OVERALL FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 139 SCHOLZ KALEN 26 F 3 7:58 2:00 1:01 45:01 20.0 1:52 24:00 7:44 1:19:50
2. 148 CHAPMAN MELISSA 31 F 3 9:15 2:19 0:44 44:00 20.5 1:22 25:07 8:05 1:20:26
3. 150 BENCOMO ANNIE 34 F 3 9:28 2:22 0:58 45:50 19.6 1:11 23:54 7:42 1:21:18
MASTERS FEMALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 192 GRIFFITH AMY 56 F 4 8:35 2:09 1:01 48:15 18.7 1:01 27:04 8:43 1:25:54
2. 169 ALLEN CHRISTINE 43 F 4 9:03 2:16 0:50 48:18 18.6 1:07 27:37 8:54 1:26:52
3. 203 WISE DONNA 52 F 4 8:25 2:07 0:36 48:10 18.7 1:15 28:37 9:13 1:27:01
FEMALE AGE GROUP RESULTS
2013 Crow's Lake Triathlon 400yd Swim 15 Mile Bike 5K Run
Jefferson GA 07/14/2013 7:30 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: {RaceSponsors1}
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Un

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 206 PAKSINS CHLOE 13 F 4 7:09 1:48 0:42 48:52 18.4 0:45 26:03 8:23 1:23:30
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 129 PRINZO CHLOE 16 F 3 9:29 2:23 0:40 54:56 16.4 1:06 28:35 9:12 1:34:45
2. 130 WARD BETH 18 F 3 8:25 2:07 2:29 1:12:01 12.5 4:22 39:06 12:35 2:06:21
3. 128 THORNTON CASSIDY BLU 16 F 3 8:27 2:07 2:43 1:18:16 11.5 1:16 42:40 13:44 2:00 2:15:20
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 207 COOPER JESSICA 23 F 3 9:08 2:17 1:25 55:14 16.3 1:16 33:12 10:41 1:40:13
2. 131 PARKER JENNIFER 21 F 3 13:15 3:19 2:30 1:01:55 14.5 0:56 37:06 11:57 1:55:40
3. 133 HOCKENBERRY CLAIRE 24 F 3 9:07 2:17 1:06 1:08:50 13.1 1:10 40:51 13:09 2:01:02
4. 132 FLOODY AMY 22 F 3 11:02 2:46 2:01 1:24:32 10.6 2:08 48:05 15:29 2:27:46
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 136 KING MICHELLE 25 F 3 9:22 2:21 0:50 50:08 18.0 0:49 22:50 7:21 1:23:57
2. 138 GLIDEWELL ROSEY 25 F 3 9:50 2:28 0:44 53:39 16.8 1:15 25:35 8:14 1:31:01
3. 137 SMITH CHELSEA 25 F 3 8:36 2:09 1:14 57:45 15.6 1:14 28:49 9:17 1:37:36
4. 141 LITTLE ADRIENNE 27 F 3 12:39 3:10 1:51 58:24 15.4 1:12 30:49 9:56 1:44:53
5. 143 MAYES CHARITY 28 F 3 10:21 2:36 0:54 58:45 15.3 1:25 35:33 11:27 1:46:55
6. 134 LEACH KALEIGH 25 F 3 10:11 2:33 1:13 1:01:26 14.7 0:40 39:40 12:46 1:53:09
7. 140 MCMILLAN ASHLEY 26 F 3 10:13 2:34 1:35 1:09:52 12.9 1:23 35:50 11:32 1:58:52
8. 135 DICKEY DANIELLE 25 F 3 9:30 2:23 1:47 1:19:36 11.3 1:03 42:56 13:49 2:14:50
