OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 554 RUTLEDGE BETHANY 7:00 1:45 1:42 40:08.00 20.9 1:27 19:23 6:15 1:09:39.40
2. 27 SMITH CARRIE 8:09 2:03 1:41 40:50.25 20.6 0:56 20:16 6:32 1:11:50.40
3. 580 CHRZANAWSKI NICOLE 6:19 1:35 1:02 44:30.75 18.9 0:43 19:27 6:16 1:11:58.85
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 67 ROGAN PAM 5:57 1:30 2:07 43:31.70 19.3 1:00 23:28 7:34 1:16:02.45
2. 104 CAPUTO ELKE 8:05 2:02 1:57 43:59.45 19.1 1:37 24:35 7:55 1:20:11.70
3. 48 RAE GEORGETTE 9:05 2:17 2:08 42:41.75 19.7 1:19 25:24 8:11 1:20:35.40
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2013 Tri To Beat Cancer 400 Meter Swim 14 Mile Bike 5K Run
Sandy Creek Park, Athens, GA 08/18/2013 7:00 am Rain
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Cancer Foundation of NE Georgia
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 12 - 15

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 572 DOMINICALI ALLIE 6:52 1:43 1:53 50:29.55 16.6 0:46 22:48 7:21 1:22:46.35
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 177 PRINZO CHLOE 10:08 2:32 1:54 47:30.70 17.7 1:10 22:27 7:14 1:23:07.70
2. 117 WARD BETH 8:31 2:08 5:19 1:19:42.15 10.5 3:24 34:35 11:08 2:11:28.85
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 45 FISH ABIGAIL 5:42 1:26 1:32 46:57.75 17.9 0:47 22:21 7:12 1:17:17.55
2. 22 PETERSON LAUREN 7:41 1:56 1:44 45:12.10 18.6 1:03 22:06 7:07 1:17:43.65
3. 222 FREDERICK ALYSON 9:12 2:18 2:44 50:09.10 16.7 1:13 21:38 6:58 1:24:54.05
4. 321 MAY RHYS 10:33 2:39 1:43 46:24.45 18.1 1:12 26:10 8:26 1:26:01.30
5. 94 KING SAVANNAH 10:23 2:36 2:46 51:01.35 16.5 0:41 23:04 7:26 1:27:53.75
6. 29 MAHONY MELINDA 7:11 1:48 4:04 54:16.75 15.5 1:52 22:44 7:19 1:30:05.00
7. 240 MCDOWELL KELLY 8:03 2:01 3:32 52:04.05 16.1 3:10 27:20 8:48 1:34:07.55
8. 421 PAREDES STEPHANIE 11:38 2:55 3:14 53:27.65 15.7 1:46 26:44 8:36 1:36:46.80
9. 2 HASPEL ALLISON 7:44 1:56 3:47 57:30.35 14.6 2:45 25:55 8:21 1:37:39.90
10. 262 SHLANSKY HANNAH 9:54 2:29 4:09 59:06.90 14.2 1:25 26:42 8:36 1:41:14.35
11. 221 LAMAR MADISON 11:30 2:53 2:38 58:29.15 14.4 1:08 27:37 8:54 1:41:20.80
12. 98 CHRISTOPHER LAUREL 7:11 1:48 3:00 1:02:08.00 13.5 2:19 28:37 9:13 1:43:12.75
13. 144 LAVIN MADELEINE 9:36 2:24 3:38 56:49.65 14.8 2:05 31:28 10:08 1:43:35.35
14. 149 HOCKENBERRY CLAIRE 9:30 2:23 2:20 58:30.85 14.4 1:27 33:39 10:50 1:45:25.85
15. 563 MACQUEEN LAUREN 12:46 3:12 5:34 49:57.15 16.8 2:31 35:24 11:24 1:46:10.15
16. 206 WEST NATALIE 9:10 2:18 4:45 58:34.60 14.3 4:41 36:55 11:53 1:54:03.55
17. 119 HORST MARY 9:36 2:24 3:29 1:01:57.40 13.6 1:56 37:33 12:06 1:54:30.15
18. 249 MARCEAU AMBER 10:24 2:36 6:51 1:06:09.00 12.7 2:43 30:02 9:40 1:56:06.75
19. 200 ROBERTS LANIER 11:21 2:51 3:22 1:02:19.75 13.5 1:40 38:21 12:21 1:57:00.90
20. 509 TURGEON LAUREN 10:04 2:31 4:35 1:08:50.10 12.2 1:02 35:07 11:18 1:59:35.10
21. 532 STARKER TANYA 16:55 4:14 4:06 1:18:55.50 10.6 1:45 36:04 11:37 2:17:44.05
22. 452 SMITH CASSIE LAUR 11:38 2:55 5:24 1:13:09.35 11.5 1:26 51:27 16:34 2:23:02.70
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 570 KING MICHELLE 8:58 2:15 1:51 44:44.65 18.8 0:58 21:07 6:48 1:17:36.20
2. 39 LINDSEY LUCY 5:56 1:29 2:20 47:37.75 17.6 1:09 25:04 8:05 1:22:04.30
3. 186 THOMPSON CATHERINE 8:35 2:09 1:46 48:20.75 17.4 0:51 24:17 7:49 1:23:48.35
4. 100 SIMMS DANIELLE 8:29 2:08 2:14 49:30.75 17.0 0:48 24:38 7:56 1:25:37.60
5. 86 POWELL BROOKE 7:57 2:00 2:14 51:16.25 16.4 1:26 23:35 7:36 1:26:26.30
6. 516 REED ALLISON 7:03 1:46 2:27 50:11.95 16.7 0:53 26:33 8:33 1:27:05.40
7. 368 STRAW JULIE 9:39 2:25 2:38 51:09.20 16.4 1:36 24:35 7:55 1:29:34.60
8. 440 HEWELL JESSICA 10:16 2:34 2:18 50:22.60 16.7 1:34 25:47 8:18 1:30:15.75
9. 352 HARPER ALLI 13:03 3:16 2:24 47:49.30 17.6 1:10 25:52 8:20 1:30:16.40
10. 560 MUNHOFEN JENNY 9:13 2:19 2:42 50:49.15 16.5 1:56 25:54 8:21 1:30:32.45
11. 152 SMITH CHELSEA 8:22 2:06 2:20 53:19.50 15.8 1:27 25:34 8:14 1:31:00.40
12. 441 MOZZICATO JACKY 9:47 2:27 2:25 53:00.10 15.8 1:52 25:54 8:21 1:32:55.95
13. 341 SCHEIDT SHELBY 9:16 2:19 3:00 52:29.45 16.0 1:49 26:37 8:34 1:33:09.45
14. 261 WEBSTER KATHERINE 9:26 2:22 2:52 49:20.95 17.0 2:15 30:35 9:51 1:34:26.65
15. 210 DIAZ-MARTINEZ SARAH 10:45 2:42 3:57 52:53.05 15.9 1:21 25:38 8:15 1:34:31.55
16. 142 BERGESE MOLA 9:59 2:30 2:57 52:17.10 16.1 1:03 28:41 9:14 1:34:54.70
17. 324 KELLETT KIMBERLY 10:01 2:31 3:06 53:34.25 15.7 1:43 26:52 8:39 1:35:15.30
18. 484 DUNN JADAH 17:43 4:26 3:43 48:25.70 17.3 2:06 24:25 7:52 1:36:20.75
19. 287 SAYLOR ASHLEY 9:32 2:23 1:43 54:23.90 15.4 1:15 29:48 9:36 1:36:40.85
20. 285 SHEALY ERIN 12:02 3:01 4:00 53:41.60 15.6 1:02 30:04 9:41 1:40:47.90
21. 223 MCGOUGH CHELSEA 9:46 2:27 3:57 58:35.20 14.3 1:32 35:28 11:25 1:49:16.35
22. 388 JUNCO SARAH 10:00 2:30 4:17 58:51.70 14.3 2:06 34:06 10:59 1:49:19.20
