OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 30 BEDELL YVONNE 36 F 6:01 1:12 1:28 44:54 20.1 0:39 20:40 6:39 1:13:40
2. 2 HARPRING AMANDA 36 F 5:24 1:05 1:35 44:55 20.0 0:44 21:23 6:53 1:13:59
3. 264 MEADOWS HANNAH 17 F 5:36 1:08 1:39 49:24 18.2 0:44 23:22 7:32 1:20:44
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 272 HOPPENFELD MARLA 49 F 8:54 1:47 3:18 51:04 17.6 1:22 24:22 7:51 1:28:58
2. 271 SHERMAN LAURA 49 F 6:39 1:20 2:19 51:50 17.4 1:18 28:35 9:12 1:30:39
3. 41 DALTON MARTHA 43 F 6:51 1:23 2:48 58:51 15.3 1:19 28:29 9:11 1:38:16
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2012 Chastain Park TriPATHlon,400 Yard Swim 15 Mile Bike 5K Run
Chastain Park Pool, Atlanta GA 5/06/2012 7:30 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 10 - 15

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 97 HOUGHTON MELISSA 15 F 6:30 1:18 2:37 1:01:00 14.8 0:46 24:05 7:45 1:34:54
2. 43 BLAND CAROLYN 15 F 6:32 1:19 2:43 1:16:21 11.8 0:36 29:45 9:35 1:55:55
3. 7 AMAN REBECCA 15 F 6:44 1:21 3:08 1:16:30 11.8 1:07 31:13 10:03 1:58:41
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 217 SMITH MARY CLAIRE 16 F 8:04 1:37 6:21 1:35:19 9.4 2:27:29
2. 218 SMITH EMMA 16 F 8:26 1:42 5:42 1:40:18 9.0 2:31:09
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 168 HANGARTNER ALLY 20 F 7:37 1:32 3:09 1:10:23 12.8 1:47 29:50 9:36 1:52:44
2. 124 PELTON RACHEL 24 F 13:44 2:45 3:04 1:10:47 12.7 2:31 30:30 9:49 2:00:34
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 23 KURTZ JANELLE 25 F 5:51 1:11 2:23 50:12 17.9 1:10 26:38 8:35 1:26:11
2. 90 ANTONOVA ELENA 28 F 10:57 2:12 3:00 1:01:36 14.6 1:39 28:35 9:12 1:45:44
3. 143 HERBIN AVITAL 28 F 9:03 1:49 4:05 1:08:23 13.2 1:42 28:50 9:17 1:52:01
4. 123 MARCKS AMANDA 28 F 8:21 1:41 8:18 1:12:22 12.4 0:57 30:30 9:49 2:00:25
5. 257 WILLIAMS AMANDA 29 F 9:50 1:58 4:21 1:23:59 10.7 1:29 30:14 9:44 2:09:52
6. 139 BARNETT SARAH BETH 29 F 9:51 1:59 5:34 1:19:23 11.3 5:16 43:03 13:52 2:23:05
7. 233 FAISON GRACE 29 F 9:38 1:56 4:58 1:37:48 9.2 1:11 37:35 12:06 2:31:08
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 118 BOOTH JENNIFER 33 F 8:03 1:37 2:46 1:03:43 14.1 1:01 22:36 7:17 1:38:07
2. 85 HAVILAND ELENA 33 F 9:05 1:49 3:02 58:21 15.4 1:18 27:45 8:56 1:39:30
3. 49 RITZMANN CHRISTINA 31 F 6:47 1:22 3:07 1:00:11 15.0 1:35 27:51 8:58 1:39:30
4. 199 LOPEZ LETICIA 34 F 10:07 2:02 2:44 1:01:42 14.6 1:13 26:19 8:28 1:42:04
5. 35 DUQUE TIFFANY 34 F 7:00 1:24 2:35 1:04:34 13.9 1:15 31:00 9:59 1:46:22
6. 198 JACOBS DAYAN 34 F 9:58 2:00 2:42 1:03:54 14.1 1:20 33:24 10:45 1:51:15
7. 110 LUNDEEN COURTNEY 30 F 8:21 1:41 4:59 1:08:50 13.1 1:27 32:35 10:30 1:56:10
8. 59 KRENZ-ROE BECKY 30 F 7:44 1:33 2:41 1:13:39 12.2 1:08 33:35 10:49 1:58:45
9. 155 SMITH KIMBERLY 31 F 9:13 1:51 3:36 1:12:58 12.3 2:05 33:02 10:38 2:00:53
10. 25 SHECTMAN SHERYL 31 F 6:10 1:14 2:32 1:09:48 12.9 1:59 40:36 13:04 2:01:03
11. 147 HARRY STEPHANIE 31 F 9:17 1:52 3:33 1:13:57 12.2 1:26 33:24 10:45 2:01:35
12. 204 GREEN JACQUELINE 31 F 11:44 2:21 4:31 1:18:51 11.4 0:59 33:23 10:45 2:09:27
13. 235 CESARI COURTNEY 30 F 8:57 1:48 3:06 1:27:11 10.3 0:45 29:43 9:34 2:09:40
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 19 MEIHOFER CATHERINE 38 F 5:59 1:12 1:45 50:22 17.9 1:09 24:00 7:44 1:23:13
2. 5 FOX RICHELLE 38 F 5:26 1:06 1:58 50:24 17.9 1:07 26:43 8:36 1:25:37
3. 27 RATAJCZAK ALLISON 35 F 57:33 15.6 1:14 28:46 9:16 1:38:06
4. 223 BYRD ALITA 36 F 10:09 2:02 3:31 1:03:56 14.1 1:28 26:49 8:38 1:45:50
5. 220 DUNHAM JULIA 37 F 10:36 2:08 3:26 1:02:15 14.5 1:30 28:17 9:07 1:46:02
6. 180 EDMONDSON PRISCILLA 38 F 14:00 2:48 2:44 1:11:00 12.7 1:41 31:28 10:08 2:00:52
7. 247 ALLEYNE CHRISTINE 36 F 15:19 3:04 3:36 1:12:54 12.3 0:49 33:59 10:57 2:06:35
8. 260 DAVIS TOVA 37 F 20:54 4:11 4:51 1:31:55 9.8 1:16 46:33 14:59 2:45:27
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 267 HUSNEY CHERI 41 F 9:01 1:49 2:29 1:01:29 14.6 1:01 30:19 9:46 1:44:17
2. 132 SCHUTTE MARGARET 40 F 9:29 1:54 3:27 1:00:52 14.8 2:17 28:59 9:20 1:45:02
3. 125 THROCKMORTON SHARON 43 F 9:17 1:52 3:31 1:08:47 13.1 1:21 28:38 9:13 1:51:31
4. 171 ROCK LAUREN 44 F 9:57 2:00 3:14 1:03:54 14.1 1:25 35:40 11:29 1:54:09
5. 190 BOZEMAN ANIKA 40 F 11:28 2:18 7:57 1:09:10 13.0 5:55 30:37 9:52 2:05:05
6. 70 NAJJAR PAM 43 F 8:24 1:41 8:53 1:14:03 12.2 2:22 32:07 10:21 2:05:46
7. 215 SMYTH KAREN 41 F 10:24 2:05 4:18 1:12:53 12.3 0:50 38:51 12:30 2:07:13
8. 174 SEELEY KAREN 41 F 13:34 2:43 6:05 1:14:01 12.2 2:20 32:06 10:20 2:08:04
9. 195 TAYLOR LANIE 42 F 8:47 1:46 4:00 1:24:51 10.6 1:16 30:40 9:53 2:09:32
10. 162 BONTRAGER SAMANTHA 42 F 9:20 1:52 3:41 1:26:00 10.5 1:34 31:03 10:00 2:11:36
