OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 160 DEGON MEGHAN 5:43 1:26 0:23 45:00 20.0 0:24 19:52 6:24 1:11:22
2. 143 POWELL BRITTANY 7:20 1:50 0:33 50:16 17.9 0:31 23:03 7:26 1:21:41
3. 83 KING MICHELLE 8:37 2:10 0:57 49:21 18.2 0:42 23:38 7:37 1:23:14
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 122 GRIFFITH AMY 7:57 2:00 0:58 50:00 18.0 0:50 27:35 8:53 1:27:17
2. 94 KADETZ LEAH 7:59 2:00 1:07 48:25 18.6 1:05 26:52 8:39 2:00 1:27:26
3. 146 LOVELACE KRISTI 8:45 2:12 0:40 47:16 19.0 0:41 30:11 9:43 1:27:31
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2014 Crow's Lake Triathlon 400yd Swim 15 Mile Bike 5K Run
Jefferson GA 06/22/2014 7:30 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Un

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 137 SHERMAN ELLY 5:59 1:30 0:24 51:28 17.5 0:30 26:04 8:24 1:24:23
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 81 SWENTON SYDNEY 6:29 1:38 0:59 1:03:57 14.1 0:59 31:13 10:03 1:43:35
2. 151 WASHBURN ALEXANDRA 7:21 1:51 1:04 1:06:28 13.5 0:33 31:41 10:12 1:47:05
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 82 FAUSTE LESLIE 11:49 2:58 1:31 1:16:08 11.8 0:46 32:47 10:33 2:02:59
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 84 MODROW ALEX 10:39 2:40 2:11 1:00:10 15.0 1:44 33:43 10:52 1:48:25
90 SMITH WHITNEY 13:22 3:21 4:45
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 85 MILLER STEPHANIE 8:38 2:10 0:56 54:42 16.5 1:04 32:36 10:30 1:37:55
2. 86 WEAVER TANYA 13:05 3:17 2:34 1:22:51 10.9 0:38 40:17 12:58 2:19:23
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 88 BERNT AMANDA 9:16 2:19 1:18 52:55 17.0 1:12 26:10 8:26 1:30:48
2. 89 PITTS SHAWNA 8:19 2:05 0:52 53:12 16.9 0:54 33:03 10:39 1:36:18
3. 92 MARTIN AMY 10:24 2:36 2:42 54:47 16.4 1:28 27:11 8:45 1:36:30
4. 87 TIDWELL MARIAH 10:27 2:37 1:11 53:11 16.9 0:43 35:03 11:17 1:40:33
5. 91 GALLOIS AMY 9:08 2:17 2:19 1:01:58 14.5 1:46 33:26 10:46 1:48:34
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 153 HARRISON LORI 7:54 1:59 0:49 49:01 18.4 0:43 29:32 9:31 1:27:56
2. 102 SWENTON STACY 8:46 2:12 1:01 50:53 17.7 1:06 26:59 8:41 1:28:44
3. 133 PAGANO DIANE 11:07 2:47 2:01 1:00:58 14.8 0:58 29:17 9:26 1:44:18
4. 93 MCDONALD BRANDE 11:29 2:53 1:51 52:58 17.0 1:04 37:41 12:08 1:45:01
5. 95 BATTLE PATRICIA 10:22 2:36 1:29 58:43 15.3 1:14 44:14 14:15 1:55:59
6. 98 UNGER ELISA 10:32 2:38 1:42 58:34 15.4 1:46 43:37 14:03 1:56:09
7. 100 PITTS JULIE 11:15 2:49 1:22 1:02:03 14.5 1:00 47:20 15:15 2:02:58
8. 97 WALOCK DEB 10:03 2:31 2:07 1:07:48 13.3 1:33 47:51 15:24 2:09:20
9. 96 DICKSON LAURA 12:48 3:12 2:47 1:09:12 13.0 0:51 46:15 14:54 2:11:50
10. 99 WARE NANCY 23:23 5:51 4:43 1:23:11 10.8 1:30 43:34 14:02 2:36:20
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 142 THOMPSON BECKY 8:31 2:08 0:58 53:52 16.7 0:38 25:44 8:17 1:29:41
2. 112 THIGPEN JOANNE 6:50 1:43 0:54 53:12 16.9 0:46 29:33 9:31 1:31:13
3. 107 WILEY KIMBERLY 7:52 1:58 0:56 51:50 17.4 0:54 31:13 10:03 1:32:42
4. 110 GUILBEAU DEBBIE 11:04 2:46 1:18 56:02 16.1 1:25 27:56 9:00 1:37:42
5. 111 GRIMES TRACI 8:01 2:01 1:07 57:27 15.7 1:02 31:06 10:01 1:38:42
6. 104 BELLER MOLLY 10:04 2:31 1:29 56:55 15.8 0:20 32:02 10:19 1:40:49
7. 103 CABRERA ROSA MARIA 10:17 2:35 0:31 54:27 16.5 0:53 39:04 12:35 1:45:10
8. 109 SHEPPARD JO ANN 9:27 2:22 1:10 57:19 15.7 1:09 36:19 11:42 1:45:21
9. 108 ITTNER CINDY 10:51 2:43 2:24 1:00:01 15.0 1:42 37:36 12:07 1:52:32
10. 105 GOSSETT LYNN 10:54 2:44 1:35 1:00:32 14.9 1:09 41:45 13:27 1:55:53
11. 106 LISTER JACQUELINE 15:38 3:55 2:26 1:13:12 12.3 2:29 57:54 18:38 2:31:37
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 116 STANTON JANN 8:14 2:04 0:57 51:19 17.5 0:54 28:23 9:08 2:00 1:31:45
2. 121 JUNEAU NANCY 7:19 1:50 0:45 53:52 16.7 0:43 29:24 9:28 1:32:01
3. 115 MITCHELL BARBARA 8:29 2:08 2:09 56:13 16.0 2:12 29:10 9:24 1:38:11
4. 119 MITCHELL CINDY 8:00 2:00 2:33 56:18 16.0 2:11 29:10 9:23 2:00 1:40:10
5. 114 HOLLAHAN BETH 9:28 2:22 2:04 57:21 15.7 0:29 31:20 10:05 1:40:40
6. 117 HOLBROOK SALLY 8:12 2:03 1:06 57:17 15.7 1:12 33:54 10:55 1:41:38
7. 118 SAUER JULIE 10:34 2:39 1:18 58:59 15.3 2:35 33:36 10:49 1:46:59
8. 158 BURT MARY 11:11 2:48 2:56 1:09:29 13.0 1:35 40:39 13:05 2:00 2:07:48
9. 120 HALL ANNE 14:04 3:31 2:25 1:18:06 11.5 1:47 55:18 17:48 2:31:38
113 KESTER KRISTINE 6:05 1:32 0:27
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 123 PERKINS TARYN 8:45 2:12 1:32 1:00:50 14.8 0:44 32:33 10:29 1:44:22
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 125 MALINA CAMILLE 9:13 2:19 1:19 1:00:22 14.9 1:15 27:23 8:49 1:39:30
2. 124 EVANS RHONDA 9:01 2:16 1:26 1:00:10 15.0 1:29 40:40 13:06 1:52:44
3. 126 GREGG JANE 11:39 2:55 2:40 1:04:47 13.9 1:46 34:20 11:03 1:55:10
4. 128 GRAY SALLY 11:00 2:45 1:24 1:04:05 14.0 1:46 41:02 13:13 1:59:15
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 37 MACLACHLAN MARK 6:26 1:37 0:44 37:26 24.0 0:35 22:02 7:06 1:07:11
2. 43 JORDAN CHRIS 6:06 1:32 0:44 41:53 21.5 0:26 20:29 6:36 1:09:36
3. 19 DUCHON MICHAL 6:36 1:39 0:23 41:34 21.7 0:31 21:37 6:58 1:10:38
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 32 MASTROGIOVANNI ANDREI 5:53 1:29 0:43 43:53 20.5 0:32 23:10 7:28 1:14:09
2. 148 PERDUE DUSTIN 9:24 2:21 0:49 44:45 20.1 0:42 21:40 6:59 1:17:18
3. 69 BERRYHILL KEITH 5:47 1:27 0:47 45:07 19.9 0:36 26:17 8:28 1:18:33
MALE AGE GROUP RESULTS
2014 Crow's Lake Triathlon 400yd Swim 15 Mile Bike 5K Run
Jefferson GA 06/22/2014 7:30 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Un

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 127 KOK MATTHEW 8:08 2:02 0:29 24:52 8:01 1:22:48
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 2 COX HAYDEN 6:38 1:40 0:30 48:26 18.6 0:27 20:00 6:27 1:15:59
2. 1 WHALLEY JOE 5:48 1:27 0:22 48:03 18.7 0:23 21:58 7:05 1:16:32
3. 134 HIGGINS MAX 6:56 1:44 1:41 52:08 17.3 0:26 24:11 7:47 1:25:20
4. 3 MCNAUGHTON MATTHEW 8:59 2:15 0:49 55:26 16.2 0:46 28:24 9:09 1:34:22
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 4 ENRIQUE TOMAS 6:33 1:39 0:28 48:03 18.7 0:26 21:40 6:59 1:17:07
2. 5 BARTO BRAD 12:35 3:09 3:08 1:17:50 11.6 1:58 46:40 15:02 2:22:11
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 6 MORENO BRANDON 7:57 2:00 0:33 45:30 19.8 0:30 23:12 7:28 1:17:40
2. 7 KENDALL GRANT 8:08 2:02 2:18 53:45 16.7 1:02 25:43 8:17 1:30:55
3. 9 GORZELNIK ANTHONY 10:34 2:39 1:08 55:07 16.3 0:58 27:19 8:48 1:35:03
4. 10 STOVALL PETER 8:03 2:01 1:45 53:42 16.8 1:08 33:33 10:48 1:38:08
5. 156 MALONE ZACH 10:48 2:42 1:36 59:58 15.0 1:51 32:59 10:37 2:00 1:49:09
6. 8 CULLUM BRANDON 7:46 1:57 4:33 59:50 15.0 2:04 32:59 10:37 2:00 1:49:09
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 13 WOOD JUSTIN 7:05 1:47 2:16 50:50 17.7 1:37 20:14 6:31 1:22:01
2. 17 DRANOVE MATT 7:27 1:52 1:50 52:34 17.1 0:57 26:37 8:34 1:29:24
3. 15 MILLER JOSH 8:13 2:04 1:15 54:47 16.4 0:54 30:07 9:42 1:35:14
4. 16 REED RICH 10:20 2:35 0:32 58:50 15.3 0:29 26:10 8:26 1:36:19
5. 11 WIGLEY JOSH 8:46 2:12 0:44 51:18 17.5 0:47 35:09 11:19 1:36:41
6. 14 MODROW STOSH 11:51 2:58 1:49 59:26 15.1 0:51 30:47 9:55 1:44:42
7. 12 LAMB MARK 9:51 2:28 2:26 1:00:03 15.0 1:53 32:58 10:37 1:47:09
18 GREENBERG ADAM 10:58 2:45 2:03 44:51 20.1 1:59
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 130 DELACRUZ EDDIE 7:21 1:51 0:57 44:02 20.4 0:33 21:33 6:57 1:14:24
2. 24 BOLEWARE JASON 7:48 1:57 1:13 45:02 20.0 0:53 25:03 8:04 1:19:58
3. 28 WIEDOWER MARCUS 8:30 2:08 0:46 47:26 19.0 0:45 25:11 8:07 1:22:36
4. 159 MCLEAN STUART 7:42 1:56 0:41 49:10 18.3 0:35 25:42 8:17 1:23:49
5. 30 CLONTS ANDY 7:34 1:54 1:10 48:56 18.4 1:02 25:58 8:22 1:24:39
6. 31 DUNCAN DAVID 12:19 3:05 1:06 50:07 18.0 1:00 23:14 7:29 1:27:44
7. 21 HARO ALONSO 8:58 2:15 0:45 50:21 17.9 0:27 30:03 9:41 1:30:33
8. 29 FONDU WARREN 11:00 2:45 1:30 52:25 17.2 0:31 29:20 9:27 1:34:43
9. 23 BLANKENSHIP TIMOTHY 8:17 2:05 0:53 54:48 16.4 1:20 29:30 9:30 1:34:47
10. 27 COX KURTIS 9:15 2:19 1:14 57:00 15.8 0:41 30:46 9:55 1:38:54
11. 25 BRELAND TODD 7:32 1:53 1:32 57:15 15.7 1:51 32:37 10:30 1:40:44
12. 22 GOMEZ JIMMY 15:01 3:46 1:27 54:26 16.5 1:18 29:44 9:35 1:41:55
13. 26 SNOWDEN JEFF 9:17 2:20 2:25 57:56 15.5 2:20 35:16 11:21 1:47:13
14. 20 FRIEDELL PETER 8:42 2:11 2:33 56:29 15.9 1:21 39:38 12:46 1:48:41
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 38 GILLAM STEVE 7:36 1:54 0:28 48:44 18.5 0:33 23:08 7:27 1:20:26
2. 44 HARRIS RON 6:53 1:44 0:55 44:57 20.0 0:33 27:40 8:55 1:20:55
3. 139 ERIBAC OGUZ 7:10 1:48 0:36 45:25 19.8 0:28 27:53 8:59 1:21:31
4. 35 PARISH BRIAN 8:07 2:02 1:25 46:26 19.4 0:39 24:56 8:02 1:21:31
5. 155 KEARNEY BRIAN 7:23 1:51 0:34 47:27 19.0 0:33 26:16 8:28 1:22:12
6. 154 HARRISON RANDOLF 8:27 2:07 0:49 48:50 18.4 0:37 24:16 7:49 1:22:58
7. 135 KOCHENDERFER CHAD 8:41 2:11 1:18 51:14 17.6 1:05 25:43 8:17 1:28:00
8. 36 TOWNE CHRIS 7:45 1:57 2:00 49:08 18.3 1:40 28:22 9:08 1:28:52
9. 46 BERNT DUANE 11:48 2:57 1:47 49:34 18.2 1:02 26:32 8:33 1:30:42
10. 157 ROSSELI CHRIS 9:12 2:18 2:03 51:04 17.6 1:15 25:57 8:22 2:00 1:31:30
11. 40 WAYMACK MATT 10:55 2:44 0:58 50:59 17.7 0:50 27:58 9:00 1:31:38
12. 34 WILLIAMS ANTHONY 6:28 1:37 1:33 55:15 16.3 0:27 29:43 9:34 1:33:24
13. 47 CHAMBERS TYLER 8:37 2:10 2:14 52:54 17.0 0:50 30:02 9:40 1:34:36
14. 42 CONNAUGHTON GEORGE 7:37 1:55 2:01 55:54 16.1 1:52 -Time 1:36:40
15. 41 RYAN DAVID 9:33 2:24 1:40 58:59 15.3 0:57 29:45 9:35 1:40:52
16. 39 KELLY CREIGHTON 10:53 2:44 1:19 54:58 16.4 0:47 33:38 10:50 1:41:33
17. 33 MCINTOSH CHRIS 9:41 2:26 1:17 58:29 15.4 0:52 35:04 11:18 1:45:20
18. 49 SCHULZE ERIC 9:01 2:16 1:53 57:10 15.7 2:21 35:23 11:24 1:45:46
19. 45 COTTON PATRICK 12:28 3:07 24:37 1:23:11 10.8 1:32 43:34 14:02 2:45:20
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 54 SHARPE KEENAN 7:16 1:49 0:32 45:32 19.8 0:42 25:42 8:17 1:19:42
2. 50 ONEAL MARK 8:42 2:11 1:21 45:56 19.6 1:01 23:54 7:42 1:20:52
3. 152 ROGAN BOB 6:59 1:45 1:10 42:16 21.3 0:42 32:10 10:22 1:23:17
4. 147 NICKERSON CHARLES 7:26 1:52 1:04 52:16 17.2 0:50 26:16 8:28 1:27:51
5. 52 SHEPPARD GLENN 7:44 1:56 1:16 49:49 18.1 0:53 31:53 10:16 1:31:33