23. 530 COKER LAURA 10:33 2:39 5:24 1:01:20.60 13.7 1:51 31:19 10:05 1:50:24.90
24. 269 BUSBY CHRISTINE 11:45 2:57 4:21 58:57.60 14.2 1:53 35:23 11:24 1:52:18.25
25. 425 MOORE AMY 12:30 3:08 5:21 55:33.50 15.1 5:45 35:26 11:25 1:54:34.20
26. 248 BENIST MARISSA 11:33 2:54 4:05 1:04:33.95 13.0 1:46 35:30 11:26 1:57:27.00
27. 343 SPROCK LINDSEY 9:33 2:24 3:41 1:07:48.15 12.4 1:22 37:15 12:00 1:59:38.20
28. 462 MIDDLETON SARAH 14:01 3:31 5:15 1:15:55.90 11.1 1:52 38:40 12:27 2:15:41.45
470 HUTCHINSON SARA 2:00
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 18 DUNTON LINDSAY 7:13 1:49 2:08 45:52.30 18.3 1:00 22:26 7:14 1:18:37.45
2. 41 ROATH KATIE 6:20 1:35 1:56 49:12.80 17.1 0:40 23:22 7:32 1:21:29.00
3. 195 CUMMISKEY JANA 10:11 2:33 2:33 47:49.60 17.6 1:11 24:40 7:57 1:26:22.45
4. 188 TIDWELL MARIAH 10:05 2:32 2:25 48:16.85 17.4 1:13 28:21 9:08 1:30:18.90
5. 106 PLUMMER AUDRA 9:54 2:29 3:26 52:16.95 16.1 2:03 22:43 7:19 1:30:21.85
6. 314 BOROWSKY LISA 13:28 3:22 4:12 48:52.00 17.2 2:20 23:12 7:28 1:32:01.85
7. 406 PFEIFFER JENNY 10:12 2:33 3:43 51:41.20 16.3 1:33 25:26 8:12 1:32:32.75
8. 23 TURNER NICHOLE 8:13 2:04 2:50 52:07.80 16.1 1:32 28:12 9:05 1:32:52.10
9. 323 BALLON TINA 11:10 2:48 2:14 50:18.20 16.7 0:59 28:40 9:14 1:33:18.55
10. 357 LITTLE ALLISON 11:06 2:47 3:03 53:56.40 15.6 1:40 29:41 9:33 1:39:23.95
11. 273 PILGRIM COURTNEY 11:06 2:47 3:23 53:43.25 15.6 1:11 30:14 9:44 1:39:36.25
12. 203 VAALER MARLAYNA 8:58 2:15 3:07 49:22.75 17.0 3:14 35:46 11:31 1:40:25.95
13. 226 HEITNER ELIZABETH 9:07 2:17 5:07 55:25.20 15.2 2:21 28:46 9:16 1:40:43.45
14. 500 ASSAVAVALLOP LYNNLY 13:36 3:24 3:00 55:27.45 15.1 1:20 28:07 9:03 1:41:28.10
15. 178 SHROPSHIRE CHRISTINE 15:48 3:57 4:40 56:10.05 15.0 1:13 23:44 7:39 1:41:33.20
16. 218 LOGAN SARAH 9:37 2:25 4:19 55:31.60 15.1 2:14 31:46 10:14 1:43:26.90
17. 254 COPELAND MERRIE 10:44 2:41 3:47 55:15.30 15.2 2:44 35:27 11:25 1:47:56.20
18. 475 BRYANT ERIN 8:47 2:12 5:05 59:35.10 14.1 2:36 36:13 11:40 1:52:14.10
19. 59 LEE ROSEMARY 10:25 2:37 3:34 1:01:58.40 13.6 2:17 37:55 12:12 1:56:07.40
20. 361 VANDELLEN MICHELLE 13:26 3:22 3:16 1:07:09.55 12.5 1:48 32:19 10:25 1:57:56.25
21. 533 KEETON JOAN 11:09 2:48 7:30 1:05:50.80 12.8 3:40 31:34 10:10 1:59:42.30
22. 519 BROOKINS EMILY 9:35 2:24 5:24 1:17:09.05 10.9 1:17 28:58 9:20 2:02:20.40
23. 458 MARSHALL JAIME 14:17 3:35 6:10 1:15:03.35 11.2 1:49 38:47 12:29 2:16:04.35
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 73 WIEDOWER KELLY 7:06 1:47 2:22 44:59.25 18.7 0:50 21:12 6:50 1:16:27.55
2. 56 MOWINSKI ABBY 6:31 1:38 2:19 46:14.65 18.2 1:16 22:05 7:07 1:18:24.75
3. 278 MCCURLEY LINDSAY 9:39 2:25 1:40 43:02.45 19.5 1:00 23:19 7:31 1:18:38.40
4. 110 BRODRICK KATY 9:02 2:16 1:48 49:29.20 17.0 1:20 23:08 7:27 1:24:44.55
5. 77 LITTLE LAURA 7:24 1:51 2:40 49:34.45 16.9 1:04 24:12 7:48 1:24:52.50
6. 109 SCHOENFELD JULEE 8:02 2:01 2:28 47:40.30 17.6 1:22 26:12 8:26 1:25:42.95
7. 169 WARD CAROLINE 9:49 2:28 2:13 51:02.90 16.5 1:06 22:19 7:11 1:26:27.75
8. 125 LEWIS MARY 12:00 3:00 2:36 47:21.00 17.7 1:30 26:17 8:28 1:29:41.55
9. 231 SPEAR NIKI 10:28 2:37 1:41 49:16.10 17.0 0:53 27:40 8:55 1:29:56.55
10. 99 SPRUILL AMY 8:49 2:13 2:41 50:04.00 16.8 1:29 27:46 8:57 1:30:46.95
11. 289 SMITH MARESA 9:16 2:19 2:14 55:01.45 15.3 1:10 23:16 7:30 1:30:56.80
12. 430 RIDDLING AMY 10:10 2:33 3:48 55:32.25 15.1 1:27 24:45 7:58 1:35:40.05
13. 365 BEEDLE AARON 14:02 3:31 3:39 51:35.45 16.3 2:06 25:14 8:08 1:36:34.45
14. 488 DUGGAN LAFAE 8:45 2:12 3:35 58:25.80 14.4 1:08 25:18 8:09 1:37:09.50
15. 266 DEASON JENNIFER 10:39 2:40 2:42 54:41.40 15.4 1:26 27:55 9:00 1:37:21.55
16. 150 FORTUNE MANDY 9:42 2:26 2:47 54:21.00 15.5 2:02 30:07 9:42 1:38:57.95
17. 293 WILSON SHEILA 10:03 2:31 2:37 53:12.30 15.8 2:09 32:56 10:36 1:40:55.20
18. 82 FASS ALEXANDRA 8:20 2:05 3:54 57:14.40 14.7 2:12 29:19 9:27 1:40:57.70
19. 508 BUFFINGTON SHANNON 13:18 3:20 2:36 53:30.50 15.7 1:07 30:30 9:49 1:40:59.65
20. 120 BARNES COURTNEY 8:34 2:09 3:33 54:59.45 15.3 1:53 34:29 11:06 1:43:26.50
21. 369 KEARNEY JAMIE 11:05 2:47 3:03 1:02:20.55 13.5 1:32 31:38 10:11 1:49:36.60
22. 372 CREECH ADRIANNA 13:19 3:20 4:00 59:51.15 14.0 1:24 31:18 10:05 1:49:49.55
23. 534 KEMPF NICOLE 24:59 6:15 3:38 56:35.35 14.8 1:54 29:38 9:32 1:56:42.00
24. 478 JORDAN CATHERINE 15:02 3:46 4:11 1:00:21.85 13.9 1:40 36:14 11:40 1:57:26.85
25. 473 WILLIS LYNYETTA 12:12 3:03 4:18 1:07:46.90 12.4 2:37 36:14 11:40 2:03:05.45
26. 419 EVERSON DENISE 10:21 2:36 5:11 1:10:51.65 11.9 2:00 37:09 11:58 2:05:30.45
27. 404 WALLACE KRISTINA 11:55 2:59 6:30 1:11:56.75 11.7 2:33 39:08 12:36 2:12:01.00
28. 286 EVANS JULIE 8:52 2:13 5:46 1:17:49.55 10.8 2:41 38:49 12:30 2:13:55.15
29. 14 SMITH MELISSA 21:38 5:25 6:11 1:23:18.70 10.1 3:16 45:59 14:48 2:40:21.05
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 431 BASINGER KRISTY 8:57 2:15 2:03 46:00.90 18.3 1:32 25:16 8:08 1:23:47.10
2. 136 BYERS TYRA 9:42 2:26 1:46 48:27.85 17.3 0:45 24:30 7:54 1:25:09.65
3. 573 WELCH LAURA 8:34 2:09 2:42 48:06.65 17.5 2:14 25:30 8:13 1:27:05.55
4. 327 LOWERY BETH 10:56 2:44 3:06 46:49.20 17.9 1:15 25:20 8:10 1:27:25.55
5. 62 MEYER CLAUDIA 9:14 2:19 2:38 44:55.85 18.7 1:26 30:03 9:41 1:28:14.75
6. 51 WHIPKEY REBECCA 9:41 2:26 2:45 46:29.40 18.1 1:12 28:14 9:06 1:28:20.40
7. 347 THOMSON TAMMY 10:55 2:44 2:42 49:05.20 17.1 1:12 25:38 8:15 1:29:29.95
8. 227 LUEDER LARA 11:19 2:50 2:20 51:56.85 16.2 1:25 25:06 8:05 1:32:05.40
9. 155 CABRERA ROSA MARIA 11:44 2:56 1:32 47:23.10 17.7 1:37 30:03 9:41 1:32:17.55
10. 490 GONTESKI KELLY 10:41 2:41 3:19 50:26.10 16.7 2:18 27:11 8:45 1:33:53.55
11. 129 LANNON STEPHANIE 10:10 2:33 3:38 49:31.50 17.0 1:53 28:52 9:18 1:34:02.15
12. 233 BELLER MOLLY 10:37 2:40 2:39 51:40.50 16.3 0:47 28:46 9:16 1:34:27.55
13. 446 MILOT LISA 14:04 3:31 2:33 44:40.00 18.8 2:04 32:55 10:36 1:36:14.50
14. 130 BARWICK LISA 10:42 2:41 2:46 49:52.20 16.8 1:46 32:49 10:34 1:37:53.00
15. 422 POWELL CHRISTIE 13:50 3:28 2:44 51:30.40 16.3 1:44 29:46 9:35 1:39:32.65
16. 375 GROFT KRISTINE 12:37 3:10 2:51 52:09.05 16.1 1:33 31:39 10:12 1:40:46.45
17. 386 DEWBERRY ANGIE 12:19 3:05 3:21 56:33.90 14.9 2:17 27:17 8:47 1:41:45.90
18. 407 KAPLAN LIA 11:14 2:49 4:08 55:06.85 15.2 2:05 33:02 10:38 1:45:34.75
19. 364 SEGREST REBECCA 13:21 3:21 3:12 54:43.10 15.4 2:00 32:40 10:31 1:45:55.35
20. 373 YOUMANS KIM 11:16 2:49 5:11 57:33.20 14.6 2:27 30:15 9:44 1:46:40.25
21. 402 WILLIAMS KAREN 10:29 2:38 4:50 57:50.70 14.5 3:30 31:48 10:14 1:48:25.50
22. 302 DIGGS KELLY 11:25 2:52 3:24 1:00:14.50 13.9 1:18 33:07 10:40 1:49:27.05
23. 181 WASHBURN WENDY 11:53 2:59 4:44 1:00:27.50 13.9 1:53 32:20 10:25 1:51:15.50
24. 202 LOVELL KRISTEN 12:58 3:15 3:40 1:04:06.35 13.1 1:23 30:33 9:50 1:52:38.65
25. 472 DONALD JENNIFER 15:20 3:50 3:14 1:03:53.55 13.1 1:59 29:48 9:36 1:54:12.85
26. 350 GRACE KATHERINE 11:10 2:48 5:45 1:05:22.50 12.8 3:20 30:16 9:45 1:55:51.75
27. 325 BICKLE BRANDEE 12:39 3:10 5:07 1:04:47.15 13.0 2:34 33:15 10:42 1:58:20.05
28. 171 TEWELL ASHLEY 9:54 2:29 6:19 1:04:30.50 13.0 1:42 38:53 12:31 2:01:16.80
29. 469 WALOCK DEB 11:07 2:47 4:13 1:12:52.05 11.5 2:44 44:38 14:22 2:15:32.90
30. 529 MANION MADDEN 11:09 2:48 8:38 1:16:17.05 11.0 3:23 36:13 11:40 2:15:38.75
31. 300 HATCHER KARA 11:45 2:57 6:35 1:11:55.40 11.7 2:33 39:07 12:36 6:00 2:17:53.85
32. 459 WARD KATI 14:55 3:44 6:32 1:24:32.80 9.9 2:01 46:27 14:57 2:34:26.30
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 156 HOWARD SHEILA 10:48 2:42 2:07 42:35.85 19.7 1:00 26:44 8:37 1:23:13.70
2. 315 BROOKS VIRGINIA 11:56 2:59 2:40 43:46.55 19.2 1:15 24:29 7:53 1:24:04.10
3. 183 WILEY KIMBERLY 8:49 2:13 2:05 46:14.30 18.2 1:29 28:56 9:19 1:27:31.90
4. 290 FAULKNER STACEY 2:00 1:28:24.40
5. 482 BETZ BET 9:24 2:21 3:31 52:53.95 15.9 1:40 27:02 8:42 1:34:28.05
6. 335 SALTMARSH NANCY 13:24 3:21 3:19 49:46.20 16.9 1:14 26:50 8:39 1:34:30.50
7. 377 LAFERA-BIANCO ANDREA 13:46 3:27 2:53 52:15.45 16.1 1:39 29:28 9:29 1:39:58.45
8. 307 WHALLEY ANGELA 11:27 2:52 4:44 54:10.05 15.5 1:46 27:59 9:01 1:40:03.90
9. 411 BLACKBURN PAM 12:41 3:11 3:07 51:21.75 16.4 1:58 32:25 10:27 1:41:32.25
10. 351 MEDWED MARLA 12:05 3:02 3:51 58:47.05 14.3 0:53 26:15 8:27 1:41:48.55
11. 313 GUITTON CLAIRE M 9:57 2:30 3:22 56:01.65 15.0 1:31 31:34 10:10 1:42:23.60
12. 571 BYRD TERESA 10:40 2:40 2:57 55:59.65 15.0 1:50 32:01 10:19 1:43:25.30
13. 464 HALL BRIGETTE 10:18 2:35 3:44 57:58.95 14.5 1:44 32:17 10:24 1:46:00.15
14. 474 SPANGLER DENISE 12:09 3:03 4:24 59:30.20 14.1 2:40 28:11 9:05 1:46:51.65
15. 277 CAMPBELL PAIGE 10:55 2:44 3:26 1:03:48.65 13.2 1:30 30:43 9:53 1:50:20.85
16. 173 PISARIK MICHELLE 11:45 2:57 3:43 1:00:30.45 13.9 2:10 33:03 10:38 1:51:09.70
17. 234 MARCEAU DONNA 10:24 2:36 6:52 1:06:10.45 12.7 2:41 30:06 9:42 1:56:11.10
18. 396 WALPERT KIMBERLY 12:26 3:07 4:10 1:02:18.15 13.5 2:46 36:22 11:43 1:58:00.40
19. 400 ARRINGTON LORRETTA 12:12 3:03 5:12 1:03:00.75 13.3 1:17 37:09 11:58 1:58:48.95
522 JORDAN PAMELA 27:45 6:57 DNF
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 175 STANTON JANN 9:43 2:26 2:05 46:21.55 18.1 1:23 24:11 7:47 1:23:41.75
2. 71 KOCKS CHRIS 7:40 1:55 3:05 47:08.45 17.8 1:36 24:46 7:59 1:24:13.20
3. 512 PETERSON BECKY 8:29 2:08 2:26 47:36.40 17.6 1:16 26:10 8:26 1:25:55.30
4. 138 ADAMS SUSAN 8:14 2:04 2:54 53:19.80 15.8 1:02 23:59 7:44 1:29:26.95
5. 298 MCKENNA VIRGINIA 10:05 2:32 2:21 47:49.00 17.6 1:36 28:17 9:07 1:30:06.65
6. 83 COHEN LYNN 8:56 2:14 3:02 50:16.25 16.7 1:25 27:29 8:51 1:31:05.55
7. 229 CASTRO ALEXANDRA 9:50 2:28 2:28 55:03.20 15.3 1:37 23:54 7:42 1:32:50.10
8. 385 ADAMS KIZ 13:40 3:25 3:57 48:16.65 17.4 2:13 25:48 8:19 1:33:52.70
9. 567 GLASSMAN MAGGIE 10:29 2:38 5:00 53:54.55 15.6 1:06 23:34 7:36 2:00 1:36:02.45
10. 122 MILES JAMIE 10:01 2:31 3:10 53:12.80 15.8 2:03 29:16 9:26 1:37:40.85
11. 392 WARD CINDI 15:32 3:53 2:53 53:21.85 15.7 1:53 27:45 8:56 1:41:23.25
12. 362 DANSON BARBARA 11:19 2:50 3:58 55:40.05 15.1 1:53 30:26 9:48 1:43:13.75
13. 457 BUCZYNSKY DARA 13:51 3:28 4:43 1:06:48.90 12.6 1:16 31:00 9:59 1:57:38.30
14. 332 TROTTER ANNE 11:56 2:59 5:05 1:05:45.00 12.8 5:27 31:50 10:15 2:00:00.75
15. 525 SILVA WANDA 13:04 3:16 6:25 1:05:43.70 12.8 3:01 40:40 13:06 2:08:51.35
16. 360 HUGHES LISA 10:40 2:40 4:24 1:09:04.60 12.2 2:16 47:26 15:16 2:13:49.40
17. 486 VALENTINE MARIANNE 14:19 3:35 8:05 1:14:19.05 11.3 2:05 41:25 13:20 2:20:11.90
18. 521 BURGESS CARLA 15:20 3:50 4:47 1:27:16.00 9.6 1:40 39:33 12:44 2:28:33.60
19. 445 GARRETT ALLISON 17:17 4:20 5:56 1:30:00.25 9.3 2:17 47:17 15:14 2:42:46.00
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 393 STALLO MISTY 8:48 2:12 2:01 46:17.05 18.1 1:21 27:54 8:59 1:26:19.05
2. 197 SANDERSON MAUREEN 9:43 2:26 2:33 44:50.60 18.7 1:36 30:37 9:52 1:29:18.15
3. 413 SWANN KAREN 11:45 2:57 2:44 52:13.05 16.1 0:57 25:50 8:19 1:33:26.85
4. 76 BRASWELL MARILOU 9:50 2:28 2:25 48:08.25 17.5 1:47 31:47 10:14 1:33:55.75
5. 279 LASTRAPES JANE 9:39 2:25 3:40 50:17.30 16.7 1:59 28:34 9:12 1:34:06.85
6. 542 SANDERSON ALICE 10:47 2:42 2:27 50:38.55 16.6 1:15 30:33 9:50 1:35:39.10
7. 319 OCONNELL LORI 11:53 2:59 3:01 52:07.20 16.1 2:07 28:06 9:03 1:37:12.75
8. 336 SMITH ROSIE 14:19 3:35 2:06 55:28.20 15.1 1:08 35:18 11:22 1:48:16.60
9. 454 SMITH CHARLOTTE 11:40 2:55 6:36 1:03:54.45 13.1 2:15 34:09 11:00 1:58:32.00
10. 415 FRANKLIN SHER 12:26 3:07 4:34 59:57.55 14.0 3:08 38:35 12:25 1:58:38.90
11. 528 RICKMAN SUE 15:56 3:59 7:08 1:01:27.65 13.7 2:42 34:39 11:09 2:01:50.45
12. 164 GIBNEY-SHERMAN SHERRIE 12:14 3:04 4:46 1:04:55.80 12.9 2:37 41:55 13:30 2:06:25.45
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 334 WENNER HELEN 11:17 2:50 4:07 52:54.10 15.9 1:51 29:02 9:21 1:39:08.60
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 4 FRAGNITO NICK 6:50 1:43 1:15 34:53.45 24.1 0:38 18:02 5:49 1:01:36.55
2. 7 ENGLAND DALFORD 6:25 1:37 1:09 35:07.05 23.9 0:51 18:36 5:59 1:02:05.05
3. 517 CROSS ERIC 6:14 1:34 1:21 36:10.05 23.2 0:57 18:58 6:07 1:03:38.70
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 12 HAIRE JACK 6:43 1:41 1:35 39:26.30 21.3 1:03 18:32 5:58 1:07:17.85
2. 13 YARBROUGH RICHARD 6:49 1:43 1:44 38:51.00 21.6 1:02 19:30 6:17 1:07:53.30
3. 53 THOMSON KENNETH 7:08 1:47 1:33 37:53.65 22.2 0:57 20:23 6:34 1:07:53.50
MALE AGE GROUP RESULTS
2013 Tri To Beat Cancer 400 Meter Swim 14 Mile Bike 5K Run
Sandy Creek Park, Athens, GA 08/18/2013 7:00 am Rain
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Cancer Foundation of NE Georgia
MALE SPRINT AGE GROUP: 12 - 15

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 43 WHALLEY JOE 6:53 1:44 1:16 45:29.50 18.5 0:45 19:34 6:18 1:13:55.55
2. 557 CROSS ANDREW 6:45 1:42 1:16 46:14.15 18.2 1:05 24:23 7:51 1:19:40.85
3. 284 HOBBS ALEX 8:57 2:15 2:22 48:42.60 17.2 0:50 27:31 8:52 1:28:20.75
4. 193 SAYEGH RAMZI 9:56 2:29 2:36 47:42.70 17.6 1:07 27:02 8:42 1:28:22.20
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 5 GOSS CULLEN 5:15 1:19 1:13 39:42.65 21.2 0:37 18:14 5:52 1:04:59.40
2. 549 SMITH HARRIS 7:59 2:00 1:07 41:20.10 20.3 0:43 18:10 5:51 1:09:18.00
3. 354 WAGNER JOHN 8:28 2:07 2:08 40:39.55 20.7 0:46 20:50 6:43 1:12:50.00
4. 25 MORRIS MATTHEW 7:55 1:59 1:21 43:45.95 19.2 0:54 19:46 6:22 1:13:40.40
5. 566 BOX JOHN 6:24 1:36 1:33 50:34.15 16.6 0:42 21:34 6:57 1:20:45.45
6. 107 SIMMONS COLE 8:58 2:15 3:01 44:33.10 18.9 2:00 23:27 7:33 1:21:56.30
7. 126 COHEN JACK 7:53 1:59 2:38 50:00.15 16.8 1:14 20:55 6:44 1:22:37.80
8. 267 RATH NICHOLAS 10:46 2:42 3:31 47:56.35 17.5 1:42 21:42 6:59 1:25:35.50
9. 551 SULLIVAN DEAN 10:35 2:39 2:23 52:55.10 15.9 0:46 23:34 7:36 1:30:11.95
10. 243 MATTOCKS GERRY 14:31 3:38 3:28 47:42.65 17.6 1:43 24:40 7:57 1:32:02.70
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 35 PIKE CHANCE 6:32 1:38 1:30 38:34.30 21.8 0:48 18:17 5:53 1:05:38.45
2. 38 BOX JB 6:56 1:44 3:56 40:38.75 20.7 0:55 16:42 5:23 1:09:05.70
3. 127 FORRESTER KYLE 8:00 2:00 1:50 43:09.70 19.5 1:19 19:35 6:19 1:13:52.05
4. 565 ELLIS CHARLIE 8:45 2:12 1:32 42:51.95 19.6 1:00 19:53 6:24 1:14:00.75
5. 47 WIDENER BRENTON 7:34 1:54 1:42 47:02.85 17.9 1:08 18:59 6:07 1:16:23.50
6. 579 DINARDO RYAN 8:40 2:10 2:14 44:15.85 19.0 0:53 21:06 6:48 1:17:07.30
7. 20 MATTOCKS CHRISTOPHER 8:43 2:11 2:34 46:08.00 18.2 0:37 25:57 8:21 1:23:57.35
8. 379 KLIBANOFF PATRICK 8:44 2:11 3:12 49:18.15 17.0 1:18 21:50 7:02 1:24:21.20
9. 242 MCCLURE NOLAN 8:12 2:03 3:14 49:51.70 16.8 0:50 23:05 7:26 1:25:11.80
