OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3
2013 West Point Lake Olympic
West Point Lake 04/28/2013 7:15 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 490 CHANDLER BARBARA ATLANTA 11:35 1:56 1:18 43:20 20.8 0:48 21:59 7:05 1:18:58
2. 486 BOTHA MARIA SPRING HILL 9:50 1:39 0:31 48:33 18.5 0:48 23:06 7:27 1:22:47
3. 487 BOVE BRADY FRANKLIN 10:42 1:47 0:49 48:32 18.5 0:24 22:26 7:14 1:22:51
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3
2013 West Point Lake Olympic
West Point Lake 04/28/2013 7:15 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 511 OSHEA HEIDI DECATUR 11:48 1:58 1:17 45:53 19.6 0:41 23:35 7:36 1:23:13
2. 484 ADAMSON JO ALPHARETTA 12:14 2:03 1:22 49:47 18.1 0:54 31:31 10:09 1:35:47
3. 525 TAYLOR NATALIE ALPHARETTA 12:29 2:05 1:58 48:12 18.7 1:05 33:05 10:39 1:36:47
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2013 West Point Lake Spring Fling
West Point Lake 04/28/2013 7:45 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 520 SMITH ADDISON KNOXVILLE 9:14 1:33 0:45 50:56 17.7 0:34 22:04 7:07 1:23:31
2. 512 PASKINS CHLOE MILTON 10:25 1:45 0:44 49:34 18.2 0:26 23:23 7:32 1:24:31
3. 519 SHERMAN ELLY CUMMING 9:12 1:32 1:03 52:05 17.3 0:40 24:54 8:01 1:27:52
4. 500 JORDAN MEGAN CUMMING 12:13 2:03 1:56 1:04:43 13.9 1:15 33:34 10:48 1:53:40
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 514 POWELL ASHLEY VALDOSTA 9:10 1:32 0:33 54:32 16.5 0:22 22:41 7:18 1:27:17
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 485 ANSICK EMILY AUBURN 13:53 2:19 1:23 47:16 19.0 0:45 21:32 6:56 1:24:47
2. 515 PURVIS CARRIE CATAULA 15:38 2:37 1:15 54:35 16.5 0:38 28:04 9:02 1:40:07
3. 493 DICARLO JEN HUNTSVILLE 15:38 2:37 2:30 1:00:47 14.8 0:31 28:13 9:05 1:47:37
4. 526 THON NATALIE ATLANTA 17:34 2:56 2:05 1:00:47 14.8 1:07 28:53 9:18 1:50:25
5. 489 CARLSON KATHLEEN ATLANTA 17:57 3:00 1:27 1:06:14 13.6 0:49 30:16 9:45 1:56:42
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 503 LILI LOUKIA ATLANTA 11:24 1:54 0:55 44:03 20.4 0:39 26:13 8:27 1:23:13
2. 524 SUNDELL ZOE RICHMOND HILL 12:56 2:10 2:00 55:20 16.3 0:43 23:06 7:26 1:34:03
3. 496 GRIFFETH KASI CATAULA 16:08 2:42 2:15 54:56 16.4 0:49 26:01 8:23 1:40:07
4. 508 MUNOZ ALGA M. ALPHARETTA 14:40 2:27 3:17 1:01:04 14.7 1:35 27:02 8:42 1:47:36
5. 504 LITTLE ALLISON DECATUR 15:12 2:32 2:25 59:07 15.2 1:11 30:27 9:48 1:48:19
6. 505 MACHELL-ARCHER CARSON WEST POINT 14:55 2:30 2:01 56:48 15.8 0:40 36:52 11:52 1:51:14
528 GREEN SARA ATLANTA 2:00
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 497 HECK KIM MARIETTA 11:33 1:56 1:42 52:03 17.3 0:34 26:12 8:26 1:32:01
2. 501 KARPPINEN JENNIFER ATLANTA 13:00 2:10 2:25 58:11 15.5 1:26 25:15 8:08 1:40:15
3. 499 JESEL KELLY MONROE 17:05 2:51 3:21 51:32 17.5 1:13 27:10 8:45 1:40:19
4. 523 STOREY-LIGHT CARLA LAGRANGE 18:57 3:10 2:02 54:55 16.4 1:20 27:12 8:46 1:44:24
5. 510 OLIVER RUTH MARIE OXR 12:29 2:05 3:06 58:47 15.3 1:16 33:33 10:48 1:49:09
