OVERALL FEMALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 25 Wendy Mader 23:19 1:34 1:32 1:15:29 20.7 0:48 45:39 7:21 2:26:46
2. 9 Kristine Kester 24:51 1:40 1:33 1:18:15 20.0 0:48 47:29 7:39 2:32:54
3. 62 Julie Ramirez 25:41 1:43 2:10 1:24:43 18.5 1:04 46:27 7:29 2:40:02
MASTERS FEMALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 54 Jennifer Hoyer 28:07 1:53 2:02 1:21:28 19.2 0:59 52:46 8:30 2:45:20
2. 179 Denise Dillon 34:33 2:19 1:49 1:20:04 19.6 0:51 48:25 7:48 2:45:40
3. 307 Augie Childre 33:06 2:13 1:54 1:18:23 20.0 1:18 51:37 8:19 2:46:16
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2016 Tugaloo Triathlon 1.5K Swim 42K Bike 10K Run
Tugaloo State Park, Lavonia GA 09/10/2016 8:00 am
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 15 - 19

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 152 Grace Ingham 31:07 2:05 2:33 1:25:55 18.2 1:58 47:44 7:41 2:49:15
2. 177 Isabelle Kenzie 34:00 2:16 1:57 1:29:45 17.4 1:03 1:05:13 10:30 3:11:56
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 20 - 24 ** NONE **
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 31 Ashley Barden 26:06 1:45 2:31 1:24:47 18.5 1:42 49:31 7:59 2:44:35
2. 49 Elizabeth Walsh 29:40 1:59 1:47 1:24:58 18.4 0:52 49:34 7:59 2:46:49
3. 94 Celia Mindel 29:01 1:57 2:06 1:26:59 18.0 0:52 48:23 7:48 2:47:19
4. 291 Jennifer Bossi 44:01 2:57 3:58 2:04:37 12.6 2:47 49:19 7:57 3:44:40
5. 248 Melissa Martinez 45:18 3:02 3:15 1:38:06 16.0 3:35 1:38:00 15:47 4:08:12
6. 280 Danielle Sowle 45:43 3:03 4:03 1:53:35 13.8 2:58 1:38:14 15:49 4:24:31
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 103 Holly Ballenger 29:55 2:00 2:05 1:25:20 18.4 1:12 46:58 7:34 2:45:27
2. 260 Lisa Harris 32:05 2:09 2:16 1:20:42 19.4 0:59 49:46 8:01 2:45:47
3. 93 Beth White 34:40 2:19 2:17 1:28:20 17.7 1:52 48:37 7:50 2:55:44
4. 72 Caroline Dotts 33:54 2:16 2:18 1:33:51 16.7 1:29 56:27 9:05 3:07:56
5. 154 Nadia Rodrigues 34:41 2:19 1:56 1:34:57 16.5 1:16 1:02:45 10:06 3:15:33
6. 162 Jennifer Horvath 33:13 2:13 3:05 1:29:45 17.4 2:10 1:07:30 10:52 3:15:39
7. 264 Kristen Waters 42:52 2:52 3:00 1:31:39 17.1 1:10 1:08:08 10:58 3:26:47
8. 83 Joy Smith 33:37 2:15 2:58 1:39:03 15.8 1:46 1:12:19 11:39 3:29:42
9. 207 Kathleen Hayes (Bonner) 37:55 2:32 3:10 1:38:05 16.0 2:00 1:10:18 11:19 3:31:25
10. 268 Megan Ivester 48:38 3:15 3:05 1:42:47 15.2 1:43 1:08:10 10:59 3:44:21
11. 259 Nicole Tineo 46:21 3:06 4:08 1:38:58 15.8 3:20 1:19:58 12:53 3:52:43
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 73 Lauren Fogarty 37:34 2:31 2:30 1:25:50 18.2 1:05 52:22 8:26 2:59:19
2. 130 Lane Hammack 32:28 2:10 1:59 1:26:32 18.1 1:17 57:46 9:18 3:00:00