11. 197 MCBURNEY EMILY 44 F 8:43 1:45 4:22 1:23:24 10.8 1:44 34:10 11:00 2:12:20
12. 160 TROCCHI AMY 41 F 9:27 1:54 4:20 1:21:23 11.1 1:39 38:39 12:27 2:15:26
13. 113 KELEHER JENNIE 43 F 8:33 1:43 3:55 1:23:33 10.8 0:49 40:41 13:06 2:17:29
14. 86 KELLEHER JOY 43 F 9:20 1:52 4:06 1:20:27 11.2 1:40 48:18 15:33 2:23:49
15. 177 MISSIRIAN SELA 42 F 12:49 2:34 3:43 1:27:32 10.3 1:07 44:24 14:18 2:29:33
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 193 ZEISING SUZI 46 F 11:45 2:21 2:27 55:46 16.1 1:00 28:06 9:03 1:39:02
2. 57 MATZIGKEIT LINDA 45 F 8:30 1:42 2:36 1:00:19 14.9 1:42 28:59 9:20 1:42:03
3. 225 RIVERS JAN 48 F 10:15 2:03 2:47 1:00:32 14.9 1:22 29:15 9:25 1:44:10
4. 56 LINDNER BRENDA 45 F 11:43 2:21 3:05 1:04:49 13.9 1:33 28:53 9:18 1:50:01
5. 206 DAYMUDE SUZANNE 46 F 10:09 2:02 3:41 1:06:13 13.6 1:49 29:19 9:26 1:51:08
6. 100 NEELY LEREA 49 F 10:39 2:08 3:25 1:03:55 14.1 2:01 32:40 10:31 1:52:38
7. 53 AMAN LISA 47 F 8:33 1:43 3:46 1:10:46 12.7 1:19 29:00 9:20 1:53:22
8. 202 COLWELL MERRIDETH 46 F 11:17 2:16 3:39 1:04:55 13.9 2:10 34:26 11:05 1:56:24
9. 165 PRIEUR TAMRA 45 F 9:15 1:51 3:16 1:10:56 12.7 0:54 34:27 11:06 1:58:46
10. 188 LOONEY KIM 48 F 11:29 2:18 2:54 1:14:21 12.1 1:25 31:10 10:02 2:01:18
11. 187 DAWE MARGARET 48 F 9:16 1:52 6:03 1:17:24 11.6 2:05 34:14 11:01 2:08:59
12. 126 BIAS KATHY 47 F 9:15 1:51 2:47 1:18:49 11.4 0:45 41:59 13:31 2:13:34
13. 219 SMITH LUCY 47 F 11:16 2:16 3:58 1:21:02 11.1 1:38 38:37 12:26 2:16:29
14. 211 QUINBY DESLIE 46 F 10:39 2:08 6:00 1:24:29 10.7 1:28 34:18 11:03 2:16:52
15. 241 LIPFORD LAURA 48 F 15:24 3:05 3:21 1:18:11 11.5 1:00 38:59 12:33 2:16:52
16. 266 LEVISON JENNIFER 46 F 10:23 2:05 3:33 1:37:43 9.2 2:19 54:37 17:35 2:48:32
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 121 MURRAY KATHY 51 F 10:19 2:04 2:35 58:47 15.3 1:05 27:58 9:01 1:40:42
2. 152 HUBBARD ALLISON 50 F 9:08 1:50 3:57 59:22 15.2 1:32 27:58 9:00 1:41:54
3. 185 ZIMAND ELANA 51 F 9:25 1:53 3:05 1:12:41 12.4 2:28 34:28 11:06 2:02:05
4. 164 WEIHE SHERRILL 52 F 9:39 1:56 4:56 1:07:27 13.3 3:57 41:23 13:20 2:07:20
5. 75 BYRER CINDY 53 F 7:33 1:31 3:12 1:21:34 11.0 1:21 43:26 13:59 2:17:04
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 131 SMITH ROSIE 57 F 11:26 2:17 2:21 1:05:36 13.7 0:57 36:09 11:38 1:56:26
2. 256 CESARI INDY 56 F 11:49 2:22 4:59 1:35:57 9.4 2:14 40:37 13:05 2:35:33
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 9 MCAFEE JACK 28 M 5:09 1:02 1:07 41:03 21.9 0:32 17:51 5:45 1:05:39
2. 1 STERN JASON 22 M 4:45 0:57 1:11 40:40 22.1 0:38 19:13 6:11 1:06:24
3. 24 GORDON SCOTT 47 M 6:02 1:13 1:22 40:45 22.1 0:40 22:26 7:14 1:11:12
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 16 MCLENDON JAMES 45 M 6:22 1:17 1:55 43:09 20.9 0:55 19:08 6:10 1:11:28
2. 36 GALLOWAY JEFF 49 M 6:23 1:17 1:44 42:41 21.1 1:01 20:54 6:44 1:12:41
3. 64 MOORMAN CHRIS 49 M 6:53 1:23 1:39 44:28 20.2 0:55 23:11 7:28 1:17:04
MALE AGE GROUP RESULTS
2012 Chastain Park TriPATHlon,400 Yard Swim 15 Mile Bike 5K Run
Chastain Park Pool, Atlanta GA 5/06/2012 7:30 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports
MALE SPRINT AGE GROUP: 10 - 15

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 12 PITTMAN FRANK 15 M 5:56 1:12 1:29 43:50 20.5 0:40 20:16 6:32 1:12:10
2. 22 COURTNEY TYLER 12 M 6:14 1:15 2:19 1:00:07 15.0 0:42 30:10 9:43 1:39:30
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 92 HINKLE MATTHEW 18 M 6:44 1:21 1:49 50:11 17.9 0:47 22:50 7:21 1:22:19
2. 6 KINDERMAN PAUL 16 M 5:13 1:03 1:58 52:35 17.1 0:51 23:56 7:42 1:24:30
3. 11 STAVREV IVAN 17 M 6:30 1:18 3:26 1:01:20 14.7 0:36 27:02 8:43 1:38:54
4. 103 PERSONS GILLIS 18 M 8:12 1:39 3:45 1:00:55 14.8 1:56 28:11 9:05 1:42:57
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 17 BRAMMER CALIN 24 M 5:25 1:05 1:21 45:07 20.0 0:45 18:49 6:04 1:11:25
2. 33 TAYLOR SEAN 22 M 6:03 1:13 1:28 48:38 18.5 0:38 24:27 7:52 1:21:12
3. 51 CAVALARIS THOMAS 23 M 7:20 1:28 2:03 49:43 18.1 1:07 25:59 8:22 1:26:10
4. 14 SMITH CHRISTOPHER 24 M 6:39 1:20 1:41 56:15 16.0 0:47 27:25 8:50 1:32:45
5. 32 FOGLER KEVIN 24 M 6:48 1:22 3:32 1:00:17 14.9 1:37 23:38 7:37 1:35:50
6. 60 COCHRAN BEN 24 M 8:32 1:43 3:46 56:35 15.9 1:55 25:56 8:21 1:36:43
7. 102 WAY CONNOR 21 M 9:08 1:50 3:34 59:29 15.1 1:15 23:44 7:39 1:37:08
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 31 JONES MATTHEW 29 M 6:01 1:13 1:58 46:53 19.2 1:03 24:18 7:49 1:20:10
2. 62 LIBBY JUSTIN 29 M 6:50 1:22 3:17 49:38 18.1 1:30 29:17 9:26 1:30:31
3. 128 KIMBALL BO 26 M 7:55 1:35 3:23 52:26 17.2 1:02 26:26 8:31 1:31:10
4. 228 HERROD MARCUS 29 M 10:44 2:09 2:53 53:33 16.8 1:17 29:24 9:28 1:37:49