6. 513 PIZANA ELDA ATLANTA 22:51 3:49 3:02 1:06:36 13.5 2:16 31:44 10:13 2:06:27
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 507 MIDDLEBROOKS SUSAN WARM SPRINGS 18:06 3:01 2:55 58:29 15.4 1:52 27:16 8:47 1:48:35
2. 527 WOOLDRIDGE ANNE AUBURN 15:48 2:38 3:48 53:12 16.9 2:13 33:56 10:56 1:48:55
3. 494 DIGGS KELLY ELLENWOOD 16:22 2:44 2:05 1:04:50 13.9 1:07 35:20 11:23 1:59:42
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 491 CHAVEZ LISA ACWORTH 13:59 2:20 2:18 52:15 17.2 0:58 30:42 9:53 1:40:10
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 516 SALTER DEBBIE MARIETTA 16:39 2:47 1:42 57:41 15.6 0:26 28:50 9:17 1:45:16
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 532 LEE ANN ROME 15:18 2:33 4:28 1:05:26 13.8 2:42 35:11 11:20 2:03:03
2. 509 NELSON VICKIE CUMMING 21:38 3:37 5:56 1:11:05 12.7 3:39 46:09 14:51 2:28:24
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 488 BOWERSOX JANELLE ATLANTA 17:26 2:55 1:22 55:36 16.2 0:55 33:30 10:47 1:48:48
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 - 74 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 75 - 79 ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3
2013 West Point Lake Olympic
West Point Lake 04/28/2013 7:15 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 448 MATHIS AUSTIN ATOKA 7:54 1:19 0:36 38:38 23.3 0:26 18:54 6:05 1:06:28
2. 473 TILLERY CLAYTON CUMMING 8:49 1:29 0:53 39:02 23.1 0:25 19:08 6:10 1:08:14
3. 444 MARSHALL ALEX ALPHARETTA 7:26 1:15 0:38 41:46 21.5 0:27 20:34 6:37 1:10:49
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3
2013 West Point Lake Olympic
West Point Lake 04/28/2013 7:15 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 470 STANLEY JAMES ACWORTH 9:21 1:34 0:41 40:07 22.4 0:32 22:00 7:05 1:12:40
2. 446 MARSHALL KEITH ALPHARETTA 10:56 1:50 1:26 41:36 21.6 0:31 20:42 6:40 1:15:10
3. 462 SCOTT WENDELL DACULA 9:39 1:37 0:53 41:15 21.8 1:01 23:52 7:41 1:16:38
MALE AGE GROUP RESULTS
2013 West Point Lake Spring Fling
West Point Lake 04/28/2013 7:45 am Sunny
Directed by: Jim Rainey
Sponsored by: Georgia Multisports
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Under

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 476 WHALLEY JOE JOHNS CREEK 9:17 1:33 1:12 48:52 18.4 0:44 21:02 6:47 1:21:07
2. 443 LOUTZENHEISER MICHAEL LAGRANGE 11:50 1:59 1:14 48:30 18.6 1:04 22:47 7:20 1:25:23
3. 410 BOVE DAVIS FRANKLIN 11:53 1:59 1:18 51:22 17.5 0:31 22:15 7:10 1:27:18
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 481 WOOD JONAS NASHVILLE 9:16 1:33 0:25 41:15 21.8 0:28 19:57 6:26 1:11:19
2. 425 FIKSE JAKE SMYRNA 8:40 1:27 0:47 41:14 21.8 0:28 20:25 6:34 1:11:32
3. 469 STANLEY MATHEW ACWORTH 7:28 1:15 0:35 43:58 20.5 0:29 19:06 6:09 1:11:35
4. 445 MARSHALL CLAY ALPHARETTA 7:00 1:10 0:44 42:17 21.3 0:32 19:07 6:09 2:00 1:11:39
5. 411 BOYD DAVID CORDOVA 9:20 1:34 0:41 45:11 19.9 0:26 22:07 7:08 1:17:43
6. 438 JOHNSON WALKER HAHIRA 9:52 1:39 1:04 46:06 19.5 0:24 20:40 6:39 1:18:03
