---------------------------------------------------------------------------
OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3
---------------------------------------------------------------------------

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 501 MAKENA GATES 9:03 1:31 0:40 45:29 19.8 0:26 18:44 6:02 1:14:20
2. 488 LAUREN BENEDICT 9:27 1:35 0:35 46:02 19.6 0:45 24:19 7:50 1:21:06
3. 497 ISABEL FILIPEK 10:45 1:48 0:38 46:51 19.2 0:32 20:54 6:44 2:00 1:21:39
---------------------------------------------------------------------------
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3
---------------------------------------------------------------------------

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 510 JENNIFER LESSER 9:11 1:32 1:05 46:00 19.6 0:38 23:17 7:30 2:00 1:22:09
2. 520 ALY NUSSEAR 11:57 2:00 1:41 45:39 19.7 0:59 26:12 8:26 1:26:27
3. 560 MARLA HOPPENFELD 13:52 2:19 2:06 46:30 19.4 1:31 24:08 7:46 1:28:05
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2016 West Point Lake Spring Fling
West Point Lake 04/24/2016 7:45 am
Directed by: Georgia Multisports
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 489 TAYLOR BENEDICT 10:50 1:49 0:32 55:29 16.2 0:48 30:46 9:54 1:38:23
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 492 MIRIAM BURNETTE 9:56 1:40 0:45 47:32 18.9 0:34 22:54 7:23 1:21:39
2. 504 KATE HOLBROOK 9:21 1:34 0:43 48:39 18.5 0:34 24:26 7:52 1:23:41
3. 527 SUSAN SHORT 12:56 2:10 1:32 53:44 16.8 0:44 26:06 8:24 1:35:01
4. 533 AMANDA WALLER 22:11 3:42 3:36 1:32:32 9.7 3:09 52:34 16:55 2:53:59
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 517 OLIVIA MONORE 12:47 2:08 4:28 1:01:25 14.7 1:54 26:03 8:24 1:46:35
2. 536 CLAIRE WILLIAMS 17:17 2:53 2:55 1:01:53 14.5 1:00 30:32 9:50 1:53:36
3. 309 MICHAELA BROWN 14:13 2:23 1:31 1:08:03 13.2 1:11 34:51 11:13 1:59:47
4. 531 MARIAH VARNER 17:09 2:52 4:36 1:07:21 13.4 2:14 32:31 10:28 2:03:49
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 505 BLAIR IAFFALDANO 11:45 1:58 3:07 57:15 15.7 1:41 26:04 8:24 1:39:51
2. 493 SUNNIE CHASON 9:55 1:40 1:16 58:19 15.4 1:05 32:08 10:21 1:42:41
3. 502 NATALIE HENSLEY 14:15 2:23 2:07 56:07 16.0 1:17 29:36 9:32 1:43:20
4. 540 GAYLE-ANNE WRIGHT 14:42 2:27 3:02 56:57 15.8 1:56 29:36 9:32 1:46:10
5. 495 LARISSA CRAFT 13:16 2:13 2:07 1:05:07 13.8 0:41 25:41 8:16 1:46:50
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 512 CAROLINA MARGARELLA 11:31 1:56 1:49 55:17 16.3 1:09 21:06 6:48 2:00 1:32:49
2. 521 CHASTITY PEARCE 15:27 2:35 1:57 54:07 16.6 1:09 28:59 9:20 1:41:37
3. 511 CARSON MACHELL-ARC 14:14 2:23 1:53 55:38 16.2 1:02 32:12 10:22 1:44:58
4. 539 JESS WILSON 17:19 2:54 2:11 54:33 16.5 1:58 29:10 9:24 1:45:09
5. 496 CHARLENE D'SOUZA 16:24 2:44 3:02 1:02:14 14.5 1:21 26:41 8:36 1:49:41
6. 490 MOLA BERGESE 16:43 2:48 1:33 1:04:00 14.1 1:24 30:34 9:51 1:54:12
7. 516 VANESSA MILLER 19:09 3:12 3:10 1:05:00 13.8 2:49 30:45 9:54 2:00:51
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 543 JOIE FROST 14:01 2:21 1:38 50:08 18.0 1:02 26:29 8:32 1:33:17
2. 506 ALISON KATTELMANN 13:44 2:18 3:30 55:25 16.2 1:44 26:07 8:25 1:40:28
3. 524 YOLANDA SANCHEZ 16:08 2:42 2:54 58:59 15.3 0:44 24:20 7:50 1:43:03
4. 529 DIANE STONE 15:31 2:36 2:55 1:03:03 14.3 1:36 31:11 10:03 1:54:15
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 494 JULIE COLLINS 14:15 2:23 1:50 50:42 17.8 1:45 26:32 8:33 1:35:02
2. 499 SYLVIA FLOWER 14:20 2:24 2:04 58:01 15.5 0:36 22:29 7:15 1:37:30
3. 445 SHAWNA BLOCK 13:17 2:13 2:07 55:01 16.4 1:25 28:20 9:07 1:40:07
4. 528 VIOLETA STANESCU 13:38 2:17 3:52 1:04:43 13.9 1:05 27:18 8:48 2:00 1:52:34
5. 507 JAMIE KEARNEY 16:51 2:49 3:00 1:00:07 15.0 1:42 32:11 10:22 1:53:49
6. 546 SHELLY MCDANIEL 18:19 3:04 3:21 1:15:10 12.0 1:33 34:17 11:02 2:12:38
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 498 KARIN FLOOD 15:00 2:30 2:25 57:20 15.7 1:06 28:30 9:11 1:44:18
2. 534 ELIZABETH WALLER 11:44 1:58 3:36 55:28 16.2 5:04 31:08 10:01 1:46:57
3. 518 SUSAN MOYA 15:29 2:35 4:41 58:08 15.5 1:54 27:18 8:48 1:47:28
4. 557 STACY HEMENBROOK 16:51 2:49 4:20 1:01:15 14.7 2:36 29:39 9:33 1:54:39
5. 526 ANNE SEBESTYEN 19:23 3:14 3:54 1:00:23 14.9 1:53 30:32 9:50 1:56:03
6. 491 ANA BRCEK 13:38 2:17 3:00 1:09:02 13.0 1:06 33:28 10:47 2:00:13
7. 514 JOLENE MAULDIN 19:20 3:14 4:00 1:05:16 13.8 2:17 34:21 11:04 2:05:12
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 500 CHARLENE GABRIEL 16:45 2:48 2:55 50:11 17.9 1:04 28:36 9:13 1:39:28
2. 523 DEBBIE SALTER 15:53 2:39 2:04 55:52 16.1 0:32 26:54 8:40 1:41:13
3. 545 ALLISON HAVILL TODD 16:47 2:48 1:10 54:07 16.6 0:53 29:20 9:27 1:42:14
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 537 KERRI WILLIAMS 11:54 1:59 2:12 48:32 18.5 1:55 27:49 8:57 1:32:18
2. 486 KIZ ADAMS 16:43 2:48 2:37 54:10 16.6 1:29 27:12 8:46 1:42:09
3. 544 PAM MORGAN 16:57 2:50 3:15 59:51 15.0 2:51 36:25 11:44 2:00 2:01:17
538 DAWN WILSON 9:13 1:33 DNF
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 515 LINDA MAYSE 13:41 2:17 2:13 55:02 16.4 1:47 27:41 8:55 1:40:21
2. 522 PATRICIA RICHARD 20:03 3:21 3:19 1:05:29 13.7 1:42 44:51 14:27 2:15:23
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
---------------------------------------------------------------------------
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3
---------------------------------------------------------------------------

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 474 COLTON VILLA 8:18 1:23 0:52 40:26 22.3 0:27 19:23 6:15 1:09:24
2. 444 MICHAEL LOUTZENHEIS 8:22 1:24 0:40 42:19 21.3 0:30 18:13 5:52 1:10:02
3. 475 MIKE VILLA 10:03 1:41 0:53 40:11 22.4 0:36 20:05 6:28 1:11:46
---------------------------------------------------------------------------
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3
---------------------------------------------------------------------------

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 472 CHRIS TANNER 8:37 1:27 1:08 43:35 20.7 0:53 21:04 6:47 1:15:15
2. 408 PAUL BEAUPRE 10:47 1:48 1:06 43:38 20.6 0:42 22:00 7:05 1:18:11
3. 554 JOHN LABELLE 11:39 1:57 1:22 44:48 20.1 1:03 22:15 7:10 1:21:05
MALE AGE GROUP RESULTS
2016 West Point Lake Spring Fling
West Point Lake 04/24/2016 7:45 am
Directed by: Georgia Multisports
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 530 SAM TULLIS 9:18 1:33 0:38 44:14 20.4 0:27 18:52 6:05 1:13:28
2. 435 LANE HOLLIS 9:19 1:34 0:35 44:15 20.3 0:24 18:54 6:05 2:00 1:15:25
3. 549 ELI HOPPENFELD 9:20 1:34 0:42 44:05 20.4 0:33 21:45 7:00 1:16:23
4. 440 AIDAN LANDRUM 9:56 1:40 0:50 45:48 19.7 0:37 20:23 6:34 1:17:32
5. 407 BRETT BARTON 10:07 1:42 0:33 44:49 20.1 0:27 21:54 7:03 1:17:48
6. 454 ETHAN NORDMAN 10:08 1:42 0:43 45:27 19.8 0:38 21:05 6:47 1:17:59
7. 427 BRYSON GATES 9:57 1:40 1:08 48:33 18.5 0:31 20:08 6:29 1:20:16
8. 550 RYAN HOPPENFELD 11:12 1:52 0:58 49:02 18.4 0:32 23:18 7:30 1:25:00
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 402 BRYCE SMITH 8:22 1:24 0:31 45:18 19.9 0:24 20:18 6:32 1:14:53
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 413 SEAN CRIM 10:45 1:48 1:16 51:35 17.5 0:49 25:31 8:13 1:29:53
2. 406 SAMUEL ARCHBOLD 13:53 2:19 2:31 57:30 15.7 0:35 27:18 8:47 1:41:43
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 541 BENJAMIN ANGLEA 17:24 2:54 2:20 47:05 19.1 0:49 23:59 7:43 1:31:35
2. 473 REN TURNER 17:08 2:52 2:06 48:58 18.4 2:06 28:01 9:02 1:38:18
3. 421 JOHN FABISZEWSKI 15:15 2:33 5:02 53:01 17.0 0:33 25:23 8:10 1:39:12
4. 455 DUSTIN OLSEN 14:10 2:22 4:36 53:05 17.0 2:14 29:02 9:21 1:43:06
5. 433 PERSY HERRERA 11:15 1:53 2:30 59:22 15.2 1:14 29:02 9:21 1:43:20
6. 483 MATT WILSON 11:53 1:59 3:44 1:03:59 14.1 0:27 28:18 9:07 1:48:19
7. 555 JOSEPH SCHERER 14:17 2:23 2:57 58:27 15.4 3:28 31:07 10:01 1:50:16
8. 297 THOMAS GANES 26:14 4:23 1:49 1:14:13 12.1 1:17 49:06 15:49 2:32:37
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 403 MARVIN ACEITUNO 9:39 1:37 2:13 49:39 18.1 0:46 22:38 7:17 1:24:54
2. 443 WILLIAM LEHMANN 11:48 1:58 0:59 50:25 17.9 1:13 23:12 7:28 1:27:35
3. 465 QUENTIN ROSA 12:18 2:03 2:30 45:58 19.6 0:45 27:06 8:44 1:28:35
4. 471 RYAN STRUCK 17:23 2:54 2:11 51:23 17.5 1:22 22:43 7:19 1:35:00
5. 466 GRAY SCHAUFLER 14:14 2:23 4:41 49:16 18.3 1:59 27:36 8:53 1:37:44
6. 464 BRADLEY ROGERS 18:21 3:04 3:45 1:03:20 14.2 1:03 33:14 10:42 1:59:41
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 481 JONATHAN WILLIAMS 9:38 1:37 1:07 44:40 20.2 1:04 19:22 6:14 2:00 1:17:48
2. 461 ANTHONY PRITCHETT 11:32 1:56 1:14 44:13 20.4 0:47 21:49 7:01 1:19:33
3. 551 PATRICK WEBB 11:32 1:56 1:23 49:13 18.3 0:45 23:17 7:30 1:26:08
4. 425 WILLIAM GAINES 14:08 2:22 3:04 49:03 18.4 0:58 27:31 8:52 1:34:42
5. 462 PATRICK RAVITA 13:21 2:14 2:51 53:32 16.8 1:26 28:57 9:19 1:40:05
6. 477 CHRIS WALTON 15:07 2:32 2:28 54:00 16.7 1:29 27:05 8:43 1:40:06
7. 452 MATTHEW MOLNAR 12:05 2:01 4:43 53:03 17.0 2:29 27:52 8:59 1:40:11