5. 116 VANDIVER BLAKE 29 M 7:33 1:31 3:30 59:05 15.2 1:48 26:15 8:27 1:38:09
6. 159 ANDERSEN JONAS 28 M 10:44 2:09 3:38 55:10 16.3 1:13 27:46 8:57 1:38:30
7. 78 EISENMAN MATTHEW 29 M 7:36 1:32 2:29 1:00:36 14.9 1:43 26:53 8:39 1:39:15
8. 243 SHAH RAJ 29 M 12:06 2:26 7:16 1:37:50 9.2 2:30:38
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 301 KSIAZEK MATT 32 M 7:42 1:33 2:23 44:19 20.3 1:13 21:36 6:58 1:17:11
2. 10 TEMLOCK JONATHAN 31 M 6:50 1:22 2:50 46:16 19.5 1:11 20:28 6:36 1:17:33
3. 285 MALKIN HUGH 30 M 5:48 1:10 2:24 50:44 17.7 0:55 22:42 7:19 1:22:32
4. 99 BATT NATHAN 34 M 8:41 1:45 2:28 51:47 17.4 2:18 21:02 6:46 1:26:13
5. 232 HESLEP DUSTIN 32 M 8:46 1:46 4:17 53:41 16.8 1:45 22:35 7:17 1:31:02
6. 148 RUSSELL BRANDON 31 M 8:30 1:42 3:53 51:31 17.5 1:21 26:09 8:25 1:31:22
7. 158 KELLY JAMES 34 M 7:20 1:28 4:26 53:30 16.8 2:45 27:31 8:52 1:35:31
8. 115 WEEKLEY CHRIS 32 M 7:07 1:26 2:56 1:00:37 14.9 0:58 28:19 9:07 1:39:55
9. 230 HARRIS AARON 31 M 8:52 1:47 3:48 1:01:55 14.5 1:17 26:19 8:29 1:42:09
10. 286 HATZILIAR KAROL 30 M 12:24 2:29 3:26 57:40 15.6 0:40 30:21 9:47 1:44:30
11. 28 RATAJCZAK DAVID 34 M 8:16 1:40 3:57 1:00:00 15.0 2:29 29:58 9:39 1:44:37
12. 207 ERNESTON NICK 32 M 9:17 1:52 2:36 1:03:09 14.3 2:13 28:38 9:13 1:45:51
13. 120 PICKENS CHRISTOPHER 33 M 7:57 1:36 3:30 1:08:24 13.2 0:44 31:35 10:10 1:52:08
14. 179 HARRY RYAN 33 M 9:42 1:57 3:16 1:12:00 12.5 1:19 33:26 10:46 1:59:40
15. 144 COHEN MICHAEL 32 M 10:12 2:03 2:17
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 20 PERRONE RYAN 35 M 5:59 1:12 1:53 49:37 18.1 0:49 24:05 7:45 1:22:21
2. 93 LEEB STEPHEN 36 M 9:23 1:53 2:04 47:26 19.0 1:09 23:54 7:42 1:23:53
3. 96 FERNANDEZ MARCO 35 M 8:10 1:38 3:02 48:44 18.5 1:21 23:02 7:25 1:24:17
4. 279 BATEMAN BRYANT 37 M 7:55 1:35 2:54 48:50 18.4 1:39 23:50 7:41 1:25:05
5. 145 HOSCH TREVOR 35 M 8:18 1:40 2:26 51:23 17.5 0:43 23:31 7:35 1:26:18
6. 274 BARNES BARRON 38 M 7:00 1:24 3:09 53:33 16.8 0:58 21:52 7:03 1:26:30
7. 72 GAMBRELL JAMIE 35 M 7:23 1:29 2:09 50:23 17.9 0:54 27:31 8:52 1:28:19
8. 191 TANNER BILL 38 M 6:18 1:16 1:49 53:02 17.0 0:41 26:38 8:35 1:28:27
9. 114 VASQUEZ DEMIAN 37 M 7:30 1:30 2:09 52:49 17.0 1:28 25:54 8:21 1:29:49
10. 50 WISE JAY 35 M 7:46 1:34 3:35 58:57 15.3 1:20 24:55 8:01 1:36:30
11. 21 JAMES DANIEL 36 M 6:21 1:17 2:22 1:02:30 14.4 1:38 24:24 7:51 1:37:14