6. 51 WILLIE GARY 9:59 2:30 1:32 54:28 16.5 1:11 26:49 8:38 1:33:58
7. 53 WALLACE STEVE 8:21 2:06 0:52 50:45 17.7 1:30 32:48 10:34 1:34:14
8. 55 FABER STEVE 9:59 2:30 1:17 51:37 17.4 1:41 30:59 9:59 1:35:32
9. 58 JORDAN TOMMY 11:17 2:50 59:11 30:33 9:50 1:41:35
10. 132 PAGANO MICHAEL 14:38 3:40 2:52 58:56 15.3 2:44 32:49 10:34 1:51:57
11. 56 KAHREN MIKE 13:51 3:28 2:17 1:07:08 13.4 1:01 37:32 12:05 2:01:46
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 136 FITSIMMONS DAN 8:04 2:01 1:10 44:32 20.2 1:01 23:51 7:41 1:18:36
2. 59 COURTNEY BRIAN 7:07 1:47 0:53 45:24 19.8 0:48 24:38 7:56 1:18:47
3. 67 SEALEY THOMAS 6:16 1:34 1:00 47:28 19.0 0:59 25:35 8:14 1:21:15
4. 62 MILLER FRANK 6:36 1:39 1:04 50:34 17.8 0:54 27:52 8:59 1:26:59
5. 63 MCNAUGHTON HOWARD 7:32 1:53 1:34 47:02 19.1 1:14 30:01 9:40 1:27:21
6. 145 KINNUNEN VIC 8:16 2:04 1:20 49:12 18.3 1:38 28:37 9:13 1:29:00
7. 138 JOHN MISIURA 10:00 2:30 1:20 48:52 18.4 1:22 28:06 9:03 1:29:39
8. 60 RANKIN GEORGE 9:27 2:22 1:17 53:36 16.8 0:38 30:47 9:55 1:35:43
9. 66 SOLOMON ERIC 10:12 2:33 2:38 53:44 16.8 1:27 29:13 9:24 1:37:11
10. 61 SHAY GARY 9:18 2:20 1:54 57:37 15.6 1:19 30:57 9:58 1:41:02
11. 68 NISH ANDY 8:50 2:13 1:51 1:00:26 14.9 1:44 41:35 13:24 1:54:25
12. 141 LITTLE RALPH 11:30 2:53 2:39 1:07:53 13.3 1:47 49:02 15:47 2:00 2:14:50
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 72 BUDSBERG STEVEN 11:05 2:47 0:56 45:04 20.0 1:00 25:18 8:09 1:23:21
2. 150 BOWERS GREG 8:15 2:04 1:05 46:47 19.2 0:48 34:48 11:12 1:31:41
3. 149 MANDULA JACK 11:32 2:53 1:14 51:17 17.6 1:09 28:40 9:14 1:33:50
4. 71 PHILLIPS RICHARD 9:50 2:28 1:09 51:14 17.6 1:12 31:49 10:15 1:35:12
5. 73 BUCKLEY EDWARD 10:02 2:31 1:55 1:01:43 14.6 1:57 33:02 10:38 1:48:37
6. 70 JOHNSON JAMES 10:39 2:40 2:20 1:05:09 13.8 1:23 31:57 10:17 1:51:26
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 74 FERGUSON KEN 9:38 2:25 0:55 51:04 17.6 1:40 27:43 8:56 1:30:58
2. 75 WOOD KENNETH 10:36 2:39 1:26 53:38 16.8 1:36 29:27 9:29 1:36:41
3. 76 THOMAS BOBBY 9:37 2:25 0:32 54:19 16.6 0:34 33:19 10:44 1:38:19
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code Name SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 77 FULLER EDWARD 10:21 2:36 0:55 47:16 19.0 0:39 31:13 10:03 1:30:22
2. 129 RAINEY JIM 11:27 2:52 0:54 48:06 18.7 1:06 30:26 9:48 1:31:56
3. 78 THOMPSON HENRY 14:24 3:36 1:36 53:41 16.8 1:33 37:39 12:07 1:48:51
4. 79 FRIEDELL EARL 10:11 2:33 2:51 1:05:24 13.8 1:13 31:28 10:08 1:51:05
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **