OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 354 SOPHIEA LAURA 57 F 6 10:43 1:48 0:55 54:03 21.6 1:02 24:44 7:58 1:31:26
2. 265 CERVENKOVA BARBORA 34 F 5 13:01 2:11 0:50 55:14 21.2 0:42 21:45 7:00 1:31:30
3. 293 BARTHOLOMEW AMY 38 F 5 10:58 1:50 0:42 57:27 20.4 0:56 22:33 7:16 1:32:34
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 305 RICHMOND ERIN 41 F 6 11:15 1:53 1:13 57:53 20.2 1:09 21:40 6:59 1:33:07
2. 339 CHANDLER BARBARA 50 F 6 12:16 2:03 0:48 57:28 20.4 0:48 22:50 7:21 1:34:08
3. 313 BOYLE PAULA 43 F 6 10:30 1:45 0:55 58:09 20.1 1:00 25:50 8:19 1:36:21
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2012 Tri The Mountains 600 Yard Swim 19.5 Mile Bike 5K Run
Blue Ridge, GA 07/22/2012 7:00 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Escape To Blue Ridge
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 12 - 15 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 225 WINN MORGAN 16 F 5 13:59 2:20 1:31 1:12:07 16.2 1:43 32:14 10:23 2:01:32
2. 227 ANTHONY CASEY 18 F 5 11:32 1:56 2:05 1:29:55 13.0 1:16 32:30 10:28 2:17:15
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 297 COLVILLE KATIE 21 F 5 11:45 1:58 0:54 1:00:46 19.3 0:29 23:43 7:38 1:37:36
2. 231 DOWNEY KATIE 24 F 5 15:27 2:35 1:08 1:03:25 18.5 0:48 24:02 7:44 1:44:48
3. 229 COOPER JESICA 22 F 5 15:07 2:32 2:40 1:09:46 16.8 1:35 29:30 9:30 1:58:36
4. 232 WIDENER COURTNEY 24 F 5 16:19 2:44 1:19 1:18:42 14.9 1:20 26:18 8:28 2:03:56
5. 230 SHAPIRO LAUREN 24 F 5 13:49 2:19 3:48 1:23:01 14.1 0:56 33:31 10:48 2:15:04
6. 228 WEAVER ERICA 22 F 5 20:03 3:21 13:09 1:56:17 10.1 3:03 44:04 14:11 3:16:34
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 248 SPENCE MEGAN 28 F 5 13:40 2:17 0:59 1:04:28 18.2 1:23 23:54 7:42 1:44:22
2. 245 KIRCHNER NAOMI 28 F 5 14:11 2:22 0:59 1:06:08 17.7 0:47 25:53 8:20 1:47:55
3. 244 CALDERON ALESHKA 27 F 5 14:36 2:26 1:17 1:06:00 17.7 0:48 26:14 8:27 1:48:52
4. 249 COLQUITT LEAH 29 F 5 16:43 2:48 1:00 1:09:03 16.9 0:52 27:24 8:49 1:55:00
5. 250 FORIER BRIDGET 28 F 5 13:19 2:14 1:46 1:14:34 15.7 2:31 26:30 8:32 1:58:39
6. 237 CROSBY LYNSEY 26 F 5 16:27 2:45 2:09 1:11:51 16.3 1:15 28:44 9:15 2:00:25
7. 243 GOLDMAN ELEANOR 28 F 5 17:49 2:59 2:11 1:10:02 16.7 1:29 30:04 9:41 2:01:34
8. 251 WALTON TONYA 29 F 5 18:06 3:01 1:53 1:12:06 16.2 0:48 29:47 9:36 2:02:39
9. 236 POORBAUGH VIRGINIA 27 F 5 15:22 2:34 2:59 1:13:43 15.9 2:38 33:42 10:51 2:08:22
10. 241 STOUT KRISTEN 27 F 5 19:07 3:12 3:59 1:13:15 16.0 1:16 35:27 11:25 2:13:02
11. 240 REARICK MONICA 28 F 5 2:19:44
12. 238 HENSLER COURTNEY 27 F 5 18:05 3:01 2:32 1:20:09 14.6 2:45 39:22 12:40 2:22:51
13. 234 DURAN-CORDERO MARIA 26 F 5 17:52 2:59 4:36 1:33:35 12.5 4:54 39:54 12:51 2:40:48
14. 247 FELNER JENN 29 F 5 18:57 3:10 3:17 1:40:51 11.6 3:16 42:14 13:36 2:48:32
15. 235 ECKELKAMP CHELSEA 26 F 5 18:24 3:04 3:52 1:49:31 10.7 2:24 50:40 16:19 3:04:49
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 266 BOEZAART JOHKE 33 F 5 10:20 1:44 1:02 58:25 20.0 0:49 23:19 7:31 1:33:54
2. 362 LONIS KATE 33 F 5 13:24 2:14 1:05 58:59 19.8 1:05 30:13 9:44 1:44:44
3. 259 BEARDSLEY JESSICA 32 F 5 12:59 2:10 1:01 1:08:44 17.0 1:04 25:48 8:19 1:49:35