8. 468 WUN SHIN 13:53 2:19 3:44 1:03:07 14.3 3:58 30:29 9:49 1:55:10
9. 415 LEVI DILLON 16:12 2:42 5:05 1:04:57 13.9 1:06 28:26 9:09 1:55:44
10. 418 WILL DOWNS 15:38 2:37 4:21 1:10:16 12.8 1:40 30:31 9:50 2:02:24
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 432 GEOFFREY HENRY 10:23 1:44 1:44 46:26 19.4 0:46 23:14 7:29 1:22:30
2. 438 BRIAN KEARNEY 11:56 2:00 2:06 46:26 19.4 1:18 25:35 8:14 1:27:18
3. 414 MICHAEL CRUZ 12:13 2:03 2:30 47:19 19.0 1:36 26:41 8:36 1:30:17
4. 467 PATRICK SCHUTZ 13:59 2:20 1:13 54:12 16.6 1:12 24:46 7:59 1:35:19
5. 420 KEVIN EDMONDS 15:08 2:32 2:40 51:18 17.5 1:52 29:09 9:23 1:40:05
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 410 DARON BOYS 11:43 1:57 1:29 47:46 18.8 1:10 24:19 7:50 1:26:24
2. 484 DAN YOUNGBLOOD 11:26 1:55 2:14 48:31 18.6 1:17 24:51 8:00 1:28:17
3. 442 JOE LAWRENCE 16:46 2:48 3:27 47:52 18.8 2:29 23:14 7:29 2:00 1:35:45
4. 453 KENT MOYA 15:20 2:34 4:23 51:01 17.6 2:22 23:34 7:36 1:36:38
5. 434 TROY HOHL 19:44 3:18 3:38 46:22 19.4 0:42 28:36 9:13 1:39:01
6. 470 SCOTT STONE 14:56 2:30 4:00 53:08 16.9 1:33 25:00 8:03 2:00 1:40:35
7. 426 LEE GARRETT 14:44 2:28 3:07 52:24 17.2 2:21 29:14 9:25 1:41:48
8. 416 ALEX DIXON 18:31 3:06 3:58 1:02:47 14.3 2:01 35:54 11:34 2:03:09
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 460 PAUL POST 12:02 2:01 2:58 45:10 19.9 1:18 25:00 8:03 1:26:26
2. 446 JOHN MACDONALD 15:27 2:35 1:37 44:50 20.1 0:49 24:43 7:58 1:27:23
3. 441 JEROME LASERRE 17:14 2:53 3:20 52:58 17.0 1:17 28:14 9:06 1:43:01
4. 456 CHRIS PAYNE 13:15 2:13 3:24 57:26 15.7 1:29 33:44 10:52 1:49:16
5. 439 JOHN ""BO"" KITTRELL 19:52 3:19 2:57 55:23 16.3 1:16 31:10 10:02 1:50:37
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 451 LORENZO MINNITI 11:54 1:59 2:16 45:17 19.9 1:32 23:27 7:33 1:24:24
2. 478 PEEWEE BRAMBLETT 13:12 2:12 2:28 45:24 19.8 1:19 27:09 8:45 2:00 1:31:31
3. 430 JIM HEITZER 15:56 2:40 3:22 54:22 16.6 1:51 33:17 10:43 1:48:46
4. 482 KENNY WILSON 21:47 3:38 4:14 1:02:33 14.4 2:36 36:39 11:48 2:07:47
458 KARL PLEASANT 2:00 DNF
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 485 MIKE ZOELLNER 10:03 1:41 1:42 43:26 20.7 0:55 26:01 8:23 1:22:05
2. 429 TOM HARGROVE 14:01 2:21 1:40 50:36 17.8 1:06 28:59 9:20 1:36:20
3. 417 JAMES DOWNS 14:51 2:29 3:44 53:25 16.8 3:32 32:23 10:26 1:47:54
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 449 LARRY MAYSE 12:24 2:04 1:19 46:08 19.5 1:49 25:03 8:04 1:26:41
2. 424 EDWARD FULLER 13:59 2:20 2:18 47:51 18.8 0:49 30:24 9:47 1:35:19
3. 459 BRUCE POLON 15:43 2:38 4:20 55:50 16.1 3:29 27:15 8:46 1:46:34
4. 447 MIKE MASON 17:21 2:54 2:50 59:30 15.1 1:17 31:14 10:04 1:52:10
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over

Place No. FIRST LAST SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 405 JON ADAMSON 13:32 2:16 3:10 47:38 18.9 1:42 27:38 8:54 1:33:38
2. 422 FOX FERREL 15:47 2:38 1:46 51:46 17.4 1:19 32:09 10:21 1:42:44
3. 419 JAMES DUGUAY 19:09 3:12 3:59 55:14 16.3 2:04 29:47 9:36 2:00 1:52:11