7. 409 BOLTON BROCK FRANKLIN 10:30 1:45 0:33 47:28 19.0 0:43 25:19 8:09 1:24:32
8. 455 ROBINSON ALLEX COLUMBUS 17:25 2:55 1:45 1:08:40 13.1 0:43 28:25 9:09 1:56:56
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 435 HOTARD DAVID ATLANTA 8:52 1:29 0:33 43:59 20.5 0:29 21:44 7:00 1:15:34
2. 451 NICHOLSON WYATT CLARKESVILLE 8:38 1:27 0:49 45:03 20.0 0:28 21:23 6:53 1:16:19
3. 533 TYLER ZACHERY CUMMING 11:44 1:58 2:05 46:36 19.3 0:47 21:03 6:47 1:22:14
4. 452 PIERSOL TYLER ATLANTA 2:00 1:29:06
5. 458 SALGADO CARLOS MIDLAND 13:28 2:15 2:22 51:42 17.4 1:30:17
6. 408 BESSE DANIEL ATLANTA 7:32 1:16 0:35 1:04:47 13.9 0:30 19:21 6:14 1:32:42
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 453 RALPH WILLIAM LAGRANGE 9:33 1:36 0:55 44:28 20.2 0:35 24:35 7:55 1:20:04
2. 474 VIGNEAUX JOEL ATLANTA 12:13 2:03 0:57 46:21 19.4 0:35 21:29 6:55 1:21:35
3. 412 BRENT ADAM CATAULA 18:50 3:09 0:41 47:26 19.0 0:37 25:49 8:19 1:33:21
4. 535 STEWART GLENN 11:07 1:52 2:47 50:02 18.0 1:12 31:05 10:01 1:36:11
5. 414 BRYCHCY DAMIAN ATLANTA 10:17 1:43 2:24 58:27 15.4 2:08 32:03 10:19 1:45:17
6. 480 WINT ABASI STOCKBRIDGE 1:01:34 14.6 0:54 24:19 7:50 1:46:49
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 406 BELL BRYAN SMYRNA 13:56 2:20 2:35 51:25 17.5 1:17 27:56 9:00 1:37:08
2. 404 BARBER DANNY GAINESVILLE 20:40 3:27 2:25 1:00:23 14.9 1:39 31:00 9:59 1:56:04
3. 401 AGNEW JAMES JONESBORO 23:33 3:56 2:28 1:07:52 13.3 0:59 35:21 11:23 2:10:12
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 422 DUCHON MICHAL NORCROSS 10:01 1:41 0:45 40:45 22.1 0:29 21:42 6:59 1:13:40
2. 478 WILLIAMS JONATHAN SALEM 9:31 1:36 1:19 44:26 20.3 1:20 21:33 6:56 1:18:07
3. 534 ANDREI MASTROGIOVA 10:36 1:46 0:42 41:42 21.6 0:47 23:23 7:32 2:00 1:19:08
4. 495 FRIEDEL SCOTT CUMMING 9:55 1:40 1:51 47:02 19.1 1:11 24:07 7:46 1:24:04
5. 456 ROBY MIKE MCDONOUGH 12:50 2:09 1:50 43:31 20.7 1:22 27:35 8:53 1:27:06
6. 440 LEONARD ALLEN FAYETTEVILLE 12:26 2:05 1:24 52:20 17.2 0:36 22:07 7:07 1:28:51
7. 530 SERRANO VICTOR NORCROSS 18:34 3:06 0:54 46:11 19.5 1:07 23:21 7:31 1:30:06
8. 432 HECK ADAM MARIETTA 10:16 1:43 2:04 51:51 17.4 0:38 26:17 8:28 1:31:04
9. 418 CERASANI RICHARD NEWNAN 13:24 2:14 1:17 47:30 19.0 0:55 32:08 10:21 1:35:12
10. 461 SCONYERS RYAN DECATUR 15:30 2:35 3:08 48:37 18.5 1:18 29:04 9:22 1:37:36
11. 449 MCINNISH DAN AUBURN 14:44 2:28 2:37 53:27 16.8 1:28 26:12 8:26 1:38:25
12. 471 STEVENS BOBBY UPATOI 13:53 2:19 2:01 53:00 17.0 0:43 34:25 11:05 1:44:00
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 436 HOTCHKISS BRIAN FAYETTEVILLE 10:58 1:50 0:52 41:12 21.9 0:45 23:27 7:33 1:17:12
2. 419 DANIELS BRETT WOODSTOCK 10:25 1:45 1:11 42:57 21.0 1:05 21:30 6:55 2:00 1:19:05
3. 468 SOUTHEY JOHN SENOIA 13:17 2:13 1:03 41:46 21.6 0:31 25:30 8:13 1:22:05
4. 467 SONNEN ERIC VILLA RICA 10:57 1:50 1:56 44:47 20.1 1:17 24:34 7:55 1:23:30
5. 442 LOUTZENHEISER MAT LAGRANGE 11:08 1:52 1:16 46:45 19.3 1:15 27:27 8:50 1:27:49
6. 459 SAWTELLE TREY COLUMBUS 12:02 2:01 2:06 47:53 18.8 1:08 26:19 8:29 1:29:27
7. 437 HUNNICUTT BILL LAGRANGE 13:19 2:14 1:31 49:39 18.1 1:11 28:16 9:06 1:33:54
8. 428 GRIFFIN STEVE MIDLAND 12:55 2:10 1:57 52:59 17.0 1:17 26:38 8:35 1:35:44
9. 416 CARBALLO DAVID KENNESAW 10:37 1:47 2:06 54:07 16.6 1:02 27:02 8:42 2:00 1:36:51
10. 430 HAMELIN MICHAEL SUWANEE 14:26 2:25 1:56 57:30 15.7 1:28 29:01 9:21 1:44:20
11. 466 SNYDERS RUDI WOODSTOCK 17:22 2:54 3:09 55:08 16.3 1:07 28:39 9:14 1:45:23
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 405 BELINFANTE ERIK SUWANEE 10:23 1:44 1:26 46:11 19.5 0:54 22:31 7:15 1:21:24
2. 464 SIMMONS RICK LAGRANGE 12:50 2:09 1:15 43:38 20.6 0:38 25:05 8:05 1:23:24
3. 450 MEYER DANIEL DECATUR 11:27 1:55 1:02 46:57 19.2 0:32 23:37 7:36 1:23:33
4. 403 ARCHBOLD DAVID PEACHTREE CITY 11:54 1:59 1:28 47:00 19.2 1:12 25:06 8:05 1:26:37
5. 413 BROWN JEFF FORTSON 12:51 2:09 2:06 53:05 17.0 1:14 28:30 9:11 1:37:44
6. 420 DAVIS KELVIN ATLANTA 18:24 3:04 3:49 51:14 17.6 1:40 25:35 8:14 1:40:40
7. 441 LORD ROB WOODSTOCK 16:43 2:48 2:46 53:25 16.8 1:01 28:31 9:11 1:42:24
8. 460 SCHOONOVER BRUCE LAGRANGE 14:06 2:21 2:43 53:48 16.7 1:51 29:59 9:39 1:42:25
9. 479 WILSON GLENN LAWRENCEVILLE 18:39 3:07 2:44 1:00:12 15.0 1:28 34:36 11:09 1:57:37
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 475 WELLINGTON HUGH SUWANEE 10:29 1:45 1:14 42:52 21.0 0:42 23:41 7:38 1:18:57
2. 529 LLOYD KEVIN CUMMING 9:17 1:33 1:17 45:31 19.8 0:56 25:44 8:17 1:22:43
3. 439 LEMIEUX MICHAEL 11:36 1:56 2:01 47:00 19.2 1:15 26:01 8:23 1:27:51
4. 447 MATHEWS JAMES MARIETTA 13:11 2:12 1:20 48:55 18.4 1:24 24:12 7:48 1:29:01
5. 531 MORGAN JONATHAN LANETT 19:34 3:16 5:04 1:04:36 13.9 1:54 35:23 11:24 2:06:29
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 477 WILDE DOUGLAS PEACHTREE CITY 11:21 1:54 1:37 47:36 18.9 0:49 25:58 8:22 1:27:20
2. 482 YOUNG LARRY COLUMBUS 13:13 2:13 2:51 48:23 18.6 1:39 27:06 8:44 1:33:10
3. 421 DOWNS WINGATE ARNOLDSVILLE 13:34 2:16 3:20 56:25 16.0 1:36 32:04 10:20 1:46:56
4. 429 HAGLER CHIP LAWRENCEVILLE 18:00 3:00 4:58 54:51 16.4 3:28 30:46 9:54 1:52:01
5. 402 AGNEW WES JONESBORO 24:19 4:04 3:47 1:04:14 14.0 0:45 37:07 11:57 2:10:11
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 483 ZOELLNER MIKE DALLAS 9:20 1:34 1:15 41:15 21.8 0:45 26:15 8:27 1:18:49
2. 415 BUSING LYNN JOHNS CREEK 12:01 2:01 1:24 48:43 18.5 1:00 25:50 8:19 1:28:55
3. 431 HARGROVE TOM COLUMBUS 13:02 2:11 1:27 50:14 17.9 0:59 29:05 9:22 1:34:45
4. 472 SUTT RANDY DULUTH 15:27 2:35 1:26 51:36 17.4 1:18 32:27 10:27 1:42:12
5. 454 REYNOLDS STEVE BUFORD 12:47 2:08 2:43 1:01:26 14.7 1:03 41:50 13:28 1:59:46
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code LAST NAME FIRST NAME City, State SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 417 CARSON CHIP AMERICUS 12:48 2:08 2:31 50:50 17.7 1:07 28:25 9:09 1:35:39
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 - 74 ** NONE **