4. 263 HAVILAND ELENA 33 F 5 14:06 2:21 1:23 1:06:58 17.5 0:43 28:04 9:02 1:51:12
5. 267 GETER SVIATLANA 33 F 5 20:21 3:24 2:28 1:02:59 18.6 1:43 26:20 8:29 1:53:49
6. 257 FOARD ABIGAIL 31 F 5 11:46 1:58 1:29 1:12:11 16.2 2:13 29:14 9:25 1:56:51
7. 255 LINCOLN MOLLY 30 F 5 17:55 3:00 0:49 1:11:47 16.3 1:09 27:46 8:57 1:59:25
8. 260 DEVINE COLLEEN 32 F 5 10:59 1:50 1:12 1:14:41 15.7 1:34 32:05 10:20 2:00:29
9. 264 BROCK ERIKA 33 F 5 13:10 2:12 1:51 1:13:25 15.9 1:46 35:59 11:35 2:06:09
10. 273 BRUNET ALEXIS 34 F 5 17:46 2:58 1:47 1:14:06 15.8 1:35 34:16 11:02 2:09:27
11. 252 ROECKER JILL 30 F 5 13:37 2:17 2:39 1:28:14 13.3 0:50 30:01 9:40 2:15:19
12. 256 VILLARI ANNE 30 F 5 16:29 2:45 3:55 1:26:50 13.5 2:07 36:27 11:44 2:25:47
13. 262 DU PLESSIS JANINE 32 F 5 14:55 2:30 2:31 1:33:20 12.5 1:42 52:43 16:58 2:45:10
14. 271 TANKERSLEY KELLI 34 F 5 28:43 4:48 4:29 1:56:22 10.1 2:59 39:55 12:51 3:12:25
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 284 HECK KIM 37 F 5 11:22 1:54 0:53 1:01:08 19.1 0:33 22:43 7:19 1:36:37
2. 295 CLARK KELLY 39 F 5 14:39 2:27 0:44 59:31 19.7 0:26 25:25 8:11 1:40:43
3. 294 DUNCAN HEATHER 38 F 5 11:31 1:56 1:26 1:01:16 19.1 0:51 26:00 8:23 1:41:03
4. 274 WELCH HOLLY 36 F 5 13:48 2:18 1:21 1:03:46 18.3 0:50 23:24 7:32 1:43:07
5. 270 BRADFORD ALISON 35 F 5 13:14 2:13 1:13 1:02:58 18.6 1:16 24:52 8:00 1:43:31
6. 289 MORRIS MISTY 37 F 5 12:58 2:10 0:56 1:01:36 19.0 1:39 27:08 8:44 1:44:15
7. 281 CARRINGTON MALLORY 36 F 5 12:52 2:09 0:51 1:03:46 18.4 0:44 27:24 8:50 1:45:35
8. 298 NOONE KIM 39 F 5 14:35 2:26 0:59 1:02:59 18.6 0:55 26:26 8:31 1:45:53
9. 374 ISENMAN MELISSA 39 F 5 14:18 2:23 1:09 1:02:57 18.6 0:57 28:43 9:15 1:48:02
10. 280 MCMAHON JODI 37 F 5 11:10 1:52 1:39 1:06:46 17.5 1:29 27:23 8:49 1:48:26
11. 272 ROBBINS JILL 35 F 5 12:01 2:01 1:41 1:05:32 17.9 0:51 30:08 9:42 1:50:12
12. 382 CUARTAS ANGELA 36 F 5 12:56 2:10 1:28 1:06:40 17.6 1:45 27:40 8:55 1:50:26
13. 279 BOIKE LEIGH 37 F 5 12:51 2:09 2:18 1:08:38 17.0 1:37 30:05 9:41 1:55:27
14. 292 CRAIG ASHLEY 39 F 5 15:18 2:33 1:53 1:15:33 15.5 0:55 28:22 9:08 2:01:59
15. 285 MAY HILLARY 36 F 5 15:16 2:33 1:38 1:13:08 16.0 1:06 31:11 10:02 2:02:16
16. 290 SAFFOLD CASSANDRA 37 F 5 16:33 2:46 1:21 1:19:38 14.7 1:15 29:37 9:32 2:08:22
17. 291 HARPER KRISTIN 39 F 5 14:54 2:29 1:25 1:17:37 15.1 1:49 33:35 10:49 2:09:18
18. 282 HANLIN ALLISON 37 F 5 15:06 2:31 2:39 1:20:37 14.5 2:30 30:39 9:52 2:11:29
19. 9 ARCHITETTO DENISE 35 F 5 15:28 2:35 1:42 1:17:53 15.0 1:36 35:13 11:20 2:11:50
20. 288 PATTERSON JD 38 F 5 16:17 2:43 2:17 1:16:03 15.4 1:03 36:31 11:46 2:12:09
21. 275 HAIGH LINDSAY 35 F 5 16:15 2:43 1:21 1:17:03 15.2 1:11 37:40 12:08 2:13:28
22. 287 DYCKMAN KARA 38 F 5 14:12 2:22 2:18 1:37:51 12.0 2:41 38:20 12:20 2:35:20
23. 283 JUN JULIE 36 F 5 36:53 6:09 3:04 1:21:37 14.3 2:58 39:03 12:34 2:43:33
24. 299 LESESNE MARY 39 F 5 26:35 4:26 2:16 2:04:01 9.4 2:00 56:51 18:18 3:31:42
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 318 KARIHER JULES 43 F 6 12:59 2:10 1:02 59:45 19.6 0:44 24:32 7:54 1:38:59
2. 312 PEARSON ERIN 42 F 6 11:14 1:53 0:58 1:02:40 18.7 1:05 26:40 8:35 1:42:36
3. 301 DIERKES KATHY 40 F 6 11:25 1:55 1:16 1:07:31 17.3 0:58 24:33 7:54 1:45:41
4. 316 VENDUR NIKI 43 F 6 15:10 2:32 1:40 1:02:49 18.6 1:38 25:28 8:12 1:46:42
5. 323 LEVY STACY 44 F 6 13:02 2:11 1:52 1:03:15 18.5 0:47 31:01 9:59 1:49:55
6. 310 HARDIN LISA 41 F 6 12:13 2:03 1:00 1:06:25 17.6 0:55 30:29 9:49 1:51:01
7. 320 ROME SHANNA 44 F 6 16:47 2:48 1:33 1:01:21 19.1 1:53 30:29 9:49 1:52:02
8. 315 BOCKMIER CHRISTY 42 F 6 16:41 2:47 1:22 1:05:41 17.8 1:08 30:53 9:57 1:55:44
9. 307 BLANCHE PEGGY 41 F 6 15:38 2:37 1:01 1:10:10 16.7 1:24 27:54 8:59 1:56:05
10. 366 MEYER CLAUDIA 40 F 6 15:22 2:34 1:21 1:05:38 17.8 1:52 36:20 11:42 2:00:32
11. 308 MAST TYLER 42 F 6 12:31 2:06 1:01 1:15:17 15.5 1:25 30:52 9:57 2:01:05
12. 304 FARROW TAMATHA 41 F 6 15:40 2:37 1:19 1:12:01 16.2 1:51 35:29 11:26 2:06:16
13. 319 GURNEY KARINA 44 F 6 14:52 2:29 2:12 1:14:31 15.7 1:58 34:41 11:10 2:08:11
14. 321 ACKERMANN HEATHER 43 F 6 14:43 2:28 1:38 1:20:12 14.6 0:55 31:01 9:59 2:08:28
15. 300 CORDSEN SHELLY 40 F 6 16:00 2:40 1:16 1:18:08 15.0 2:11 37:01 11:55 2:14:34
16. 306 SINCLAIR HEATHER 40 F 6 19:27 3:15 7:41 1:23:37 14.0 4:06 31:30 10:09 2:26:19
17. 309 HUGHES MILDRED ""M 41 F 6 18:01 3:01 2:32 1:36:01 12.2 1:19 41:11 13:16 2:39:02
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 364 DILLON DENNIS 49 F 6 12:30 2:05 0:56 58:40 19.9 0:34 24:45 7:58 1:37:23
2. 325 WATSON DENISE 46 F 6 11:47 1:58 1:49 58:45 19.9 1:40 29:30 9:30 1:43:29
3. 324 BROOKS VIRGINIA 45 F 6 17:06 2:51 1:59 1:00:26 19.4 1:03 25:30 8:13 1:46:01
4. 367 BURNETTE SYLVIA 47 F 6 19:21 3:14 1:16 1:05:08 18.0 1:20 24:31 7:54 1:51:34
5. 338 MENENDES SUSAN 49 F 6 16:49 2:49 1:30 1:10:48 16.5 1:43 30:12 9:44 2:01:01
6. 327 WILLIAMSON LYNNE 45 F 6 15:54 2:39 0:59 1:12:57 16.0 1:01 31:23 10:07 2:02:11
7. 332 KALBERMAN STACEY 48 F 6 14:34 2:26 1:39 1:12:22 16.2 1:25 32:57 10:37 2:02:54
8. 330 AYER GLADYS 47 F 6 16:06 2:41 1:37 1:16:42 15.3 1:12 31:37 10:11 2:07:12
9. 333 MINCHEW BECKY 48 F 6 15:18 2:33 3:09 1:20:07 14.6 2:19 34:15 11:02 2:15:06
10. 326 KUGLER MONICA 45 F 6 14:35 2:26 2:10 1:22:24 14.2 1:48 35:44 11:30 2:16:39
11. 335 SHAW DONNA 48 F 6 18:37 3:07 1:40 1:30:39 12.9 2:10 41:13 13:16 2:34:17
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 342 YOUNG NANCY 52 F 6 11:52 1:59 0:38 59:14 19.8 0:34 25:38 8:15 1:37:55
2. 349 TOTARO PATTY 54 F 6 13:08 2:12 0:54 58:14 20.1 0:54 24:53 8:01 1:38:01
3. 343 ELKINS-KOCH LAURI 51 F 6 14:54 2:29 1:05 1:07:58 17.2 1:12 28:05 9:03 1:53:11
4. 346 BENNETT LISA 53 F 6 15:23 2:34 1:12 1:08:22 17.1 1:00 32:00 10:18 1:57:56
5. 351 MCCARTER DIANE 54 F 6 14:27 2:25 1:21 1:10:16 16.7 1:20 32:31 10:28 1:59:53
6. 348 SMITH TALITHA 54 F 6 15:11 2:32 2:15 1:18:23 14.9 1:26 29:41 9:34 2:06:55
7. 340 BOLAND CATHY 51 F 6 22:03 3:41 2:39 1:11:26 16.4 2:47 44:35 14:21 2:23:27
8. 345 MCGARITY PEGGY 52 F 6 20:53 3:29 1:55 1:28:07 13.3 2:35 37:02 11:56 2:30:31
9. 341 RICE LINDA 51 F 6 23:58 4:00 5:49 1:59:59 9.8 5:35 53:24 17:12 3:28:44
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 350 GRIFFITH AMY 55 F 6 12:14 2:03 0:52 59:45 19.6 0:55 24:22 7:51 1:38:06
2. 365 WARD MARSHA 55 F 6 14:15 2:23 0:55 1:05:54 17.8 0:52 29:02 9:21 1:50:55
3. 368 MCGANITY LYNE 58 F 6 12:00 2:00 1:22 1:06:30 17.6 1:07 31:06 10:01 1:52:03
4. 352 RIZOR NANCY 56 F 6 15:59 2:40 1:12 1:12:44 16.1 1:24 38:12 12:18 2:09:29
5. 355 POLON KATHY 58 F 6 18:23 3:04 2:00 1:27:41 13.3 2:48 33:36 10:49 2:24:26
6. 353 DRAPER PATRICIA 57 F 6 21:15 3:33 2:00 1:29:52 13.0 2:34 36:35 11:47 2:32:15
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 357 HERMAN ADRI 60 F 6 17:12 2:52 1:00 1:02:40 18.7 1:16 28:21 9:08 1:50:26
2. 358 PERRIN WRIGHT WHIT 62 F 6 23:34 3:56 2:24 1:23:40 14.0 1:15 38:00 12:14 2:28:52
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 359 REAGAN LYN 69 F 6 28:01 4:41 3:27 1:39:41 11.7 2:48 45:30 14:39 2:59:24
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 64 HORSAGER JOSHUA 34 M 2 10:48 1:48 0:32 52:33 22.3 0:30 19:18 6:13 1:23:39
2. 86 BUNTIN DAVID 39 M 3 10:22 1:44 0:46 52:31 22.3 0:35 19:52 6:24 1:24:04
3. 26 JOHNSON THOMAS 23 M 2 12:47 2:08 0:41 51:33 22.7 0:55 19:39 6:20 1:25:33
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 174 BARRETT ROBERT 50 M 4 10:23 1:44 0:25 55:19 21.2 0:26 20:46 6:41 1:27:17
2. 193 ANDERSON ROB 53 M 4 11:33 1:56 0:50 54:12 21.6 0:36 22:08 7:08 1:29:17
3. 186 HANNAN CASEY 53 M 4 11:39 1:57 1:05 55:28 21.1 0:48 21:22 6:53 1:30:19
MALE AGE GROUP RESULTS
2012 Tri The Mountains 600 Yard Swim 19.5 Mile Bike 5K Run
Blue Ridge, GA 07/22/2012 7:00 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: Escape To Blue Ridge
MALE SPRINT AGE GROUP: 12 - 15

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 361 BENTLEY LUKE 14 M 6 16:02 2:41 2:19 1:25:08 13.7 0:48 37:21 12:02 2:21:36
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 15 SMITH KENNETH 18 M 2 11:34 1:56 1:56 1:03:28 18.4 0:48 22:58 7:24 1:40:42
2. 14 BENTLEY JACK 17 M 2 10:53 1:49 1:49 1:03:41 18.4 0:56 24:49 8:00 1:42:05
3. 18 RUSSELL ZACHARY 19 M 2 13:19 2:14 1:58 1:04:43 18.1 1:05 23:00 7:25 1:44:04
4. 16 BROOKINS LOGAN 19 M 2 14:09 2:22 2:15 1:08:52 17.0 1:18 22:06 7:07 1:48:39
5. 13 SMITH NATHAN 16 M 2 10:50 1:49 2:30 1:13:27 15.9 0:31 28:55 9:19 1:56:11
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 21 PIKE CHANCE 21 M 2 10:54 1:49 0:45 55:31 21.1 0:42 21:22 6:53 1:29:13
2. 378 LESESNE DESTIN 23 M 2 16:46 2:48 1:57 1:01:41 19.0 0:58 24:57 8:02 1:46:16
3. 17 FAIR ANDREW 20 M 2 12:37 2:07 2:22 1:04:14 18.2 2:10 25:38 8:15 1:47:00
4. 24 JOHN MILLER 23 M 2 13:15 2:13 1:57 1:04:39 18.1 1:18 28:24 9:09 1:49:32
5. 25 ELLIOTT SETH 22 M 2 11:04 1:51 2:43 1:10:02 16.7 1:08 26:47 8:38 1:51:44
6. 27 FLAVIN DANIEL 23 M 2 11:13 1:53 1:36 1:11:08 16.5 0:55 29:05 9:22 1:53:55
7. 28 GRANT TREVOR 24 M 2 17:33 2:56 2:47 1:09:39 16.8 0:47 30:24 9:47 2:01:09
8. 22 VILLONGCO CHRIS 21 M 2 16:12 2:42 1:46 1:11:38 16.3 1:31 34:57 11:15 2:06:03
9. 20 PETERSON KEVIN 21 M 2 12:40 2:07 2:18 1:13:49 15.9 1:44 39:01 12:34 2:09:31
10. 23 CARTER KEENAN 21 M 2 39:55 6:40 2:26 1:31:59 12.7 0:50 38:16 12:19 2:53:24
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 33 GREENE ZACH 26 M 2 11:15 1:53 0:57 53:15 22.0 0:37 23:37 7:36 1:29:40
2. 41 CARMEN CHARLES 29 M 2 12:47 2:08 1:06 56:50 20.6 0:41 21:25 6:54 1:32:48
3. 37 MILLER COLTON 27 M 2 10:44 1:48 1:18 1:02:00 18.9 0:44 24:06 7:46 1:38:50
4. 34 KENDALL GRANT 26 M 2 13:05 2:11 2:00 1:03:00 18.6 0:43 23:12 7:28 1:41:58