9. 142 HIGGINS JENNIFER 27 F 3 14:51 3:43 1:45 1:23:03 10.8 1:39 41:42 13:26 2:22:57
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 146 WOOD KRISTEN 31 F 3 7:48 1:57 1:19 58:44 15.3 0:50 31:39 10:12 1:40:17
2. 144 SUTHERLAND CASSIDY 30 F 3 9:31 2:23 1:13 1:01:19 14.7 1:41 37:13 11:59 1:50:56
3. 147 PONTZER MARY MICHAE 31 F 3 7:39 1:55 1:25 1:11:53 12.5 1:01 32:53 10:35 1:54:49
4. 145 THOMPSON SKYE 30 F 3 9:44 2:26 1:29 1:07:57 13.2 1:15 37:13 11:59 1:57:35
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 159 BARTHOLOMEW AMY 39 F 3 7:58 2:00 0:24 47:38 18.9 0:59 24:42 7:57 1:21:38
2. 154 SORENSEN TIFFANEY 35 F 3 9:21 2:21 0:22 48:41 18.5 0:46 26:31 8:33 1:25:40
3. 158 ROSS AMY 37 F 3 9:19 2:20 1:10 47:18 19.0 0:42 27:37 8:54 1:26:04
4. 155 NUNSIGNEDNALLY AMBER 35 F 3 7:47 1:57 0:48 58:24 15.4 1:05 25:35 8:15 1:33:37
5. 156 WARD CAROLINE 36 F 3 9:56 2:29 0:49 57:12 15.7 0:45 25:37 8:15 1:34:17
6. 153 PITTS SHAWNA 35 F 3 9:16 2:19 0:51 54:20 16.6 0:56 32:58 10:37 1:38:18
7. 209 SMITH MARESA 35 F 3 9:40 2:25 1:22 1:00:36 14.9 1:45 26:15 8:27 1:39:36
8. 160 MCDONALD BRANDE 39 F 3 15:05 3:47 2:25 51:46 17.4 1:40 37:23 12:02 1:48:18
9. 212 MOORE JENNIFER 36 F 3 11:09 2:48 2:30 1:07:48 13.3 1:15 41:37 13:24 2:04:18
10. 152 HAWKS MEREDITH 35 F 3 12:17 3:05 2:02 1:16:28 11.8 0:57 39:50 12:50 2:11:32
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 161 GALLOWAY RENEE 41 F 4 10:14 2:34 0:51 50:23 17.9 1:17 25:54 8:20 1:28:36
2. 165 REENDERS SYMANTHA 42 F 4 10:46 2:42 1:41 50:59 17.7 1:25 26:43 8:36 1:31:32
3. 163 ANDROS VICKIE 42 F 4 10:29 2:38 0:47 53:03 17.0 1:11 30:17 9:45 1:35:45
4. 172 LOVELACE KRISTI 43 F 4 9:17 2:20 0:31 51:33 17.5 1:18 33:26 10:46 1:36:04
5. 171 KIEWIT MICHELE 43 F 4 11:11 2:48 0:57 52:16 17.2 0:53 29:12 9:24 2:00 1:36:27
6. 167 HARDIN LISA 42 F 4 8:25 2:07 0:54 57:05 15.8 1:22 32:54 10:36 1:40:37
7. 164 SPAULDING AMY 42 F 4 9:48 2:27 0:54 58:02 15.5 1:05 31:15 10:04 1:41:03
8. 175 BELLER MOLLY 44 F 4 10:42 2:41 1:18 57:15 15.7 0:34 31:27 10:08 1:41:14
9. 173 CABRERA ROSA MARIA 44 F 4 12:07 3:02 0:35 54:41 16.5 1:16 37:28 12:04 1:46:06
10. 162 FINLEY KARA 41 F 4 10:40 2:40 1:21 59:55 15.0 1:30 32:58 10:37 1:46:22
11. 170 REYNER STEPAHNIE 43 F 4 10:32 2:38 1:17 1:02:12 14.5 2:09 39:38 12:46 1:55:46
12. 168 PITTS JULIE 42 F 4 12:52 3:13 1:37 1:02:44 14.3 1:48 45:23 14:37 2:04:22