3. 82 Rachel Derksen 30:53 2:04 4:11 1:30:15 17.4 1:39 59:21 9:34 3:06:18
4. 42 Caroline Templeman 33:25 2:14 2:46 1:34:03 16.7 1:23 1:04:36 10:24 3:16:10
5. 161 Marcella Saunders 35:01 2:21 2:42 1:34:48 16.5 2:29 1:01:32 9:55 3:16:29
6. 262 Sharon Morin 38:59 2:36 2:48 1:33:40 16.7 3:16 1:03:02 10:09 3:21:42
7. 224 Leah Carroll 39:29 2:38 2:22 1:33:59 16.7 1:29 1:07:11 10:49 3:24:29
8. 216 Mk Walker 41:51 2:48 3:13 1:37:34 16.0 1:58 1:12:13 11:38 3:36:48
9. 285 Diane Stone 37:41 2:31 3:14 1:41:53 15.4 2:17 1:13:17 11:48 3:38:19
10. 125 Jennifer Larimore 33:49 2:16 4:45 1:40:47 15.5 2:32 1:21:10 13:04 3:43:01
11. 242 Tara Eagle 38:54 2:36 3:15 1:46:32 14.7 3:22 1:23:32 13:27 3:55:34
245 Jaime White 48:14 3:13 3:57
20 Allison Leppke 23:23 1:34 2:19 1:21:12 19.3 1:06
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 6 Susan Walts 25:50 1:44 2:04 1:28:25 17.7 1:56 56:37 9:07 2:54:50
2. 153 Alison Norris 36:23 2:26 1:58 1:26:42 18.1 1:27 49:39 8:00 2:56:06
3. 267 Sylvia Flower 35:05 2:21 0:39 52:17 8:25 3:04:51
4. 159 Mami Fondu 37:39 2:31 2:43 1:28:44 17.6 1:12 58:01 9:21 3:08:17
5. 217 Michelle Stenzel 40:38 2:43 2:17 1:23:49 18.7 1:48 1:03:56 10:18 3:12:26
6. 279 Holly Pastor 46:34 3:07 2:03 1:29:19 17.5 0:58 56:42 9:08 3:15:35
7. 117 Katie Perry 38:10 2:33 2:50 1:35:13 16.4 1:48 1:05:49 10:36 3:23:48
8. 239 Katherine Teer 35:09 2:21 3:08 1:31:12 17.2 2:02 1:14:52 12:03 3:26:20
9. 205 Shawna Block 41:53 2:48 3:01 1:33:00 16.8 1:23 1:07:40 10:54 3:26:55
10. 286 Kristine Smith 43:48 2:56 3:18 1:37:40 16.0 2:26 1:02:02 9:59 3:29:12
11. 193 Anca Vintu 39:44 2:39 3:18 1:43:53 15.1 1:29 1:04:03 10:19 3:32:24
12. 244 Alexa Johnson 36:56 2:28 2:58 1:43:01 15.2 2:50 1:13:48 11:53 3:39:32
13. 151 Laura Kahn 37:58 2:32 3:25 1:54:00 13.7 1:06 1:05:37 10:34 3:42:04
14. 271 Shannon Woolard 38:55 2:36 3:16 1:42:06 15.3 2:06 1:16:41 12:21 3:43:02
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 74 Naoko Adams 30:47 2:04 2:22 1:25:41 18.3 1:00 53:24 8:36 2:53:12
2. 178 Pamela J Glattes 37:30 2:30 2:19 1:22:44 18.9 1:46 50:46 8:11 2:55:03
3. 174 Laura Lockwood 35:26 2:22 1:56 1:25:58 18.2 1:47 54:52 8:50 2:59:57
4. 172 Laura McNeice 32:29 2:10 3:06 1:27:19 17.9 1:51 55:22 8:55 3:00:05
5. 157 Stacy Swenton 40:57 2:44 2:15 1:22:28 19.0 2:16 52:38 8:29 3:00:31
6. 263 Donna Clark 45:51 3:04 2:31 1:18:02 20.1 2:01 53:36 8:38 3:01:59
7. 235 Sharon Roman 41:50 2:48 2:39 1:29:26 17.5 2:16 54:14 8:44 3:10:24
8. 197 Karen Kremer 41:32 2:47 3:05 1:30:01 17.4 2:04 58:17 9:23 3:14:57
9. 168 Cindi Rutledge 37:19 2:30 4:24 1:27:42 17.9 2:11 1:13:14 11:48 3:24:48