5. 29 NEWMAN SCOTT 26 M 2 12:07 2:02 1:06 1:03:58 18.3 1:03 25:05 8:05 1:43:17
6. 43 MELTON KEVIN 29 M 2 13:25 2:15 1:01 1:04:01 18.3 1:12 24:59 8:03 1:44:37
7. 44 EVELETH JONATHAN 29 M 2 13:59 2:20 1:38 1:03:49 18.3 1:41 25:48 8:19 1:46:54
8. 40 HERROD MARCUS 29 M 2 21:53 3:39 1:26 1:01:41 19.0 1:10 31:01 9:59 1:57:09
9. 30 GARTIN RYAN 25 M 2 13:27 2:15 2:39 1:08:06 17.2 1:10 31:54 10:16 1:57:13
10. 38 WARFEL CHRIS 27 M 2 13:28 2:15 1:11 1:11:03 16.5 1:14 31:56 10:17 1:58:51
11. 242 MARSHALL ANDREW 27 M 5 16:31 2:46 4:08 1:07:40 17.3 1:39 35:01 11:16 2:04:57
12. 45 HENSLER KENYON 29 M 2 15:04 2:31 2:36 1:14:08 15.8 1:10 36:08 11:38 2:09:04
13. 31 HEIDEN CHRIS 27 M 2 13:30 2:15 1:41 1:22:02 14.3 1:32 31:35 10:10 2:10:17
14. 39 VAUGHAN CHRIS 28 M 2 13:03 2:11 1:46 1:32:20 12.7 0:47 30:38 9:52 2:18:31
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 63 SCHUCHART ZACH 33 M 2 11:33 1:56 0:57 55:29 21.1 0:39 22:19 7:11 1:30:55
2. 58 HEDRICK CY 32 M 2 13:03 2:11 2:11 57:38 20.3 1:27 26:09 8:25 1:40:27
3. 35 FRANCIS KEVIN 32 M 2 13:12 2:12 1:41 57:23 20.4 0:58 25:38 8:15 2:00 1:40:51
4. 66 ROBBINS SHANE 34 M 2 14:30 2:25 1:24 1:01:57 18.9 1:10 25:17 8:08 1:44:17
5. 50 ECKLES BENJAMIN 31 M 2 13:43 2:18 2:12 1:06:43 17.5 1:19 24:35 7:55 1:48:30
6. 61 LUKE ANDY 34 M 2 13:18 2:13 1:56 1:06:43 17.5 1:26 27:16 8:47 1:50:38
7. 46 HOOTEN JACOB 31 M 2 14:59 2:30 1:23 1:06:14 17.7 1:04 30:32 9:50 1:54:10
8. 49 NAGRANI VIKRAM 31 M 2 13:47 2:18 2:27 1:11:50 16.3 1:21 27:39 8:54 1:57:02
9. 52 KORB PEARCE 31 M 2 12:59 2:10 3:08 1:15:07 15.6 1:42 28:55 9:19 2:01:50
10. 60 BACON NATH 32 M 2 21:42 3:37 4:16 1:13:23 15.9 1:38 28:19 9:07 2:09:16
11. 57 SEARCY JASON 32 M 2 22:31 3:46 4:18 1:32:21 12.7 3:50 41:23 13:20 2:44:21
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 381 WARD CODY 35 M 3 11:10 1:52 0:31 53:18 22.0 0:36 21:54 7:03 1:27:27
2. 77 STELLA MICHAEL 36 M 3 12:20 2:04 0:49 54:54 21.3 0:38 21:09 6:49 1:29:47
3. 80 HAKE MICHAEL 37 M 3 12:27 2:05 1:01 57:12 20.5 0:56 21:06 6:48 1:32:39
4. 70 EVERETT STUART 36 M 3 11:53 1:59 0:55 57:45 20.3 0:34 23:38 7:37 1:34:44
5. 371 TREIGER JOEL 37 M 3 13:13 2:13 1:16 56:32 20.7 1:19 22:52 7:22 1:35:10
6. 96 KEARNEY BRIAN 39 M 3 12:21 2:04 0:44 56:51 20.6 1:06 24:56 8:02 1:35:56
7. 74 MEADOWS JARED 37 M 3 11:25 1:54 0:35 59:49 19.6 0:34 24:31 7:54 1:36:52
8. 90 LECK BRANDON 38 M 3 11:39 1:57 0:56 57:52 20.2 0:50 26:09 8:25 1:37:23
9. 82 LAURIA SHAWN 38 M 3 11:47 1:58 1:39 1:01:31 19.0 1:08 28:17 9:07 1:44:20
10. 75 LEONARD ALLEN 36 M 3 12:58 2:10 1:57 1:02:41 18.7 0:54 26:14 8:27 1:44:42
11. 379 WHOLLEY BRIAN 39 M 3 12:52 2:09 1:26 1:03:32 18.4 1:18 25:52 8:20 1:44:59
12. 98 AYOUB JOHN 39 M 3 10:32 1:46 1:35 1:09:20 16.9 1:07 23:04 7:26 1:45:36
13. 79 SUPKO BRIAN 37 M 3 12:02 2:01 2:31 1:04:50 18.0 1:23 25:19 8:09 1:46:03
14. 92 HECK ADAM 38 M 3 10:52 1:49 1:10 1:07:04 17.4 0:42 26:55 8:40 1:46:41
15. 85 GLENN JOHN 39 M 3 13:47 2:18 1:15 1:04:02 18.3 1:02 30:01 9:40 1:50:04
16. 71 POVENZ MIKE 35 M 3 13:20 2:14 1:24 1:12:16 16.2 0:28 24:36 7:55 1:52:03
17. 93 LLOYD WAYNE 39 M 3 15:50 2:39 1:23 1:09:49 16.8 1:05 27:52 8:58 1:55:57
18. 81 MCKINNEY CRAIG 38 M 3 14:39 2:27 3:37 1:10:38 16.6 1:58 29:27 9:29 2:00:17
19. 87 CORDSEN ERIK 39 M 3 16:41 2:47 1:41 1:08:51 17.0 1:28 31:54 10:17 2:00:33
20. 89 PEACOCK GARY 39 M 3 14:31 2:26 1:41 1:09:50 16.8 1:35 35:22 11:23 2:02:58
21. 91 HALE ROGUE 38 M 3 11:52 1:59 1:45 1:13:46 15.9 1:04 36:28 11:44 2:04:52
22. 84 PARKER MORGAN 39 M 3 14:06 2:21 9:46 1:09:08 16.9 2:11 31:19 10:05 2:06:27
23. 97 KUGLER JOSEPH 39 M 3 20:35 3:26 2:01 1:15:34 15.5 2:11 35:18 11:22 2:15:38
24. 72 HUTCHINSON MICHAEL 35 M 3 14:48 2:28 2:49 1:22:07 14.3 1:49 43:03 13:52 2:24:34
25. 65 LILLARD MARCUS 35 M 3 20:09 3:22 3:58 1:25:09 13.7 1:38 39:16 12:39 2:30:08
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 116 BOWIE BRETT 42 M 3 14:12 2:22 1:16 53:43 21.8 0:47 20:59 6:46 1:30:55
2. 134 GOULD TODD 44 M 3 12:46 2:08 0:43 53:11 22.0 0:32 24:44 7:58 1:31:54
3. 125 LANE RANDAL 44 M 3 15:47 2:38 0:48 53:54 21.7 0:50 22:34 7:16 1:33:50
4. 133 SHARPE KEENAN 44 M 3 12:29 2:05 0:41 57:19 20.4 0:44 24:09 7:47 1:35:21
5. 105 MCCURDY DAVID 41 M 3 13:36 2:16 0:52 57:06 20.5 0:42 24:09 7:47 1:36:23
6. 104 FARROW FRANKLIN 42 M 3 13:38 2:17 0:48 58:15 20.1 0:55 23:45 7:39 1:37:19
7. 94 FLEET SHAWN 40 M 3 12:20 2:04 1:03 58:45 19.9 0:57 24:19 7:50 1:37:22
8. 132 ADAMS TED 44 M 3 12:25 2:05 0:56 58:26 20.0 2:24 25:43 8:17 1:39:52
9. 130 MORGAN DANIEL 44 M 3 12:02 2:01 1:11 1:00:22 19.4 1:34 25:46 8:18 1:40:53
10. 108 LEDFORD SHAWN 41 M 3 12:18 2:03 1:27 59:42 19.6 0:52 26:55 8:40 1:41:13
11. 121 FAGAN DARREN 43 M 3 16:23 2:44 1:18 1:01:20 19.1 0:43 22:55 7:23 1:42:38
12. 106 WATSON ABRAM 42 M 3 14:46 2:28 2:00 58:34 20.0 1:26 26:10 8:26 1:42:55
13. 375 MOOMAW BARRY 41 M 3 12:39 2:07 1:29 1:03:58 18.3 0:51 25:52 8:20 1:44:46
14. 126 TRENT JOHN 44 M 3 11:53 1:59 2:16 1:01:11 19.1 2:27 27:29 8:51 1:45:14
15. 100 KORNFELD STEVEN 41 M 3 11:58 2:00 1:44 1:03:20 18.5 0:36 28:21 9:08 1:45:57
16. 118 CHAPMAN MARTIN 42 M 3 14:17 2:23 1:58 1:00:48 19.2 1:17 27:50 8:58 1:46:06
17. 109 CALBERT STEVE 42 M 3 12:48 2:08 1:50 1:03:19 18.5 1:09 28:05 9:03 1:47:08
18. 372 ROLLINS GEORGE 41 M 3 14:22 2:24 1:20 1:02:32 18.7 0:46 28:17 9:06 1:47:14
19. 136 GOODLING MICHAEL 44 M 3 14:21 2:24 1:31 1:02:33 18.7 1:20 29:19 9:26 1:49:02
20. 114 SMITH DALE 42 M 3 13:34 2:16 1:26 1:05:15 17.9 1:02 30:15 9:45 1:51:30
21. 110 BROWN JAMES 41 M 3 19:23 3:14 1:16 1:01:48 18.9 1:06 29:26 9:29 1:52:58
22. 107 MCMAHON DAVE 41 M 3 14:01 2:21 2:25 1:07:42 17.3 1:34 27:31 8:52 1:53:10
23. 128 LYNCH JEFF 43 M 3 12:53 2:09 1:49 1:08:26 17.1 1:10 28:54 9:18 1:53:11
24. 115 BENNETT JIM 42 M 3 15:58 2:40 1:59 1:07:38 17.3 1:51 26:33 8:33 1:53:57
25. 135 TRENTINI TONY 44 M 3 12:44 2:08 1:59 1:06:22 17.6 2:02 31:12 10:03 1:54:18
26. 129 POOL DAN 44 M 3 16:36 2:46 2:18 1:03:18 18.5 1:04 32:11 10:22 1:55:24
27. 111 LEE GREGORY 42 M 3 13:01 2:11 4:12 1:08:15 17.1 2:40 27:27 8:50 1:55:32
28. 102 ANDRE NIGEL 41 M 3 13:25 2:15 2:11 1:09:25 16.9 2:03 28:43 9:15 1:55:44
29. 99 HAMELIN MICHAEL 41 M 3 14:40 2:27 1:49 1:10:41 16.6 1:45 30:42 9:53 1:59:35
30. 120 HALL STACY 43 M 3 12:45 2:08 1:30 1:14:52 15.6 1:28 31:43 10:13 2:02:16
31. 95 DEMPSEY JEFF 40 M 3 12:34 2:06 3:33 1:16:30 15.3 2:29 27:37 8:54 2:02:40
32. 380 PERLMUTTER JOEL 41 M 3 16:11 2:42 2:26 1:11:57 16.3 1:30 33:45 10:52 2:05:47
33. 383 SCHWAKE THOMAS 41 M 3 18:12 3:02 3:28 1:17:03 15.2 1:25 26:15 8:27 2:06:20
34. 131 BULOW MATT 44 M 3 21:53 3:39 1:59 1:09:10 16.9 2:09 31:18 10:05 2:06:28
35. 101 HARPER ROB 41 M 3 18:33 3:06 1:53 1:17:21 15.1 2:10 28:26 9:09 2:08:21
36. 127 WASHBURN MATTHEW 44 M 3 13:44 2:18 2:35 1:18:12 15.0 1:51 39:00 12:33 2:15:19
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 167 WILLIAMSON WESLEY 48 M 4 12:15 2:03 0:47 54:15 21.6 1:23 21:53 7:03 1:30:32
2. 143 CLARK PARRISH 46 M 4 13:11 2:12 1:07 53:51 21.7 0:53 24:32 7:54 1:33:32
3. 139 KISER CURTIS 45 M 4 11:19 1:54 0:39 57:42 20.3 0:38 23:17 7:30 1:33:33
4. 158 KOPITSKY NEIL 47 M 4 18:01 3:00 0:56 49:58 23.4 1:05 24:03 7:45 1:34:01
5. 148 KITCHENS WARREN 45 M 4 10:32 1:46 0:37 58:47 19.9 0:49 24:41 7:57 1:35:23
6. 150 DIERKES CHRIS 46 M 4 13:50 2:19 1:13 58:09 20.1 0:45 24:10 7:47 1:38:05
7. 164 WHITE JEFF 49 M 4 15:11 2:32 1:20 55:26 21.1 1:12 25:06 8:05 1:38:13
8. 161 ABBOTT TIM 48 M 4 18:58 3:10 0:58 56:30 20.7 1:11 23:10 7:28 1:40:44
9. 140 VENDUR ALAN 45 M 4 14:12 2:22 1:16 1:00:55 19.2 1:17 25:43 8:17 1:43:21
10. 166 GLOVER CLINT 48 M 4 13:58 2:20 1:59 59:26 19.7 1:17 27:23 8:49 1:44:01
11. 171 KIBLER STEVE 49 M 4 12:21 2:04 1:04 1:05:50 17.8 1:24 25:49 8:19 1:46:26
12. 155 MIZER GLEN 47 M 4 14:24 2:24 1:23 1:04:25 18.2 0:55 25:57 8:22 1:47:02
13. 149 RODDENBERRY JOHN 46 M 4 15:10 2:32 3:20 1:02:06 18.8 0:52 25:58 8:22 1:47:25
14. 152 BELL ELLIOTT 47 M 4 13:08 2:12 1:31 1:08:14 17.2 0:56 24:55 8:01 1:48:41
15. 145 FORBERG T CHRISTOPH 45 M 4 16:31 2:46 2:02 1:04:19 18.2 0:57 24:55 8:02 1:48:43
16. 160 NEWSOME KEN 48 M 4 12:41 2:07 2:31 1:02:51 18.6 3:08 27:47 8:57 1:48:56
17. 163 BZOTTE TOM 49 M 4 15:24 2:34 2:12 1:04:23 18.2 1:52 26:07 8:25 1:49:56
18. 146 BLANCHARD DAVE 45 M 4 13:09 2:12 3:07 1:06:50 17.5 2:03 26:11 8:26 1:51:18
19. 138 HUETT GLEN 45 M 4 12:17 2:03 1:02 1:09:11 16.9 1:13 28:27 9:10 1:52:08
20. 165 ODONOGHUE JOHN 49 M 4 13:04 2:11 1:48 1:03:04 18.6 1:09 34:44 11:11 1:53:47
21. 142 CLOWER GENE 45 M 4 14:02 2:21 1:19 1:05:30 17.9 1:09 32:04 10:20 1:54:02
22. 168 JOHNSON REED 48 M 4 13:40 2:17 1:43 1:07:04 17.4 2:22 31:01 9:59 1:55:49
23. 169 COLEMAN ROBERT 49 M 4 16:38 2:47 1:40 1:12:12 16.2 1:36 29:38 9:33 2:01:43
24. 154 SMITH KENNY 47 M 4 15:01 2:31 2:16 1:08:55 17.0 1:19 34:22 11:04 2:01:51
25. 159 ROGERS HOWARD 47 M 4 15:07 2:32 3:54 1:24:25 13.9 0:36 25:36 8:15 2:09:36
26. 137 LEE DAVID 45 M 4 22:46 3:48 1:39 1:10:29 16.6 1:02 36:03 11:37 2:11:57
27. 153 LACCETTI THOMAS 46 M 4 18:53 3:09 3:01 1:15:24 15.5 3:22 40:26 13:01 2:21:05
28. 173 BUDBILL LOUIS 49 M 4 19:30 3:15 2:42 1:20:38 14.5 1:13 38:36 12:26 2:22:38
29. 156 FALSTROM LEE 46 M 4 39:58 6:40 5:04 1:17:28 15.1 1:29 35:50 11:32 2:39:48
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 182 BERGER BRUCE 53 M 4 12:07 2:02 1:03 52:26 22.3 1:02 24:18 7:49 1:30:54
2. 176 GRIFFITH SCOTT 51 M 4 11:55 2:00 1:40 56:36 20.7 1:11 21:50 7:02 1:33:10
3. 177 ZIPP BARRY 52 M 4 8:53 1:29 0:53 59:54 19.5 1:04 24:02 7:44 1:34:44
4. 179 DEVANEY JIM 51 M 4 10:23 1:44 0:57 56:31 20.7 0:46 27:30 8:51 1:36:05
5. 183 SANBORN PETER 52 M 4 13:28 2:15 1:52 59:23 19.7 1:19 24:51 8:00 1:40:51
6. 178 WEBSTER ART 51 M 4 14:00 2:20 1:16 1:00:36 19.3 1:09 24:40 7:57 1:41:40