12. 74 PENKA ADRIAN 39 M 6:47 1:22 3:15 58:58 15.3 1:30 28:27 9:10 1:38:55
13. 141 REID JOHN 38 M 8:55 1:47 3:13 1:00:38 14.8 1:39 29:49 9:36 1:44:12
14. 127 JESEL BILL 37 M 9:00 1:48 3:34 1:03:38 14.1 1:37 28:34 9:12 1:46:21
15. 240 RAMAMOORTHY RAVI 39 M 10:48 2:10 4:49 59:12 15.2 2:40 29:23 9:28 1:46:52
16. 186 BOYCE TODD 35 M 9:50 1:58 2:44 1:10:23 12.8 0:49 28:05 9:03 1:51:48
17. 209 GOLDEN SHANNON 35 M 11:46 2:22 3:23 1:11:13 12.6 0:41 26:50 8:39 1:53:50
18. 154 GARDNER TIMOTHY 38 M 10:50 2:10 4:46 1:05:14 13.8 2:21 31:40 10:12 1:54:48
19. 222 FONROUGE JR PHILIP 35 M 11:07 2:14 4:01 1:05:03 13.8 1:46 33:17 10:43 1:55:12
20. 52 BASSHAM BRIAN 37 M 8:01 1:37 5:02 1:09:11 13.0 2:04 36:28 11:45 2:00:44
21. 224 CARLISLE CHAD 38 M 9:44 1:57 5:00 1:16:17 11.8 1:38 28:44 9:15 2:01:21
22. 208 MCGEE RYAN 38 M 11:28 2:18 4:13 1:13:55 12.2 1:50 29:13 9:25 2:00 2:02:37
23. 289 NICKS MYRICK 36 M 10:53 2:11 3:03 1:15:45 11.9 1:29 31:36 10:11 2:02:44
24. 252 DAVIS KEISHAN 37 M 9:13 1:51 4:19 1:19:38 11.3 1:44 40:57 13:11 2:15:48
25. 239 KELLEHER ALAN 37 M 14:15 2:51 5:45 1:17:13 11.7 1:58 39:18 12:39 2:18:27
26. 238 EDMONDS KEVIN 38 M 15:13 3:03 5:38 1:24:52 10.6 2:49 36:58 11:54 2:25:28
27. 276 TOWNES KWAME 38 M 8:16 1:40 4:06 1:28:12 10.2 2:19 42:49 13:47 2:25:40
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 40 MATHISON CHARLES 40 M 5:39 1:08 1:29 45:37 19.7 0:40 23:57 7:43 1:17:20
2. 69 STOUDENMIRE TIM 41 M 7:11 1:27 1:37 49:07 18.3 0:57 23:27 7:33 1:22:18
3. 48 MUNN CHAD 40 M 6:47 1:22 2:31 51:12 17.6 1:01 22:36 7:17 1:24:05
4. 39 GELBER MATTHEW 42 M 6:14 1:15 2:20 52:01 17.3 1:07 24:00 7:44 1:25:40
5. 4 PINTER ROBERT 44 M 5:22 1:05 2:21 50:51 17.7 1:03 27:18 8:48 1:26:52
6. 58 PERKINS MADISON 42 M 6:51 1:23 2:35 50:14 17.9 0:57 26:28 8:32 1:27:03
7. 18 PLAXTON NICHOLAS 42 M 5:44 1:09 2:20 50:42 17.8 1:47 27:11 8:45 1:27:42
8. 88 KLEIN DALE 43 M 7:06 1:26 2:26 50:26 17.8 1:13 27:28 8:51 1:28:37
9. 29 DYKES ERIC 40 M 7:05 1:25 2:57 52:26 17.2 1:04 27:33 8:52 1:31:03
10. 26 HORNBY CHRIS 43 M 6:01 1:13 3:11 54:13 16.6 1:44 28:08 9:04 1:33:15
11. 182 PETTYJOHN EVAN 43 M 7:41 1:33 2:11 57:50 15.6 1:30 25:37 8:15 1:34:47
12. 83 ROEBUCK KENNETH 44 M 9:21 1:53 3:17 53:34 16.8 1:34 27:30 8:51 1:35:14
13. 87 MILLER CHRISTOPHER 40 M 9:33 1:55 3:11 55:26 16.2 1:48 28:25 9:09 1:38:22