10. 212 Risa Engel 39:58 2:40 3:33 1:40:04 15.6 1:30 1:17:10 12:25 3:42:13
11. 196 Molly Beller 43:29 2:54 3:37 1:43:30 15.1 1:17 1:12:17 11:38 3:44:08
12. 214 Lisa Seals 39:23 2:38 3:06 1:48:03 14.5 2:49 1:27:34 14:06 4:00:52
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 15 Joan Wheeler 25:46 1:44 2:35 1:29:08 17.6 1:37 51:55 8:22 2:50:59
2. 100 Jane Sutter 33:25 2:14 2:03 1:28:50 17.6 1:05 54:42 8:49 3:00:03
3. 160 Hayley Parker 32:45 2:11 2:19 1:31:17 17.2 1:59 52:38 8:29 3:00:56
4. 176 Jane Eastham 35:45 2:23 2:29 1:27:44 17.9 2:01 54:59 8:51 3:02:56
5. 269 Therese Seely 1:32:08 17.0 1:14 52:21 8:26 3:10:04
6. 180 Michelle White 45:22 3:02 2:11 1:23:05 18.8 1:46 59:06 9:31 3:11:28
7. 232 Sydney Lilly 43:11 2:53 2:47 1:36:43 16.2 0:35 1:01:09 9:51 3:24:24
8. 237 Dona Cardenas 37:11 2:29 2:43 1:34:36 16.6 2:41 1:14:55 12:04 3:32:04
9. 231 Charlene Gabriel 52:02 3:29 2:24 1:33:21 16.8 2:22 1:10:02 11:17 3:40:10
10. 48 Allison Havill Todd 42:18 2:50 2:10 1:46:22 14.7 1:11 1:10:57 11:25 3:42:56
11. 270 Suzanne Shirey 40:54 2:44 4:22 1:29:41 17.5 5:43 1:23:38 13:28 3:44:17
12. 206 Tania Castleberry 41:37 2:47 2:58 1:31:59 17.0 2:51 1:27:12 14:02 3:46:35
13. 301 Carolyn Sanders 49:58 3:20 4:23 1:48:12 14.5 3:22 1:26:48 13:59 4:12:41
14. 138 Karen Cooksey 44:07 2:57 6:21 1:57:58 13.3 3:35 1:29:40 14:26 4:21:39
15. 287 Cindy Ittner 48:45 3:15 3:50 1:57:37 13.3 4:00 1:28:09 14:12 4:22:19
16. 109 Donna Archer 50:55 3:24 3:19 1:54:46 13.6 2:56 1:34:33 15:13 4:26:28
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 88 Regina Fowler 35:35 2:23 2:29 1:32:00 17.0 1:46 1:09:18 11:10 3:21:06
2. 149 Harriett Flynn 40:28 2:42 3:32 1:43:40 15.1 2:03 1:07:09 10:49 3:36:50
3. 265 Cathy Ledford 39:37 2:39 4:01 1:45:41 14.8 3:13 1:16:07 12:15 3:48:37
4. 275 Julie Sauer 48:32 3:15 3:14 1:44:07 15.0 2:59 1:14:42 12:02 3:53:32
5. 272 Pam Morgan 44:03 2:57 3:23 1:45:50 14.8 1:43 1:25:43 13:48 4:00:40
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 92 Deborah Price-Alexander 34:18 2:18 2:39 1:26:12 18.2 1:27 1:03:45 10:16 3:08:20
2. 283 Alison Thornton 41:30 2:46 2:16 1:44:14 15.0 2:39 1:15:43 12:12 2:00 3:48:20
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 306 Aj Petrillo 24:38 1:39 1:32 1:07:23 23.2 0:49 41:54 6:45 2:16:14
2. 41 Dan Matz 29:12 1:57 1:31 1:13:18 21.4 2:23:37
3. 14 Jimmy Simmons 27:05 1:49 2:01 1:12:57 21.5 0:53 42:10 6:48 2:25:04
MASTERS MALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 18 Robert Strangia 29:07 1:57 1:48 1:08:40 22.8 1:05 45:23 7:19 2:26:01
2. 12 John Kelsch 26:24 1:46 1:42 1:15:30 20.7 0:48 42:55 6:55 2:27:17
3. 22 Jack Haire 26:54 1:48 1:53 1:15:57 20.6 0:59 42:36 6:52 2:28:17