7. 370 WARSHAUER MICHAEL 54 M 4 12:21 2:04 1:08 1:03:34 18.4 0:58 26:43 8:36 1:44:43
8. 180 BLAIS PAUL 53 M 4 15:37 2:37 2:37 1:04:51 18.0 1:28 25:50 8:19 1:50:22
9. 172 KENNEDY MIKE 50 M 4 12:33 2:06 1:35 1:06:39 17.6 1:10 28:29 9:10 1:50:25
10. 192 JENCIUS WILLIAM 54 M 4 11:09 1:52 1:32 1:12:54 16.1 1:13 34:10 11:00 2:00:55
11. 185 BULLUCK ED 53 M 4 14:07 2:22 1:47 1:13:41 15.9 2:30 30:19 9:46 2:02:24
12. 175 KASHLAN DEAN 50 M 4 8:06 1:21 3:04 1:17:04 15.2 2:46 38:12 12:18 2:09:10
13. 187 KOETTING JERRY 52 M 4 19:21 3:14 3:19 1:13:55 15.8 1:46 34:53 11:14 2:13:13
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 210 ZOELLNER MIKE 59 M 4 10:02 1:41 1:01 55:10 21.2 0:46 26:09 8:25 1:33:06
2. 202 LONG DAVID 57 M 4 10:08 1:42 1:15 56:31 20.7 1:16 24:20 7:50 1:33:29
3. 197 BROWN RAY 55 M 4 13:16 2:13 0:49 56:36 20.7 0:50 26:38 8:35 1:38:06
4. 147 BERGER MICHAEL 58 M 4 12:54 2:09 1:14 1:01:01 19.2 0:47 24:05 7:45 1:39:59
5. 205 PATE PETER 57 M 4 16:06 2:41 1:36 58:31 20.0 1:05 26:39 8:35 1:43:56
6. 204 FERGUSON KEN 58 M 4 15:02 2:31 1:07 1:01:03 19.2 1:25 26:54 8:40 1:45:30
7. 401 YOW RICHARD 57 M 4 13:54 2:19 3:51 59:32 19.7 1:10 27:40 8:55 1:46:06
8. 208 HAMMONS BILL 57 M 4 14:55 2:30 2:59 1:01:08 19.1 1:14 26:36 8:34 1:46:49
9. 203 FAIR MARK 56 M 4 11:37 1:57 1:57 1:01:55 18.9 1:52 30:39 9:52 1:47:59
10. 369 THORNE JEFF 56 M 4 13:50 2:19 1:08 1:03:19 18.5 1:10 29:08 9:23 1:48:34
11. 7 RUEDA MARIO 56 M 1 11:42 1:57 2:16 1:02:35 18.7 1:45 30:26 9:48 1:48:43
12. 198 BROOKS FRED 56 M 4 11:00 1:50 1:58 1:11:00 16.5 0:40 25:26 8:12 1:50:03
13. 195 HOLLAND RICHARD 55 M 4 15:22 2:34 1:24 1:03:12 18.5 0:51 32:25 10:26 1:53:13
14. 206 SMITH FELIX 58 M 4 16:02 2:41 2:06 1:08:50 17.0 0:32 27:46 8:57 1:55:15
15. 209 WARFEL TIM 59 M 4 16:14 2:43 3:07 1:05:49 17.8 2:12 36:07 11:38 2:03:27
16. 6 BIDDLE MICHAEL 56 M 6 15:23 2:34 2:48 1:11:03 16.5 2:09 35:28 11:25 2:06:50
17. 196 SCHUSTER JOE 55 M 4 15:46 2:38 1:16 1:12:41 16.1 0:44 36:46 11:50 2:07:11
18. 201 BLAINE MICHAEL 56 M 4 15:38 2:37 3:03 1:21:06 14.4 2:28 34:50 11:13 2:17:03
19. 207 CRITTENDEN THOMAS 57 M 4 21:15 3:33 2:42 1:15:17 15.5 2:36 37:31 12:05 2:19:18
20. 199 GRAHAM MARCUS 56 M 4 25:32 4:16 3:02 1:42:34 11.4 1:22 42:47 13:47 2:55:15
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 215 HERMAN ROB 61 M 4 20:55 3:30 2:19 1:10:06 16.7 1:36 26:59 8:41 2:01:53
2. 213 BOWMAN DAVID 60 M 4 17:08 2:52 1:42 1:15:09 15.6 1:49 30:18 9:46 2:06:05
3. 217 TOMPOROWSKI PHILLIP 64 M 4 12:42 2:07 1:43 1:14:17 15.8 2:00 35:29 11:26 2:06:09
4. 214 POLON BRUCE 61 M 4 16:59 2:50 2:16 1:15:07 15.6 3:06 30:28 9:49 2:07:56
5. 216 RIDDOCH GORDON 61 M 4 21:13 3:32 3:36 1:26:24 13.5 2:04 33:47 10:53 2:27:01
6. 212 LOCKHART BILL 60 M 4 23:05 3:51 5:27 1:43:47 11.3 3:30 51:59 16:44 3:07:45
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 220 WALL ANDREW 68 M 4 15:17 2:33 1:21 1:04:43 18.1 0:58 25:10 8:06 1:47:27
2. 221 KING DAVID 69 M 4 15:17 2:33 0:43 1:08:28 17.1 0:50 34:51 11:14 2:00:08
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 222 FLEET GEORGE 71 M 4 16:19 2:44 2:12 1:28:12 13.3 1:03 44:56 14:28 2:32:39
2. 223 DALY TOM 71 M 4 14:16 2:23 1:20 1:07:06 17.4 -Time DNF DNF