10. 176 DOYLE ANDREW 6:55 1:44 2:55 51:45.05 16.2 1:03 22:49 7:21 2:00 1:27:25.60
11. 118 SCHEIDT ISAAC 9:02 2:16 2:59 52:54.35 15.9 1:24 23:51 7:41 1:30:08.15
12. 88 JERRY CHRISTOPHER 8:27 2:07 2:20 57:00.35 14.7 1:36 21:16 6:51 1:30:37.75
13. 103 TBD 8:17 2:05 4:08 56:01.05 15.0 1:04 30:07 9:42 1:39:35.50
14. 330 FINGER DAVIS 10:41 2:41 2:42 52:53.70 15.9 1:11 33:20 10:44 1:40:45.75
15. 275 NOEBES PIERRE 9:42 2:26 6:01 1:00:43.75 13.8 3:59 26:14 8:27 1:46:37.95
16. 489 STERBA CHRIS 9:28 2:22 3:41 1:08:02.20 12.3 2:04 26:14 8:27 1:49:28.15
17. 491 SILVA SCOTT 8:57 2:15 3:39 1:07:43.15 12.4 1:02 34:09 11:00 1:55:28.20
18. 283 ARNOLD CHRIS 13:15 3:19 3:46 1:14:10.55 11.3 1:20 25:16 8:08 1:57:46.55
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 78 POTTER DANIEL 7:33 1:54 2:03 40:29.00 20.7 0:47 19:00 6:07 1:09:50.75
2. 28 MASSEY ZACH 7:30 1:53 1:20 41:32.65 20.2 0:43 19:36 6:19 1:10:40.10
3. 163 SEAGRAVES BEN 8:38 2:10 1:57 44:22.15 18.9 1:00 20:40 6:39 1:16:35.85
4. 33 FITZGERALD CHRISTOPHER 6:47 1:42 1:59 45:18.30 18.5 1:01 21:32 6:56 1:16:35.90
5. 526 DANIEL JEREMY 8:41 2:11 2:36 44:05.45 19.1 1:01 21:15 6:51 1:17:36.15
6. 87 IBANEZ HECTOR 9:29 2:23 1:44 43:38.75 19.2 1:05 23:03 7:25 1:18:57.35
7. 68 SCHEIDT DENNIS 7:48 1:57 2:34 44:41.60 18.8 1:07 24:39 7:56 1:20:47.30
8. 427 MORENO BRANDON 11:01 2:46 2:12 43:49.80 19.2 0:56 23:36 7:36 1:21:33.70
9. 215 JACKSON JAKE 9:10 2:18 2:19 42:50.75 19.6 1:12 26:18 8:28 1:21:48.20
10. 408 BEESON MATTHEW 10:35 2:39 2:19 47:06.70 17.8 1:00 20:52 6:43 1:21:50.35
11. 116 ROSEDALE DREW 9:03 2:16 2:49 43:05.60 19.5 1:30 25:57 8:22 1:22:22.50
12. 60 TROSKIE ROBERT 7:58 2:00 2:10 46:02.00 18.2 1:22 25:48 8:19 1:23:18.45
13. 282 DLUGOLENSKI DANIEL 9:11 2:18 3:03 44:25.45 18.9 0:54 27:45 8:56 1:25:15.90
14. 161 SMITH JUSTIN 8:19 2:05 2:27 47:44.25 17.6 1:05 25:54 8:21 1:25:26.90
15. 340 CHEAH WEN 9:09 2:18 3:04 47:23.30 17.7 1:26 26:00 8:22 1:27:00.45
16. 553 SOBEL BRAD 10:27 2:37 4:38 48:05.95 17.5 1:53 22:49 7:21 1:27:51.40
17. 381 SHANKS MATT 7:50 1:58 2:49 50:46.50 16.5 1:38 27:26 8:50 1:30:28.20
18. 288 MYUNG DANIEL 12:54 3:14 2:33 48:14.35 17.4 1:27 27:43 8:56 1:32:48.85
19. 97 FAMBROUGH SCOTT 9:43 2:26 3:06 50:28.55 16.6 1:01 28:35 9:12 1:32:52.40
20. 26 MATEER SCOTT 8:12 2:03 2:54 50:13.25 16.7 1:44 31:05 10:01 1:34:05.60
21. 547 HANSFORD LAFE 10:17 2:35 3:39 52:23.35 16.0 0:42 27:49 8:58 1:34:49.10
22. 95 SMITH CHRISTOPHER 8:51 2:13 2:14 55:37.00 15.1 1:13 31:08 10:02 1:39:01.10
23. 115 SMITH JASON 7:49 1:58 4:12 50:25.40 16.7 2:12 35:42 11:30 1:40:17.50
24. 247 JACKSON DANIEL 11:46 2:57 4:59 53:29.05 15.7 2:35 31:43 10:13 1:44:29.90
25. 238 SHEALY DREW 15:59 4:00 7:54 54:22.80 15.4 0:50 25:37 8:15 1:44:40.40
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 10 BERTRAM RYAN 7:11 1:48 1:12 40:00.85 21.0 0:53 18:09 5:51 1:07:23.85
2. 417 POWELL GORDON 7:27 1:52 1:36 38:56.35 21.6 1:18 19:18 6:13 1:08:34.50
3. 75 OYLER MICHAEL 7:11 1:48 1:35 40:29.05 20.7 0:49 20:22 6:34 1:10:24.40
4. 456 CHILDERS LEE 9:02 2:16 1:46 42:25.50 19.8 0:51 21:50 7:02 1:15:51.50
5. 70 ROHLETTER GRANT 7:46 1:57 2:38 44:40.60 18.8 1:07 19:52 6:24 1:16:01.50
6. 160 THOMPSON JAKE 9:44 2:26 1:50 42:19.45 19.8 1:07 21:24 6:54 1:16:23.10
7. 253 LAPORTE JUSTIN 7:21 1:51 3:00 42:53.35 19.6 1:22 22:46 7:20 1:17:20.30
8. 37 WOOD JUSTIN 7:24 1:51 3:36 46:19.60 18.1 2:06 18:15 5:53 1:17:37.55
9. 244 SMITH JOSH 9:03 2:16 2:35 43:55.15 19.1 1:07 22:37 7:17 1:19:15.80
10. 30 BOYKIN TYLER 7:42 1:56 2:35 46:09.85 18.2 1:38 21:24 6:54 1:19:26.10
11. 96 WEBSTER CLINT 7:10 1:48 2:24 45:55.45 18.3 0:54 23:28 7:34 1:19:50.05
12. 128 ROSE JESSE 9:22 2:21 2:38 44:24.95 18.9 1:38 23:56 7:43 1:21:57.50
13. 281 EPPS JAKE 7:42 1:56 2:39 48:00.65 17.5 2:01 23:21 7:31 1:23:41.40
14. 6 WISE ROSS 9:04 2:16 2:11 48:32.20 17.3 1:59 23:53 7:41 1:25:37.35
15. 158 FRESK CLAYTON 11:48 2:57 3:36 46:29.85 18.1 1:04 22:58 7:24 1:25:54.10
16. 435 WHITE MIKE 8:51 2:13 3:14 48:02.85 17.5 1:27 25:52 8:20 1:27:24.60
17. 236 MCFARLAND DOUG 9:10 2:18 2:30 51:21.55 16.4 0:56 23:53 7:42 1:27:49.50
18. 310 AIELLO STEVEN 10:26 2:37 3:21 48:14.40 17.4 1:58 24:21 7:51 1:28:18.75
19. 15 O'KEEFFE JAIME 6:42 1:41 2:08 49:17.60 17.0 1:41 28:32 9:11 1:28:19.25
20. 241 SAPP BEN 10:23 2:36 3:09 49:43.20 16.9 1:46 24:06 7:46 1:29:06.40
21. 437 ASSAVAVALLOP AUSTIN 10:04 2:31 2:08 52:38.75 16.0 1:03 23:37 7:36 1:29:28.75
22. 201 JACKSON KEVIN 11:29 2:53 3:15 54:14.05 15.5 0:46 23:31 7:34 1:33:13.50
23. 401 KELLY KEVIN 10:37 2:40 5:01 50:32.85 16.6 2:00 25:22 8:10 1:33:31.10
24. 331 BIDDLE CHRIS 10:10 2:33 4:54 50:28.40 16.6 2:39 27:02 8:42 1:35:10.55
25. 395 LIEBOWITZ RYAN 12:39 3:10 3:18 51:58.65 16.2 2:33 32:28 10:27 1:42:55.00
26. 268 BATES MATTHEW 11:34 2:54 3:29 55:51.20 15.0 1:39 31:55 10:17 1:44:25.85
27. 562 TILLER JIM 13:11 3:18 5:11 49:23.05 17.0 3:04 35:23 11:24 1:46:10.20