13. 174 WARD KATI 44 F 4 19:48 4:57 4:12 1:33:27 9.6 1:12 1:03:27 20:26 3:02:03
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 179 THOMPSON BECKY 46 F 4 9:18 2:20 1:01 52:19 17.2 0:50 25:01 8:04 1:28:27
2. 180 WILEY KIMBERLY 46 F 4 8:31 2:08 1:15 51:59 17.3 1:38 32:51 10:35 1:36:12
3. 185 BETZ BETH 48 F 4 10:17 2:35 1:24 54:52 16.4 1:23 29:30 9:30 1:37:24
4. 177 PAVLIK VANESSA 45 F 4 10:40 2:40 0:55 52:25 17.2 1:40 32:21 10:25 1:37:59
5. 176 ADKINS DAWN 45 F 4 10:35 2:39 0:39 54:43 16.5 1:04 33:54 10:55 1:40:52
6. 184 SMITH JANE 48 F 4 11:17 2:50 0:56 58:25 15.4 1:31 33:43 10:52 1:45:51
7. 186 WHALLEY ANGELA 49 F 4 12:26 3:07 1:48 58:13 15.5 1:07 34:34 11:08 1:48:06
8. 213 HIX SHERRY 45 F 4 11:30 2:53 2:09 1:04:33 13.9 1:30 32:00 10:18 1:51:39
9. 187 HALL BRIGETTE 49 F 4 10:41 2:41 2:18 1:02:29 14.4 1:19 37:06 11:57 1:53:50
10. 182 COLWELL MERRIDETH 47 F 4 12:41 3:11 2:59 1:01:20 14.7 2:00 35:54 11:34 1:54:53
11. 178 KOK PATRICIA 45 F 4 15:17 3:50 1:02 1:02:50 14.3 1:27 37:42 12:08 1:58:16
12. 183 PENNINGTON BARBARA 48 F 4 11:26 2:52 4:07 1:14:39 12.1 1:57 38:14 12:19 2:10:22
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 189 PETERSON BECKY 50 F 4 8:33 2:09 1:04 51:31 17.5 1:03 30:05 9:41 1:32:15
2. 191 SAUER JULIE 53 F 4 11:22 2:51 1:14 54:11 16.6 1:21 27:52 8:59 2:00 1:37:59
3. 190 AYER GLADYS 52 F 4 10:42 2:41 1:21 54:41 16.5 1:17 33:11 10:41 1:41:09
210 RENNER KAREN 50 F 4 DNF
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 193 SWANN KAREN 59 F 4 11:38 2:55 1:17 59:29 15.1 0:59 30:15 9:45 1:43:35
2. 194 EVANS RHONDA 59 F 4 10:43 2:41 1:24 59:08 15.2 2:21 38:55 12:32 1:52:28
3. 195 DETRAZ GAIL 59 F 4 12:35 3:09 2:49 1:05:24 13.8 1:00 44:08 14:13 2:05:54
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 196 BOWERSOX JANELLE 61 F 4 11:09 2:48 1:11 54:17 16.6 1:00 35:12 11:20 1:42:49
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69 ** NONE **
FEMALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over ** NONE **
OVERALL MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 35 PITTS ZACHARY 37 M 1 7:23 1:51 0:20 38:58 23.1 0:37 21:45 7:00 1:09:01
2. 96 GALLOWAY JEFF 50 M 2 7:07 1:47 0:17 39:34 22.8 0:47 21:37 6:58 1:09:20
3. 43 PRATO LUIS FABIAN 39 M 1 5:48 1:27 0:21 40:58 22.0 0:54 22:31 7:15 1:10:30
MASTERS MALE SPRINT RESULTS - TOP 3