14. 66 SMITH TIMOTHY 41 M 7:34 1:31 3:12 57:14 15.7 1:25 29:50 9:37 1:39:13
15. 133 HART GEORGE 41 M 8:35 1:43 4:02 56:31 15.9 2:04 28:42 9:15 1:39:51
16. 282 CIGELSKE BRYAN 40 M 9:29 1:54 3:02 1:03:12 14.2 2:06 26:23 8:30 1:44:09
17. 101 JOSEPH ALLAN 43 M 8:33 1:43 4:01 1:05:37 13.7 1:52 30:42 9:53 1:50:43
18. 146 WILSON ROBERT 41 M 9:20 1:52 4:22 1:07:04 13.4 1:49 29:52 9:37 1:52:25
19. 248 MARTIN GREG 43 M 11:12 2:15 4:47 1:03:51 14.1 2:22 35:28 11:25 1:57:37
20. 283 HUNT WILLIAM 43 M 10:18 2:04 3:19 1:07:56 13.2 2:59 34:13 11:01 1:58:42
21. 249 SEOANE VICTOR 43 M 10:24 2:05 3:38 1:15:50 11.9 0:36 34:28 11:06 2:04:54
22. 227 DE BRUYKER FREDERIK 44 M 8:59 1:48 7:08 1:03:45 14.1 3:53 45:26 14:38 2:09:09
23. 254 WASHINGTON RICKO 42 M 28:57 5:48 5:04 1:05:20 13.8 2:16 29:11 9:24 2:10:46
24. 261 JONES ARCHIE 41 M 11:25 2:17 4:37 1:22:40 10.9 1:10 36:29 11:45 2:16:19
25. 268 BROWN TONY 44 M 12:07 2:26 3:38 1:22:28 10.9 2:11 37:43 12:09 2:18:07
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 38 BELINFANTE ERIK 46 M 6:10 1:14 1:21 47:56 18.8 0:57 21:37 6:58 1:17:58
2. 149 ABBOTT TIM 48 M 11:14 2:15 2:16 46:55 19.2 0:51 22:44 7:19 1:23:59
3. 68 WILSON DAVID 49 M 7:14 1:27 2:58 50:35 17.8 1:57 26:00 8:23 1:28:42
4. 13 OTTEN WILLIAM 48 M 6:00 1:12 2:37 53:49 16.7 1:32 26:06 8:24 1:30:02
5. 192 MATZIGKEIT J.P. 45 M 11:25 2:17 3:11 49:13 18.3 1:36 24:54 8:01 1:30:17
6. 84 BELL ELLIOTT 47 M 7:44 1:33 2:42 53:30 16.8 1:41 24:49 8:00 1:30:25
7. 281 TANTILLO FRANK 48 M 8:25 1:41 2:01 52:53 17.0 1:08 27:36 8:53 1:32:01
8. 61 SLOTIN RONALD 49 M 7:04 1:25 2:31 57:14 15.7 1:10 25:35 8:14 1:33:32
9. 270 KENAN 47 M 10:32 2:07 4:21 52:53 17.0 1:34 27:16 8:47 1:36:34
10. 95 NICHOLS STEVE 46 M 8:38 1:44 4:11 55:58 16.1 2:23 28:01 9:02 1:39:09
11. 236 JOHNSON TROY 48 M 11:06 2:14 4:06 57:56 15.5 2:03 26:10 8:26 1:41:19
12. 138 COMBS JAY 49 M 1:48:37
13. 140 LIMER DAVID 45 M 9:39 1:56 4:17 1:00:58 14.8 2:38 31:43 10:13 1:49:14
14. 117 LAGRANGE THOMAS 48 M 8:11 1:39 4:59 1:02:22 14.4 2:08 31:45 10:13 1:49:24
15. 189 RIOS ANTONIO 46 M 11:32 2:19 6:06 1:27:41 10.3 2:40 46:30 14:58 2:34:27
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 109 CLANCY MICHAEL 52 M 8:22 1:41 2:11 48:16 18.6 1:06 21:06 6:48 1:20:59
2. 280 BERLIN GEOFFREY 50 M 6:47 1:22 2:14 50:30 17.8 1:06 20:37 6:38 1:21:12
3. 76 BOWEN JAY 50 M 7:14 1:27 2:35 48:16 18.7 1:23:14
4. 273 MURFEE MIKE 51 M 7:48 1:34 1:45 53:49 16.7 1:19 21:35 6:57 1:26:14
5. 151 SOLOMON HAROLD 54 M 9:40 1:56 2:19 50:53 17.7 0:53 25:17 8:09 1:28:59
6. 73 REEDER JONATHAN 53 M 7:03 1:25 2:16 53:42 16.8 1:12 25:23 8:11 1:29:35
7. 287 WARSHAUER MICHAEL 54 M 7:24 1:29 2:43 52:05 17.3 1:07 26:36 8:34 1:29:54
8. 292 POMA ROBERT 51 M 9:55 1:59 2:13 52:36 17.1 1:10 27:15 8:47 1:33:07
9. 108 RUSSO LORENZO 50 M 7:40 1:32 2:43 56:49 15.8 0:44 25:59 8:22 1:33:52
10. 253 PEREZ CARLOS 50 M 54:41 16.5 1:04 27:10 8:45 1:36:11
11. 169 HOUGHTON PAUL 52 M 9:36 1:56 3:20 58:14 15.5 1:07 25:25 8:11 1:37:40
12. 142 SOLOMON ERIC 52 M 9:48 1:58 3:13 1:00:00 15.0 1:25 24:10 7:47 2:00 1:40:34
13. 167 INSOLIA GERARD 50 M 8:46 1:45 3:42 56:50 15.8 1:53 31:32 10:09 1:42:40
14. 157 KIDDER PAUL 54 M 9:18 1:52 4:51 52:32 17.1 2:03 35:32 11:26 1:44:13
15. 156 BULLUCK ED 53 M 8:21 1:41 3:34 1:01:37 14.6 2:06 31:47 10:14 1:47:22
16. 201 MITZEL MIKE 50 M 7:48 1:34 4:41 1:11:59 12.5 2:57 31:24 10:07 1:58:47
17. 111 BLOCK SCOTT 51 M 10:16 2:04 5:00 1:06:42 13.5 2:12 38:12 12:18 2:02:20
18. 194 KENDRIX JOHN 53 M 10:16 2:03 4:32 1:15:06 12.0 1:41 36:01 11:36 2:07:34
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 237 ANTHONY GRAHAM 57 M 9:59 2:00 4:21 49:01 18.4 2:17 28:50 9:17 1:34:26
2. 166 KOLBER DANIEL 59 M 6:05 1:13 1:53 58:58 15.3 1:23 27:40 8:55 1:35:56
3. 214 GITTELSON MOSHE 55 M 8:18 1:40 5:09 57:02 15.8 2:38 31:49 10:15 1:44:55
4. 234 CESARI STEVEN 58 M 11:56 2:24 5:13 1:00:37 14.8 1:29 28:53 9:18 1:48:06
5. 119 MCGUIRE THOMAS 58 M 1:01:57 14.5 2:02 31:45 10:13 2:00 1:51:14
6. 231 MURPHY JACK 59 M 14:32 2:55 5:16 1:14:05 12.1 1:34 50:16 16:11 2:25:42
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 104 DICKSON SCOTT 60 M 8:24 1:41 3:25 56:07 16.0 1:17 25:26 8:11 1:34:38
2. 246 WILBERT ALLEN 63 M 10:38 2:08 4:39 1:12:47 12.4 2:02 44:01 14:10 2:14:06
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 130 FULLER EDWARD 65 M 9:27 1:54 2:32 51:14 17.6 0:57 30:47 9:55 2:00 1:36:55
2. 255 WOODS MICHAEL 66 M 21:27 4:18 6:31 1:31:35 9.8 2:34:11
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over

Place No. Code NAME Age Sex SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 80 LASSITER ERROL 76 M 7:51 1:35 3:16 1:10:00 12.9 1:52 49:23 15:54 2:12:20