28. 471 ANDERSON JOSH 10:30 2:38 3:31 1:05:08.30 12.9 1:18 28:47 9:16 1:49:12.20
29. 301 HERRING BRAD 19:06 4:47 3:11 57:26.15 14.6 1:42 29:04 9:22 1:50:26.95
30. 405 KHOURY MICHAEL 11:41 2:56 6:01 1:05:29.00 12.8 2:14 34:34 11:08 1:59:56.70
31. 513 DELAY KRIS 10:01 2:31 4:22 1:18:13.40 10.7 1:32 27:46 8:57 2:01:52.40
32. 550 SELF CALEB 15:24 3:51 7:59 1:08:41.50 12.2 2:12 35:59 11:35 2:10:14.05
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 34 PROPHATER TREY 6:49 1:43 1:45 36:42.00 22.9 0:55 19:47 6:23 1:05:56.75
2. 187 BRODRICK BRIAN 7:57 2:00 2:15 39:20.55 21.4 0:50 18:16 5:53 1:08:37.10
3. 514 WHITLEY JAMES 8:33 2:09 1:31 40:19.90 20.8 1:00 19:19 6:13 1:10:40.75
4. 133 WARD ALAN 9:03 2:16 2:04 40:04.50 21.0 1:08 19:42 6:21 1:12:00.20
5. 49 BOLEWARE JASON 8:08 2:02 2:27 41:44.75 20.1 1:20 21:34 6:57 1:15:11.85
6. 81 SCHOENFELD GORDON 8:19 2:05 2:04 42:25.65 19.8 1:04 21:24 6:54 1:15:15.55
7. 58 VANWIEREN ERIC 7:50 1:58 1:44 41:42.20 20.1 1:01 23:13 7:29 1:15:28.25
8. 179 FERRARO STEVEN 9:41 2:26 2:00 45:33.65 18.4 1:10 21:48 7:01 1:20:10.70
9. 153 BATES HUNTER 8:50 2:13 1:55 46:15.35 18.2 1:17 23:06 7:26 1:21:21.70
10. 172 CARTER CHAN 9:11 2:18 2:39 46:09.45 18.2 1:12 22:43 7:19 1:21:53.05
11. 113 GREENFIELD TOM 8:30 2:08 3:06 42:33.10 19.7 2:26 25:23 8:11 1:21:57.05
12. 204 DUNCAN DAVID 11:57 3:00 2:20 46:48.00 17.9 1:05 20:17 6:32 1:22:25.85
13. 564 ABNEY LEE 9:25 2:22 3:06 45:08.80 18.6 1:35 23:55 7:42 1:23:08.00
14. 250 WILLIAMS WESLEY 9:29 2:23 2:53 45:59.45 18.3 0:59 24:05 7:45 1:23:23.65
15. 44 SHEPHERD BRAD 7:17 1:50 3:10 47:54.30 17.5 1:14 24:51 8:00 1:24:24.40
16. 477 CAUDLE BRIAN 8:03 2:01 2:17 47:20.25 17.7 1:12 26:00 8:22 1:24:49.30
17. 141 WILBANKS DYLAN 9:02 2:16 3:07 48:22.40 17.4 1:38 23:39 7:37 1:25:46.55
18. 217 MILLS THOMAS 9:11 2:18 3:23 48:07.05 17.5 1:59 23:13 7:29 1:25:50.55
19. 548 KWASIAROCH KEITH 10:42 2:41 2:39 45:05.00 18.6 1:07 26:23 8:30 1:25:53.30
20. 576 MATTHEWS JASON 9:25 2:22 1:34 48:27.35 17.3 1:05 25:48 8:18 1:26:16.45
21. 92 ROZIER JASON 8:36 2:09 3:41 49:08.50 17.1 2:55 22:00 7:05 1:26:18.56
22. 257 LEMMINGS BRIAN 9:22 2:21 2:50 47:43.20 17.6 1:19 26:46 8:37 1:27:58.35
23. 124 PRICE CHARLIE 9:29 2:23 3:49 51:12.10 16.4 1:50 26:30 8:32 1:32:47.45
24. 42 GAFFEY MARK 7:19 1:50 3:09 49:01.30 17.1 1:52 31:30 10:09 1:32:50.05
25. 316 HALSTEAD BILL 9:54 2:29 2:35 53:20.70 15.7 1:53 25:35 8:15 1:33:16.70
26. 353 WHEELER BRIAN 11:53 2:59 3:59 50:27.75 16.6 1:48 26:07 8:25 1:34:12.90
27. 420 DIBIASE ADAM 11:34 2:54 3:16 48:55.55 17.2 1:43 30:56 9:58 1:36:22.55
28. 260 BUCKINGHAM SEAN 10:49 2:43 2:30 54:44.50 15.3 0:57 28:01 9:02 1:36:59.85
29. 333 COX KURTIS 11:07 2:47 3:05 49:20.00 17.0 1:41 32:32 10:29 1:37:44.05
30. 259 GOMEZ JIMMY 18:08 4:32 3:17 48:17.65 17.4 1:32 28:59 9:20 1:40:12.05
31. 162 NORRIS BRANDON 9:52 2:28 2:52 51:46.55 16.2 1:14 34:51 11:13 1:40:33.65
32. 212 PHELPS JASON 11:30 2:53 4:12 57:57.45 14.5 1:58 29:36 9:32 1:45:11.25
33. 378 COLQUITT JASON 11:36 2:54 11:34 56:53.25 14.8 1:40 26:14 8:27 1:47:55.00
34. 545 SNOWDEN JEFF 14:53 3:44 5:19 55:55.10 15.0 3:26 33:51 10:54 1:53:21.60
35. 165 BLECKER IRA 10:31 2:38 4:05 1:02:41.15 13.4 2:21 38:00 12:14 1:57:36.00
36. 578 TOLBEA JASON 14:34 3:39 4:21 1:04:20.95 13.1 2:52 40:09 12:56 2:06:14.65
37. 322 KINCAID KEVIN 23:57 6:00 3:30 1:04:28.10 13.0 2:21 36:39 11:48 2:10:52.90
263 SMITH BRAD 15:04 3:46 4:32 1:00:27.15 13.9 3:41
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 556 TAYLOR AARON 7:45 1:57 1:37 37:22.05 22.5 1:43 19:31 6:17 1:07:56.55
2. 135 MERRY DAVID 9:00 2:15 1:29 38:00.70 22.1 0:52 19:53 6:24 1:09:12.75
3. 272 AMRANI ASSAF 7:54 1:59 2:14 40:40.10 20.7 0:58 19:15 6:12 1:10:58.90
4. 112 HATCHER CHRIS 8:53 2:14 1:42 40:10.90 20.9 1:09 20:41 6:40 1:12:35.05
5. 480 SMITH LUKE 8:51 2:13 1:29 41:03.80 20.5 1:00 21:37 6:58 1:13:58.35
6. 219 MESSER MATT 8:54 2:14 2:16 42:00.95 20.0 0:55 22:12 7:09 1:16:16.30
7. 465 MATTHEWS JASON 8:36 2:09 1:50 41:23.20 20.3 1:18 23:27 7:33 1:16:32.40
8. 69 JONES CHRISTOPHER 7:55 1:59 2:39 40:30.55 20.7 1:26 24:09 7:47 1:16:37.25
9. 80 BYERS JEB 8:12 2:03 2:03 44:07.85 19.0 0:57 21:55 7:04 1:17:13.50
10. 311 CAMPBELL ROSS 10:19 2:35 2:02 45:34.70 18.4 1:00 22:01 7:06 1:20:56.00
11. 585 WALT CAMERON 7:14 1:49 2:25 44:19.05 19.0 1:17 26:20 8:29 1:21:33.20
12. 180 MANKIEWICZ CARL 8:27 2:07 3:02 45:08.95 18.6 2:23 23:37 7:37 1:22:36.60
13. 574 DAVIS TODD 9:29 2:23 2:16 43:46.40 19.2 1:25 26:03 8:23 1:22:58.00
14. 55 WARD KELLY 7:58 2:00 2:25 48:44.25 17.2 1:42 22:34 7:16 1:23:21.70
15. 345 DEMPSEY JEFF 8:39 2:10 2:41 47:52.00 17.5 1:42 23:03 7:25 1:23:55.30
16. 583 ENGSTROM BRANDT 7:28 1:52 2:37 47:14.75 17.8 1:34 25:03 8:04 1:23:55.90
17. 561 HUESTIS ROB 9:54 2:29 2:31 46:37.30 18.0 1:22 22:20 7:12 2:00 1:24:42.85