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 205 MACLACHLAN MARK 40 M 1 6:54 1:44 1:17 39:24 22.8 0:50 22:11 7:09 1:10:34
2. 54 CLARENCE BRETT 41 M 1 6:39 1:40 0:54 44:07 20.4 0:59 21:53 7:03 1:14:30
3. 83 CHAPMAN RON 47 M 2 9:21 2:21 0:57 43:26 20.7 0:53 22:17 7:11 1:16:52
MALE AGE GROUP RESULTS
2013 Crow's Lake Triathlon 400yd Swim 15 Mile Bike 5K Run
Jefferson GA 07/14/2013 7:30 am Sunny
Directed by: Georgia Multisports
Sponsored by: {RaceSponsors1}
MALE SPRINT AGE GROUP: 15 & Un

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 198 LOUTZENHEIRER MICHAEL 13 M 4 7:53 1:59 0:24 48:03 18.7 0:52 23:09 7:27 1:20:20
2. 201 WHALLEY JOE 15 M 4 7:03 1:46 0:23 51:40 17.4 0:33 23:31 7:35 1:23:09
3. 199 KOK MATTHEW 14 M 4 9:30 2:23 0:20 52:54 17.0 0:47 24:52 8:00 1:28:21
MALE SPRINT AGE GROUP: 16 - 19

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 2 BLENIS ALEC 19 M 1 8:27 2:07 0:27 44:17 20.3 0:34 20:29 6:36 1:14:12
2. 219 SMITH HARRIS 17 M 1 7:59 2:00 0:23 45:13 19.9 0:38 20:42 6:40 1:14:54
3. 215 WILLIAMS SAM 17 M 1 7:22 1:51 0:22 45:57 19.6 0:35 20:54 6:44 1:15:09
4. 1 CRAWFORD RYAN 18 M 1 7:17 1:50 0:33 48:09 18.7 0:38 25:21 8:10 1:21:55
MALE SPRINT AGE GROUP: 20 - 24

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 220 SCHAEFER MATTHEW 20 M 1 6:04 1:31 0:17 44:31 20.2 0:39 25:44 8:17 1:17:12
2. 4 NEEDLE MATT 20 M 1 7:52 1:58 0:35 47:56 18.8 1:01 20:44 6:41 1:18:06
3. 221 LISA TREVOR 20 M 1 7:48 1:57 1:48 47:34 18.9 0:41 22:02 7:06 1:19:51
4. 5 TOMAS ENRIQUE 21 M 1 7:52 1:58 0:30 49:55 18.0 0:28 21:27 6:55 1:20:10
5. 6 FINGER DAVIS 23 M 1 10:56 2:44 1:38 1:04:56 13.9 1:30 38:02 12:15 1:56:59
MALE SPRINT AGE GROUP: 25 - 29

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 11 PRESNELL TRAVIS 29 M 1 8:27 2:07 0:25 43:13 20.8 0:46 21:36 6:57 1:14:25
2. 13 IBANEZ HECTOR 29 M 1 9:18 2:20 0:46 47:38 18.9 1:06 26:13 8:27 1:25:00
3. 10 CARPENTER DUSTIN 29 M 1 9:14 2:19 1:03 49:27 18.2 1:02 26:37 8:34 1:27:21
4. 8 FLOODY JON 28 M 1 9:12 2:18 0:48 55:47 16.1 0:48 26:29 8:32 1:33:02
5. 9 SATIR SARP 28 M 1 9:40 2:25 2:17 59:18 15.2 0:49 29:34 9:31 1:41:35
6. 7 DRAA JEREMY 25 M 1 13:47 3:27 2:24 1:01:55 14.5 0:48 35:30 11:26 1:54:21
MALE SPRINT AGE GROUP: 30 - 34

