEY AHNER 28 7:44 1:56 3:01 57:59 15.5 1:23 26:04 8:24 1:36:09
3. 41 DARCY COOPER 29 7:27 1:52 3:06 59:38 15.1 1:19 24:45 7:58 1:36:12
4. 158 CARSON SCOTT 25 8:24 2:06 4:26 59:55 15.0 1:29 24:15 7:49 1:38:27
5. 63 KATHRYN METCALF 29 9:22 2:21 3:13 1:06:03 13.6 0:50 27:30 8:52 1:46:56
6. 109 EVA ANNABRING 26 8:40 2:10 3:55 1:07:45 13.3 0:44 27:42 8:55 1:48:44
7. 8 EMILY EVANS 26 7:21 1:51 4:13 1:05:51 13.7 2:04 30:02 9:40 1:49:29
8. 253 RAQUEL DE LA PARRA 26 7:49 1:58 2:58 1:13:10 12.3 1:25 27:38 8:54 1:52:57
9. 10 MARGARET TILLEY 29 9:11 2:18 3:51 1:06:28 13.5 1:40 32:01 10:19 1:53:10
10. 187 ELIZABETH MCNEILL 29 8:44 2:11 4:13 1:10:05 12.8 1:56 28:47 9:16 1:53:43
11. 179 LINDSEY BEEMER 25 9:42 2:26 3:17 1:32:26 9.7 1:02 26:41 8:36 2:13:06
12. 26 BETHAN BROWNING 26 7:08 1:47 3:17 1:25:08 10.6 1:06 41:53 13:29 2:18:31
13. 218 ASHLEY YOUNG 29 20:41 5:11 3:41 1:30:09 10.0 0:49 39:06 12:35 2:34:25
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 117 KRISTINA GSCHEIDLE 30 9:12 2:18 2:47 59:50 15.0 1:25 24:36 7:56 1:37:48
2. 147 LACEY HEGWOOD 30 8:39 2:10 3:12 55:38 16.2 2:35 30:24 9:47 1:40:27
3. 65 STEPHANIE SCREMIN 34 8:12 2:03 2:36 1:05:03 13.8 1:38 26:04 8:24 1:43:31
4. 121 BETHANY KARAS 34 9:07 2:17 3:49 59:32 15.1 3:14 28:50 9:17 1:44:30
5. 176 CARMETTA MAUPIN 34 11:32 2:53 5:04 1:04:27 14.0 0:50 24:58 8:03 1:46:49
6. 53 JAIME WHITE 33 7:35 1:54 4:11 1:08:28 13.1 1:37 26:00 8:23 1:47:50
7. 100 CATHERINE FISHER 31 9:17 2:20 4:22 1:07:10 13.4 2:18 28:12 9:05 1:51:18
8. 243 BETHANY DAVIDSON 34 8:57 2:15 4:24 1:03:35 14.2 1:57 33:32 10:48 1:52:23
9. 142 JENNIFER DEATON 31 10:36 2:39 4:47 1:17:39 11.6 2:48 37:51 12:11 2:13:39
10. 133 BETHANY PETRONELLA 33 11:53 2:59 5:38 1:19:46 11.3 3:31 32:55 10:36 2:13:41
11. 197 SARAH DENSMORE 33 7:57 2:00 3:18 1:36:43 9.3 1:03 35:34 11:27 2:24:33
12. 268 SPECIAL BROOKS 32 15:46 3:57 4:58 1:28:44 10.1 2:19 36:45 11:50 2:28:30
13. 233 RACHEL MAHER 30 9:47 2:27 5:29 1:38:48 9.1 2:31:00
14. 127 ADRIENNE VIALPANDO 33 9:40 2:25 4:55 1:39:03 9.1 2:08 38:26 12:23 2:34:10
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 136 KONNIE LINENBERG 36 11:09 2:48 3:08 51:08 17.6 1:46 25:54 8:20 1:33:02
2. 270 AMBER HOSCH 38 8:04 2:01 2:38 56:57 15.8 1:01 24:38 7:56 1:33:16
3. 129 ALITA BYRD 39 11:10 2:48 3:39 1:00:36 14.9 1:11 24:42 7:57 1:41:17
4. 164 LILY YE 38 11:06 2:47 4:44 1:05:34 13.7 2:24 22:00 7:05 1:45:46
5. 264 ALEXIS ORRELLJMES 37 9:57 2:30 4:55 1:03:58 14.1 2:12 25:25 8:11 1:46:26
6. 274 DENISSE SIQUEIROS 39 9:18 2:20 3:04 1:05:45 13.7 1:48 28:36 9:13 1:48:29
7. 135 STACY DEHNKE 39 11:13 2:49 5:04 1:07:44 13.3 1:38 27:46 8:57 1:53:23
8. 166 KELLY BRUNN 37 9:43 2:26 5:17 1:07:21 13.4 2:11 26:58 8:41 2:00 1:53:29
9. 5 ELENA VENUTI 38 6:22 1:36 0:25 1:14:22 12.1 1:03 34:11 11:00 1:56:21
10. 189 MIRA LINIADO 39 11:01 2:46 4:45 1:07:51 13.3 1:50 31:03 10:00 1:56:28
11. 173 ROBIN LUNCEFORD 39 10:43 2:41 4:06 1:12:36 12.4 1:20 35:59 11:35 2:04:43
12. 150 ANGELA KETTERL 36 9:26 2:22 3:56 1:22:37 10.9 1:15 32:25 10:26 2:09:38
13. 107 ASHLEY MARTIN 36 8:24 2:06 4:38 1:32:35 9.7 1:22 32:29 10:28 2:19:26
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 126 APRIL ANDERSON 44 9:26 2:22 4:22 1:01:02 14.7 2:14 32:52 10:35 1:49:54
2. 277 COLLEEN FINDURA 44 9:32 2:23 3:50 1:06:47 13.5 1:38 32:46 10:33 1:54:31
3. 155 JENNIFER ROMIG 43 11:24 2:51 5:13 1:11:40 12.6 2:16 26:56 8:40 1:57:27
4. 191 JUSTINE RUBIN 44 9:17 2:20 7:19 1:20:54 11.1 4:36 26:36 8:34 2:08:39
5. 157 CHRISTIE RUMIANO 41 10:45 2:42 3:26 1:18:25 11.5 2:11 37:36 12:06 2:12:21
6. 144 GWIN HALL 41 9:35 2:24 5:02 1:20:07 11.2 2:32 35:47 11:31 2:13:01
7. 122 ANN MCCALLON 44 10:47 2:42 4:39 1:19:17 11.4 2:53 42:39 13:44 2:20:13
184 JING LEE 43 11:26 2:52 7:38
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 43 LINDA MATZIGKEIT 48 9:22 2:21 2:40 58:13 15.5 1:58 25:51 8:19 1:38:01
2. 185 KELLY RILEY 49 11:37 2:55 5:29 1:05:30 13.7 1:07 25:21 8:10 1:49:03
3. 94 JENNIFER SANDER 45 8:26 2:07 6:29 1:07:33 13.3 3:10 27:10 8:45 1:52:47
4. 202 BRENDA LINDNER 48 11:19 2:50 4:19 1:09:52 12.9 2:03 31:01 9:59 1:58:31
5. 211 TERENA WASHINGTON 47 18:17 4:35 6:05 1:10:27 12.8 1:44 29:07 9:23 2:05:37
6. 242 SUSAN MEIER 46 11:27 2:52 5:35 1:14:55 12.0 4:30 31:04 10:00 2:07:29
7. 105 JULIE CARR 48 11:36 2:54 3:54 1:19:33 11.3 1:46 32:32 10:29 2:09:19
8. 235 TAMRA PRIEUR 48 10:15 2:34 4:41 1:17:48 11.6 2:39 35:20 11:23 2:10:42
9. 239 ALICIA HAWKINS 46 19:30 4:53 4:16 1:08:00 13.2 3:22 35:47 11:31 2:10:54
10. 153 ANDREA NICKELL 45 13:18 3:20 4:39 1:24:01 10.7 2:30 28:39 9:14 2:13:05
11. 149 TERESA KENDRICK 47 10:09 2:33 4:48 1:22:09 11.0 1:12 36:13 11:40 2:14:29
12. 172 YOLANDA JOHNSON 49 13:23 3:21 4:11 1:21:35 11.0 2:58 42:35 13:43 2:24:41
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 61 MARY JO FALVEY 54 8:19 2:05 3:08 1:07:24 13.4 1:25 30:03 9:41 1:50:17
2. 66 DIANE WICKHAM 52 8:27 2:07 4:24 1:08:47 13.1 2:29 35:49 11:32 1:59:54
3. 128 CYNTHIA BROWNING 51 9:20 2:20 5:00 1:10:01 12.9 2:04 34:50 11:13 2:01:13
4. 230 CHERYL PICKENS 52 18:15 4:34 6:55 1:05:55 13.7 1:24 31:39 10:12 2:04:05
5. 196 LISA BROWN 52 13:21 3:21 3:40 1:11:57 12.5 2:20 34:18 11:03 2:05:33
6. 206 JEAN O' HALLORAN 54 12:36 3:09 3:35 1:25:00 10.6 1:05 32:17 10:24 2:14:31
7. 241 TRACY REID 52 13:51 3:28 3:50 1:19:41 11.3 1:24 40:24 13:00 2:19:07
8. 163 SONJA WESTBROOK 50 13:25 3:22 6:31 1:34:48 9.5 1:56 42:15 13:36 2:38:53
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 1 DENISE LACEY 55 8:11 2:03 2:35 1:03:58 14.1 2:18 25:25 8:11 1:42:25
2. 221 ROSETTA DILLARD 56 12:13 3:04 6:08 1:18:02 11.5 2:40 40:19 12:59 2:19:20
3. 92 CAROL REIFENBERGE 58 9:22 2:21 7:06 1:28:35 10.2 2:24 36:21 11:42 2:23:45
4. 169 LISA KRAMER 56 10:50 2:43 7:54 1:37:07 9.3 2:21 34:14 11:01 2:32:24
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 183 JANE GREGG 63 12:02 3:01 4:33 1:09:21 13.0 1:56 30:57 9:58 1:58:48
2. 238 DEBRA CARLTON 62 17:53 4:29 3:36 1:11:55 12.5 1:37 38:04 12:15 2:13:03
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 249 RICHARD KLEPACZ 42 5:36 1:24 1:43 42:37 21.1 0:39 18:43 6:02 1:09:16
2. 28 GRIFFIN JONES 33 6:27 1:37 2:06 42:17 21.3 1:17 18:35 5:59 1:10:40
3. 269 TREVOR HOSCH 38 6:55 1:44 1:34 45:20 19.9 0:52 19:26 6:16 1:14:05
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 13 MARK LINENBERG 43 5:42 1:26 2:55 43:28 20.7 1:04 21:56 7:04 1:15:04
2. 27 TOM JONES 54 6:18 1:35 2:13 43:55 20.5 1:08 22:16 7:10 1:15:48
3. 3 NATE BROWN 41 4:55 1:14 1:50 48:17 18.6 0:58 21:48 7:01 1:17:46
MALE AGE GROUP RESULTS
2015 Chastain Park TriPATHlon
Chastain Park Pool, Atlanta GA 5/03/2015 7:30 am
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Path Foundation
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 267 ELI HOPPENFEILD 12 6:31 1:38 1:33 55:00 16.4 1:02 23:47 7:40 1:27:52
2. 11 TYLER COURTNEY 15 6:07 1:32 2:16 59:21 15.2 0:37 25:10 8:06 1:33:29
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 83 MATTHEW KOK 16 7:19 1:50 1:48 58:05 15.5 1:09 22:27 7:14 1:30:46
2. 257 L BURKE 16 8:16 2:04 3:40 1:00:49 14.8 2:16 28:30 9:11 1:43:28
3. 119 LIAM HEERY 17 7:43 1:56 3:41 1:09:23 13.0 1:11 29:01 9:21 1:50:58
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 81 DAVID FAIR 20 7:39 1:55 3:37 1:00:22 14.9 1:28 27:10 8:45 1:40:16
2. 273 DANIEL DELA PARRA 23 7:22 1:51 3:30 1:02:37 14.4 1:33 27:47 8:57 1:42:47
3. 131 DYLAN KIDDER 21 8:17 2:05 5:37 1:07:35 13.3 2:03 24:25 7:52 2:00 1:49:55
4. 22 JOSH MERRIMAN 24 6:43 1:41 3:13 1:42:26 8.8 2:51 31:43 10:13 2:26:54
5. 170 ZHIFAN SANG 24 9:43 2:26 4:47 1:42:02 8.8 1:11 31:44 10:13 2:29:23
25 BENJAMIN VAN WINKLE 24 6:13 1:34 2:22
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 60 NEIL CRONKRITE 25 6:56 1:44 2:13 51:02 17.6 0:28 20:11 6:30 1:20:48
2. 95 JOHN SIMMONS 29 7:32 1:53 2:31 50:26 17.8 1:43 19:30 6:17 1:21:40
3. 101 DAVID NIX 29 8:01 2:01 4:03 49:51 18.1 3:05 23:49 7:40 1:28:47
4. 46 JACKSON PEARD 27 7:14 1:49 2:47 55:50 16.1 1:09 23:32 7:35 1:30:30
5. 23 AARON PARR 28 7:14 1:49 2:47 56:45 15.9 2:00 21:55 7:04 1:30:39
6. 62 JEFFREY KOCHERA 26 7:59 2:00 2:15 56:51 15.8 1:33 26:03 8:23 1:34:39
7. 50 JOSHUA SANGSTER 26 7:23 1:51 5:16 1:01:13 14.7 2:26 29:39 9:33 1:45:56
8. 85 BENJAMIN LAI 25 10:01 2:31 6:39 1:01:46 14.6 2:28 28:21 9:08 1:49:12
9. 154 SCOTT PETERS 29 8:34 2:09 2:03 1:18:25 11.5 1:32 22:15 7:10 1:52:47
10. 186 THOMAS MCNEILL 28 9:00 2:15 4:21 1:09:39 12.9 2:07 33:07 10:40 1:58:11
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 52 JOEL VIGNEAUX 30 7:31 1:53 2:20 48:02 18.7 1:17 19:54 6:25 1:19:03
2. 14 MATTHEW JONES 32 5:31 1:23 2:52 47:30 18.9 1:06 22:16 7:10 1:19:14
3. 12 MICHAEL MORRIS 33 6:22 1:36 2:42 53:04 17.0 1:16 22:36 7:17 1:25:57
4. 44 GABRIEL MAUPIN 31 6:39 1:40 3:07 57:21 15.7 1:14 21:44 7:00 1:30:03
5. 42 COSTA KATSADOUROS 34 7:54 1:59 3:50 54:44 16.4 1:29 23:43 7:39 1:31:38
6. 2 JASON DALEY 32 9:41 2:26 2:23 55:09 16.3 1:27 23:07 7:27 1:31:44
7. 57 RUSSELL BALLARD 33 8:01 2:01 3:19 56:46 15.9 1:59 23:27 7:33 1:33:30
8. 132 JOHN NOVAY 33 8:17 2:05 3:19 57:47 15.6 1:18 28:03 9:02 1:38:42
9. 75 JAMES CHANDLER 32 7:04 1:46 4:52 1:04:25 14.0 1:59 31:51 10:15 1:50:09
10. 112 JIM RUMPH 34 9:02 2:16 4:50 1:09:17 13.0 1:20 29:35 9:32 1:54:03
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 252 JONATHAN VANWINKLE 38 8:04 2:01 2:51 45:33 19.8 1:37 18:58 6:07 1:17:02
2. 30 ANDY SMITH 37 6:32 1:38 1:55 45:48 19.7 1:02 22:10 7:09 1:17:26
3. 68 PELLE OLSSON 35 7:27 1:52 2:05 49:26 18.2 1:08 21:54 7:03 1:21:58
4. 266 MATT BENGOCHEA 35 7:09 1:48 2:10 49:50 18.1 1:55 23:29 7:34 1:24:31
5. 56 PETER GURD 39 8:13 2:04 2:34 54:54 16.4 1:01 20:23 6:34 1:27:03
6. 262 ALEX EACCARINO 37 6:29 1:38 3:53 53:19 16.9 2:50 25:01 8:03 1:31:29
7. 113 JACKSON CHEN 37 10:08 2:32 3:42 53:31 16.8 1:41 25:42 8:17 1:34:43
8. 87 JAY LANGHAM 39 8:11 2:03 5:36 57:34 15.6 1:40 27:07 8:44 1:40:06
9. 212 ALVARO BENITEZ 38 8:52 2:13 2:42 1:04:27 14.0 1:23 24:13 7:48 1:41:36
10. 161 MILAN TOMA 36 8:23 2:06 3:53 1:07:05 13.4 1:40 28:02 9:02 1:49:02
11. 194 ANDRE SPETH 37 9:33 2:24 4:02 1:04:47 13.9 2:44 29:50 9:36 1:50:54
12. 258 RUSTIN MEYER 36 6:37 1:40 3:27 1:10:41 12.7 1:23 30:11 9:43 1:52:18
13. 97 MARK THOMPSON 39 9:07 2:17 3:14 1:06:53 13.5 1:40 31:42 10:13 1:52:35
14. 16 MIKE HALL 39 5:53 1:29 4:15 1:09:45 12.9 2:14 31:04 10:00 1:53:09
15. 190 CHANAEK PANICHVATAN 39 10:04 2:31 4:17 1:10:11 12.8 1:41 28:03 9:02 1:54:13
16. 236 JOE SAUCIER 37 9:30 2:23 4:32 1:25:33 10.5 1:10 35:14 11:21 2:15:58
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 33 JON KARCSH 43 6:49 1:43 3:31 51:43 17.4 1:27 20:58 6:45 1:24:26
2. 35 CHAD MUNN 43 7:06 1:47 3:24 52:39 17.1 1:20 20:45 6:41 1:25:12
3. 77 TAYLOR DAVIS 40 7:34 1:54 2:30 49:17 18.3 1:13 25:46 8:18 1:26:19
4. 32 MICKEY BUONO 42 6:17 1:35 2:32 54:44 16.4 1:55 21:15 6:51 1:26:41
5. 71 DEMIAN VASQUEZ 40 7:08 1:47 2:04 52:00 17.3 1:10 25:09 8:06 1:27:29
6. 72 CHRIS PICKETT 42 8:25 2:07 3:30 53:26 16.8 1:20 21:58 7:04 1:28:38
7. 205 BRIAN NEWTON 41 8:18 2:05 2:41 51:52 17.4 1:06 26:28 8:32 1:30:25
8. 40 BARRON BARNES 41 6:49 1:43 2:48 58:20 15.4 1:04 22:33 7:16 1:31:31
9. 219 DANIEL BARCHAM 42 8:48 2:12 4:07 57:47 15.6 1:07 22:15 7:10 1:34:01
10. 134 DAN ANKROM 42 9:11 2:18 2:29 54:15 16.6 1:23 27:04 8:43 1:34:21
11. 70 DEDRIC JACKSON 41 8:57 2:15 4:04 56:58 15.8 1:09 25:12 8:07 1:36:18
12. 114 JASON CROPPER 42 10:36 2:39 3:47 53:15 16.9 2:04 27:11 8:45 1:36:50
13. 47 ADRIAN PENKA 42 6:56 1:44 3:58 59:40 15.1 1:29 26:43 8:36 1:38:44
14. 175 DAVID WERTZ 42 7:22 1:51 4:20 55:50 16.1 2:20 30:26 9:48 1:40:15
15. 148 RICHARD JACKSON 40 10:05 2:32 2:43 58:36 15.4 2:23 27:48 8:57 1:41:33
16. 167 ARNEL BAUTISTA 44 13:53 3:29 3:02 55:45 16.1 1:05 28:31 9:11 1:42:14
17. 193 JOEY YATES 44 9:27 2:22 3:14 1:04:52 13.9 1:12 24:00 7:44 1:42:43
18. 108 BENJAMIN TAUBE 41 7:59 2:00 3:22 1:07:04 13.4 1:23 26:20 8:29 1:46:06
19. 146 ANDREW HEADLEY 44 10:20 2:35 3:08 55:02 16.4 1:05 40:00 12:53 1:49:34
20. 240 JARRAD REDDICK 40 13:46 3:27 3:36 1:00:55 14.8 1:23 31:01 9:59 1:50:39
21. 225 JOSE SALAZAR 40 10:32 2:38 5:03 1:00:59 14.8 2:16 32:52 10:35 1:51:40
22. 220 TOM COX 40 11:03 2:46 5:11 1:06:06 13.6 2:59 30:40 9:53 2:00 1:57:56
23. 231 LEON ZELDIN 42 11:37 2:55 4:59 1:10:53 12.7 1:40 33:14 10:42 2:02:22
24. 145 DEAN HARRELSON 44 10:56 2:44 3:03 1:06:25 13.6 2:12 38:23 12:22 2:00 2:02:57
25. 209 MARK HALL 41 9:16 2:19 5:57 1:15:31 11.9 1:26 41:26 13:21 2:13:34
26. 137 IVRY ATLEE 41 11:59 3:00 10:02 1:14:37 12.1 2:43 35:22 11:23 2:14:41
27. 102 PHILIP SIEGEL 43 11:18 2:50 4:35 1:27:50 10.2 1:21 35:32 11:26 2:20:34
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 259 DENNIS BERKEMEIER 48 7:01 1:46 2:25 46:19 19.4 1:02 23:25 7:33 1:20:10
2. 215 ENRIQUE MORALES 47 8:41 2:11 2:16 49:47 18.1 1:39 22:03 7:06 1:24:24
3. 96 RON TEED 46 7:50 1:58 2:18 51:31 17.5 1:05 21:44 7:00 1:24:26
4. 103 JEFF TINGLE 48 6:54 1:44 3:11 50:14 17.9 1:26 24:09 7:47 1:25:52
5. 38 JIM REED 48 7:14 1:49 3:15 55:46 16.1 2:08 27:00 8:42 1:35:21
6. 162 THOMAS WESTBROOK 49 10:32 2:38 4:36 53:02 17.0 1:28 25:52 8:20 1:35:28
7. 168 SRIKANTH GUNDAVARAPU 46 10:16 2:34 4:26 57:01 15.8 1:59 26:48 8:38 1:40:28
8. 174 JAMES RILEY 49 10:38 2:40 3:19 1:03:30 14.2 0:59 23:15 7:29 1:41:40
9. 224 CHRIS MEIER 47 11:32 2:53 5:41 55:51 16.1 4:26 24:41 7:57 1:42:10
10. 256 JIM BURKE 48 5:58 1:30 5:59 1:06:55 13.5 1:33 24:37 7:56 1:45:00
11. 255 ARI WAJNBERG 46 9:09 2:18 4:06 59:37 15.1 3:16 29:36 9:32 1:45:42
12. 188 BILL CHAN 48 9:34 2:24 5:11 58:27 15.4 2:11 31:14 10:04 1:46:36
13. 263 RICHARD ORR 48 8:51 2:13 6:11 1:03:36 14.2 2:33 27:19 8:48 2:00 1:50:29
14. 118 GEORGE HEERY 48 8:24 2:06 4:39 1:07:13 13.4 2:11 30:28 9:49 1:52:53
15. 181 DAN DOLENSKY 47 11:38 2:55 6:41 1:01:35 14.6 3:03 30:09 9:43 1:53:03
16. 165 JEFF YOUNG 47 8:52 2:13 4:53 1:13:04 12.3 1:17 25:16 8:08 2:00 1:55:19
17. 130 GREG GENTILE 47 9:15 2:19 4:08 1:08:16 13.2 2:16 32:09 10:21 1:56:02
18. 227 DANIEL WERNER 46 10:56 2:44 5:41 1:10:47 12.7 2:10 32:09 10:21 2:01:42
19. 48 MADISON PERKINS 45 6:47 1:42 24:32 1:03:31 14.2 3:06 26:24 8:30 2:04:19
20. 98 CHOY CADIZ 49 8:59 2:15 4:51 1:29:00 10.1 2:03 36:25 11:44 2:21:17
21. 143 PRASHANT DEVARAJU 45 11:40 2:55 9:50 1:27:51 10.2 7:34 41:05 13:14 2:37:59
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 31 RANDY JORDAN 52 6:40 1:40 2:02 47:21 19.0 1:06 21:01 6:46 1:18:08
2. 265 DAN FITZSIMONS 52 6:37 1:40 2:08 45:39 19.7 1:04 22:20 7:12 2:00 1:19:46
3. 17 BRIAN COURTNEY 51 6:28 1:37 2:45 46:45 19.3 1:13 24:02 7:44 1:21:11
4. 39 GEOFF BERLIN 53 6:46 1:42 2:24 51:18 17.5 1:47 20:21 6:33 1:22:35
5. 9 WILLIAM OTTEN 51 5:48 1:27 0:22 54:20 16.6 1:41 25:11 8:07 1:27:21
6. 124 RICH SOKOLOWSKI 50 9:35 2:24 2:18 53:31 16.8 1:21 27:46 8:57 1:34:29
7. 54 TIM FALVEY 52 7:15 1:49 2:52 56:14 16.0 1:31 27:25 8:50 1:35:15
8. 139 TODD BERTSCH 51 8:00 2:00 5:06 1:06:05 13.6 2:22 29:39 9:33 1:51:10
9. 216 KENT MOREHOUSE 50 9:34 2:24 4:17 1:05:54 13.7 2:56 31:29 10:08 1:54:08
10. 104 THOMAS LAGRANGE 51 8:10 2:03 8:52 1:05:29 13.7 3:36 32:52 10:35 1:58:58
11. 199 DANIEL GLASSIC 53 14:50 3:43 6:03 1:09:31 12.9 3:10 30:41 9:53 2:04:12
12. 141 DOUG CHARBONNEAU 50 10:06 2:32 7:06 1:08:33 13.1 3:43 37:46 12:10 2:07:13
13. 120 ALAN JONES 53 10:35 2:39 5:34 1:19:31 11.3 1:46 36:19 11:42 2:13:43
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 76 MICHAEL CLANCY 55 8:35 2:09 2:43 52:36 17.1 1:28 21:36 6:57 1:26:56
2. 24 STEPHEN REDD 58 6:56 1:44 3:19 51:48 17.4 1:52 23:19 7:31 1:27:12
3. 86 STAN LAMBERT 58 7:18 1:50 2:24 54:13 16.6 1:52 21:50 7:02 1:27:35
4. 80 MARK FAIR 59 7:16 1:49 3:12 50:53 17.7 1:56 27:08 8:44 1:30:25
5. 152 JOHN MISIURA 55 9:45 2:27 3:48 52:35 17.1 2:12 23:04 7:26 1:31:23
6. 110 CARLOS RODRIGUEZ 57 8:30 2:08 3:39 55:25 16.2 0:58 26:29 8:32 1:34:59
7. 111 JEFFREY SLIGAR 57 9:33 2:24 3:45 57:48 15.6 1:41 25:22 8:10 1:38:07
8. 99 MIKE LANGHORNE 58 9:23 2:21 3:35 1:02:42 14.4 2:13 25:17 8:09 1:43:07
9. 160 TIEN TA 57 9:18 2:20 4:04 1:03:53 14.1 1:54 25:37 8:15 1:44:44
10. 198 SCOTT DUNCAN 55 13:31 3:23 4:42 59:20 15.2 2:31 26:09 8:25 1:46:11
11. 116 MARK DICKINSON 59 9:54 2:29 5:49 1:00:07 15.0 2:07 27:34 8:53 2:00 1:47:30
12. 74 ED BULLUCK 56 8:36 2:09 3:01 1:04:36 13.9 2:00 29:51 9:37 1:48:01
13. 210 CHARLES MAUPIN 59 11:41 2:56 5:45 1:05:51 13.7 2:10 37:54 12:12 2:03:19
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 64 CHARLES PARSONS 62 9:03 2:16 5:43 59:21 15.2 1:33 23:34 7:36 1:39:11
2. 91 ROGER PARTEE 60 8:57 2:15 4:32 55:27 16.2 1:54 29:26 9:29 1:40:14
3. 78 SCOTT DICKSON 63 8:22 2:06 4:26 1:03:53 14.1 1:56 31:03 10:00 1:49:38
4. 151 THOMAS MCGUIRE 61 9:41 2:26 7:10 1:05:34 13.7 3:33 32:51 10:35 2:00 2:00:47
5. 171 MARK GREGG 63 12:40 3:10 5:33 1:26:56 10.4 2:18 38:07 12:17 2:25:33
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 67 EDWARD FULLER 68 53:16 16.9 1:23 29:44 9:35 1:34:39
2. 214 ALAN LUBEL 65 9:46 2:27 7:04 1:20:46 11.1 2:41 41:10 13:15 2:21:24
3. 228 NATHAN LUBIN 66 10:49 2:43 6:25 1:45:55 8.5 2:03 39:53 12:51 2:45:03
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over

Place No. Code First Last Age SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 140 JOE CARTER 72 11:16 2:49 6:21 59:35 15.1 1:29 25:22 8:10 1:44:01
2. 156 LESLIE RUBIN 70 9:26 2:22 7:18 1:21:49 11.0 3:41 42:21 13:38 2:24:33