18. 224 CLAAS AARON 11:01 2:46 2:24 46:13.45 18.2 1:18 24:00 7:44 1:24:55.25
19. 209 WILLIE GARY 11:40 2:55 2:33 47:25.40 17.7 1:35 21:44 7:00 1:24:56.00
20. 349 BERNT DUANE 11:43 2:56 3:44 45:55.10 18.3 1:27 23:42 7:38 1:26:28.45
21. 114 AVILA CHARLIE 8:44 2:11 3:09 47:52.50 17.5 1:19 23:59 7:43 2:00 1:27:01.30
22. 64 TOWNE CHRIS 8:35 2:09 3:22 46:50.65 17.9 2:13 26:27 8:31 1:27:26.30
23. 211 PEARCE GARY 8:33 2:09 4:06 49:12.30 17.1 1:34 24:52 8:01 1:28:16.00
24. 256 GARLAND TROY 9:14 2:19 3:44 47:23.05 17.7 2:07 25:53 8:20 1:28:19.90
25. 317 ANKROM DAN 10:41 2:41 2:32 46:21.50 18.1 1:34 27:17 8:47 1:28:24.35
26. 199 KOENDERS LANCE 11:09 2:48 4:10 47:30.85 17.7 2:15 24:24 7:51 1:29:26.30
27. 139 BICKLE SCOTT 11:10 2:48 2:50 49:02.30 17.1 1:50 26:29 8:32 1:31:20.25
28. 328 TREADAWAY NATE 7:10 1:48 2:53 56:19.20 14.9 0:49 26:10 8:26 1:33:18.70
29. 371 CUMMINGS BRIAN 12:29 3:08 3:57 47:38.40 17.6 1:28 28:37 9:13 1:34:07.50
30. 531 GREGORY JOEL 10:54 2:44 4:07 52:43.70 15.9 2:36 25:59 8:22 1:36:18.10
31. 466 POWER STEVE 15:00 3:45 5:45 53:13.25 15.8 0:53 22:37 7:17 1:37:26.45
32. 447 BETHUNE TIM 13:18 3:20 4:02 51:12.00 16.4 2:21 26:45 8:37 1:37:35.70
33. 380 LAVA WESLEY 10:56 2:44 2:52 54:01.85 15.5 1:40 29:40 9:33 1:39:07.35
34. 198 BATH DAVID 11:12 2:48 3:12 51:02.60 16.5 1:29 32:40 10:31 2:00 1:41:33.15
35. 348 HOFFMAN MARK 17:17 4:20 3:46 51:07.45 16.4 2:12 29:15 9:25 1:43:36.35
36. 493 REMILLARD RICHARD 16:07 4:02 4:46 51:27.80 16.3 1:59 29:32 9:31 1:43:50.60
37. 170 ZUPKO GEORGE 8:40 2:10 4:02 58:46.00 14.3 1:01 32:54 10:36 1:45:21.35
38. 412 HEALY PATRICK 11:03 2:46 4:01 1:02:32.80 13.4 1:35 27:39 8:54 1:46:49.10
39. 391 DRAWE KEVIN 11:04 2:46 6:47 52:34.55 16.0 2:38 34:55 11:15 1:47:57.00
40. 495 PURSELL JEFF 19:42 4:56 4:40 1:02:03.15 13.5 2:10 29:02 9:21 1:57:35.20
41. 416 ROSS JOSEPH 20:16 5:04 4:15 58:37.95 14.3 1:39 36:24 11:43 2:01:10.10
42. 581 VANWIEREN AARON 9:56 2:29 3:28 1:06:06.00 12.7 1:52 41:07 13:14 2:02:26.65
43. 503 GILLIAM JOHN 14:33 3:39 4:20 1:04:20.10 13.1 2:54 40:07 12:55 2:06:12.50
44. 376 FORTUNE TROY 26:32 6:38 4:23 1:03:19.55 13.3 1:13 32:59 10:37 2:08:23.40
45. 496 RHODES JOSEPH 14:12 3:33 5:20 1:10:32.20 11.9 3:04 36:49 11:51 2:09:55.50
46. 476 WILLIAMS DAVID 14:19 3:35 3:00 1:10:43.05 11.9 2:58 43:48 14:06 2:14:46.00
342 HUDSON GREGG 15:19 3:50 5:30 44:34.50 18.8 5:06
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 61 BERKEMEIER DENNIS 7:55 1:59 2:02 38:26.85 21.8 1:10 23:35 7:36 1:13:07.10
2. 105 MCCONNELL JACKSON 8:14 2:04 2:30 41:26.65 20.3 1:04 21:11 6:49 1:14:23.30
3. 291 FRANTZ JOHN 8:05 2:02 2:09 43:19.30 19.4 1:07 21:01 6:46 1:15:39.85
4. 306 LYON JEFF 8:38 2:10 2:25 41:39.25 20.2 1:51 24:11 7:47 1:18:41.50
5. 499 JONAS BILLY 9:12 2:18 3:45 45:31.95 18.4 1:19 21:29 6:55 1:21:14.80
6. 245 LUND JEFFREY 12:00 3:00 2:53 41:13.10 20.4 1:57 24:02 7:45 1:22:02.95
7. 232 FAULKNER TODD 9:37 2:25 2:10 44:59.00 18.7 1:07 24:32 7:54 1:22:22.95
8. 582 HALL DAVID 9:18 2:20 3:41 44:47.45 18.8 1:19 25:35 8:14 1:24:38.35
9. 157 FABER STEVE 10:21 2:36 2:19 44:42.85 18.8 1:43 26:01 8:23 1:25:06.10
10. 305 MCNEAL TODD 9:20 2:20 3:08 49:35.25 16.9 1:01 22:38 7:17 1:25:40.90
11. 191 MOODY JEFF 10:32 2:38 3:07 49:12.70 17.1 1:02 22:22 7:12 1:26:15.15
12. 276 PARKER MIKE 11:50 2:58 3:07 45:47.20 18.3 1:43 24:46 7:59 1:27:11.65
13. 318 CAHOON KELLY 9:37 2:25 3:36 47:01.50 17.9 1:56 25:03 8:04 1:27:11.95
14. 131 ALEXANDER MARK 9:51 2:28 2:17 46:58.15 17.9 1:41 26:28 8:32 2:00 1:29:13.30
15. 132 MCNEILLY STEVE 9:52 2:28 2:14 47:00.05 17.9 1:44 29:36 9:32 1:30:24.70
16. 251 STEVENS NEIL 11:24 2:51 3:55 50:54.40 16.5 1:10 23:24 7:32 1:30:45.65
17. 168 PENROD JACK 8:58 2:15 2:49 46:12.85 18.2 2:12 31:13 10:03 1:31:23.05
18. 438 ATCHISON TONY 9:13 2:19 4:25 49:09.60 17.1 1:59 26:43 8:36 1:31:27.25
19. 207 BUCZYNSKY PAUL 10:18 2:35 2:38 51:13.55 16.4 2:03 26:23 8:30 1:32:33.00
20. 555 LLOYD ODIS 11:55 2:59 2:11 46:44.70 18.0 1:02 32:19 10:25 1:34:11.00
21. 230 WHEELER BOBBY 11:54 2:59 3:53 51:50.05 16.2 2:09 26:15 8:27 1:35:59.45
22. 449 JOHNSON TROY 18:02 4:31 2:48 48:24.15 17.4 2:22 24:59 8:03 1:36:32.40
23. 216 PIRKLE JAMES 11:12 2:48 2:34 51:28.85 16.3 1:44 33:04 10:39 1:40:00.45
24. 145 MARTINSON CRAIG 11:13 2:49 3:51 55:57.25 15.0 2:59 26:49 8:38 1:40:46.65
25. 148 GASKILL KEMP 10:23 2:36 3:45 52:00.20 16.2 1:48 33:10 10:41 1:41:03.90
26. 451 KAHREN MIKE 13:25 3:22 2:24 53:28.00 15.7 1:16 30:42 9:53 1:41:12.60
27. 487 BUCHANAN ERIC 15:56 3:59 2:11 56:25.10 14.9 1:26 29:22 9:28 1:45:17.80
28. 93 RHOADS MICHAEL 9:57 2:30 3:51 1:02:01.00 13.5 1:45 33:51 10:54 1:51:23.25
29. 502 DAVIS MICHAEL 14:50 3:43 9:07 1:10:25.15 11.9 4:49 31:43 10:13 2:10:52.30
30. 523 GRIFFIN DAVE 26:39 6:40 3:58 1:04:07.45 13.1 1:32 37:39 12:07 2:13:52.90
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 54 SMITH KIRK 7:06 1:47 1:35 40:49.80 20.6 0:54 19:26 6:16 1:09:48.80