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 25 SORENSEN KHALID 34 M 1 7:29 1:53 0:22 43:00 20.9 0:39 24:19 7:50 1:15:47
2. 17 JONES MATTHEW 30 M 1 6:34 1:39 0:37 45:55 19.6 0:36 25:37 8:15 1:19:17
3. 211 WOOD JUSTIN 31 M 1 8:13 2:04 2:11 51:11 17.6 0:58 20:40 6:39 1:23:11
4. 19 ESTERLINE DAVID 31 M 1 7:54 1:59 0:26 49:05 18.3 0:35 25:40 8:16 1:23:38
5. 21 CHOPRA BEN 32 M 1 7:10 1:48 0:33 46:51 19.2 1:13 26:03 8:23 2:00 1:23:49
6. 18 HARDMAN GREVILLE 31 M 1 10:34 2:39 0:42 51:01 17.6 0:56 22:10 7:08 1:25:20
7. 24 KELLER ALLAN 34 M 1 9:19 2:20 1:46 54:03 16.7 1:01 28:59 9:20 1:35:06
8. 23 MOON JUSTIN 33 M 1 9:25 2:22 1:11 53:59 16.7 1:31 32:44 10:32 1:38:49
9. 26 WATKINS RUSSELL 34 M 1 10:32 2:38 2:25 52:00 17.3 1:38 34:09 11:00 1:40:42
10. 20 SELLS DAVE 32 M 1 12:48 3:12 1:55 56:05 16.0 2:05 27:54 8:59 2:00 1:42:45
11. 22 CASH KEVIN 32 M 1 12:03 3:01 2:32 1:00:28 14.9 1:43 41:13 13:16 1:57:56
15 WILLIAMS JOHN 30 M 1 DNF
MALE SPRINT AGE GROUP: 35 - 39

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 41 MASTROGIOVANNI ANDREI 39 M 1 6:48 1:42 0:38 41:18 21.8 0:50 24:05 7:46 1:13:37
2. 42 ERIBAC OGUZ 39 M 1 7:49 1:58 0:23 47:22 19.0 0:47 27:11 8:45 1:23:30
3. 40 VANWIEREN ERIC 38 M 1 8:24 2:06 0:52 46:36 19.3 1:00 27:38 8:54 1:24:28
4. 28 MCLEAN STUART 36 M 1 8:03 2:01 0:51 48:37 18.5 0:51 26:15 8:27 1:24:34
5. 214 CORNETT ROBERT 37 M 1 10:13 2:34 1:16 46:06 19.5 1:14 26:21 8:29 1:25:08
6. 44 FRATTO CHRISTOPHER 39 M 1 8:54 2:14 0:54 48:16 18.6 1:27 27:35 8:53 1:27:04
7. 34 GREENFIELD TOM 37 M 1 8:49 2:13 1:33 47:56 18.8 1:35 29:19 9:26 1:29:11
8. 29 GREENE RYAN 36 M 1 8:55 2:14 1:52 52:30 17.1 2:36 25:13 8:07 1:31:04
9. 38 HIGHAM JON 37 M 1 8:04 2:01 1:19 53:30 16.8 0:47 27:43 8:56 1:31:21
10. 30 BARGHI ARASH 36 M 1 8:20 2:05 1:29 52:20 17.2 1:00 26:27 8:31 2:00 1:31:35
11. 39 CARCIONE RYAN 38 M 1 10:07 2:32 1:21 53:16 16.9 1:07 26:35 8:34 1:32:24
12. 45 POELKER JOHN 39 M 1 7:36 1:54 2:16 51:59 17.3 1:17 31:31 10:09 1:34:37
13. 202 LONG BRIAN 37 M 1 10:04 2:31 1:14 54:43 16.5 1:33 28:22 9:08 1:35:53
14. 27 MOON CHRIS 35 M 1 10:50 2:43 1:33 54:24 16.5 1:50 27:33 8:52 1:36:09
15. 37 KOZIOL SCOTT 37 M 1 12:06 3:02 1:55 1:01:04 14.7 2:03 32:50 10:34 1:49:55
16. 33 ATWOOD JAMES 37 M 1 9:17 2:20 0:52 58:27 15.4 2:10 40:52 13:09 1:51:35
17. 31 BARNES PHILIP 36 M 1 12:59 3:15 1:19 55:20 16.3 1:28 42:46 13:46 1:53:50
18. 32 SNOWDEN JEFF 36 M 1 9:36 2:24 3:03 59:08 15.2 2:55 39:54 12:51 1:54:34
MALE SPRINT AGE GROUP: 40 - 44

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 218 SMITH LUKE 43 M 1 8:58 2:15 0:21 44:27 20.3 0:44 22:56 7:23 1:17:24
2. 60 MCGEE DONOVAN 41 M 1 8:07 2:02 1:00 42:48 21.0 0:47 25:28 8:12 1:18:08
3. 57 PERDUE DUSTIN 41 M 1 10:37 2:40 0:45 44:50 20.1 0:46 21:24 6:53 1:18:20
4. 59 INGMIRE MICHAEL 41 M 1 8:28 2:07 0:53 40:50 22.0 0:45 27:38 8:54 1:18:32
5. 50 BAUMGARDNER CHRIS 40 M 1 8:43 2:11 0:32 46:20 19.4 0:43 23:52 7:41 1:20:08
6. 53 FERDON CHAD 40 M 1 8:34 2:09 0:44 46:14 19.5 0:53 23:54 7:42 1:20:17
7. 66 HARRIS RON 42 M 1 8:02 2:01 0:49 44:39 20.2 1:16 27:39 8:54 1:22:22
8. 63 STOUDENMIRE TIM 42 M 1 8:35 2:09 0:44 47:37 18.9 0:51 24:51 8:00 1:22:36
9. 71 LOUTZENHEISER MATHEW 43 M 1 8:51 2:13 0:38 46:29 19.4 1:03 26:35 8:34 1:23:35
10. 47 WHOLLEY BRIAN 40 M 1 8:41 2:11 0:53 47:31 18.9 1:12 27:05 8:43 1:25:21
11. 73 PERKINS MADISON 43 M 1 8:46 2:12 0:54 45:43 19.7 1:42 30:54 9:57 1:27:58
12. 52 PAVLIK JASON 40 M 1 13:33 3:24 0:47 46:15 19.5 1:08 27:07 8:44 1:28:47
13. 65 TRAPNELL JEFFREY 42 M 1 9:07 2:17 1:13 51:24 17.5 0:56 26:14 8:27 1:28:51
14. 67 WOODS SCOTT 42 M 1 9:25 2:22 0:54 50:20 17.9 1:04 28:01 9:01 1:29:43
15. 55 WAYMACK MATT 41 M 1 11:29 2:53 0:45 52:11 17.3 0:49 26:27 8:31 1:31:39
16. 46 CLICK DAN 40 M 1 8:40 2:10 0:20 53:15 16.9 0:45 28:50 9:17 1:31:48
17. 72 BERNT DUANE 43 M 1 12:29 3:08 1:26 51:05 17.6 1:03 26:32 8:33 1:32:33
18. 74 WILLIE GARY 44 M 1 11:32 2:53 1:35 53:54 16.7 1:32 25:31 8:13 1:34:02
19. 48 COHEN TODD 40 M 1 14:12 3:33 0:57 54:43 16.5 0:48 28:26 9:10 1:39:04
20. 58 RYAN DAVID 41 M 1 9:21 2:21 2:40 1:01:58 14.5 0:53 32:15 10:23 1:47:05
21. 64 CUMMINGS BRIAN 42 M 1 13:41 3:26 2:31 56:12 16.0 1:43 34:58 11:16 1:49:03
22. 68 PITTS BILL 43 M 1 11:20 2:50 2:27 55:49 16.1 1:52 40:37 13:05 1:52:03
23. 51 VIGIL D. NATHAN 40 M 1 9:53 2:29 1:21 1:06:40 13.5 1:25 35:03 11:17 1:54:21
24. 69 BAUMGARDNER BRYAN 43 M 1 14:00 3:30 1:38 1:00:17 14.9 1:09 38:09 12:17 1:55:11
25. 61 MANLY ROBERT 42 M 1 12:16 3:04 1:44 1:01:19 14.7 1:24 45:01 14:30 2:01:42
26. 56 TRAINOR JOHN 41 M 1 12:19 3:05 2:43 1:11:14 12.6 2:08 39:11 12:37 2:07:33
27. 62 HAYNES RONNIE LEE 42 M 1 10:40 2:40 3:19 1:07:44 13.3 1:52 47:03 15:09 2:10:38
28. 204 RYAN CHRIS 41 M 1 13:31 3:23 3:29 1:09:33 12.9 1:08 42:43 13:45 2:00 2:12:21
MALE SPRINT AGE GROUP: 45 - 49

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 88 EIBLER JAY 48 M 2 8:31 2:08 0:41 44:12 20.4 0:53 24:29 7:53 1:18:44
2. 85 STIGERS MICHAEL 48 M 2 11:36 2:54 0:28 41:34 21.7 0:47 24:38 7:56 1:18:59
3. 89 URKEN STEVE 49 M 2 9:40 2:25 0:50 48:49 18.4 0:46 22:21 7:12 1:22:23
4. 79 HAZELWOOD KERRY 45 M 2 8:09 2:03 0:41 47:58 18.8 1:00 26:48 8:38 1:24:35
5. 94 GREEN BRIAN 49 M 2 6:52 1:43 0:57 45:54 19.6 2:02 29:10 9:24 1:24:53
6. 77 BURKEY KENNETH 45 M 2 9:31 2:23 1:00 48:51 18.4 1:04 25:42 8:17 1:26:07
7. 82 MASTERS PAUL 46 M 2 10:39 2:40 0:50 48:23 18.6 1:10 26:11 8:26 1:27:10
8. 93 SHEA THOMAS 49 M 2 7:28 1:52 0:42 50:56 17.7 0:56 28:13 9:05 1:28:13
9. 90 STEWART DAVID 49 M 2 10:20 2:35 0:49 49:25 18.2 1:35 30:25 9:48 1:32:33
10. 81 FABER STEVE 46 M 2 10:55 2:44 0:56 50:22 17.9 1:43 28:58 9:20 1:32:52
11. 80 ROBERTS SCOTT 45 M 2 8:36 2:09 1:09 54:09 16.6 1:13 27:40 8:55 2:00 1:34:45
12. 95 DEE MARK 49 M 2 1:35:00
13. 91 JOHNSON TROY 49 M 2 16:53 4:14 1:30 55:10 16.3 1:35 26:53 8:39 1:41:57
14. 92 JOHNSON REED 49 M 2 11:08 2:47 1:56 56:02 16.1 1:33 31:58 10:18 1:42:34
15. 78 THORNTON DEAN 45 M 2 15:58 4:00 2:57 1:13:18 12.3 2:00 41:55 13:30 2:16:05
16. 84 GOFORTH JAMES 48 M 2 11:35 2:54 5:20 1:19:09 11.4 2:40 1:01:28 19:47 2:40:09
MALE SPRINT AGE GROUP: 50 - 54

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 97 FITZSIMONS DANIEL 50 M 2 8:06 2:02 0:50 42:06 21.4 1:01 25:59 8:22 1:18:00
2. 98 GRAND GERALD 50 M 2 8:58 2:15 0:42 43:23 20.7 1:03 23:59 7:44 1:18:04
3. 188 MCGARVEY HO 50 M 2 9:23 2:21 0:27 48:31 18.6 0:53 22:44 7:19 1:21:56
4. 111 BERRYHILL KEITH 54 M 2 6:05 1:32 0:44 46:17 19.4 1:08 28:24 9:09 1:22:37
5. 216 BUCHANAN DOUG 53 M 2 10:16 2:34 1:01 45:17 19.9 1:08 26:06 8:24 1:23:47
6. 106 DOMNAUER ANDY 53 M 2 8:29 2:08 1:44 47:18 19.0 1:12 26:39 8:35 1:25:20
7. 100 PARKER JEFF 51 M 2 8:44 2:11 1:28 47:50 18.8 1:20 27:57 9:00 1:27:18
8. 103 PALMUCCI MARK 51 M 2 9:38 2:25 1:02 48:24 18.6 0:48 27:44 8:56 1:27:34
9. 102 SWINTER JOHN 51 M 2 11:33 2:54 1:28 47:00 19.2 1:14 26:38 8:35 1:27:50
10. 208 BANKS JOE 50 M 2 10:26 2:37 1:20 47:18 19.0 1:08 29:12 9:24 1:29:21
11. 99 MILLER FRANK 51 M 2 7:32 1:53 1:14 53:56 16.7 1:03 28:13 9:05 2:00 1:33:55
12. 104 WYSONG MICHAEL 52 M 2 7:46 1:57 1:52 1:08:30 13.1 1:24 24:52 8:01 1:44:22
13. 109 NISH ANDY 53 M 2 9:25 2:22 1:41 56:04 16.1 1:52 36:16 11:41 1:45:15
14. 110 CLIFF MARTIN 54 M 2 10:00 2:30 2:11 55:02 16.4 1:29 37:53 12:12 1:46:33
15. 101 GOLDBERG MARK 51 M 2 11:59 3:00 2:41 56:36 15.9 1:31 39:54 12:51 1:52:40
16. 108 HARDIN TROY 53 M 2 11:44 2:56 2:53 1:02:47 14.3 1:37 34:57 11:15 1:53:56
17. 107 KOETTING JERRY 53 M 2 11:11 2:48 1:38 1:01:57 14.5 1:06 39:33 12:44 1:55:23
MALE SPRINT AGE GROUP: 55 - 59

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 112 MILES SCOTT 55 M 2 9:05 2:17 0:57 46:55 19.2 0:44 28:33 9:12 1:26:12
2. 113 WADE JAMES 55 M 2 8:54 2:14 2:10 48:21 18.6 1:26 26:09 8:25 1:26:58
3. 118 FERGUSON KEN 59 M 2 10:36 2:39 0:58 49:39 18.1 1:28 28:02 9:02 1:30:41
4. 115 BOWERS GREG 57 M 2 8:56 2:14 1:34 47:40 18.9 1:03 35:29 11:26 1:34:39
5. 124 WOOD KENNETH 59 M 2 11:24 2:51 2:06 55:37 16.2 1:51 31:00 9:59 1:41:56
6. 116 FURNEAUX GLENN 58 M 2 9:50 2:28 1:46 59:47 15.1 0:40 33:55 10:55 1:45:55
7. 117 ANDERSON MARK 58 M 2 12:35 3:09 1:17 57:48 15.6 1:38 30:57 9:58 2:00 1:46:12
8. 114 LEONARD DAN 57 M 2 12:13 3:04 3:26 58:00 15.5 2:42 33:36 10:49 1:49:55
MALE SPRINT AGE GROUP: 60 - 64

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 120 HARTNESS CALVIN 60 M 2 8:41 2:11 0:26 45:57 19.6 0:51 24:50 8:00 1:20:44
2. 121 THOMAS BOBBY 60 M 2 11:03 2:46 0:34 54:09 16.6 0:53 34:03 10:58 1:40:40
3. 122 SUTT RANDY 63 M 2 11:38 2:55 1:02 53:25 16.9 1:34 34:59 11:16 1:42:36
4. 119 WOOD KEITH 64 M 2 12:42 3:11 2:32 55:39 16.2 1:55 36:17 11:41 1:49:03
5. 123 MILLER MARK 64 M 2 11:01 2:46 2:58 1:03:47 14.1 2:53 38:58 12:33 1:59:34
MALE SPRINT AGE GROUP: 65 - 69

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 126 FULLER EDWARD 66 M 2 10:45 2:42 0:53 45:36 19.7 1:01 29:15 9:25 1:27:27
2. 125 REVELL DENNIS 65 M 2 12:25 3:07 2:10 1:01:10 14.7 2:38 35:56 11:34 1:54:16
MALE SPRINT AGE GROUP: 70 & Over

Place No. Code NAME Age Sex Wave SWIM Pace T1 BIKE Rate T2 RUN Pace NALTY TIME
1. 127 SOLEM DUANE 73 M 2 12:34 3:09 1:22 1:00:49 14.8 1:20 34:18 11:03 1:50:20