OVERALL FEMALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 7 DALY JANET 27 F 25:28 1:42 0:52 1:12:40 21.6 0:46 45:35 7:21 2:25:18
2. 21 PERKINS CRYSTAL 28 F 25:27 1:42 1:02 1:16:46 20.4 0:37 46:32 7:30 2:30:22
3. 9 SIPOS ELAINE 39 F 29:16 1:58 0:46 1:10:39 22.2 0:40 49:58 8:03 2:31:17
MASTERS FEMALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 40 BOYLE PAULA 43 F 26:00 1:44 1:05 1:11:58 21.8 1:10 51:24 8:17 2:31:34
2. 10 HART SHERI 41 F 21:31 1:27 1:21 1:23:15 18.8 1:09 48:18 7:47 2:35:32
3. 64 DILLON DENISE 49 F 30:53 2:04 1:02 1:13:51 21.2 0:39 50:02 8:04 2:36:26
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2012 Red Top Mountain Triathlon 1.5K Swim 42K Bike 10K Run
Red Top Mountain, Cartersville GA 08/26/2012 7:30 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: PT Solutions
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 13 - 15 ** NONE **
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 171 BLOM EMILY 17 F 25:28 1:42 1:36 1:31:03 17.2 0:35 58:52 9:29 2:57:33
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 68 HECKEL-JONES CELINE 23 F 27:34 1:51 1:06 1:25:31 18.3 0:47 51:14 8:15 2:46:10
2. 15 WETZEL ALLIE 24 F 28:55 1:56 1:17 1:20:19 19.5 1:10 54:38 8:48 2:46:17
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 168 AVERELL KRISTY 27 F 27:10 1:49 1:47 1:27:44 17.9 0:45 56:13 9:03 2:53:36
2. 173 CARMICHAEL LINDSAY 28 F 36:49 2:28 0:59 1:25:18 18.4 0:40 56:22 9:05 3:00:06
3. 4 DIMONDA NICOLE 27 F 39:42 2:39 1:41 1:38:18 15.9 1:26 59:22 9:34 3:20:27
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 86 GILL HEATHER 34 F 29:39 1:59 1:17 1:18:47 19.9 1:02 54:27 8:46 2:45:09
2. 53 DAWS LAURA BETH 31 F 32:22 2:10 2:09 1:32:49 16.9 1:53 47:41 7:41 2:56:52
3. 148 VILINES ERIN 32 F 37:30 2:30 2:01 1:33:16 16.8 0:57 53:41 8:39 3:07:22
4. 185 HAUSER MEGHAN 32 F 31:13 2:05 1:28 1:34:34 16.6 1:45 1:03:38 10:15 3:12:37
5. 191 KNABLIN KIMBERLY 30 F 38:45 2:35 1:04 1:36:29 16.2 0:48 1:07:24 10:51 3:24:28
6. 201 REAGAN CECILIA 32 F 41:08 2:45 1:41 1:40:44 15.5 1:47 1:16:19 12:17 3:41:37
7. 186 HUANG ROSA 30 F 54:43 3:39 2:41 2:02:49 12.7 1:14 1:22:00 13:12 4:23:25
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 71 SCHARF KATIE 37 F 30:07 2:01 1:19 1:23:30 18.8 1:01 1:03:32 10:14 2:59:27
2. 91 JOHNSON CHRISTIE 35 F 34:57 2:20 2:13 1:28:23 17.7 1:04 59:12 9:32 3:05:49
3. 157 SORDELET STEPHANIE 38 F 40:58 2:44 1:58 1:24:44 18.5 1:55 57:21 9:14 3:06:55
4. 81 ALMOND ELIZABETH 39 F 26:41 1:47 2:09 1:39:44 15.7 2:11 1:03:43 10:16 3:14:27
5. 151 CANTANDO MCKENSEY 36 F 47:55 3:12 3:00 1:40:30 15.6 2:06 55:52 9:00 3:29:20
6. 99 PAGILAGAN LESLIE 39 F 31:49 2:08 2:46 1:44:08 15.0 3:09 1:32:15 14:51 3:54:04
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 49 VAN TUYL SONYA 41 F 30:14 2:01 1:24 1:15:40 20.7 0:59 49:07 7:55 2:37:21
2. 32 MOREFIELD KATE 42 F 34:23 2:18 0:53 1:14:30 21.0 0:47 48:36 7:50 2:39:07
3. 3 BOLLWERK CATHERINE 40 F 27:39 1:51 1:25 1:26:13 18.2 0:26 45:48 7:23 2:41:30
4. 208 VELASCO XIMENA 42 F 32:02 2:09 1:13 1:19:39 19.7 0:37 48:54 7:53 2:42:23
5. 169 BACON CLAIRE 40 F 31:21 2:06 0:59 1:18:36 19.9 1:06 51:36 8:19 2:43:36
6. 63 COPE WENDY 44 F 32:56 2:12 1:07 1:19:59 19.6 0:45 56:36 9:07 2:51:21
7. 225 TRAPP KATHARINE 42 F 35:51 2:24 1:19 1:26:15 18.2 1:17 47:47 7:42 2:52:28
8. 227 BUZZELLI TARA 44 F 25:47 1:44 1:33 1:25:23 18.3 0:53 1:01:30 9:54 2:55:04
9. 61 ADAMS NAOKO 43 F 29:23 1:58 1:32 1:26:34 18.1 1:44 56:27 9:06 2:55:39
10. 141 GARDINER WENDY 42 F 36:25 2:26 2:06 1:16:58 20.3 1:12 1:00:11 9:42 2:56:49
11. 180 GALLOWAY RENEE 40 F 38:49 2:36 1:10 1:24:51 18.5 0:58 51:14 8:15 2:57:00
12. 105 WITT NATALIE 42 F 36:42 2:27 2:30 1:25:43 18.3 2:49 54:07 8:43 3:01:49
13. 103 WHITE KRISTIN 43 F 30:12 2:01 8:58 1:25:50 18.2 2:45 54:07 8:43 3:01:50
14. 110 MARCUZZI KELLY 41 F 34:23 2:18 1:19 1:30:02 17.4 1:44 55:51 9:00 3:03:17
15. 84 DANIEL DENA 41 F 36:21 2:26 1:30 1:32:53 16.9 1:09 55:30 8:56 3:07:20
16. 187 HYATT DANIELLE 40 F 36:08 2:25 2:48 1:37:58 16.0 1:20 56:34 9:07 3:14:46
17. 126 MARTORANO KATIE 41 F 35:35 2:23 1:07 1:35:10 16.5 0:46 1:09:45 11:14 3:22:22
18. 137 ANDROS VICKIE 41 F 43:34 2:55 1:21 1:30:10 17.4 1:56 1:07:42 10:54 3:24:41
19. 206 UNGER ELISA 41 F 40:39 2:43 1:47 1:32:39 16.9 1:43 1:13:39 11:52 3:30:25
20. 183 GOSSETT LYNN 44 F 39:18 2:38 1:42 1:36:35 16.2 1:24 1:25:44 13:48 3:44:42
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 112 CONTRUCCI ANN 45 F 31:45 2:07 1:26 1:24:53 18.4 0:41 56:21 9:04 2:55:04
2. 204 STALLING TRACY 46 F 36:57 2:28 1:24 1:24:18 18.6 1:16 57:10 9:12 3:01:02
3. 57 HOYER JENNIFER 45 F 27:09 1:49 9:57 1:29:35 17.5 2:11 55:50 9:00 3:04:41
4. 192 LAMAR LAURA 46 F 46:33 3:07 3:15 1:24:56 18.4 1:37 59:08 9:31 3:15:27
5. 165 CHRAPKO TERRY 46 F 41:11 2:45 2:02 1:29:47 17.4 1:29 1:01:16 9:52 3:15:45
6. 200 POPOVIC LISA 46 F 49:43 3:19 1:38 1:25:58 18.2 1:03 57:40 9:17 3:16:01
7. 251 COLEMAN KARIN 49 F 44:01 2:57 3:33 1:35:17 16.4 1:44 1:03:01 10:09 3:27:34
8. 150 WHALLEY ANGELA 48 F 42:55 2:52 2:32 1:37:38 16.0 1:20 1:04:18 10:21 3:28:41
9. 143 KUGLER MONICA 45 F 36:01 2:25 2:32 1:42:00 15.4 1:57 1:14:33 12:00 3:37:02
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 107 YOUNG NANCY 52 F 29:04 1:57 0:49 1:18:25 20.0 0:48 54:32 8:47 2:43:36
2. 195 MCCARTER DIANE 54 F 35:37 2:23 1:30 1:29:10 17.6 1:12 1:09:13 11:09 3:16:40
3. 164 COFFMAN CHRISTINE 53 F 38:32 2:35 1:34 1:33:18 16.8 1:19 1:03:25 10:13 3:18:06
4. 98 MURRAY KATHY 51 F 50:55 3:24 1:26 1:31:56 17.0 1:05 55:44 8:59 3:21:04
5. 139 COBB ALICE 53 F 50:53 3:24 2:16 1:31:36 17.1 2:03 1:03:09 10:10 3:29:55
6. 121 BYRER CINDY 53 F 33:25 2:14 1:40 2:05:31 12.5 1:24 1:39:41 16:03 4:21:40
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 87 GRIFFITH AMY 55 F 30:20 2:02 0:58 1:17:37 20.2 0:46 49:03 7:54 2:38:42
2. 33 PRICE-ALEXANDE DEBORAH 57 F 30:17 2:02 1:21 1:17:04 20.3 0:46 54:18 8:45 2:00 2:45:43
3. 152 GOLTZ DARLENE 57 F 56:58 3:48 2:05 1:32:43 16.9 2:03 1:00:41 9:46 3:34:29
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 159 WILKINS LIZ 64 F 52:22 3:30 1:45 1:46:41 14.7 1:20 1:12:00 11:36 3:54:06
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE OLYMPIC AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 213 JORDAN TYLER 24 M 24:34 1:39 0:32 59:29 26.3 0:32 37:03 5:58 2:02:07
2. 5 KLEPACZ RICHARD 39 M 23:17 1:34 0:42 1:04:38 24.2 0:30 39:56 6:26 2:09:01
3. 6 BRAHIM SAMI 44 M 27:14 1:49 0:55 1:05:16 24.0 0:33 40:36 6:32 2:14:32
MASTERS MALE OLYMPIC RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 8 FRENCH JOHN 49 M 28:33 1:55 1:05 1:07:29 23.2 0:44 40:36 6:32 2:18:24
2. 223 RUDDER MARK 48 M 28:01 1:53 1:00 1:07:49 23.1 0:47 41:45 6:44 2:19:22
3. 17 CZARNECKI JEFF 41 M 25:20 1:42 1:13 1:12:03 21.7 0:44 42:25 6:50 2:21:43
MALE AGE GROUP RESULTS
2012 Red Top Mountain Triathlon 1.5K Swim 42K Bike 10K Run
Red Top Mountain, Cartersville GA 08/26/2012 7:30 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: PT Solutions
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 13 - 15 ** NONE **
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 196 MCNAUGHTON MATTHEW 17 M 40:00 2:40 1:02 1:30:05 17.4 0:53 55:13 8:54 3:07:11
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 228 TYLER ZACH 23 M 31:53 2:08 1:38 1:13:34 21.3 0:49 39:07 6:18 2:26:59
2. 147 SOUTHWORTH STEVEN 22 M 27:56 1:52 1:38 1:20:55 19.4 1:00 41:29 6:41 2:32:55
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 1 HENINGER KURT 27 M 27:14 1:49 2:35 1:12:54 21.5 0:25 44:24 7:09 2:27:30
2. 69 PALMER DANIEL 27 M 29:04 1:57 1:13 1:22:20 19.0 0:41 51:35 8:18 2:44:51
3. 124 KAY BRAD 26 M 32:07 2:09 1:21 1:25:27 18.3 1:15 44:56 7:14 2:45:05
4. 128 PLUMB DANIEL 27 M 35:37 2:23 1:08 1:18:54 19.8 1:08 49:20 7:57 2:46:05
5. 113 KAN MASATO 27 M 33:52 2:16 1:21 1:16:26 20.5 1:07 58:02 9:21 2:50:46
6. 96 MELTON KEVIN 29 M 33:49 2:16 1:26 1:22:26 19.0 1:54 53:55 8:41 2:53:27
7. 60 SCRUDATO MATT 26 M 32:44 2:11 1:32 1:19:04 19.8 1:16 59:25 9:34 2:53:59
8. 30 KNOWLES MATTHEW 27 M 32:30 2:10 0:52 1:23:30 18.8 1:07 56:19 9:04 2:54:16
9. 211 WELCH EDWARD 29 M 37:15 2:29 2:55 1:42:41 15.3 2:01 59:00 9:30 3:23:49
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 226 WALLACE EDWARD 34 M 28:29 1:54 1:01 1:06:28 23.6 0:58 41:53 6:45 2:18:47
2. 19 GILL DAVID 31 M 27:09 1:49 0:47 1:08:15 22.9 0:45 42:15 6:48 2:00 2:21:09
3. 16 CLARK KEENAN 34 M 28:50 1:56 0:52 1:05:06 24.1 0:32 46:10 7:26 2:21:29
4. 11 TUCKER PATRICK 30 M 25:58 1:44 0:43 1:13:02 21.4 0:50 43:59 7:05 2:24:30
5. 58 LYONS FARRIS 34 M 27:54 1:52 1:05 1:13:10 21.4 0:48 48:10 7:46 2:31:06
6. 20 JENKINS TIM 32 M 26:27 1:46 0:57 1:14:56 20.9 1:16 48:12 7:46 2:31:45
7. 111 ALPEN JASON 34 M 26:52 1:48 1:03 1:14:24 21.1 0:56 51:18 8:16 2:34:30
8. 109 ZUNDEL JEFF 31 M 26:18 1:46 0:48 1:17:45 20.1 0:43 51:40 8:19 2:37:13
9. 66 DUGAN JUSTIN 31 M 30:32 2:03 0:55 1:11:53 21.8 0:57 53:08 8:33 2:37:23
10. 167 ATANASSOV ORLIN 33 M 32:08 2:09 1:54 1:15:35 20.7 1:17 47:58 7:44 2:38:51
11. 62 BENGOCHEA MATT 32 M 29:59 2:00 1:15 1:15:11 20.8 1:40 51:21 8:16 2:39:23
12. 212 VASTOLA JEREMEY 32 M 31:33 2:07 1:28 1:15:21 20.8 0:52 50:39 8:10 2:39:52
13. 89 HIMSTEDT JASON 33 M 33:11 2:13 0:54 1:24:41 18.5 0:49 56:23 9:05 2:55:55
14. 154 LOZOVIK ANDREI 33 M 34:17 2:18 2:33 1:22:35 19.0 3:04 56:37 9:07 2:59:04
15. 34 RODRIGUEZ RICARDO 33 M 34:22 2:18 2:00 1:26:47 18.0 2:08 59:49 9:38 3:05:04
16. 140 ECKLES BENJAMIN 31 M 38:52 2:36 3:37 1:29:37 17.5 1:47 51:30 8:18 3:05:20
17. 13 COSTLOW STEPHEN 30 M 25:25 1:42 3:43 1:29:18 17.5 2:19 1:11:38 11:32 3:12:21
18. 153 GORSKI JOSEPH 34 M 42:33 2:51 2:21 1:26:49 18.0 1:54 1:01:31 9:54 3:15:08
19. 146 ROBY CALEB 31 M 34:14 2:17 2:07 1:33:06 16.8 2:20 1:09:54 11:15 3:21:38
20. 12 WAITS BRIAN 33 M 27:55 1:52 4:23 1:55:53 13.5 3:27 1:09:41 11:13 3:41:17
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 47 SMITH RUSSELL 38 M 25:08 1:41 0:42 1:04:34 24.3 0:38 43:47 7:03 2:14:46
2. 75 WILEMAN BILL 37 M 28:26 1:54 0:58 1:13:59 21.2 0:38 40:10 6:28 2:24:08
3. 59 MOSS CHRIS 38 M 27:14 1:49 1:06 1:11:21 21.9 0:39 48:40 7:50 2:28:57
4. 14 MCGINNISS MICHAEL 35 M 31:01 2:05 1:21 1:07:39 23.1 0:33 48:44 7:51 2:29:16
5. 179 EVERETT STUART 36 M 29:54 2:00 0:53 1:11:07 22.0 0:36 46:43 7:31 2:00 2:31:11
6. 22 SANDERS BRUCE 38 M 29:56 2:00 1:06 1:13:50 21.2 1:02 46:52 7:33 2:32:44
7. 37 WEEKS JOSHUA 38 M 27:51 1:52 2:06 1:14:42 21.0 1:55 48:04 7:45 2:34:35
8. 70 POWELL JIM 39 M 29:34 1:59 1:47 1:17:11 20.3 1:03 47:45 7:41 2:37:18
9. 207 VANWINKLE JONATHAN 35 M 37:36 2:31 1:42 1:10:58 22.1 1:32 45:45 7:22 2:37:32
10. 78 LECK BRANDON 38 M 28:11 1:53 1:09 1:13:50 21.2 0:54 53:38 8:38 2:37:39
11. 221 WEBER RYAN 35 M 30:40 2:03 1:48 1:12:47 21.5 1:16 52:41 8:29 2:39:10
12. 2 CHANG SHAUN 36 M 21:38 1:27 1:22 1:21:44 19.2 1:10 55:31 8:57 2:41:23
13. 39 WING JEREMY 38 M 30:19 2:02 1:48 1:19:48 19.6 1:10 48:26 7:48 2:41:28
14. 46 PORTER ERNIE 37 M 31:44 2:07 1:17 1:18:38 19.9 0:50 52:42 8:29 2:45:08
15. 123 HAMBRICK BRANDT 36 M 35:18 2:22 1:40 1:17:53 20.1 0:56 50:11 8:05 2:45:56
16. 117 MCNALLY CONOR 37 M 34:14 2:17 3:12 1:13:35 21.3 1:19 55:01 8:52 2:00 2:49:19
17. 172 BUSHNELL BRAD 35 M 34:31 2:19 1:19 1:16:21 20.5 0:58 58:13 9:23 2:51:20
18. 72 SMITH MARK 35 M 31:06 2:05 2:08 1:25:29 18.3 1:40 52:01 8:23 2:52:22
19. 125 LOK TODD 37 M 35:34 2:23 2:59 1:23:48 18.7 1:50 49:46 8:01 2:53:54
20. 25 BENITEZ ALVARO 35 M 32:15 2:09 1:59 1:25:07 18.4 1:38 53:32 8:37 2:54:29
21. 43 DAVIDSON ALEC 39 M 30:25 2:02 1:12 1:19:26 19.7 1:21 1:02:17 10:02 2:54:40
22. 95 MCDONALD CHAD 37 M 32:58 2:12 1:58 1:23:10 18.8 1:12 55:24 8:55 2:54:41
23. 76 ATKINSON THOMAS 38 M 30:10 2:01 3:24 1:23:56 18.7 2:08 57:56 9:20 2:57:32
24. 178 CURTIN JAY 39 M 34:09 2:17 4:31 1:17:11 20.3 2:24 1:00:37 9:46 2:58:50
25. 94 LONG BRIAN 36 M 34:17 2:18 2:19 1:28:19 17.7 2:03 56:54 9:10 3:03:49
26. 182 GOCHEE COREY 36 M 36:06 2:25 2:43 1:30:31 17.3 1:18 51:23 8:17 2:00 3:03:58
27. 217 CLARK CHARLES 36 M 34:54 2:20 1:53 1:25:02 18.4 1:10 1:02:10 10:01 3:05:07
28. 134 HARRIS THOMAS 39 M 38:25 2:34 2:49 1:33:01 16.8 2:37 53:02 8:33 3:09:53
29. 114 PATES JOEL 39 M 33:41 2:15 2:17 1:25:20 18.4 2:04 1:08:15 10:59 3:11:35
30. 106 WRIGHT SHAWN 37 M 30:01 2:01 1:48 1:40:50 15.5 0:38 58:55 9:29 3:12:10
31. 129 ROBERTS JARROD 37 M 34:38 2:19 1:22 1:31:42 17.1 1:33 1:03:54 10:17 3:13:07
32. 118 CLARK EMORY 38 M 35:59 2:24 2:27 1:23:19 18.8 2:14 1:11:07 11:27 3:15:04
33. 97 MILES WILLIAM 36 M 42:07 2:49 2:55 1:27:32 17.9 1:36 1:03:43 10:16 3:17:51
34. 36 SWENK JASON 35 M 37:37 2:31 1:27 1:38:31 15.9 1:33 1:02:09 10:01 3:21:16
35. 138 BEHRENWALDT TOBIAS 37 M 36:25 2:26 2:01 1:34:25 16.6 0:56 1:09:24 11:11 3:23:11
36. 156 SHOEMAKER KEITH 36 M 38:47 2:36 1:14 1:31:22 17.1 1:44 1:17:23 12:28 3:30:28
37. 161 KUGLER JOSEPH 39 M 50:49 3:24 2:46 1:37:34 16.0 1:51 1:14:07 11:56 3:47:05
38. 120 ALONSO JOSEPH 36 M 38:25 2:34 2:08 1:59:05 13.1 1:10 1:25:21 13:44 4:06:07
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 101 REILLY BRENDAN 43 M 30:54 2:04 0:54 1:09:36 22.5 0:55 43:20 6:59 2:25:37
2. 38 WHITEN ANDY 41 M 31:39 2:07 0:45 1:11:44 21.8 0:52 41:25 6:40 2:26:24
3. 29 KING JT 41 M 28:42 1:55 1:02 1:10:23 22.2 0:43 45:40 7:21 2:26:28
4. 28 DEKOCK CHRISTOPHER 41 M 25:13 1:41 0:54 1:12:21 21.6 0:50 48:49 7:52 2:28:05
5. 184 HAMILTON JEFFREY 42 M 28:21 1:54 1:38 1:13:31 21.3 0:59 44:47 7:13 2:29:14
6. 44 JORDAN HARTMUT 40 M 29:54 2:00 1:24 1:15:03 20.9 1:02 44:29 7:10 2:31:49
7. 132 WINCH JOHN 43 M 31:26 2:06 1:57 1:11:39 21.9 1:14 52:21 8:26 2:38:34
8. 54 GOFFI MARK 43 M 27:46 1:52 1:49 1:13:05 21.4 1:32 54:39 8:48 2:38:49
9. 108 ZACKS LESLIE 44 M 29:46 2:00 2:28 1:17:27 20.2 1:20 49:07 7:55 2:40:07
10. 131 STANTON JOHN 41 M 31:00 2:04 1:02 1:13:13 21.4 0:39 54:26 8:46 2:40:18
11. 222 BLACKMON NICK 43 M 38:11 2:33 1:10 1:14:27 21.0 0:56 48:12 7:46 2:42:54
12. 127 NEAL DAVID 40 M 39:16 2:38 1:10 1:18:04 20.1 0:53 47:03 7:35 2:46:24
13. 55 GRIFFIN GREGORY 44 M 32:59 2:12 1:36 1:16:56 20.4 1:19 57:18 9:14 2:50:06
14. 23 SORGE DONALD 43 M 23:40 1:35 2:07 1:24:00 18.6 1:24 1:01:38 9:56 2:52:48
15. 93 LINDSAY JONATHAN 40 M 32:07 2:09 2:25 1:27:51 17.8 1:58 51:35 8:19 2:55:55
16. 102 REMALEY JASON 42 M 33:44 2:15 2:06 1:25:49 18.2 2:05 52:46 8:30 2:56:28
17. 90 JANSONS MARTINS 42 M 34:13 2:17 1:50 1:22:47 18.9 1:15 56:42 9:08 2:56:46
18. 115 GOODWIN JEREMIAH 40 M 28:13 1:53 1:34 1:28:45 17.6 0:49 58:07 9:22 2:57:26
19. 41 CALBERT STEVE 42 M 35:10 2:21 2:24 1:19:02 19.8 1:45 1:00:11 9:42 2:58:30
20. 85 GILBERT MICHAEL 42 M 35:36 2:23 2:35 1:25:20 18.4 1:45 51:27 8:17 2:00 2:58:41
21. 83 CORNWELL KEVIN 43 M 31:24 2:06 1:31 1:19:33 19.7 2:19 1:05:14 10:30 2:59:59
22. 88 HASLING GLEN 43 M 31:11 2:05 1:39 1:36:12 16.3 0:57 52:10 8:24 3:02:07
23. 122 CANTANDO THOMAS 43 M 42:48 2:52 3:49 1:29:23 17.5 1:09 52:39 8:29 3:09:47
24. 149 DUNN SCOTT 40 M 31:23 2:06 2:53 1:26:49 18.0 3:35 1:05:12 10:30 3:09:50
25. 142 KENDALL JONATHAN 43 M 37:12 2:29 2:15 1:33:21 16.8 2:09 59:30 9:35 3:14:26
26. 158 SUBASAVAGE BRIAN 44 M 39:32 2:39 2:03 1:28:36 17.7 1:28 1:04:33 10:24 3:16:10
27. 163 SONG JIM 42 M 37:35 2:31 5:25 1:32:38 16.9 4:41 1:00:01 9:40 3:20:18
28. 162 SCHWAKE THOMAS 41 M 47:10 3:09 4:36 1:35:57 16.3 1:55 57:20 9:14 3:26:56
29. 205 STILLS ROBERT 40 M 33:40 2:15 4:32 1:35:31 16.4 3:30 1:09:46 11:14 3:26:57
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 216 TEEPLES STEPHEN 45 M 27:44 1:51 1:02 1:06:37 23.5 0:58 46:03 7:25 2:22:22
2. 218 MATHERNE DAVID 48 M 28:08 1:53 1:33 1:15:21 20.8 0:48 39:57 6:26 2:25:45
3. 48 TILMAN DEAN 47 M 29:42 1:59 0:35 1:11:42 21.8 0:39 44:35 7:11 2:27:11
4. 56 HENDRIXSON MIKE 49 M 30:28 2:02 1:23 1:14:09 21.1 1:08 45:39 7:21 2:32:46
5. 27 COOK DAVID 46 M 30:03 2:01 1:16 1:13:27 21.3 1:19 51:15 8:15 2:37:18
6. 65 DOLAN MIKE 47 M 29:34 1:59 0:58 1:13:50 21.2 0:42 52:40 8:29 2:37:42
7. 92 KREY FOLKERT 46 M 32:06 2:09 1:46 1:17:23 20.2 0:54 48:23 7:48 2:40:30
8. 119 ESTES BRYAN 46 M 27:56 1:52 1:33 1:19:57 19.6 1:06 53:23 8:36 2:43:53
9. 79 SCHMITZ MICHAEL 49 M 28:05 1:53 2:40 1:19:46 19.6 1:13 56:08 9:02 2:47:50
10. 176 CREMERS JOHN 45 M 33:55 2:16 0:37 1:21:56 19.1 0:42 53:56 8:41 2:51:04
11. 130 SNYDER DANIEL 47 M 34:37 2:19 2:13 1:19:33 19.7 0:41 57:34 9:16 2:54:36
12. 100 PAPENHAGEN BRETT 45 M 30:36 2:03 3:07 1:28:05 17.8 1:18 54:45 8:49 2:57:50
13. 80 STRATMAN JOE 45 M 31:35 2:07 2:25 1:26:41 18.1 1:39 59:30 9:35 3:01:48
14. 145 NICHOLS STEVE 46 M 37:14 2:29 2:28 1:25:09 18.4 1:31 1:02:04 10:00 3:08:24
15. 77 HASLACH THOMAS 49 M 32:16 2:10 2:12 1:31:02 17.2 2:35 1:02:53 10:08 3:10:57
16. 35 SELAK STEPHEN 49 M 37:18 2:30 2:51 1:35:46 16.4 2:19 59:55 9:39 3:18:08
17. 160 EGAN CHRISTOPHER 47 M 41:40 2:47 1:34 1:30:15 17.4 1:57 1:17:03 12:24 3:32:26
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 42 CROWLEY BRUCE 52 M 25:45 1:43 0:57 1:11:32 21.9 0:55 45:01 7:15 2:24:08
2. 26 BERLIN GEOFF 50 M 29:48 2:00 1:27 1:16:57 20.4 1:36 43:49 7:04 2:33:35
3. 136 ELLIOT DOUG 51 M 29:26 1:58 1:46 1:15:52 20.6 0:58 52:41 8:29 2:40:41
4. 18 DEVANEY JIM 51 M 27:01 1:49 1:06 1:13:55 21.2 0:50 58:53 9:29 2:41:43
5. 116 LATHAM MARK 53 M 31:49 2:08 1:39 1:17:54 20.1 1:00 52:37 8:28 2:44:58
6. 74 WARSHAUER MICHAEL 54 M 31:47 2:08 1:24 1:21:26 19.2 0:54 55:38 8:58 2:51:07
7. 51 BILBRO DICKIE 51 M 36:04 2:25 1:17 1:21:38 19.2 1:51 58:52 9:29 2:59:41
8. 224 JOHNSON SCOTT 52 M 34:41 2:19 2:59 1:19:17 19.8 3:02 1:02:29 10:04 3:02:26
9. 197 MILLER JAMES 53 M 34:52 2:20 3:15 1:28:47 17.6 2:16 54:27 8:46 3:03:35
10. 135 PUSTELNIK CASEY 51 M 34:43 2:19 1:25 1:24:53 18.5 1:20 1:03:04 10:09 3:05:24
11. 31 MCNAUGHTON HOWARD 51 M 30:31 2:03 1:28 1:23:48 18.7 1:38 1:09:14 11:09 3:06:38
12. 144 NALL TIM 51 M 39:35 2:39 2:53 1:25:06 18.4 1:43 1:05:50 10:36 3:15:04
13. 203 SOLOMON ERIC 52 M 47:27 3:10 2:10 1:39:18 15.8 2:28 54:59 8:51 3:26:20
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 50 BENGOCHEA CHUCK 55 M 29:36 1:59 0:54 1:11:08 22.0 1:04 50:26 8:07 2:33:05
2. 215 VOLJAVEC ALEXANDER 55 M 34:16 2:18 1:48 1:20:06 19.6 1:27 54:22 8:45 2:51:57
3. 133 FERGUSON KEN 58 M 36:31 2:27 1:31 1:21:18 19.3 1:27 56:45 9:08 2:57:30
4. 104 WHITING STEPHEN 59 M 34:10 2:17 1:57 1:29:14 17.5 1:53 56:37 9:07 3:03:49
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 252 OMAHANY THOMAS 62 M 44:21 2:58 3:26 1:34:58 16.5 2:23 1:21:29 13:07 3:46:35
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
MALE OLYMPIC AGE GROUP: 70 & Over

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 188 JAMES THOMAS 70 M 54:17 3:38 1:53 1:35:04 16.5 1:40 1:05:37 10:34 3:38:29