MALE AGE GROUP RESULTS
2016 Tugaloo Triathlon 1.5K Swim 42K Bike 10K Run
Tugaloo State Park, Lavonia GA 09/10/2016 8:00 am
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 15 - 19 ** NONE **
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 124 Conrad Schreiber 28:37 1:55 2:53 1:19:08 19.8 1:42 48:12 7:46 2:40:31
2. 52 Clayton Burr 38:40 2:35 2:07 1:29:56 17.4 2:19 1:05:18 10:31 3:18:19
3. 202 Tyler Gay 38:51 2:36 2:56 1:37:14 16.1 1:36 1:07:09 10:49 3:27:44
4. 256 Kevin Harris 40:38 2:43 4:12 1:40:11 15.6 3:42:45
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 13 Joshua Witt 24:22 1:38 1:34 1:15:53 20.6 0:54 43:51 7:04 2:26:32
2. 67 Christopher Crowder 27:44 1:51 1:50 1:19:36 19.7 1:26 54:55 8:51 2:45:29
3. 99 Ross Hartney 33:15 2:13 2:50 1:27:22 17.9 1:07 54:07 8:43 2:58:39
4. 209 Kyle Harris 36:03 2:25 6:46 1:21:02 19.3 3:15 57:38 9:17 3:04:41
5. 186 Andrew Sommerman 35:25 2:22 6:40 1:29:36 17.5 1:23 55:43 8:58 3:08:44
6. 247 Preston Williams 44:08 2:57 6:34 1:24:44 18.5 1:22 59:11 9:32 3:15:56
7. 249 Sam Freeman 40:37 2:43 4:57 1:32:33 16.9 3:17:45
8. 175 John Raymond 42:31 2:51 2:48 1:28:15 17.7 1:39 1:03:23 10:12 3:18:34
9. 163 Jeremy Hamm 39:53 2:40 2:21 1:33:27 16.8 2:10 1:05:00 10:28 3:22:49
10. 190 Benjamin Williams 49:47 3:20 4:45 1:30:50 17.2 1:24 1:17:32 12:29 3:44:17
80 Morgan Spartz 35:25 2:22 2:56
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 33 Andrew Sandell 24:00 1:36 1:27 1:16:10 20.6 1:27 44:43 7:12 2:27:45
2. 21 Brandon Bankieris 28:08 1:53 1:40 1:17:03 20.3 0:52 45:21 7:18 2:33:02
3. 128 Sam Gillespie 33:30 2:14 2:51 1:15:07 20.8 1:39 40:27 6:31 2:33:32
4. 61 Justin Wood 32:11 2:09 3:00 1:18:01 20.1 1:56 45:42 7:22 2:40:47
5. 129 Patrick Dotts 34:09 2:17 1:59 1:21:17 19.3 1:20 45:19 7:18 2:44:02
6. 37 Danny Puckett 32:07 2:09 2:26 1:17:23 20.2 1:56 51:59 8:22 2:45:48
7. 199 Jason Groenendal 33:06 2:13 2:21 1:22:03 19.1 1:35 53:50 8:40 2:52:53
8. 290 David Xu 43:52 2:56 1:53 1:17:45 20.1 1:09 52:12 8:24 2:56:49
9. 104 Ryan Cawood 34:32 2:19 2:01 1:21:18 19.3 1:44 1:04:20 10:22 3:03:53
10. 228 Brian Hayes 42:55 2:52 3:04 1:22:00 19.1 1:11 55:06 8:52 3:04:15
11. 28 Drew Clough 32:00 2:08 2:41 1:31:32 17.1 1:46 57:45 9:18 3:05:43
12. 182 Bryan Delaney 34:54 2:20 2:00 1:24:57 18.4 1:13 1:08:48 11:05 3:11:49
13. 302 Russell Ballard 39:13 2:37 3:04 1:29:32 17.5 2:15 59:27 9:35 3:13:29
14. 78 Jaime O'Keeffe 28:26 1:54 3:39 1:32:27 16.9 2:27 1:13:18 11:48 3:20:16
15. 273 Jason Smith 42:44 2:51 3:24 1:36:22 16.2 1:44 1:04:35 10:24 3:28:48
16. 167 David Rich 37:12 2:29 2:53 1:32:45 16.9 2:12 1:16:44 12:21 3:31:44
89 Andrew Gentles 31:46 2:08 3:14 1:26:18 18.1 4:32
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 2 Justin Fournier 23:56 1:36 1:31 1:14:35 21.0 0:40 47:08 7:35 2:27:48
2. 98 Matt Burrell 33:42 2:15 2:30 1:16:47 20.4 1:26 40:19 6:30 2:34:42
3. 44 Trevor Hosch 31:41 2:07 1:45 1:14:37 21.0 0:52 47:51 7:42 2:36:44
4. 68 Mark Smith 32:44 2:11 2:12 1:14:58 20.9 1:28 45:48 7:23 2:37:07
5. 211 Justin Laporte 27:41 1:51 2:55 1:17:27 20.2 1:48 49:01 7:54 2:38:50
6. 96 William Stevenson 30:52 2:04 1:49 1:18:42 19.9 0:56 47:43 7:41 2:40:00
7. 36 Jason Caudle 29:28 1:58 2:02 1:21:48 19.1 1:27 46:39 7:31 2:41:22
8. 63 Matthew Huff 32:17 2:10 1:56 1:18:18 20.0 0:54 49:28 7:58 2:42:51
9. 76 Jeffrey Clough 31:14 2:05 2:47 1:20:59 19.3 2:22 45:53 7:23 2:43:13
10. 87 Skeeter Smith 30:52 2:04 2:29 1:18:58 19.8 2:32 49:42 8:00 2:44:30
11. 39 Edoardo Borsari 29:08 1:57 2:12 1:22:14 19.0 1:16 52:59 8:32 2:47:47
12. 23 Kevin Evans 29:22 1:58 2:01 1:19:33 19.7 1:10 1:02:46 10:06 2:54:49
13. 147 Mohammed Chafik 41:31 2:47 2:41 1:27:11 18.0 1:48 46:07 7:26 2:59:16
14. 139 Todd Breland 30:08 2:01 2:38 1:20:24 19.5 2:05 1:06:10 10:39 3:01:23
15. 213 Bo Adams 36:51 2:28 2:44 1:24:45 18.5 1:24 56:20 9:04 3:02:04
16. 3 David Bonfante 31:42 2:07 2:44 1:27:46 17.8 1:39 58:42 9:27 3:02:32
17. 258 Hudson Biondo 43:43 2:55 2:24 1:21:40 19.2 1:45 58:52 9:29 3:08:22
18. 135 Efrain ""Sonny Poloche 38:45 2:35 2:46 1:29:24 17.5 2:00 1:02:21 10:03 3:15:15
19. 77 Ed Shumway 33:13 2:13 3:18 1:32:54 16.9 2:04 1:05:14 10:30 3:16:42
20. 122 Eric Crider 44:22 2:58 3:03 1:33:51 16.7 2:51 55:51 9:00 3:19:56
21. 200 Dustin Renn 35:01 2:21 3:00 1:35:24 16.4 1:37 1:05:52 10:36 3:20:53
22. 257 Robert McIntyre 34:08 2:17 2:30 1:33:42 16.7 2:22 1:08:19 11:00 3:20:59
23. 110 Robert Wilson 46:22 3:06 3:10 1:29:08 17.6 1:46 1:04:53 10:27 3:25:17
24. 140 Mark Schullstrom 34:16 2:18 3:00 1:29:04 17.6 1:33 1:19:45 12:50 3:27:37
25. 113 Kris Delay 44:05 2:57 4:30 2:24:20 10.8 1:32 1:30:19 14:32 4:44:44
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 141 Sean Summers 32:20 2:10 2:12 1:17:24 20.2 1:14 44:48 7:13 2:37:56
2. 121 Scott Carlson 29:31 1:59 2:44 1:19:47 19.6 1:42 45:32 7:20 2:39:14
3. 57 Richard Hambrick 32:07 2:09 2:34 1:15:46 20.7 1:06 53:13 8:34 2:44:45
4. 19 Marcus Gordon 27:42 1:51 2:01 1:18:29 20.0 1:27 55:54 9:00 2:45:30
5. 136 Rodrigo Dalla Verde 31:01 2:05 1:40 1:21:04 19.3 1:16 53:42 8:39 2:48:41
6. 47 Jeff Pecoroni 33:31 2:15 3:22 1:15:14 20.8 1:09 57:15 9:13 2:50:30
7. 32 Ermal Allen 33:18 2:14 2:58 1:24:16 18.6 1:14 49:52 8:02 2:51:36
8. 165 James Stafford 32:12 2:09 2:32 1:20:21 19.5 1:34 56:16 9:04 2:52:53
9. 29 Rett McBride 41:36 2:47 2:14 1:21:49 19.1 0:55 48:01 7:44 2:54:34
10. 40 Sandro Santos 31:15 2:05 3:04 1:24:21 18.6 2:04 55:08 8:53 2:55:51
11. 55 Cameron Walts 29:09 1:57 2:12 1:22:02 19.1 1:13 1:01:50 9:57 2:56:24
12. 303 Jeremy Leggett 33:48 2:16 1:57 1:23:25 18.8 1:08 57:49 9:19 2:58:06
13. 79 Jean-Carl Menelas 35:39 2:23 1:58 1:30:14 17.4 1:00 51:06 8:14 2:59:56
14. 246 David Levinson 38:30 2:34 4:30 1:25:19 18.4 2:38 53:07 8:33 3:04:03
15. 134 Dylan Wilbanks 34:46 2:20 3:05 1:33:12 16.8 1:26 53:32 8:37 3:06:00
16. 7 Brandon Walts 25:58 1:44 2:37 1:26:44 18.1 1:19 1:09:26 11:11 3:06:02
17. 170 Stagg Shelton 39:21 2:38 3:00 1:21:16 19.3 1:50 1:06:26 10:42 3:11:52
18. 111 Scott Stafford 41:20 2:46 4:05 1:34:13 16.6 2:01 57:27 9:15 3:19:04
19. 210 Brian Flower 36:19 2:26 4:12 1:28:33 17.7 1:44 1:10:27 11:21 3:21:14
20. 108 Patrick Lohmeyer 35:53 2:24 3:03 1:33:01 16.8 2:08 1:08:26 11:01 3:22:29
21. 106 Michael Estill 31:45 2:07 3:39 1:35:20 16.4 2:10 1:11:12 11:28 3:24:04
22. 131 Eric Stenzel 36:24 2:26 3:42 1:25:42 18.3 1:56 1:16:32 12:19 3:24:14
23. 127 Eric Mai 40:56 2:44 2:42 1:28:13 17.8 1:40 1:13:06 11:46 3:26:35
24. 120 Jason Deyoung 32:20 2:10 4:49 1:38:03 16.0 2:54 1:13:33 11:51 3:31:37
25. 251 Jeff Ogar 50:22 3:22 4:25 1:48:41 14.4 2:34 1:18:45 12:41 4:04:44
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 65 Curtis Kiser 29:41 1:59 1:42 1:13:09 21.4 0:51 45:17 7:18 2:30:39
2. 8 Mark McKenna 28:43 1:55 2:21 1:15:42 20.7 1:21 42:54 6:55 2:31:00
3. 56 Trey Whitley 31:25 2:06 1:58 1:13:28 21.3 1:28 50:12 8:05 2:38:30
4. 208 David McCullough 28:28 1:54 1:49 1:18:56 19.8 1:08 49:55 8:02 2:40:14
5. 308 Jason Childre 33:06 2:13 1:59 1:17:17 20.3 1:22 49:50 8:02 2:43:32
6. 230 Shane Johnson 32:41 2:11 1:59 1:16:35 20.4 1:18 51:20 8:16 2:43:50
7. 34 Ron Teed 33:31 2:15 1:47 1:19:15 19.8 1:48 49:09 7:55 2:45:29
8. 234 Yoshiyuki Yamamura 38:24 2:34 3:56 1:20:03 19.6 0:46 46:44 7:32 2:49:51
9. 66 Jeb Byers 35:09 2:21 2:08 1:27:11 18.0 0:56 47:13 7:36 2:52:36
10. 183 Kent Adkisson 30:41 2:03 3:01 1:22:02 19.1 1:47 56:09 9:03 2:53:38
11. 266 Takashi Terabayashi 41:50 2:48 2:05 1:22:50 18.9 1:07 49:26 7:58 2:57:16
12. 50 Hiroshi Morita 32:16 2:09 3:11 1:25:01 18.4 1:50 56:00 9:01 2:58:16
13. 253 Scott Stone 40:12 2:41 3:07 1:24:08 18.6 1:35 53:25 8:36 3:02:25
14. 53 Kerry Hazelwood 32:46 2:12 1:58 1:21:27 19.2 1:39 1:05:52 10:36 3:03:40
15. 58 Charles Adams 31:36 2:07 2:48 1:21:34 19.2 1:53 1:06:45 10:45 3:04:35
16. 158 Glenn Sheppard 32:37 2:11 2:27 1:25:29 18.3 1:29 1:02:41 10:06 3:04:43
17. 30 Douglas McGaughey 34:26 2:18 2:19 1:25:09 18.4 2:13 1:00:14 9:42 2:00 3:06:20
18. 84 David Alexander 36:53 2:28 2:23 1:24:57 18.4 1:17 1:03:20 10:12 3:08:48
19. 254 Brian Mock 43:00 2:52 3:32 59:13 9:32 3:12:59
20. 107 Steven Wallace 37:55 2:32 3:10 1:21:47 19.1 2:33 1:08:11 10:59 3:13:34
21. 112 Pascal Gouteix 41:28 2:46 3:10 1:34:15 16.6 1:36 53:12 8:34 3:13:40
22. 184 Thomas O'Neill 49:34 3:19 3:46 1:31:13 17.2 2:32 51:34 8:18 3:18:37
23. 203 Timothy Smith 36:16 2:26 3:03 1:30:53 17.2 2:32 1:06:33 10:43 3:19:15
24. 123 Aakash Singh 46:19 3:06 2:58 1:24:50 18.5 3:18 1:02:24 10:03 3:19:47
25. 220 Robert Mele 37:57 2:32 4:34 1:37:57 16.0 2:30 1:02:55 10:08 3:25:51
26. 226 David Kernea 36:45 2:27 2:58 1:33:08 16.8 2:17 1:13:30 11:50 3:28:36
27. 225 Andrew McSherry 39:21 2:38 3:28 1:34:41 16.5 2:28 1:15:55 12:13 3:35:52
28. 118 Joseph Yi 40:42 2:43 2:18 1:38:05 16.0 1:31 1:17:25 12:28 3:39:59
29. 59 Douglas Leuhrs 44:13 2:57 3:07 1:37:08 16.1 4:30 1:13:07 11:46 3:42:03
30. 38 Allen Orr 45:11 3:01 3:32 1:29:43 17.5 2:05 1:32:56 14:58 3:53:25
31. 310 Nate Pinkard 51:27 3:26 4:18 1:56:08 13.5 3:33 1:28:12 14:12 4:23:35
85 David Werth 48:55 3:16 4:25 1:45:46 14.8 4:41 DNF DNF
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 11 Chris Tanner 24:59 1:40 1:51 1:15:15 20.8 1:03 47:06 7:35 2:30:12
2. 17 Todd Cawley 28:45 1:55 1:51 1:13:51 21.2 1:10 51:42 8:20 2:37:16
3. 69 Dale Humphries 34:13 2:17 3:27 1:13:12 21.4 1:49 47:21 7:38 2:40:00
4. 60 Reid Thomas 30:13 2:01 2:03 1:22:30 19.0 1:00 47:02 7:35 2:42:47
5. 142 Mark Klein 36:46 2:28 2:30 1:19:12 19.8 1:24 56:04 9:02 2:55:54
6. 81 Michael Schlund 31:59 2:08 2:14 1:25:28 18.3 1:41 56:50 9:09 2:58:10
7. 219 George Cone 32:07 2:09 2:46 1:20:27 19.5 2:04 1:01:44 9:57 2:59:05
8. 201 Jon Uhlir 33:08 2:13 2:55 1:27:43 17.9 2:23 57:15 9:13 3:03:22
9. 222 Jim Baron 40:57 2:44 3:06 1:25:17 18.4 1:23 52:54 8:31 3:03:34
10. 97 Timothy Townsend 32:00 2:08 1:45 1:18:29 20.0 2:21 1:09:01 11:07 3:03:35
11. 133 Elliott Bell 36:16 2:26 1:56 1:20:03 19.6 2:17 1:05:56 10:37 3:06:27
12. 164 Ronald Slotin 34:48 2:20 2:57 1:25:16 18.4 1:34 1:02:34 10:05 3:07:08
13. 204 Harold Waldrop 35:46 2:24 2:14 1:28:10 17.8 1:24 1:00:11 9:42 3:07:42
14. 261 Hong Gao 41:51 2:48 3:26 1:27:01 18.0 1:55 56:40 9:08 3:10:51
15. 250 Jong-Won Lee 43:37 2:55 3:20 1:32:39 16.9 1:44 1:00:57 9:49 3:22:14
16. 70 Mark Amick 35:17 2:22 3:27 1:32:57 16.8 2:27 1:11:25 11:30 3:25:31
17. 143 Timothy Mills 46:25 3:06 2:19 1:32:56 16.8 2:34 1:01:48 9:57 3:26:00
18. 289 Ryuichi Sakamoto 47:56 3:12 3:39 1:33:41 16.7 1:50 59:07 9:31 3:26:11
19. 192 Heny Pastor 37:44 2:31 3:11 1:41:20 15.5 1:19 1:19:59 12:53 3:43:30
20. 238 Chuck Toney 36:45 2:27 4:07 1:46:23 14.7 1:33 1:31:24 14:43 4:00:10
21. 281 Chris Hunt 45:30 3:02 3:56 1:51:08 14.1 1:46 1:35:15 15:20 4:17:33
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 10 Pat Ridings 25:42 1:43 2:09 1:19:40 19.7 1:39 52:37 8:29 2:41:46
2. 64 Andy Domnauer 30:16 2:01 2:34 1:17:19 20.3 1:24 52:06 8:24 2:43:36
3. 16 Mark Stautberg 31:49 2:08 2:52 1:17:16 20.3 1:40 52:43 8:29 2:46:18
4. 166 Lorenzo Minniti 35:03 2:21 2:39 1:16:01 20.6 1:58 51:37 8:19 2:47:16
5. 173 Ivor Pardee 35:47 2:24 2:15 1:23:59 18.6 1:39 51:16 8:15 2:54:55
6. 90 Tom Bryson 36:31 2:27 2:24 1:20:56 19.3 1:59 57:07 9:12 2:58:54
7. 198 Mark Schaffer 35:32 2:23 3:09 1:24:57 18.4 2:21 56:05 9:02 3:02:01
8. 5 Jack Spartz 30:57 2:04 3:48 1:26:06 18.2 1:19 1:01:33 9:55 3:03:41
9. 35 Marlin Dayoub 30:43 2:03 2:24 1:29:43 17.5 1:12 1:00:47 9:47 3:04:47
10. 169 Bruce Wobeck 37:09 2:29 2:54 1:24:16 18.6 2:13 59:19 9:33 3:05:49
11. 4 Ed Bulluck 39:30 2:38 2:31 1:32:19 17.0 1:36 1:07:43 10:54 3:23:37
12. 137 Ken Cooksey 40:26 2:42 2:51 1:20:57 19.3 1:20 1:18:30 12:38 3:24:03
13. 243 Tom Clark 43:26 2:54 4:29 1:31:19 17.1 3:32 1:05:05 10:29 3:27:50
14. 181 Joseph Schum 37:06 2:29 2:12 1:37:53 16.0 2:29 1:15:10 12:06 3:34:47
15. 119 John Auskelis 37:27 2:30 3:55 1:40:01 15.7 2:57 1:16:33 12:20 3:40:52
16. 114 Kenneth Widner 39:42 2:39 2:49 1:37:43 16.0 1:31 1:23:01 13:22 3:44:45
17. 252 Michael Shue 47:05 3:09 4:47 1:54:08 13.7 3:13 1:33:22 15:02 4:22:33
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 86 Michael Zoellner 27:21 1:50 2:04 1:15:04 20.9 1:06 54:20 8:45 2:39:54
2. 43 Forrest Fowler 30:07 2:01 1:56 1:18:43 19.9 1:05 56:25 9:05 2:48:15
3. 304 Bishop Leatherbury 36:31 2:27 3:06 1:21:32 19.2 2:13 58:06 9:21 3:01:25
4. 229 Henry Kannapell 41:19 2:46 2:24 1:22:20 19.0 1:16 1:06:30 10:43 3:13:47
5. 227 Yongjoo Kim 41:58 2:48 3:04 1:32:12 17.0 2:03 59:04 9:31 3:18:19
6. 221 Randal Patterson 37:14 2:29 4:52 1:38:34 15.9 2:25 1:04:17 10:21 3:27:19
7. 24 Scott Dickson 33:50 2:16 2:49 1:38:31 15.9 1:47 1:26:35 13:56 3:43:30
8. 223 Kenneth Wood 47:24 3:10 3:40 1:34:35 16.6 4:26 1:13:49 11:53 3:43:53
9. 255 George Cleveland 42:23 2:50 4:46 1:45:49 14.8 2:28 1:35:01 15:18 4:10:26
236 Joseph Ruttar 39:14 2:37 4:23 1:48:31 14.4 2:25 DNF DNF
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 71 Mike Wien 33:04 2:13 2:25 1:21:32 19.2 1:20 51:00 8:13 2:49:20
2. 102 Terry Hemminger 34:00 2:16 2:51 1:19:43 19.6 1:23 52:06 8:23 2:50:01
3. 188 Richard Prokesch 49:07 3:17 4:55 1:48:17 14.5 0:45 1:33:03 14:59 4:16:06
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 70 & Over

Place No. Name Swim Pace T1 Bike Rate T2 Run Pace Pnlty Time
1. 187 Tommy Dugger 63:57 4:16 2:56 1:43:17 15.2 1:31 1:37:43 15:44 4:29:22