2. 146 FAULSTICK LUKE 8:29 2:08 1:53 40:58.50 20.5 1:07 20:20 6:33 1:12:45.70
3. 31 PETMECKY GARY 6:23 1:36 1:56 44:34.20 18.8 0:50 21:52 7:03 1:15:33.05
4. 90 DOMNAUER ANDY 7:51 1:58 3:07 41:50.30 20.1 1:09 23:11 7:28 1:17:07.20
5. 32 CAMP THOMAS 8:32 2:08 2:02 41:26.05 20.3 1:04 24:53 8:01 1:17:55.00
6. 394 VULGHUM TY 9:13 2:19 2:01 42:36.00 19.7 1:40 22:28 7:14 1:17:56.45
7. 63 SIEBENTRITT JOEL 7:21 1:51 2:49 47:01.25 17.9 0:55 23:16 7:30 1:21:20.70
8. 121 REEDER JONATHAN 8:35 2:09 1:50 46:05.05 18.2 1:28 23:52 7:41 1:21:48.65
9. 21 CLAPPER DAVE 7:52 1:58 2:17 47:31.05 17.7 1:32 24:31 7:54 1:23:39.90
10. 72 MANSFIELD MICHAEL 9:39 2:25 2:24 44:24.85 18.9 1:57 26:45 8:37 1:25:08.10
11. 246 SILVA DIEGO 10:35 2:39 3:21 45:52.05 18.3 2:10 24:48 7:59 1:26:44.30
12. 463 GOODSON RICHARD 11:49 2:58 3:05 46:01.60 18.3 1:10 25:59 8:22 1:28:02.95
13. 265 BERGER STEVEN 8:46 2:12 2:50 49:02.85 17.1 2:03 25:37 8:15 1:28:16.90
14. 220 QUILLIAN DANIEL 10:21 2:36 2:52 46:39.25 18.0 1:54 27:25 8:50 1:29:09.40
15. 19 BROOKE JOHN 7:02 1:46 2:50 51:25.80 16.3 1:44 26:43 8:36 1:29:42.85
16. 50 PUERTOS ENRIQUE 14:17 3:35 2:29 50:16.45 16.7 2:21 22:29 7:14 1:31:50.10
17. 101 BOOTH PHIL 9:39 2:25 3:46 49:02.85 17.1 2:45 28:41 9:14 1:33:51.80
18. 309 PHILLIPS RICHARD 10:10 2:33 3:23 46:20.15 18.1 2:16 31:52 10:16 1:33:58.95
19. 225 WRIGHT TIM 10:24 2:36 3:05 47:18.45 17.8 2:21 31:04 10:00 1:34:11.40
20. 485 SUNTA JIM 15:54 3:59 5:32 49:17.50 17.0 1:36 22:03 7:06 1:34:19.85
21. 344 ENOCH ED 13:05 3:17 3:36 52:42.70 15.9 1:22 29:06 9:22 1:39:50.20
22. 479 STERBA SIMS 12:52 3:13 4:06 1:03:56.55 13.1 2:29 26:24 8:30 1:49:45.55
23. 444 PENCE CHRIS 11:14 2:49 2:58 54:36.35 15.4 2:27 38:45 12:29 1:49:58.60
24. 424 CODNER FRED 13:04 3:16 5:42 1:02:17.30 13.5 2:42 42:30 13:41 2:06:13.45
510 MINCEY KENNETH DNF
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 356 WOODWARD KEITH 10:38 2:40 1:39 40:53.45 20.5 0:54 21:26 6:54 1:15:29.10
2. 143 BUDSBERG STEVEN 10:10 2:33 3:11 41:33.20 20.2 1:34 23:04 7:26 1:19:29.80
3. 569 FERGUSON KEN 9:38 2:25 2:00 44:35.20 18.8 1:50 24:43 7:58 1:22:44.40
4. 507 GADD BOB 9:29 2:23 2:08 47:09.25 17.8 2:12 27:26 8:50 1:28:22.00
5. 382 BURRELL RICHMOND 12:39 3:10 2:03 44:08.50 19.0 2:31 27:08 8:44 1:28:27.70
6. 433 FLIEGEL EVAN 13:10 3:18 3:23 45:56.70 18.3 2:00 24:12 7:48 1:28:39.15
7. 134 BRADY STEVE 7:40 1:55 4:32 48:39.90 17.3 1:47 26:32 8:33 1:29:08.60
8. 194 WOOD KENNETH 10:27 2:37 3:24 48:52.95 17.2 2:28 27:14 8:46 1:32:24.30
9. 46 ZEIS BRIAN 9:52 2:28 2:34 50:53.80 16.5 2:44 31:30 10:09 1:37:32.05
10. 497 PARHAM JEFF 15:02 3:46 4:23 52:33.45 16.0 1:06 28:02 9:02 1:41:05.40
11. 358 GRASS SAM 12:50 3:13 3:55 58:06.00 14.5 1:20 32:58 10:37 1:49:06.65
12. 483 DYSON JAMES 13:55 3:29 3:56 56:44.15 14.8 1:24 33:27 10:46 1:49:24.25
13. 383 DANSON ED 12:42 3:11 5:09 1:01:30.25 13.7 1:59 41:52 13:29 2:03:10.30
14. 442 LEWIS MARK 15:13 3:49 4:10 1:18:39.95 10.7 1:12 33:05 10:39 2:12:18.45
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 74 MUSSMAN STEVE 7:47 1:57 2:22 43:31.55 19.3 1:25 25:08 8:06 1:20:12.05
2. 36 EDDY MICHAEL 7:12 1:48 1:43 46:22.20 18.1 1:25 26:50 8:38 1:23:29.35
3. 167 JEFFERY HARLEY 8:19 2:05 2:23 47:14.75 17.8 1:48 25:30 8:13 1:25:12.85
4. 577 MCAULEY BRIAN 12:11 3:03 2:37 53:08.25 15.8 1:43 26:12 8:26 1:35:49.10
5. 443 MEECH PAUL 10:25 2:37 3:44 50:12.95 16.7 1:31 31:18 10:05 1:37:09.25
6. 235 SIMMONS LARRY 10:46 2:42 6:15 51:48.00 16.2 3:27 31:33 10:10 1:43:47.65
7. 329 CHESNUT DAVID 13:48 3:27 5:24 52:10.75 16.1 2:26 36:59 11:55 1:50:45.70
8. 389 WINDHAM BOB 10:21 2:36 5:09 59:57.35 14.0 2:30 35:56 11:34 1:53:52.65
9. 387 BRANYAN JOHN 12:08 3:02 5:10 1:07:33.50 12.4 1:47 36:57 11:54 2:03:34.15
10. 494 SHENEFIELD JORDAN 13:07 3:17 5:08 1:13:24.15 11.4 1:23 39:13 12:38 2:12:13.40
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code NAME SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 520 MILLS ROGER 12:32 3:08 1:30 46:05.85 18.2 1:05 28:35 9:12 1:29:45.50
2. 546 TOMPOROWSKI PHILLIP 8:59 2:15 3:06 49:11.45 17.1 1:47 28:50 9:17 1:31:51.35
3. 346 MCANDREWS LAWRENCE 10:45 2:42 4:45 52:36.80 16.0 1:30 26:57 8:41 1:36:31.45
4. 258 THOMPSON HENRY 15:26 3:52 4:34 45:44.15 18.4 2:09 29:53 9:38 1:37:44.20
5. 255 NEELY ALAN 10:10 2:33 4:14 48:31.40 17.3 1:29 33:36 10:49 1:37:59.00
6. 584 WALTS TERENCE 9:25 2:22 3:42 55:41.00 15.1 1:49 36:08 11:38 1:46:42.85
7. 294 REVELL DENNIS 12:09 3:03 4:11 57:36.50 14.6 3:24 30:39 9:52 1:47:57.25
8. 296 FRIEDELL EARL 10:41 2:41 5:01 58:41.10 14.3 1:41 37:39 12:07 1:53:40.95
9. 355 SNIDER DONALD 15:05 3:47 3:44 1:09:51.50 12.0 3:18 39:51 12:50 2:11:46.85
10. 308 STURGES CRAIG 18:18 4:35 5:20 1:02:28.50 13.4 1:44 46:09 14:52 2:13:58.15
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **